Class A Kulaklık Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen hoparlör » 29 Oca 2009, 13:34

Yahu gerçekten garip bir isim, neden bir türlü öğrenemediğimi anladım.

Sitesi de gördüklerim arasında en iyisi, ancak dükkanda sitedekinden çok daha çeşitli mal var. Ancak gidip bakınca Vishay felan bayağı iyi malzeme de olabiliyor. Çin metal film de var, Alman malı da, seçmece yani.:)

Bu arada benim amfinin resmini vereyim, haftasonu çalıştıracağım sanırım. Aslında aylardır bu halde duruyor, MOSFET'leri eşleştirmek için bir sürü iş çevirdim, ama zahmetinden bayıldım. Artık böyle çalışsın diyorum. İlk önce baskılı devre yapmıştım ama o devre çalışmadı, nedenini şimdi hatırlamıyorum.

Ben de Dr.un sözünü dinleyip delikli plakete yeniden yaptım. Elektrolitikler Samsung ve Hitano, potansiyometre Kılavuz'da kalan son bir tane ve tüm dirençler 120ohm 2W dahil olmak üzere Çemen Arda Gül'den :)
Eklentiler
DSC03014.JPG
DSC03014.JPG (60.14 KiB) 662 defa görüntülendi
DSC03013.JPG
DSC03013.JPG (101.91 KiB) 659 defa görüntülendi
DSC03011.JPG
DSC03011.JPG (134.77 KiB) 660 defa görüntülendi
DSC03010.JPG
DSC03010.JPG (111.16 KiB) 658 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen Ersoy » 29 Oca 2009, 14:10

Vay vay vay.

Şahane. Eline sağlık Gökhancım. Güzel gözüküyor.

Soğutucular arma'danmı acaba? Kutulama konusundada epey ilerleme var. Bravo.

Artık çalıştır bakalım. Sesi hakkındaki yorumlarını bekliyorum. Hatta bende dinlemek isterim. Benim philips SHP895 kulaklarla nasıl ses çıkar acaba?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 29 Oca 2009, 14:34

Yaw Gökhan hocam yıkmışın ortalığı, aşkolsun!
Nedir o kutu ööle? Eline sağlık!
Bu arada, IRF lerin match edilmesine gerek yoktu, gerçi biraz geç oldu ama :D
Ayrıca o soğutucu da bir hayli büyük bu alet için, başka yerde kullanmak istersin belki (LM3875 gibi)..
Bu amplifikatör yaklaşık 1.5 senedir bu haliyle bir arkadaşımda Grado SR-225 kulaklıkla birlikte mutlu bir evlilik sürdürüyor.. Hatta bu evlilikten ilgili arkadaş ta gayet mutlu.. Hatta hatta daha da ileri gidip diyebilirim ki; bu amplifikatör O çok sevgili arkadaş için dizayn edilmişti!
Umarım sen de memnun kalırsın sesinden.
Bekliyorum dinleme izlenimlerini..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen e154 » 29 Oca 2009, 18:47

tiz detaylar için çıkış katını BJT tavsiye ederim. misal BD 139. birde opamplar nedir??? :selam:
En son e154 tarafından, 29 Oca 2009, 20:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen hoparlör » 29 Oca 2009, 19:10

drhardware yazdı:Yaw Gökhan hocam yıkmışın ortalığı, aşkolsun!
Nedir o kutu ööle? Eline sağlık!
Bu arada, IRF lerin match edilmesine gerek yoktu, gerçi biraz geç oldu ama :D
Ayrıca o soğutucu da bir hayli büyük bu alet için, başka yerde kullanmak istersin belki (LM3875 gibi)..
Bu amplifikatör yaklaşık 1.5 senedir bu haliyle bir arkadaşımda Grado SR-225 kulaklıkla birlikte mutlu bir evlilik sürdürüyor.. Hatta bu evlilikten ilgili arkadaş ta gayet mutlu.. Hatta hatta daha da ileri gidip diyebilirim ki; bu amplifikatör O çok sevgili arkadaş için dizayn edilmişti!
Umarım sen de memnun kalırsın sesinden.
Bekliyorum dinleme izlenimlerini..
Kolay gelsin.

İlahi Dr. :)

Bilseydim aylar önce bitirirdim, araya da taşınma felan bir sürü olay girmezdi. Ben de mükemmel olsun diye eşleştirme (match) işine girişmiştim. :)

Teşekkür ederim, beğendiğine sevindim, aslında delik plaketleri sevmiyorum ama yaparken özen gösterilirse PCB ile uğraşmaya da değmiyor sanırım. Ancak bu yöndeki tavsiyenin de kesinlikle doğru olduğunu söyleyebilirim, elemanları yerleştirmede daha serbest kaldım.

Soğutucu Arma'dan, kutu da öyle. Geçen sene fazla malzemelerin arasında gözüme ilişmişti, almıştım. Daha küçük soğutucu yeterliyse ben bunu kutunun içine yerleştireyim. O zaman kutunun altından hava delikleri açmam lazım. Elimde başka küçük olması lazım ama böyle kanatlı değil. Class A deyince elimde olanlardan kullandım, biraz da fazla olmuş olabilir, gözüm korktu.

Trafo da delikli plakete oturuyor, makaronlarla plaketi kutu tabanından yükseltip vidalıyorum. Sonra köprü doğrultucu da geliyor,sonrasında ayrıca kondansatör koymama gerek kalır mı yoksa yeterli mi hatırlamıyorum.

Elimde Karaköy'den binbir zahmetle bulduğum kulaklık jak girişi var, düzgün ses düğmesi bulamadım ama iyi plastiklerden bir tane seçicem, elimde muhtelif ebatlarda var. Aslında eve gidince bir bakayım da elimdekilere göre güzel bir seçme yapalım.

IRF'leri de monte ettim mi artık kutuyu başköşeye koyarım. Başka tavsiyeleriniz varsa memnuniyetle beklerim :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen IEEE » 29 Oca 2009, 19:47

eline sağlık hocam güzel olmuş..karaköyde 3,5mm dişi jack kaliteli olarak nerde buldunuz..benim bulduklarım bir hayli dandik idi..heryerde aynı çin malı malzemelerden satıyorlar malesef
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 29 Oca 2009, 22:09

IEEE yazdı:eline sağlık hocam güzel olmuş..karaköyde 3,5mm dişi jack kaliteli olarak nerde buldunuz..benim bulduklarım bir hayli dandik idi..heryerde aynı çin malı malzemelerden satıyorlar malesef

Teşekkürler :)

Karaköy pasajının dışındaki Yılmazoğlu'nda buldum, ama tek tük eskilerden kalmış, sepetlerin içinde unutulmuş:( İki tane farklı tip kalmıştı, seçme şansım olmadı. Ama etrafa bakmakta fayda var, bazen tek tük çıkabiliyor. Seslendirmeciler de kullanıyor ama amaca uygun birşey bulamadım, gene gözüm dışarıda.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen e_cag » 29 Oca 2009, 23:07

Geçenlerde gitarist arkadaşın elinde, gitar üzerinde kullanılan ayar düğmelerinden gördüm. Tünel civarındali enstrüman dükkanlarında başka çeşitleri de var mıdır diye geçti aklımdan...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen the_cantan » 30 Oca 2009, 12:45

Gökhan bey eline sağlık. :D
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

İletigönderen drhardware » 30 Oca 2009, 13:13

Şu anda bu projenin biraz daha geliştirilmiş ve basitleştirilmiş (bu ne yaman çelişki!) varyasyonu üzerinde çalışıyorum.. Uluslaraarası sitede konuyu incelemeye açtım ve son rütuşları düzenledim masa üstünde... Bu hafta sonu bi aksilik çıkmazsa ilk denememi gerçekleştireceğim.
Geri beslemeyi tamamen kaldırdığımdan daha iyi bir sound alma umudunu taşıyorum açıkcası.. Ayrıca kazançta ciddi anlamda bir revizyon yaptığımdan 250-300 hatta 600 ohm empedanslı yeni seri kulaklıklara da arzu edilen gücü aktarabilecek devremiz (100mW)..
Görelim bagalım nolcek.... :bilmem:
Eklentiler
TSHA.JPG
TSHA.JPG (59.22 KiB) 349 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar