SPDIF DAC Projesi

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: SPDIF DAC Projesi

Okunmamış iletigönderen DINZER » 05 Ekm 2010, 16:59

Hazar yazdı:
hoparlör yazdı:
Hazar yazdı:Bir de SPDIF giriş seçicisi yapacağım dörtlü. Bu da opsiyonel fakat ucuz bir modül olacak. Optik receiver de satın aldım, tek sorun şu konudaki resimlerde gördüğünüz PCB ile uyumlu değil. Optik receiverde kampanya varmış, 2 lira gibi bir fiyata inmiş. Aldım birkaç adet.

Yaşasın! :kop:
Aslında burada takla atan bir smiley olsaydı iyi olurdu :D

Hazar yazdı:Önümüzdeki bir yıl içerisine yayılan bir proje var ki, heralde onu yaparsam ismimiz yabancı DIY aleminde de gayet kuvvetli duyulacaktır :mrgreen:
İpucu vermek gerekirse, "transport-pc" denilen kavramı iptal edecek birşey. Ticari örnekleri de var yapacağım şeyin, fark olarak bizimki DIY olacak.

Ne diyim harika olur. Çünkü bahsedeceğin şey aslında çok popüler ama inanılmaz fiyatlar isteniyor. Yıllardır aslında böyle birşey istiyorduk, PC sadece bunun daha kolayca yapım yolu, ama daha hantal, daha gürültülü ve ses için ne kadar özelleştirilirse özelleştirilsin halen ciddi sorunları olan bir yok. Gömülü sistemler şeklinde tasarlamak daha mantıklı.

Birkaç sene önce HTPC kass almıştım, şık alüminyum, CoolerMaster. Şansıma VFD'li uzaktan kumandalı kit de buldum, yazılımı da oldukça başarılı. AMD işlemcili ve mümkün olduğunca sessiz fanlı bir sistem oldu. Ancak gel gör ki bir PC'yi açıp kapamanın dayanılmaz çaresizliği acayip üşengeç yapıyor insanı. Ses kartı olarak üzerinde Audigy 24bit var, oldukça ucuzladığında almıştım, EMU kullanmıyorum günlük hayatta, aslında en kaliteli DAC'lardan biriymiş üzerindeki ama.

Yani şimdi bunun yerine CD player boyutlarında, diskli ve bilinen flac, mpeg4 vb. kaliteli formatları çalıp ayrıca kolayca erişimi sağlayan bir cihaz olsa, kolayca açılıp kapansa felan. :mmm:

Evet, yapılacak şey bir embedded sistem. Kendi içinde çalışan, audio üzerine uzmanlaşmış bir sistem. Network (ethernet ve olursa Wi-Fi) ve takılabilecek USB cihazlar üzerindeki fil formatlardaki unprotected audioyu (DRM'li müzikleri çalamayız) fil bir şekilde çalabilen bir cihaz.
Çok sağlam iş gerektiriyor, hem donanım hem yazılım olarak. Şimdilik başlangıç aşamasındayım, bir yıldan önce gösterilebilecek şeyler yapabileceğimi sanmıyorum, tabi piyango çıkmaz ve işi bırakmazsam.
Sadece bilinsin böyle birşey geleceği :mrgreen:

usb cihaz üzerinde olmaktansa örneğin SD medya gibi bir ortamdan okutmak daha mantıklı
böylece usb ye de bulaşmamış olunur
DINZER
Yeni Üye

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Ekm 2010, 20:56

SD Transport'u sanırım Çinli DIY'ciler yapmış idi. USB'den okuması ile SD'den okumak arasında zorluk farkı yok. Fakat söylemesi kolay olmasına rağmen, embedded sistemlerle müzik decode edip çaldırmak gereksizce zor. İki farklı metod buldum, önümüzdeki günlerde deneme için gerekli malzemeyi sipariş edip prototipe girişeceğim.

Bu şekilde basit, etkili ve kaliteli bir transport sanıyorum tercih edilecektir. Daha güzel ve şekilli ticari alternatifleri olmasına rağmen, DIY yapmak arzusundayım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen DINZER » 06 Ekm 2010, 17:17

Hazar yazdı:SD Transport'u sanırım Çinli DIY'ciler yapmış idi. USB'den okuması ile SD'den okumak arasında zorluk farkı yok. Fakat söylemesi kolay olmasına rağmen, embedded sistemlerle müzik decode edip çaldırmak gereksizce zor. İki farklı metod buldum, önümüzdeki günlerde deneme için gerekli malzemeyi sipariş edip prototipe girişeceğim.

Bu şekilde basit, etkili ve kaliteli bir transport sanıyorum tercih edilecektir. Daha güzel ve şekilli ticari alternatifleri olmasına rağmen, DIY yapmak arzusundayım.

USB den okuttuğunuzda usb arabiriminin düşük standartlı veri yolu (jitter, bit ve örnekleme açısından) en iyi sonuçların alınamamasına yol açacaktır. Bunun için piyasadaki medya playerlar kullanılabilir. Sp/dif çıkışlı bir tanesi iş görür diye düşünüyorum. Fakat bunların spdif çıkışları kalitesiz olduğundan upgrade gerekli
DINZER
Yeni Üye

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Özcan » 24 Oca 2011, 19:34

Hazar yazdı:
maystor yazdı:Bu DACtan bende isterim nasıl yapıcaz :D ?

4 kişi daha bulmak lazım.

Ben bugun foruma üye oldum. Evde lcd de film izlemek için yaptığım bir bilgisayarım var. Buna 5.1 sistem eklemek istiyorum. Yani kısaca ben varım :-)
Kullanıcı avatarı
Özcan
Yeni Üye

Meslek: Dalgıç Eğitmeni

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Oca 2011, 19:41

Özcan Bey merhabalar, öncelikle foruma hoş geldiniz.
Fakat bu DAC stereodur, yani 2 kanal. 5.1 kanal ihtiyacınıza cevap vermeyecektir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Özcan » 24 Oca 2011, 19:57

Hazar yazdı:Özcan Bey merhabalar, öncelikle foruma hoş geldiniz.
Fakat bu DAC stereodur, yani 2 kanal. 5.1 kanal ihtiyacınıza cevap vermeyecektir.

Teşekkür ederim . Bilgisayardan digital olarak sesi alıp kendim yapacağım bir 5.1 ses sistemi oluşturmak istiyorum.

Sizin başka bir başlıktaki "İçime doğdu zaten ek mesaj attım farkındaysan 6 kanala sen ayırmıyorsun, bilgisayar ayırıyor. Sen ayırmak istersen bilemem. Neye göre ayıracaksın hem..
konu dışı: Bak sana CS8416 devresi yapıyoruz iki forum üstte, zahmet edip de bakmamışsın" yazınızdan bu konuya geldim. Sanırım heyecandan farkedememişim. Kusura bakmayın.
Kullanıcı avatarı
Özcan
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Oca 2011, 20:38

Hmm, CS8416 konusu eski, yazış tarzımdan da fikir yürütürsem sanırım eski üyelerimizden Erhan'a yazmışım. Herneyse, estağfurullah, kusurluk bir durum yok. Bana sorarsanız 5.1 kullanmak istiyorsanız hazır çözümlere yönelin. Burası DIY forumu diyebilirsiniz. Fakat niye böyle diyorum, zira ticari sistemler satın aldığımız DVD, Blu-Ray vs. tarzı filmlerin 5.1 ses codeclerini halihazırda çözen ekipmanı içlerinde barındırırlar.
Bunun üzerine "peki neden bunları çözen bir DIY projesi yapmıyorsun" diyebilirsiniz. Cevabı; bu codeclerdan bazılarını çözen entegreleri satın almak mümkün değil. Üretici firmalar bazı lisans anlaşmaları ile bu çözücü entegrelere sahip oluyorlar, üstelik üretime girecekleri için onbinlerce alıyorlar. Son kullanıcının ve DIY'cinin bunlara erişmesi mümkün değil.
Bunun üzerine "çin malı aletler çözüyor, onlar da lisans mı almış, hadi canım" diyebilirsiniz. Bunun da cevabı, evet onların lisans aldığı yok, kaçak olarak bu işi yapmaktalar.
Bunun üzerine "sen de kaçak yap" diyebilirsiniz , fakat o da mümkün değil, zira bu Çinli üreticilerden bahsi geçen entegreleri ufak adetlerle alamıyoruz. Ayrıca Çinliyle Çinli olmak da istemiyoruz.

Toparlarsak, sinema sisteminizde ya hoparlöre entegre decoder kullanın, ya da bilgisayarınızda software decoder kullanıp aldığınız çıkışları hoparlörünüze girin. Şu an daha basit bir çözüm bulunmamakta.
Kolay gelsin.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Özcan » 25 Oca 2011, 11:52

Sayın Hazar,
Bu tip bir talebim yok olmazda. Hoby olarak elektronikle uğraşıyoruz böylede kalmalı. Ben derdimi biraz açsam sanırım daha iyi olacak.
Evimde bir HTPC bilgisayarım, bir LCD televizyonum ve birde Dolby Prologic II çözebilen 8 yıllık emektar philips LX3950W sinema sistemim var. Bilgisayarımı Tv ye hdmi üzerinden bağlayıp sesi ve görüntüyü aktarıyorum. Sesi ses kartımın üzerindeki koaksiyel çıkıştan 5.1 sisteme aktarıp 5.1 sesleri alabiliyorum.
Bilgisayarımın Gigabayte marka anakartı üzerinde SDPIF giriş ve çıkış konnektörü olmasına rağmen Optik braket bulamadığım için ses kartı kullanmak ve sadece koaksiyel çıkışla yetinmek zorunda kaldım. Buradaki konu SPDIF başlığı beni buraya yöneltti acaba bu konuyu çözmek için bir öneriniz olabilir mi ? Şema ve optik braketin kendisi gibi. Optik giriş çıkışları ses kartı kullanmadan değerlendirmek çok hoş olucak. Tabi çözüm bulabilirsem
5.1 sistemim 8 yıllık ve uydu hoparlörleri küçük çıkış gücü yüksek olmasına rağmen ses kalitesini artık beğenmez oldum. Bu nedenle 5.1 ses sistemi oluşturabileceğim bir amplifikatör ve kolonları kendim (elimde 4 adet boş 2 yollu hoparlör kutusu mevcut) yapmak istiyorum. Bilgisayarımda sesleri codecler ile çözdüğümden sadece amfinin bana yeteceğini düşünüyorum. Forumda bu iş için pek çok entegrenin adı geçmekte bu konuda kararsız kaldım.
Hazır sistemlerin daha kaliteli olacağı estetiğini düşünürsek 600 -700 civarında satılan eski model bir AV receiver ile anfi konusu kapatmak daha mı mantıklıdır. Anfi yapımındaki problemleri 20-30 sene önceki deneyimlerimden bilmekteyim. Sizlerin önerileriniz doğrultusunda karar vermek istiyorum.
Başlıktaki konunun dışına taştım sanırım bunun için affımı rica edeceğim.
İlginize çok teşekkür ederim.
Sevgi ve saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Özcan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 25 Oca 2011, 23:11

Özcan Bey,

Optik braket dediğinizin bir linkini verirseniz araştırayım. Yalnız "braket" demenizden bu aparatın üzerinde bir devre olmadığını, sadece kasanızın arkasındaki PCI slotlarına takabilmeniz için uygun bir metal parça üzerine yerleştirilmiş konnektörlerden ibaret olduğunu düşündüm bir an. Eğer durum böyleyse ve optik SPDIF sinyal elde etmek istiyorsanız, bir SPDIF transmitter alarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Lakin, coaxial bağlantı denediğinizi söylemişsiniz. Eğer bu "coaxial", digital coaxial bağlantıysa, optik SPDIF ile aynı sinyali iletmektedir zaten. Benim DAC projesinde ikisinin de girişi var mesela dikkat ederseniz, coaxial için empedans match ettirmek için hat trafosu kullanılmakta, SPDIF ise receiverdan çıktığı haliyle direkt kullanılabilmekte zira receiver TTL çıkış veriyor.

Benim de anakartım Gigabyte, ama benimkinde anakart üzerinde optik ve coaxial SPDIF çıkış bulunmakta. (GA-EP35-DS3R Rev 2.1) DAC'ın denemelerini bu çıkışlarla yaptım. Ayrıca M-Audio Audiophile 192 ses kartım var, bunun stereo giriş ve çıkışları üst seviyedir. Analog müzik için bunu kullanıyorum, kullanıyordum.

Hoparlör yapımı konusuna gelelim, forumumuzda İnanç Bey'in (miriel kullanıcı adlı) açtığı "Bir hoparlörün doğuşu" isminde muhteşem bir konu bulunmakta. Bu konu bayağı uzun ve fotoğraflarla yüklü olmasının yanında çok ciddi teorik ve pratik bilgi içermekte. Bu konuya baktığımızda aslında bir hoparlör kabini yapımının, sürücü seçiminin, crossover hesaplarının inanılmaz derecede karmaşık olduğu gözler önüne serilmekte. Amplifikatör yapmaktan daha zordur. Dolayısıyla eğer kendi kabinlerinizi yapma konusunda ciddiyseniz, önünüzdeki yolun zor ve engelli olduğuna kendinizi alıştırmanız gerekiyor. Elimde hazır kabin var demenize rağmen bunları yazdım. Elinizdeki hazır kabinler hangi hoparlör için hazır? Kabininize uygun hoparlör bulmak zor bir iş olabilir, zira her kabin aslında hoparlörü için yaratılmalıdır.

Biraz iç kararttım sanırım, kusura bakmayın.

Amplifikatörü halletmemiz daha kolay olacaktır, zira LM3886'lar ile gayet tatminkar 5.1 sistemler hazırlanabilir durumda.

Kolay gelsin.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Önceki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • PCM2702; USB DAC Projesi..