Class A Kulaklık Amplifikatörü (II)

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü (II)

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2009, 14:04

Diyelim de.. Pek diyebileceğimizi sanmıyorum! Neden? Kimse vermez değerlerini o bakımdan.
Non-shorting olduğu zaman, evet her step atlayışında çat çut! Yani değil bu ampli, Konya Sokak işi kite bile taksan ağlatırsın hoparlörleri..
Sorunlar bununla da bitmiyor. Eğer adım aralıklarını 3dB alırsak (ki daha üstü ciddi farklılık yaratır) 12 li komütatörle en yüksek zayıflatmamız -33dB de kalıyor ki bence yeterli bir değer değil. 24 adım olmalı ki -69dB e çıkabilelim. Yani ladderi geçtim, paralel bile yapabilmek için; shorting ve 24 adım gerekiyor.. Bi zamanlar bi yerde Elma nın ucuz 24x2 shorting komütatörünü bulmuştum (altın kontaklı) ve hatırladığım kadarıyla 25-30$ gibi bişiydi. Şimdi bulamadığım gibi, bulduğum alet de 100€ civarı! Gerçi bunların ladderlenmişi de 160-170€.. Yani aslında ucuz sayılır göreceli olarak.. Lakin hangi çılgın buna 100€ verip üstüne de bi kamyon işçilikle bu işi yapacak onu bilmem.. En azından o çılgın ben olmam..
:?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2009, 14:17

Bu arada, kesin olmamakla birlikte sanırım 20-25$ civarında 4x24 lük shorting ve gümüş kontak bi set buldum! Üstelik ladder yapabiliyoruz.. Dirençleri hesaplayıp temin ettik mi sorun kalmıyo!
Tabii sadece bu proje için değil bu.. İsteyen varsa bana bildirsin, bi toplu alım yapabilir miyiz bi bakalım..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 26 Şub 2009, 14:40

Dr, gaincard'ın dact'ları da 12 pozisyon, resimleri de var heryerde, direnç kodlarından çalalım değerleri :D şaka bir yana kaliteli bir dact yapabilsek hiç de fena olmaz aslında, rk27'ye 24 euro verene kadar bari odyofil standartta ayrıca evladiyelik birşeye sahip oluruz, bu arada pcb alımı için koşullar kesinleşti mi? E-cag arkadaşın versiyon mu sizin versiyon mu olacak? Bu arada dact için toplu alım olursa ben şimdiden varım.
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2009, 14:43

E-Çağ'ın bi versiyonu mu var? Haberim yok bilmiyorum..
Toplu PCB ve malzeme alımı için liste oluşturacağım.. Yeterli talep olursa hemen başlarız. Maliyet dediğim gibi.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2009, 14:52

Bu arada, altın kontak Elma + Vishay Dale dirençler kadar kaliteli bişi olmayacağı kesin. Lakin kalite farkının 160€ / 25$ kadar olacağını sanmam.. Gerçi Değer Terem üstadın gümüşün tonlamayı sertleştirdiği yönünde bir tespiti vardır ki muhakkak doğrudur, lakin bakır, platin ve hatta demir kontaklı ebay işi komütatörlerden iyi sonuç vereceğinden şüphem yok kesinlikle..
Direnç konusuna gelince;
Tahminen değerleri oldukça "kıl" olacağından ve her birinden sadece 2 adet kullanılacak tam 24 takım (!) direnç sözkonusu olduğundan sanırım Vishay Dale almak çok da mantıklı olmayacaktır. Yerine büyüklerden Vishay MRS25 veya küçüklerden MRS12 alabiliriz. Hele bi karar verilsin..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 26 Şub 2009, 14:56

Ben anlayamadım. Maliyet kunusu yeterince açık değil sanırım.

Ben iki takım yapmak istiyorum. Fakat birini LM3875GC nin presi olarak kullanmak istiyorum.

Dr. Senin fikrin nedir. GC için pre olarak kullanmak konusunda. Besleme için GC nin regülesinden faydalanabilirmiyim?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 26 Şub 2009, 15:03

yanlış kelime kullandım, kendisi de fiyat aldı ya başka yerden onu kastetmiştim. :?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2009, 15:11

Pre olarak kullanabilirsin ve bu durumda GC nin regülesinden yararlanabilirsin. Ancak kulaklık amplisi olarak kullanıldığında DACT veya pot amplinin önüne konacak normal olarak, ancak pre olarak kullanıldığında ardına koymak gürültü performansı bakımından daha iyi sonuç verebilir.. Ancak denemekte yarar var.. Ayrıca bu durumda 100mA olarak belirlenmiş bias fazla gelir diye düşünüyorum. Biası 50mA e çekebilirsin, ki bu da basitçe transistörün altındaki LM317 nin akım sınırlama direncini 12R den 24R ye çıkartarak mümkün olur..
Maliyet, benim hesaplarıma göre, yerli kaynaktan PCB bastırılması ve tarafımdan tüm on-board malzemelerin toplu alımı halinde 57.5TL tutuyor.. Ancak € kuruna bağlı bu rakam..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 26 Şub 2009, 15:47

Ankara elkatek'ten fiyat aldım ben de komütatör için ama ya mono 24 ya da 2x12 var fiyat da 2x12 için tek adete 31,4 euro 10 ve üzerinde 30 euro, altın kaplama kontaklı stoper'i ayrı satıyorlarmış...

edit: marka belirtmeyi unuttum, elma
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2009, 16:59

Valla, 12 kademe için iyi seçenek.. Ancak bu aletle sadece şönt yapabilirsin Yani üst direnç sabit kalır, alttaki değişir.
Ladder'de hem üst hem alt direnç değişir, yani aslında misal 12 kademe stereo için 4x12 komütatör gerekir.. Şönt yaptığında ne olur? Volum seviyesine göre giriş empedansın değişir, ladder de sabit kalır.. Fark odur.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir