PCM2702; USB DAC Projesi..

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: PCM2702; USB DAC Projesi..

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 29 Tem 2009, 14:27

farnell mi? valla çok bekletiyor arkadaş.kıl oldum desem yeridir.öyle komplekslerim olmazdı.
tatili uzatmaya karar verdim. laptop yaşasın. :lol:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 29 Tem 2009, 14:39

Bende zaten malzeme hazır olduğu için katılmaya karar verdim. :D
Şimdi baktımda Olimex benim gideceğim yere uzakmış ya, Filibe'de imiş.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 29 Tem 2009, 14:51

yo dun ben kargaşa içindeydim giderayak okudum topiği yoksa sn.de kapardım.

Dr. a kışın demiştim ben de DAC procesi diye.
her yer DAC ki bende uzun zamandır almak isteyip almadığım-gereklilik, güncellik iyisi çıkıyor, fiyatı oynuyor uyuz ettiğinden elzem oldu el yapımı. şöyle wolfson DAC a fitimde AD DAC entegrenin kendisi daha iyi sanki.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 29 Tem 2009, 17:50

Bu entegrenin sahtesi var mı ebay den almayı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 29 Tem 2009, 19:37

Ebayde PCM2702 için araştırma yaptım eğer 10 tane alırsak tanesi 10.90 $ kargosuz gönderiyor çinlinin biri.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... AQ:US:1123
Ne dersiniz girelim mi bir toplu alıma daha?
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e154 » 29 Tem 2009, 19:48

bende almayı düşünüyorum
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Tem 2009, 09:22

Bence kaçırmayın, bana maliyetleri 15,5€ civarında oldu.
Lakin bu arada ebayda AD8397 yok! Bulamayanlar için alternatif LMH6643 veya OPA2353 dir. Ancak bu durumda kulaklık için aynı çıkış gücünü (80mW @32R) talep ettiğinizde amplifikatör sert kırpmaya girer (bu opamplar için distorsiyonsuz çıkış gücü ~40mW @32R dir).
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 30 Tem 2009, 11:37

Herkese merhaba,

Uzun süredir yoktum. En son LM1875'li amplifikatörüm hakkında Sn. drhardware ile preamplifikatör konusunda yazışmamız olmuştu.
DAC konusunda toplu alım hareketine ben de katılabilirim. Bir ara yapmayı çok istememe rağmen PCM27xx entegreleri bulamayınca, buna ek olarak da yurtdışı alışveriş tecrübem de olmadığından güvenemeyip vazgeçmiştim.

Meşhur Alien DAC devresi de bu konu başlığındaki devreye benziyor. Hatta çok uygun fiyata malzemeleri de dahil kit olarak 42 dolara satılıyordu.
http://glassjaraudio.com/product.sc?cat ... roductId=6

Şu adreste Alien DAC için RMAA analiz sonuçları da var. Özellikle Noise Level konusunda iyileştirme için çok iyi filtrelenmiş bir güç kaynağı ya da akülü güç kaynağı kullanılması lazım.
http://www.ibiblio.org/tkan/audio/aliendac.html

Şimdilerde bilgisayara takılınca direkt çalışan, sürücü istemediği için harici bir DAC gibi çalışabilen Creative X-Fi XMod USB ses kartı kullanıyorum. Kart üzerindeki Crystalizer ve CMSS-3D gibi efektleri kapalı tutuyorum. Gayet tatmin edici sonuç alıyorum. Cihazın kusuru ise teknik bilgilerinde 24bit denmesine rağmen 16 bit ve 44.1 Khz olarak çalışması. Ses ayar potansiyometresini çok beğeniyorum. Amlifikatörün ses potunu %75 civarında tutup kartın potansiyometresini kullanıyorum. Kartın linki aşağıda.

http://www.pclabs.com.tr/2006/12/25/diz ... x-fi-xmod/

Sadede gelirsek, bir öneride bulunmak istiyorum. Madem bu işe kalkışacağız. Günümüzde 16 bit ve 44.1 - 48.0 Khz örnekleme frekakansıyla kaydedilmiş albümler çok fazla sayıda olsalar da giderek yükselen 24bit/96Khz+ trendini göz önünde bulundurup çıtayı biraz yükseltemez miyiz? Şahsen yüksek örnekleme frekanlarında çalışabilen bir DAC yapmayı daha çok isterim. Acaba mümkün müdür?
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 30 Tem 2009, 11:48

24bit USB DAC yok. Var olarak gösterilenler pazarlama hilesi. DAC'ın kendisi 24 bit ama USB Receiver 16bit. Benchmark'ınki gerçek 24bit olarak lanse ediliyor ama bilemiyorum. Kullandığı recevier IC'in datasheetini görmediğim sürece de bilmemeye devam edeceğim.

Gerçek 24bit USB DAC, Roland UA-25EX, M-Audio Fast Track Ultra tarzı cihazlarda var.

edit: E-MU 0404 USB listeden çıkarıldı. Upsampling yapıyormuş..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 30 Tem 2009, 13:12

TerraMino yazdı:Herkese merhaba,

Uzun süredir yoktum. En son LM1875'li amplifikatörüm hakkında Sn. drhardware ile preamplifikatör konusunda yazışmamız olmuştu.
DAC konusunda toplu alım hareketine ben de katılabilirim. Bir ara yapmayı çok istememe rağmen PCM27xx entegreleri bulamayınca, buna ek olarak da yurtdışı alışveriş tecrübem de olmadığından güvenemeyip vazgeçmiştim.

Meşhur Alien DAC devresi de bu konu başlığındaki devreye benziyor. Hatta çok uygun fiyata malzemeleri de dahil kit olarak 42 dolara satılıyordu.
http://glassjaraudio.com/product.sc?cat ... roductId=6

Şu adreste Alien DAC için RMAA analiz sonuçları da var. Özellikle Noise Level konusunda iyileştirme için çok iyi filtrelenmiş bir güç kaynağı ya da akülü güç kaynağı kullanılması lazım.
http://www.ibiblio.org/tkan/audio/aliendac.html

Şimdilerde bilgisayara takılınca direkt çalışan, sürücü istemediği için harici bir DAC gibi çalışabilen Creative X-Fi XMod USB ses kartı kullanıyorum. Kart üzerindeki Crystalizer ve CMSS-3D gibi efektleri kapalı tutuyorum. Gayet tatmin edici sonuç alıyorum. Cihazın kusuru ise teknik bilgilerinde 24bit denmesine rağmen 16 bit ve 44.1 Khz olarak çalışması. Ses ayar potansiyometresini çok beğeniyorum. Amlifikatörün ses potunu %75 civarında tutup kartın potansiyometresini kullanıyorum. Kartın linki aşağıda.

http://www.pclabs.com.tr/2006/12/25/diz ... x-fi-xmod/

Sadede gelirsek, bir öneride bulunmak istiyorum. Madem bu işe kalkışacağız. Günümüzde 16 bit ve 44.1 - 48.0 Khz örnekleme frekakansıyla kaydedilmiş albümler çok fazla sayıda olsalar da giderek yükselen 24bit/96Khz+ trendini göz önünde bulundurup çıtayı biraz yükseltemez miyiz? Şahsen yüksek örnekleme frekanlarında çalışabilen bir DAC yapmayı daha çok isterim. Acaba mümkün müdür?

Upsampling konusunda ve 96Khz için birşey söyleyemem çünkü PCM2702 bu modu realize etmiyor. Ancak 48Khz playback konusu Burr Brown sitesinden indirilebilen özel bir sürücü ile çözülebiliyor diye biliyorum. Araştırmış değilim ama diyaduio sitesinde epey konusu oldu o işin.

Alien DAC konusuna gelecek olursak, projeye girişmeden önce Alien DAC da dahil olmak üzere 5 ayrı PCM2702 uygulaması inceledim ve bence eksik ve yanlış olan taraflarını düzenlemeye çalıştım. Tespitlerime göre bizim DAC projesinden farklı olarak;
- Alien DAC'da bir LPF ve opamp çıkışı yok. Bu durumda çıkış için bir buffere ve LPF'ye ihtiyaç duyarsınız.
- PCM2702'yle yapılmış hiçbir projede tatminkar bir kulaklık çıkışına rastlamadım. Bizim projedeki çıkış güç seviyesi ise oldukça yeterli (bakınız proje tanıtımı)..
- Besleme devresi dizaynında kullanılan regülatörler benim kullandıklarıma yakın özellikte. Ancak besleme hattı filterizasyonu konusunda bir miktar zayıf buldum dizaynı.
- Takriben üzerinde 1 ay çalışıp son haline getirdiğim bir dizayn söz konusu. Açıkcası şahsen bu dizayn üzerinde kökten bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Ancak tabii yeni bir dizayn üzerinde çalışacak arkadaşlara da saygı duyarım..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • SPDIF DAC Projesi