midbas için kutu yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: midbas için kutu yapımı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Oca 2010, 13:04

Evet oldukça büyük :)

Kapalı kutuda yaklaşık 6,5 lt olması gerekir, bu hacimdeki bir hoparlör için 71 lt oldukça abartılı. Bence T/S parametrelerini kontrol edin, en fazla hata yazılımların ondalık sayı ayıracı olarak nokta, bilgisayarınızın windows ayarının ise virgül olmasından kaynaklanıyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen scarab » 08 Oca 2010, 18:06

size parametreleri vereyim birde siz hesaplayın ben mi yanlış giriyorum acaba :bilmem:
VCdia: 1"
*Le: 0.87 mH
*Impedance: 8 ohms
*Re: 6.1 ohms
*Frequency response: 40-3,500 Hz
*Fs: 71 Hz
*SPL: 86 dB 1W/1m
*Vas: 0.22 cu. ft.
*Qms: 3.67
*Qes: 0.86
*Qts: 0.68
*Xmax: 3 mm
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Oca 2010, 18:56

Parametreler doğru, ama sonuç farklı. Sanırım dediğim gibi bir parametre farklı girilmiş, yoksa sonuç bu kadar farklı olmaz.

Bu hoparlörler aslında kapalı kabinden ziyade portlu kabinlere uygun görünüyor. Ancak kapalı kabinlerdeki performansları da açıkcası oldukça iyi. Jamo D590 serisini yakından görmedim, dolayısı ile mid bas sürücüler için port var mıdır bilemiyorum. Ama her ne kadar 40Hz alt kesim frekansı verilmişse de D590 kabininin altında ayrıca bir sub woofer var.
86 dB oldukça düşük olmakla beraber bu hoparlörün mid performansının da oldukça iyi olmasını sağlıyor. Genelde tavsiye edilen dört hoparlör kullanıp D'Appolito denen tasarımın gerçekleştirilmesi, ancak bu şekilde 86dB gibi düşük bir seviyenin dengelenmesi ve sesin de vokallerde daha iyi dağılmasını sağlanıyor. Benim yaptığım testlerde de bariz bir fark vardı tek sürücü ile çift sürücü arasında. Sanırım sevgili Hazar bunu duyduğundan memnun olacaktır.

Bu arada 3500Hz olan üst frekansının doğruluğu konusunda şüphelerim var. Hani 3700 Hz kötü mü çıkar, kesinlikle hayır. Test dinlemelerimde 5000Hz civarı ve üstünün de oldukça net alındığını farkettim ama bunu yaptığımda bir SPL metrem yoktu, sonradan da tekrar ölçmedim.

Elinizde tek bir çift Jamo varsa gene de dert etmeyin. Bu durumda ilginç birkaç tasarım düşünülebilir. En basiti uygun bir tiz ile iki yollu bookshelf/kitaplık rafı tarzı bir tasarım yapmak olur. Bu durumda portlu tasarımı da düşünebilirsiniz.

Kapalı kabin ile 6,5 lt yeterli görünüyor. 30x19x12cm iç ölçüler yeterli olacaktır. Kabin içine koyacağınız herşey (destek, tiz hoparlörü, filtre vs.) bu hacime ilave edilmelidir.
Portlu tasarımda ise port çapı 3cm, uzunluğu ise 4,8cm olacaktır. 19lt iç hacim gerekiyor, 44x27x17cm de ölçüleri olarak kullanılabilir.
Kırmızı kapalı, mavi portlu kabin cevabını veriyor.
Jamo-port.JPG

Empedans ise frekansa göre değişiyor, crossover tasarımı da buna göre yapılmalı.
emdepans.JPG
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 08 Oca 2010, 22:45

Bir sitede en iyi hoparlör kabininin bir küre olduğunu gördüm.Küre veya yumurta tipi bir kabin en iyi sonucu verir diyordu.Bizim gerçekleştirmemiz mümkün mü acaba böyle bir hoparlör kabinini?Bugün epey düşündüm altıgen tarzı kabin yapıp içini yuvarlatmak ses açısından daha iyi olabileceğini düşündüm.siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Sanırım küre şeklini elde etmek biraz zor. B&W çelikten yapmış.Ben küre şeklinde ahşap kabin yapabilirim diyen var mı ?Yekpare kütükten içi oyularak yapılabilir belki? Kendine güvenen bi marangoz arkadaş var mı acaba ?
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 08 Oca 2010, 22:48

http://freshome.com/2008/07/06/17-cool- ... hey-sound/ Bakın adamlar nasıl tasarımlar yapmış :) Benim asıl amacım estetik değil ses kalitesi çok iyi olan bir dizayn yapabilmek.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 08 Oca 2010, 23:55

küre biçiminde ahşaptan yapılabilir tornada içi oyuk iki adet yarım daire yapıp sonra bu parçalar birleştirilebilir ama dairenin çapı 20cm'den fazla olursa tornada işlemek problem olur gerçe 50cm işliyebilen ustalarda var ama böyle birşey yapabilirlermi bilmiyorum,Diğer yandan en basiti pilastik bir topu polyester ve elyaf kullanrak sertleştiripde yapılabilir
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen scarab » 09 Oca 2010, 00:14

bu arada hoparlor hocam sana teşekkür etmeyi unuttum bu hafta sonu kabinide yapmaya başlıyayım dediğiniz gibi portlu bir tasarım olması daha iyi olur grafikte portlu tasarımın kapalı kutuya göre bass performans'ı daha iyi görünüyor ;) hemde daha büyük :D
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen samba » 09 Oca 2010, 12:53

küre biçiminde ahşaptan yapılabilir tornada içi oyuk iki adet yarım daire yapıp sonra bu parçalar birleştirilebilir ama dairenin çapı 20cm'den fazla olursa tornada işlemek problem olur gerçe 50cm işliyebilen ustalarda var ama böyle birşey yapabilirlermi bilmiyorum,Diğer yandan en basiti pilastik bir topu polyester ve elyaf kullanrak sertleştiripde yapılabilir

şu top fikri çok hoş:) hakkaten polyesterden yapılabilir
samba
Yeni Üye

İl: kocaeli

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Oca 2010, 16:56

Küre biçimi özellikle tiz ve mid için kullanılabilir ama asıl amacı kabin içindeki rezonansı sönümlemek değil kabinin dış yüzeyindeki diffraction/kırılma sorununu çözmektir. hoparlörler kabinin ön yüzeyi ile hem zemin monte edilmelidir. Böyle olsa bile kabin kenarları vb. yüzeylerden ses enerjisi kırılarak istenmeyen yansımalar oluşturacaktır. Doppler efekti de denen bu etki sanki farklı bir kaynaktan ama farklı fazda bir ses dalgası yayınlanıyormuş gibi etki yaratır ve bazı frekansları sönümler, bazılarını çoğaltır. En basit anlamda ses daha karmaşık gelir, net değildir. Bas seslerde bunun pek bir etkisi yoktur, zira doğrusal yayılamadıklarından odanın ses karakteristiği önem kazanır.

Zaten dikkat edilecek o kadar çok konu var ki o zaman nasıl oluyor da biz çıkan sesi beğenebiliyoruz diye sormak istiyor insan :D

Küre yapmak isteyenler için ideal malzemeler seramik, plastik ve de fiber olabilir. Özellikle fiber ile çok iyi sonuçlar alınabilir, sadece hoparlörlerin monte edileceği çerçeveyi ahşaptan yapmanız yeterli olacaktır. Ben de bir ara niyetlenmiştim ama vazgeçtim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Oca 2010, 17:01

scarab yazdı:bu arada hoparlor hocam sana teşekkür etmeyi unuttum bu hafta sonu kabinide yapmaya başlıyayım dediğiniz gibi portlu bir tasarım olması daha iyi olur grafikte portlu tasarımın kapalı kutuya göre bass performans'ı daha iyi görünüyor ;) hemde daha büyük :D

Rica ederim, umarım hesaplamalar istediğiniz sonucu verir. Sanırım iki yollu bir tasarım düşünüyorsunuz, ben de bir çift kitaplık tipi yapıp hatta içine chipamp'lı bir çıkış katı yerleştirip aktif kutu yapmayı bile düşünmüştüm. Piyasada uygun birçok tiz var birlikte deneyebileceğiniz, fazla yüksek dB olmayan bir tane işinizi çok iyi görecektir. Eğer mümkünse bi-amp yapın derim, opera, caz gibi tarzlar için bu hoparlör gayet uygun, zaten ben de seçimimi iki ay Pavarotti'nin aynı aryalarını dinleyerek yapmıştım.

Artık heyecanla bekliyoruz tasarımlarınızı :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • kabin yapımı için yardım
    1, 2, 3, 4Eklenti(ler) gönderen siftery » 12 Mar 2011, 18:50
    35 Cevaplar