100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

23.04.2008 tarihinde MRT yazdı:

İletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:34

Arkadaşlar aradığınız mofsetler www.önelelektronik.com da var.Bilginize...
Yorum Robotu

Cevap: 16.04.2008 tarihinde Birol yazdı:

Okunmamış iletigönderen drhardware » 16 Haz 2008, 13:29

Yorum Robotu yazdı:arkadaşlar bende 1000 wattlık bi anfi var oval hoparlörlerde sonuç güzel ama 21 lik iki tane woofer var fakat wooferlerden ses umduğum gibi çıkmıyor yani ovallerin yarısı kadar bile ses vermiyor bana ne yapmamı tavsiye edersiniz

Sanırım o devreyi 1000W şeklinde nitelendiren tasarımcı veya yayımcı fazladan sıfır kullanmış.
21 lik woofer nedir bilemem ama eğer kastın 20cm likse bu tür hoparlörler genelde 100-150W arası anma gücüne sahiptir. Bu durumda 1000W lık amplifikatörün bu hoparlörlere zarar vermesi gerekir.
Sonuç:
Eğer kullandığın amplifikatör gerçekten 1000W veya civarında birşeyse ve bundan eminsen, girişine bir preampli tak.
Yok eğer emin değilsen daha iyi bir amplifikatör yap ve girişinde muhakkak preampli kullan.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Cevap: 100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Haz 2008, 13:32

Sanırım arkadaşımız 21 inçlik demek istemiş :)) Bu durumda 1000W amfi olabilir ama gene de biraz fazla.

İki adet woofer eğer bas sesler için kullanılacaksa pek de yüksek ses çıkarmayabilirler, daha çok titreşim sağlarlar. Bu titreşimde inanılmaz güç gerektirir ama çıkan sesin çoğundan fazlası kablolarda ve hoparlörün bobininde ısı olarak kaybolur. Oval hoparlörler genelde orta sesleri de verebileceklerinden woofer'lara göre daha yüksek ses çıkması doğaldır. Bu çıkan sesin azlığından çokluğundan ziyade kulağımızın orta seslere daha duyarlı olmasındandır.

Bir başka neden de hoparlörlerin, yani woofer'ların SPL değerlerinin düşük olmasından kaynaklanabilir.

Burada umduğumdan daha az ses çıkıyor derken nasıl kabinden nasıl ses umuluyor ona bakmak gerekir. 21" sürücüler orta ses frekansı için çoğunlukla verimsizdirler, daha düşük çaplı 8-10-12" sürücüler mid+midbas olarak kullanılmalı ki kabinlerden verim alınabilsin derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: 100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen mfethi » 27 Ekm 2009, 04:43

Dosyalar inmiyor. Bilgilerinize...
"File not found"
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Ağu 2010, 22:33

Uzun bir aradan sonra tekrar bu meseleye el atma hevesini duydum. Açıkcası RAS240/350 yaptıktan sonra neden bu devreye geri geldin demekte haklısınız. Ama ses karakteristiğini merakımdan ve uzun zamandan beri baskılı devreyi hazırlama konusundaki teorik gayretim pratik gayretimin önüne geçtiğinden sonunda Emin kardeşimizden yardım istedim. Sağolsun beni kırmadı ve bir çift PCB hazırladı, işte de resimleridir:
ras100.JPG
ras100.JPG (125.79 KiB) 1449 defa görüntülendi

RAS100s.JPG
RAS100s.JPG (105.27 KiB) 1449 defa görüntülendi

Ben de biraz bekleyip bir "lehim günleri festivali" yaptım ve elimde PCB'si hazır ama elemanları lehimlenmemiş devrecikleri yapıverdim. İnşallah önümüzdeki günlerde bir de "alüminyum günler festivali" düzenlerim de soğutucuları delip devreleri monte edip "test günleri festivali"ne hazırlık yaparım.

İşte RAS100 devre elemanları bitmiş halde.
RAS100.JPG

RAS100near.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Ağu 2010, 22:54

Devre elemanları Karaköy piyasasından, yani butik, egzotik elemanlar yok. Sadece girişte 10µ/35V yerine 10µ/25V bipolar Nichicon Muse kullandım. Büyük kondansatörler 4700µ/63V Jackcon, Taiwan malı. Hitano bu değerde bir süre yok maalesef, gelecek, elimdeki stok da bitti:( Ama Jackcon'lar da tavsiye edilir, hangisi derseniz Hitano derim, az daha pahalı ama markayı seviyorum. Elimde 50V Hitano, Nichicon gibi markalar var ama beslemeyi biraz yüksek düşündüm, bu yüzden 50V oldukça riskli benim için.

1N5004 3A diyotları da bulamadım. Gerçi 1N5007 var ama onun yerine orjinal Alman malı 3A BYT78 kullandım. Mosfet'ler de Kılavuz ve Yılmazoğlu'nda var.

Dirençler 1/4W metal film, bazıları Alman malı bazıları uzak doğu. Hepsi ölçülüp iki kanal arasında fark olmaması açısından eşlenmiştir, bunu özellikle "5000 count" bir multimetre ile yaptım. Ve Alman malı dirençler aslında eşlemeye gerek olmadan kullanılabiliyor, diğerleri az da olsa toleranslı olarak eşleniyor. Bu işlem biraz zaman alıyor ama içimin rahat olması ve de malzemeyi tanımak açısından uğraşmaya değer bence.

Transistörler de eşlenmiş durumda, özellikle giriş eşleniği önemli. Küçük sinyal transistörleri kaliteli ve düzgün eşlenmiş olduğunda çıkış güç transistörlerinin eşlenmesi gereksiz bir duruma geliyor. Yani aslında direnç ve transistör kazançları uyumlu ise güç transistörleri bu açıdan eşlenme konusunda kritik olmayabiliyor. Tabiki bu durumda farklı tasarımlarda geçerli olmayabilir, genelleştirmemek lazım.

MPSA serisi transistörler de Karaköy'den, BD139-140 ise geçen sene akıllılık edip çok kullanıyorum diye aldığım 100'lük orjinal ST marka çubuklardan. Keşke daha fazla alsaymışım, şimdi maalesef bulunmuyor, ancak yetecek, bitince ne yaparım bilmem.

BD serisini eşlemedim, bu arada MPSA gibi transistörleri 50-100 adet alıp aralarında eşleme yapıyorum. Aynı çubuktan, seriden felan hikaye, kesinlikle aynı kağıt şerit üzerinde tutarlı değiller. Hani üretilirken aynı şeritten, çubuktan olursa kazançları aynı olur gibi bir yaklaşım var. Bence asılsız bir hikaye, ALman malı dirençler dışında tüm %1'lik metal film dirençler için de geçerli bu durum.

Kondansatörler ise küçük pF değerinde olanlar seramik, biraz daha büyükleri multi-layer seramik, diğerleri Hitano elektrolitik ve bildiğimiz polyesterler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 07 Ağu 2010, 21:11

Bu proje hakkındaki dusuncelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum stereo olarak yaptıgım halde henuz kutuya yerlestiremedim benden once kutulayıp dinlemeye baslarsanız nazarım deger maazallah ;) aslında bir an once kapagını kapatıp dinlemeye baslamak istiyorum ama surekli aksilikler cıkıyor itiraf etmeliyim ki kutulama isi devre imal etmekten daha zor bir is en ufak bir ayrıntı herseyi berbat ediyor.Bu arada anfilerin onune transistorlu bir ton kontrol yaptım,napiim egolarıma hakim olamadım :D sema olarak bunu uyguladım http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Audio/t-ctrl.htm daha onceden yapıp denedigim icin calısma garantili kazancı dusurmemizde cabası su anda rahatsızlık veren tek husus su meshur besleme gurultusu pause modunda hop.dan cıkan hıssss sesi canımı sıkıyor hazır konu hortlamısken ve uygulanmısken bu konuyuda cozume kavustururuz diye umit ediyorum.Son olarak maasallah diyeyimde olmaz ya hani bir aksilik olursa benden bulmayın :)
Saygılar...elinize saglık...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Ağu 2010, 21:50

Ton katı olmadan kullanırken hıısss sesi mevcut mu?
Amplinin giriş empedansı (ton katının çıkış empedansı) ile alakalı bir şey muhtemelen
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 07 Ağu 2010, 22:35

Ton yokken de vardı ama duymak icin kolona iyice yaklasmak gerekiyordu ki bu kadarı da normal.Onceki mesajda yazmayı unutmusum cıkıslarda sanırım osilasyon var hoparlore elimi degdigimde titresim hissediyorum sayet empedans ile alakalı ise sanırım bu sese tahammul edemem en son care ton kont. iptal ederim ve yeni bir on panel tasarlarım...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Ağu 2010, 22:47

Tweeterlar çalıştığına göre osilasyon değildir
Dip gürültüsü veya şasi döngüsü olabilirmi?
Devre açıkta mı çalışıyor?
Ampli girişinde kullandığınız potans ne değerde?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir