Class A Kulaklık Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen the_cantan » 30 Oca 2009, 13:47

Bu devre hoşuma gitti.özellikle girişte 2SK170 olması beni cezbetti. bunu yapalım derim. :evet:
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 30 Oca 2009, 13:51

Pazartesi eğer bi aksilik çıkmazsa sonuçlar hakkında bilgilendiririm..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen hoparlör » 30 Oca 2009, 14:14

the_cantan yazdı:Gökhan bey eline sağlık. :D

Teşekkürler, sağolun ama daha bitmedi, sesini duyamadım. :(

Bu arada Dr. halen çalışıyor, biz geçen senekini yaparken o yeni versiyonları çıkarıyor. Delikli pertinaks bu yüzden en güzeli galiba :)

Demekki bu SK170'leri Dr.'dan uzak tutmak lazım, artık bütün girişler JFET olacak galiba :) Bize de stoklamak düşüyor. Neyse, eline sağlık Dr.

Artık kutu tasarımına yoğunlaştım, topyekün bitirme kararındayım. Görsel açıdan da devrenin hakettiği takdiri kazanmalı diyorum. Soğutucuyu içeri alınca kutu ancak yetiyor, aslında kutunun ön ve arka panelleri alüminyum, gövde de sac. Acaba mosfetleri arka panele mi monte etseydim, soğutma yeterli olur muydu? Böylece daha da küçük bir kutuya yerleştirme şansım olurdu. Belki JFET girişliyi böyle yapmak lazım.
kutu.JPG
kutu.JPG (36.54 KiB) 660 defa görüntülendi

Kullandığım trafo 2x15V 30VA, acaba 2x15V 24VA kullansam nasıl olur? Resimdeki mavi kablo kalın bakırdan şebeke kablosu, bağlantıları yapmayı düşünüyorum ama abartı olacak gibi.

Memlekette eskiden alümünyum düğme bulmak kolaydı, çeşit çeşit, ne oldu bunlara bilmem. Plastikler ise açıkcası pek de hoş görünmüyor.
düğme.JPG
düğme.JPG (45.15 KiB) 656 defa görüntülendi

Açma kapama anahtarı bile sorun oldu, tek kontak mı çift kontak mı? Eskiden arka panele çubukla uzatma yapar, ön panelde yuvarlak küçük alümünyum düğme koyardık. Meğerse ne güzelmiş o zamanlar. Elimdekileri görüryorsunuz, acaba arka panele koyup hiç ön tarafa yaklaştırmasam mı diye de düşünüyorum.
switch.JPG
switch.JPG (60.09 KiB) 659 defa görüntülendi

Köprü diyot mu kullansam elimdeki BYT78'leri mi? Köprü daha kolay galiba.

Son olarak sinyal girişi için de bulabildiğim en kaliteli Çin mallarını kullanacağım. Fena görünmüyorlar ama fil işi olmadıkları kesin. Şimdilik bunlar var. Tıpkı jak girişleri gibi.
Eklentiler
ses.JPG
ses.JPG (24.91 KiB) 659 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen the_cantan » 30 Oca 2009, 14:34

hayırlı çalışmalar. açıkcası ben de kararsız duruma düştüm okuyunca.
fakat şu aklıma geldi çin malı RCA fiş güzel. kadmiyum sarısı ile boyamışlar. benzer üretim 3.5mm caklardan canım yandı. mevcut piyasada plastik siyah 3.5mm phone caklarda bile daha kararlı temas elde etmiştim.sanırım metal olanın dengesizine denk geldim. aklınızda olsun gümüşi dişi metal caklar başka iş yok gibi epey uğraştırıyor.
@hoparlör az gayret bitsinde rahat et.dinleti alalım. bence soğutucu sığıyorsa kalsın. resimde ki trafo 30VA mı? yine bence kalsın; kıyalım derim. :evet:
En son the_cantan tarafından, 30 Oca 2009, 15:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 30 Oca 2009, 14:48

hoparlör yazdı:

Bu arada Dr. halen çalışıyor, biz geçen senekini yaparken o yeni versiyonları çıkarıyor. Delikli pertinaks bu yüzden en güzeli galiba :)

Demekki bu SK170'leri Dr.'dan uzak tutmak lazım, artık bütün girişler JFET olacak galiba :) Bize de stoklamak düşüyor. Neyse, eline sağlık Dr.

Artık kutu tasarımına yoğunlaştım, topyekün bitirme kararındayım. Görsel açıdan da devrenin hakettiği takdiri kazanmalı diyorum. Soğutucuyu içeri alınca kutu ancak yetiyor, aslında kutunun ön ve arka panelleri alüminyum, gövde de sac. Acaba mosfetleri arka panele mi monte etseydim, soğutma yeterli olur muydu? Böylece daha da küçük bir kutuya yerleştirme şansım olurdu. Belki JFET girişliyi böyle yapmak lazım.
kutu.JPG

Kullandığım trafo 2x15V 30VA, acaba 2x15V 24VA kullansam nasıl olur? Resimdeki mavi kablo kalın bakırdan şebeke kablosu, bağlantıları yapmayı düşünüyorum ama abartı olacak gibi.

Memlekette eskiden alümünyum düğme bulmak kolaydı, çeşit çeşit, ne oldu bunlara bilmem. Plastikler ise açıkcası pek de hoş görünmüyor.
düğme.JPG

Açma kapama anahtarı bile sorun oldu, tek kontak mı çift kontak mı? Eskiden arka panele çubukla uzatma yapar, ön panelde yuvarlak küçük alümünyum düğme koyardık. Meğerse ne güzelmiş o zamanlar. Elimdekileri görüryorsunuz, acaba arka panele koyup hiç ön tarafa yaklaştırmasam mı diye de düşünüyorum.
switch.JPG

Son olarak sinyal girişi için de bulabildiğim en kaliteli Çin mallarını kullanacağım. Fena görünmüyorlar ama fil işi olmadıkları kesin. Şimdilik bunlar var. Tıpkı jak girişleri gibi.

E duy artık hocam...
Şu kutudaki işçiliğe bak! Bu kadar işin üstüne bi de sesini beğenmezsen vay halimize..
Neyse, bu arada; bu SK lara içim fena ısındı. Bi 50 lik parti daha sipariş ettim :D
Yaw siparişi bi yana bırak da, niye elin gavuruna 5-6$ opamp parası vere(l)yim ki? Ben dinledim bu SK ların sesleri gayet dengeli.. Lambalı gibi desem yalan olmaz, ama sanki daha bi sıcak daha bi içten (ne demekse).. Yarın ak koyun - kara koyun ortaya çıkacak bi şekilde. Artık isteyen öbürünü yapar isteyen bunu..
RCA konusunda, bu Audiotek çekikgözlüsünden geçen aylarda 4 adet RCA sipariş etmiştim. Hemen de geldi hınzırlar! Halen çekmecemde duruyorlar.. Oldukça kaliteli ürünler olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Elimde daha önce aldığım Neutrik'ler ve sizin de aldığınız "hakiki sahte" Çin malı RCA lar da mevcut. Açıkçası bu Audiotek'inkiler hepsinden şık duruyor.. Altın işine bişi diyemem tabii.
Kolay gele.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen e_cag » 30 Oca 2009, 15:51

Doktor güzel bir de pcb yayınlayıverse, ben de A sınıfına giriş yapmış olsam? PCB ile ben de seve seve uğraşırım ama Proteus'un kapasitesi belli.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Reklamlar

İletigönderen e154 » 30 Oca 2009, 18:03

hoparlör yazdı:

kutu.JPG

düğme.JPG

switch.JPG

bu devreyi ben daha önce yapmıştım ama başka bi başlıkta olduğu için sanırım unutuldu. mosfetten sonra çıkışları BD139 transisitörü ile değiştiridim tiz seslerde dahada açık oldu. şebeke kısmı için ise üstünde anahtarı, sigortası, fişi ve şok bobini olan fişlerden tavsiye ederim anahtarıda arkada kaldığında önde görüntü bozukluğu yaratmıyorlar.
transistor-mosfet-amplifikator-f5/class-a-kulaklik-amplisi-t272.html
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen Ersoy » 30 Oca 2009, 21:12

e_cag yazdı:Doktor güzel bir de pcb yayınlayıverse, ben de A sınıfına giriş yapmış olsam? PCB ile ben de seve seve uğraşırım ama Proteus'un kapasitesi belli.

Emin, amanha benim içinde pcb basmayı unutma olurmu!
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 30 Oca 2009, 22:47

Sağolsun, Erhan'ın uyarısı ile Doktor'un daha önce kart tasarladığını da görmüş oldum. Kart basarım elbette, sorun değil.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen hoparlör » 31 Oca 2009, 01:12

e_cag yazdı:Sağolsun, Erhan'ın uyarısı ile Doktor'un daha önce kart tasarladığını da görmüş oldum. Kart basarım elbette, sorun değil.

Bir PCB tasarımı Kapibara arkadaşımıza ait, Erhan yapmıştı, ben de yaptım. Ancak çalıştıramadım, besleme katında bir sorun vardı hatırladığım kadarıyla. Ama bırakıp yeniden bu sefer delikli pertinaksa yapmıştım. Şimdi baktım Dr. da bir tasarım yapmış, üstelik LM317/337 kullanmış. Şimdi tekrar okudum yazdıklarımı, besleme katını herhalde uçurmuştum.

Kapibara'nın PCB tasarımı ile tek derdim bendeki elemanlarla Kapibara'nın farklı eleman kullanmasıydı. Buna dikkat ederseniz, soğutucuyu da ona göre seçerseniz sorun yok.

Bu devreden bir tane daha yapabilirim, ama o zaman beslemede 317/337 kullanırım sanırım. Elimdeki malzemeyi kullanıp yarın tamamlıyorum, umarım sorun çıkmaz.

Bu arada Erhan sen MOSFET'i mi BD139 ile değiştirdin?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir