Class A Kulaklık Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen e154 » 31 Oca 2009, 13:31

evet mosfeti BD 139 ile değiştiridim. tek yapılması gereken mosfeti söküp tam ters şekilde BD 139 takıyorsunuz. bu transisitörler beyzinden akım çektiği içinde opampın çıkışındaki 100 ohm luk direncide iptal edebilirsiniz ama ben etmedim zaten deneme amaçlı yapılmış bi devreydi uzun süredir kullanmıyorum. opamplarım daha önce NE 5534 idi ( Tİ marka sahte olabilir piyasa malı) daha sonra futurlecden aldığım OPA 134 leri ( bunlarda sahte olabilir DR yazılarını inceledi ama dinlemeden karar veremedi) taktığımda sesde farklılıklar oldu. NE 5534 de en büyük eksikliği EAGLES in HOTEL CALİFORNİA parçasında duydum sesin yarısı yok gibiydi. bu karşı<laştırmayı ise kulaklığı direk bilgisayara veya araya amfiyi koyarak yapmıştım. OPA 134 lerile böyle bi karşılaştırma yapmadım belki bundada eksikler vardı ama NE 5534 e göre daha çok sesler duyabildim. Kapibaranın kartındaki hata 7912 regülatörünün bağlantısındaki terslikdi 7812 gibi düz bağlanmıştı ve bu şema sadece tek bi yerde yayınlandı daha sonra farkedip uyarmam üzere düzeltildi. eski çizim hala sitede dururmu bilmem ama 7912 bağlantısnı kontrol ettikten sonra devre mutlaka çalışacaktır çünkü ben son çizimi 2 defa basıp çalıştırdım.

gökhan abi sanırım bu sefer sana yetiştim :D
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen e154 » 31 Oca 2009, 13:37

birde sanırım geri besleme hattında kondansatör var bence gerek yok çünkü çıkışta ofsett gerilmi yok hatta girişteki 470 pF yi bile takmadım o kutunun içerisinden radyo yayınları alması imkansız.
e154
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 31 Oca 2009, 21:07

e154 yazdı:opampın çıkışındaki 100 ohm luk direncide iptal edebilirsiniz

Sakın! O direnç MOSFET te sadece gate osilasyonunu engelliyor ve değeri kritik değil. Ama eğer BJT kullanacaksanız beyz akım sınırlama direnci olur ve hesaplanması gerekir;
100mA bias akımınız var ve Hfe niz 100 se bu durumda beyaz akımınız 1mA olur. Maksimum op-amp çıkış swinginiz diyelim ki 5v pp dir bu durumda 5000R elde edilir en yakın değer olarak 4K7 seçilebilir. Aksi takdirde, olası bir kısa devre vs durumunda değerli op-ampınıza veda edebilirsiniz.
Benim tespitlerime göre BJT kullanımında op-amp Class A şartlarından B şartlarına geçebiliyor, özellikle de 100 civarı Hfe lerde. Bu anlamda BD139 yerine BD679 (Ki Erhana da söylemiştim neden atlamış anlamadım) gibi en az 500-1000 Hfe li darlingtonlar kullanmak gerekiyor ki opamp da Class A da kalsın.. Bu durumda beyz direnci gereksiz olacaktır.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen e154 » 31 Oca 2009, 21:34

ben o direnci iptal bili,yordum yanlış hatırlıyor olabilirim.

Dr.Hardware'nin notu: Bunu benden öğrendiğine göre "hatırlıyor olabilirim" deyimi benim yalancı olduğumu gösterir!

evet bd 697 demişti dr ama yeni proje için demişti ben eski devre için söylemiştim. BD 697 yi sordum ama bulamadım ( fazla araştırmadım ) ksrşılık olarak BDX 53 var.

Eski proje veya yeni proje diye bişi yok!, BD139 kullanımında sakınca gördüm ve yerine BD679 kullanın dedim o kadar. Ayrıca karşılık diye bişi yoktur, özellikle de audio uygulamalarında.

BD 697 mi BD 679 mu?
e154
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 01 Şub 2009, 13:34

Yeni tasarımın JFET girişli Class A kulaklık amplifikatörünü denemiş bulunuyorum. Malzeme kalitesinin kesinlikle aşırı derecede önemli olduğu bu uygulamada, JFET-MOSFET kuplajı için ERO 1u MKP ve çıkış için 2200u Nichicon FW kullandım. Ses kuffersiz çıkış katına göre oldukça iyi olmasına rağmen OPA134 veya LM4562 ve hatta NE5534 lü versiyona nazaran (şu anda sizin yaptığınız) biraz detaysız kaldı, belki bu duruma daha "müzikal" denebilir. Daha dinlendirici ve daha sakin bir reprodüksiyonu var. Lambalı gibi mi? Hayır ama çok yakın denebilir.
Bu arada unutmadan; güç kaynağı aşırı derecede önem kazanıyor bu uygulamada, kesinlikle LM317'yle vs yapılmış bir güç kaynağını aklınızdan bile geçirmeyin! Ben uygulamamda sırayla LM338 lü ev tipi ayarlı güç kaynağımı ve Meanwell 24v 4,5A SMPS'imi kullanıp, besleme hattında Nichicon 2200u FW varken bile dip gürültüsünden rahatsız olduğumdan en son 12v SLA bataryamla deneme yapmak zorunda kaldım. Ancak bu durumda gürültüsüz bir dinleme yapabildim.
Dinleme testlerim hafta içinde de devam edecek..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen e154 » 01 Şub 2009, 15:08

e154 yazdı:ben o direnci iptal bili,yordum yanlış hatırlıyor olabilirim. Dr.Hardware'nin notu: Bunu benden öğrendiğine göre "hatırlıyor olabilirim" deyimi benim yalancı olduğumu gösterir!

tamam itiraf ediyorum :oops: diğer Class A güç amfisinde böyle bir uygulama yaptığımızdan dedim aklımda öyle kalmış diye. hata yapmış olabilirim
e154
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 05 Şub 2009, 11:52

Dr. benim devrede bir gariplik var. Tekrar kontrol ettiğimde fazladan elemanlar buldum :?
Nerden bunları buraya koydum diye foruma baktım, eski dosyalarıma baktım, sitedeki devre şemasına baktım, Kapibara'nın devresine baktım, yok yok.

1K'lık dirençlerin ucuna 47µ ve galiba 100p kondansatör koymuşum, direnç değerlerinde de bir farklılık var. Bir de girişte sen 10K pot kullanmışsın, ben gidip 50K bulup kullanmışım.

Tüm foruma baktım ama neden böyle yaptığımı anlamadım. Ya devreyi sitedeki haline çeviricem, ya da değişiklik yaptıysak son şemayı rica edicem.

Aylarca beklersek böyle olur işte :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen drhardware » 05 Şub 2009, 12:02

Hömmm... :geek:
Esasen 47u sanırım AC kuplaj için konmuş olabilir oraya. Lakin ööle bi uygulama yaptığımı hiç hatırlamıyorum ???? Baypass edebilirsin bence..
100p konusuna gelince; onu bir denememde bir takım Arap radyolarını gayet net bir biçimde dinleyebildiğim için koymuştum. Orda kalmasında bir mahzur yok. Ama çıkarınca herhangi bir RF girişimi duymuyorsan gerek de yok!
Pot olarak 50K kullanırsan ve o 47u yuda devre dışı bırakırsan büyük bir ihtimalle 10mV un üstünde bir DC offset alırsın. Tehlikeli midir? Bence hayır.. Ama gene de 47u yu devre dışı bıraktığında çıkışa DC offset anlamında bi bakmakta fayda var.. Özellikle de 40-50mV gibi bişi okursan tehlikeli olabilir kulaklıklar açısından.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen hoparlör » 05 Şub 2009, 12:26

Buldum Dr. Kağıtların arasında kalmış ama bilgisayarda bulamadım. Tarayıp gösteriyorum şimdi.

Ben bu devreyi yapmışım ama forumda bulamadım.
Eklentiler
Kulak.JPG
Kulak.JPG (36.9 KiB) 413 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 05 Şub 2009, 12:39

Bu arada 100p değil 470p imiş, okuyamamışım arada. :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu