Class A Kulaklık Amplifikatörü (II)

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü (II)

İletigönderen drhardware » 25 Şub 2009, 12:24

Takriben PCB ve OPA2134 dahil tüm malzeme (giriş çıkış terminalleri [RCA ve kulaklık jakı], potansiyometre, soğutucu ve trafo hariç) 55-60TL civarı tutuyor hesaplarıma göre.. Malzemelerin tamamı Farnell ve Digikey den hesaplandı.. Çıkış DC koruma devresi denemem henüz başarıya ulaşmadığı için hesaba dahil değil..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen fixxxxxer » 25 Şub 2009, 14:29

Şu durumda dirençler entegre, transistörler, kapasitörler ve pcb dahil olmuş oluyor fiyata değil mi? Aslında potu da dahil etseniz fena olmazdı dr. , zira istanbul'da bile kaliteli potu istediğimiz değerlerde bulamıyoruz-pardon ben bulamıyorum yani, bir de sn dr. size sormak istediğim birşey daha, karaköyde dolaşırken ucuza amerikan malı çok pozisyonlu komütatör buldum, standart hali 6 pozisyonlu ama sanırım basit bir modifiye ile 12 pozisyonlu hale getirebilirim, bunu kaliteli ve match edilmiş dirençler kullanarak 12 kademeli bir atteunator yapma şansımız olabilir mi? Sanırım gaincard'da da bu tarz birşey vardı, resim yanımda yok şu an ama akşam eklerim...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

İletigönderen drhardware » 25 Şub 2009, 14:41

Evet tamamen kit halinde ve sadece kart üzeri malzemeler var hesapta.. Euro (2.15) kuruna bağlı olmak üzere şu an hesapladığım kadarıyla ~57.5TL gibi oluyor.. Pot da aklımda lakin herkes RK27 alabilir mi onu düşünmek lazım.. Stepped attennuator işi eğer kaliteli bir komütatör (Elma) alınırsa çok pahalıya maloluyor..
http://cgi.ebay.com/GOLDPOINT-STEREO-MI ... 7C294%3A50
Gibi... Ve de esasen kullanılması gereken bu.. Lakin araba fiyatından hallice olan bu aletleri alacak adam bulmak sorun!
http://cgi.ebay.com/DACT-Type-23-Steppe ... 7C294%3A50
Şu da onun "çakması" diyebilirim.. Fiyatı fena sayılmaz ama kötü tarafı ladder-network diil..
http://cgi.ebay.com/100K-Stepped-Attenu ... 7C294%3A50
Bu da onun ladder lisi.. Ama bunun da işçiliği ve direnç kalitesi pek hoş diil... Eskiden bi zamanlar Dale dirençli ladderler vardı ama yok artık!
12 stepli volüm işini bi düşünelim.. Elma'nın daha uygun fiyata (uygun dediysek 25$ felan) 2 x 12 li komütatörleri var onlara bi DIY çekip, hani Dale li olmasa bile MRS25 li bi ladder 12 step yapabiliriz. Bulduğun komütatöre bi bakmak lazım.. Bu audio işlerinde, en azından gümüş kontak diilse epey kontak gürültüsü yapıyo bu meretler..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen fixxxxxer » 25 Şub 2009, 14:56

gümüş kontak olacağını sanmam, adamın elinde kalmış değerini de bilmiyor belli(4 liraya aldım), zaten hepi topu 8-9 adet vardı, eğer gümüş olsa onca zamanda kullanılmaya kullanılmaya kararırdı herhalde, neyse ben resim ekleyeyim akşama siz de sağlıklı bir yorum yaparsınız, bu arada alps'in maliyeti ne olur? Hani fiyatı bilelim, herkese almak şart değil sonuçta isteyen alır, yoksa hep beraber aynı malzemeleri mi alacağız sadece?

edit: bulduğum komütatörün güzel yanı 3 kanallı olması ve kanallar keyfe keder sökülebiliyor, ister 3x12 ister 2x12 ister 1x12...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İletigönderen supernova » 25 Şub 2009, 15:21

DACT ın fiyatı çok ucuz geldi bana.Bence çok iyi bir tercih olur..
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

İletigönderen fixxxxxer » 25 Şub 2009, 15:29

hazır dact değil ama sadece komütatör, dact haline getirebilirsek işe yarar ancak
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen drhardware » 25 Şub 2009, 15:45

Orijinal Japon malı ALPS RK27 Blue Velvet için şu an toplu getirmede (10+) 20€ civarında fiyatım var ve kargo da takriben toplam 40€ tutuyor.. Yani 10 adet alınırsa tanesi 24€ e gelir... Ama dediğim gibi 10 kişi için bu!
Bence kart üstü malzemeler için toplu alım yapılıp diğer aksesuarlar kullanıcıya bırakılabilir..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen fixxxxxer » 25 Şub 2009, 15:53

24 euro çok iyi para dr, bütün diğer parçalar kadar tutuyor, ilk tahmini bildiriminiz 20 usd imiş şimdi gördüm o bir nebze katlanılabilir bir rakam, ama 24 euro için ben şimdiden caydım desem yeridir, dediğiniz gibi kullanıcıya bıraksanız daha iyi olacak sanki bir de komütatörü aldığım yerde envai çeşit sürgülü alps ve noble pot vardı, sürgülü kullanmak sorun teşkil etmez derseniz uygun değerde pot için araştırma yapabilirim, (uygun pot bulmakta sıkıntı çekecek arkadaşlar olursa) onları da satıcı vatandaşın elinden 2-3 tl gibi rakamlara alırım gibi düşünüyorum :D
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 25 Şub 2009, 16:10

Kesinlikle iyi para!
O bakımdan kullanıcıya bıraktım ben de.. Bir zamanlar hatırlarsan Audiotek diye bi zat var idi.. Ki kendisine epey güvenmiştim ben de! Hatta birilerine de tavsiye etmiştim.. İşte o vatandaşta 20$ civarı vardı hatırladığım kadarıyla RK27 ler.. Ama öğrendiğim kadarıyla tarih oldu kendisi.. Toprağı bol olsun!
Sürgülü veya rotary her türlü potu kullanabilirsiniz projede.. Lakin 50-60TL ve bi kamyon emek harcanmış bi proje için lütfen 50 kuruşluk çin malı pot kullanmayın, ayıp olur!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İletigönderen drhardware » 25 Şub 2009, 16:15

Bu arada;
http://cgi.ebay.com/ALPS-100K-STEREO-AU ... m153.l1262
Şöyle bi adam var... Bilemem kendisi güvenilir midir yoksa dolandırıcı mı! Lakin orijinale benziyolar.. Fiyat da gayet makul esasen.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir