midbas için kutu yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: midbas için kutu yapımı

Okunmamış iletigönderen miriel » 08 Arl 2009, 16:53

Mukavemet ve esneklik açısından yeterlidir sunta da.Hoparlörünüzün titreşimleri için sunta veya mdf de ses değişikliği olmayacaktır.Güçlü subwooferlar için bu değişim görülebilir.

Kabinin etrafını elyaf kapliycaksınız,mıknatıslar dahil,tweeterin arkasınıda tamamen kapatacak şekilde.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen samba » 28 Arl 2009, 16:29

slmlar;

kutuları geçen hafta tamamladım. toplamda 4.6 lt iç hacme sahip suntadan kapalı kutu hazırladım. hoparlörleri ampliye bağladım ve süpriz(:
hiç bas ses vermiyor.
anlamadım bu işi. sanki bir tweeter zıplıyor. hiç bir etkisi yok basın.
150 rms ve 300 rms ile denedim. ayrıca filtresiz de denedim.
yok. bas çıkmıyor. ilginç
çok mu yumuşak çalıyor napıyor anlamadım

aynı kabloyu suba bağladığmda zangır zungur oluyor. midbas süs olarak duruyor.
ne dersiniz bu işe
samba
Yeni Üye

İl: kocaeli

Okunmamış iletigönderen IEEE » 28 Arl 2009, 18:16

daha önceki yazılarınızı okumadım.Kapalı kabin yapmışsınız.Bu nedenle portlu kabinler gibi bir bas alamamanız normal.o hoparlörlerinizi 5+1 sistem için kullanabilirsiniz.bir subwoofer yardımı ile güzel olur.ben de 18cm nokia wooferlar için bir kabin yapmak istiyorum.Fakat elimde malzeme yok marangozluk bilgim yok ve etrafımda kabin yapmak isteyen,yapacak marangoz da yok.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 29 Arl 2009, 23:50

samba yazdı:slmlar;

kutuları geçen hafta tamamladım. toplamda 4.6 lt iç hacme sahip suntadan kapalı kutu hazırladım. hoparlörleri ampliye bağladım ve süpriz(:
hiç bas ses vermiyor.
anlamadım bu işi. sanki bir tweeter zıplıyor. hiç bir etkisi yok basın.
150 rms ve 300 rms ile denedim. ayrıca filtresiz de denedim.
yok. bas çıkmıyor. ilginç
çok mu yumuşak çalıyor napıyor anlamadım

aynı kabloyu suba bağladığmda zangır zungur oluyor. midbas süs olarak duruyor.
ne dersiniz bu işe

4.6 litreyi neye göre referans aldınız? Hesapladığınız hacme hoparlör hacmini ve içerdeki parçaların hacmini de eklemeniz gerekir bunu unutmayın.En az 9 litrelik bir hacme ihtiyaç vardı diye hatırlıyorum.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 30 Arl 2009, 13:02

Evet 4.6 oldukça az va zaten portlu bir tasarım ile araç içinde kullanırsanız ancak bu kadar az bir hacim ile bas ses elde edebilirsiniz. Ancak amaç zaten bas elde etmek değildi ki, mid-bas için bu hacim de oldukça yeterli. Asıl basları elinizdeki sub ile elde edecektiniz.

Bizim hesaplamalarda en az 9lt hacim öngörüyorduk. :roll:

Kabinin iç duvarlarını akustik sünger ile kaplayıp içini de elyaf ile doldurursanız bir miktar daha bas elde edebilirsiniz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen samba » 30 Arl 2009, 16:29

uzun bi ara oldu. sanırım unutmuşssunz:)
kapalı kutu içi 4, portlu içinse 9 lt diye konuşmuştuk.
ben hoparlörlerin hacmi ve destek elemanlarının hacmini 0.6 lt kabul edip 4+0.6 lt olacak şekilde bir kutu yaptım.

asıl bası tabiki subdan alıyoruz. dolayısıyla çokta problem deil ama ben sağlam çalacağını bekliyordum. o yüzden bir hayal kırıklığı oldu.
bu arada dinledikçe basın çok yumuşak çaldığını düşünmeye başladım. kapalı kutu + elyaf sonucunda böyle olmuş olabilir belkide.
samba
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen samba » 01 Oca 2010, 14:40

teste devam ediyorum. baslar fazla yumuşak oldu ancak müzikal açıdan oldukça başarılı buluyorum.cd dinlemediğimiz halde detaylı çalıyor.

bu arada bir kaç resim paylaşyım. işçilik pek iyi deil malesef
kutu ebatları:28x20x16.8 cm

Resim

Resim

Resim

Resim
samba
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 01 Oca 2010, 21:21

Elinize sağlık, işçilik o kadarda fena değil, fakat kabinin arkadan görüntüsünün pek hoş durmadığını söylemeden geçemeyeceğim.Bence crossover kartını kabinle birleşik ayrı bir kutuya koysaydınız daha iyi olurdu.Muhtemelen bu kutuda kabinin arka kısmında (bitişik) olurdu orayada 1 tane giriş terminali taktınızmı daha sade ve hoş dururdu bence.Birde diğer kısımlar pek değil ama arka kısımın ciddi şekilde ayrı bir kaplamaya ihtiyacı var,arkadaki sölüsyonun ve sunta köşebentlerinin tamamının üstü kaplansa çok daha güzel olur.Tekrar elinize sağlık.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Oca 2010, 13:31

samba yazdı:uzun bi ara oldu. sanırım unutmuşssunz:)
kapalı kutu içi 4, portlu içinse 9 lt diye konuşmuştuk.
ben hoparlörlerin hacmi ve destek elemanlarının hacmini 0.6 lt kabul edip 4+0.6 lt olacak şekilde bir kutu yaptım.

asıl bası tabiki subdan alıyoruz. dolayısıyla çokta problem değil ama ben sağlam çalacağını bekliyordum. o yüzden bir hayal kırıklığı oldu.
bu arada dinledikçe basın çok yumuşak çaldığını düşünmeye başladım. kapalı kutu + elyaf sonucunda böyle olmuş olabilir belkide.

Şimdi hatırladım, daha doğrusu biraz gerilere baktım. 4lt basdan vazgeçip mid-bas olarak kullanacaksak aşağı yukarı fazla yer kaplamayan bir hacim yaratalım dediğimizde geçerli. Açıkcası hoparlörün özelliği nedeniyle pek de bas alamamanız doğal, çünkü gerçekten portlu bir tasarım için üretilmiş bir hoparlör, denediğim yazılımlar hep portlu tasarımı öngörüyordu, parametreleri de buna uygundu. Gene de Bots'larla benim başıma gelen sürpriz gibi çok derin olmasa da kuvvetli bas veren bir kabin olmasını dilerdim, hiç bas vermemsi çok garip bir durum, garip. :roll:

Ancak buna etken kabinin ağır mdf'den yapılıp içine de kaliteli akustik sünger döşenmesi kadar hoparlörün de buna uygun olmasıydı sanırım. Kulak 100Hz civarında yüksek SPL üreten kabinlerde çok bas üretiyormuş gibi algılıyor ama aslında bunlar boom-box usulü sadece yavan baslar. Zaten derin bas alabilmek için de hoparlör konunun büyümesi gerekiyor.

Neyse, şimdi biraz eleştireyim. Mid ve tiz hoparlörleri kabin ön yüzeyi ile hemzemin olacak şekilde monte etmeliydiniz. Bu şekilde çınlama vb. bir sürü sorunlarla karşılaşacaksınız. Bazıları dikkatinizi çekecek bazılarını da fark etmeyeceksiniz. Sunta kullanmanın en zor yanı freze ile hoparlörlerin gireceği oyukları açmanın zorluğu, 18'lik sunta buna pek uygun değil. Ancak kaliteli suntalar var, onlarla olabilir, baslar için ise kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaten basları ön panele kondurmak akustik açısından da uygun, bir anlamda düşey düzlemde hoparlörleri eşitlemiş oluyoruz.

Kabinin arkasına da sonra bir çare düşünürsünüz, plesiglastan, kontra vb. bir şey ile kapatabilirsiniz. Aslında yan ve alt-üst duvarları arkaya doğru uzatsaydınız bir kapak daha yapabilirdiniz. Belki yanlara çıta koyup yükselterek de olabilir veya aynen böyle kalsın.

Hoparlörleriniz güzel, bu otomobil için üretilenlerin kalitesini hayret verici buluyorum. Mid ve tiz kalitesi açıkca şaşırtıyor, bas sonuçta çok farklı bir tasarım.

Güle güle dinleyin, elinize sağlık.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 05 Oca 2010, 17:13

nacizane görüşüm zaten bu tip component setleri subwofer olmadan kullanmak hiç uygun değil bas seslerde ciddi sekilde tepkisiz kalıyorlar crossover'ı aradan alsanız dahi bu sonuç pek değişmiyor

geçenlerde bir akrabamın üstü açık arabasına 4 adet 13cm'lik iki yollu component takmıştık hoparlorler bu karadar küçük olmasına rağmen arabayı secim otobusü gibi yapmıştı :D
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • kabin yapımı için yardım