kabin yapımı için yardım

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: kabin yapımı için yardım

Okunmamış iletigönderen siftery » 15 Mar 2011, 12:44

Acaba mıknatısları aynı düşey çizgiye düşürmesek ne gibi etkisi olur
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen miriel » 16 Mar 2011, 02:39

Yapılacak kabinde en dip frekansları hangi hoparlör kullanacaksa ona göre hacim bulunur. Yanlışsam düzeltin, tek bas hoparlörü vardı sizde 30cm lik sanırım. Bu harici bir kabinde kullanılır, midbass/mid/tiz üç yollusunda da midbass referans alınarak hesap yapılır. Altın oranlar konusuna değinirsek, bilim bunu öneriyor :)

Nette hazır programlarda var, parametreleri girerek kolayca hacim hesaplayabilirsin birde bunu arastır istersen. Ama pc şart senin için buna emin ol :roll:
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen miriel » 16 Mar 2011, 20:10

siftery yazdı:Acaba mıknatısları aynı düşey çizgiye düşürmesek ne gibi etkisi olur

Faz farkları olusacaktır.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 17 Mar 2011, 17:10

evet haklısınız öncelik görev pc olacak
sonra basa göre kabin hesaplnamasına gelince önce bas için içerden ayrı ama aynı gömlek içinde iki ayrı kabin yapılamaz mı
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 17 Mar 2011, 23:32

Evet içerden bölmeli kabin olabilir. Bu sizin tercihinize bağlı tamamen. Mid tiz için kabine ihtiyaç yok zaten, akustik konumları zırıltı çınlama gibi distorsiyon yapmaması yeterli...
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 18 Mar 2011, 09:36

Teşekkürler arkadaş aklımda olan kabin şekli de iki ayrı parça ama bi hesap çıkarsak frekans çarpışmasını da aktif filtre ile önleyebileceğimi düşünüyorum bu arada mid bas için bir iki bilgiye ulaştım bayağı bi teste tutmuşlar :) ama bas baş belası oldu az daha bulamazsam değiştirecem
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen siftery » 19 Mar 2011, 15:55

Bu akşam resimlerini çekip yükleyeceğim umarım resimlerden birileri tanır da iş bir adım ileri gider yoksa sıfırdan ölçüleri hazır bir kaç hoparlör alayım da kurtulayım
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 19 Mar 2011, 19:39

hoparlörlerin resimleri içinde tizler için hafif açılı alt parçalar var kabin başına iki tane tiz olduğu için hafif açılı koyulmuş
Balık0503.jpg
tizler
Balık0511.jpg
baslar
Balık0510.jpg
hepsi :)
Balık0508.jpg
wofeer yandan
Balık0507.jpg
Balık0506.jpg
mid bas
Balık0504.jpg
tiz
yorumlarınızı bekliyorum
Eklentiler
Balık0505.jpg
tizler
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Mar 2011, 13:37

Hoparlörler bugünkü HiFi standartlarına göre idare eder, açıkcası pek de iyi değiller, ama kötü de sayılmazlar. İşte piyasada bulabileceğiniz eskiden kalma bazı hoparlörler, umarım fazla para vermemişsinizdir. Özellikle Selanik pasajı civarında gereksiz fiyatlar çekiyorlar.

Yapabilecekleriniz ise kısaca özetle şu şekilde:
1. Bu hoparlörlerin özellikleri, yani T/S parametrelerini bulmak imkansız, kendiniz ölçmelisiniz, ama bilgisayarınız olmadığından ölçme, deneme, hesaplama dahil herşeyi boşvermek durumundayız.
2. Aynı kabinde iki tiz hoparlörü olmaz, eğer diskovari bir seslendirme yapmayacaksanız. Dolayısı ile bir çift bas, bir çift mid ve de şu ITT tizleri seçin derim.
3. Mümkünse hoparlörleri bir mafiye bağlayıp tek tek dinleyin, çıkan ses hakkında fikriniz olsun. Önce sevdiğpiniz tarz müzikleri, sonra çeşitli vokal, disko, vs. dinleyin. En iyi değerlendirme özellikle vokal ve enstrüman ağırlıklı parçalarda yapılır.
4. Sonra yapacak fazla birşey yok, pasif filtre hesaplayacak, yapacak durumunuz yok. Dolayısı ile elinizdeki üç yollu araba aktif filtresine bağlayın TDA amfilerinizi ve sisteminizi hazır edin.
5. Kabin için dikdörtgen bir yapıda, isterseniz altın oran kullanarak bir kabin yapın. Portlu kabin değil her tarafı kapanmış ve içeriden silikonla izole edilmiş bir çift kabin yapın. Sadece mid hoparlörü bas hoparlörden ayırmak için ayrı bir iç bölme yapın. Tiz için durum farketmez. Sonra kabini bol bol elyaf ile doldurun, sıkıca.
6. Dinlemeye başlayın, basların durumuna göre elyaf çıkarıp ilave ederk zamanla seste olan değişikliğe kulak kabartın.

RAS100, RAS300 gibi tasarımlara ise bulaşmanıza gerek yok, üç yollu aktif filtre ve bu hoparlörlerle onlardan verim alamazsınız. Eğer bir çift pasif filtreli iyi hoparlörünüz varsa RAS100 tavsiye ederim, daha fazla güce ya da iki yollu aktif bir sisteme ihtiyacınız olursa RAS100 ve RAS300 gayet güzel uyum sağlar.

Kısacası yapabilecekleriniz bunlar, hoparlörleri kabinin ön yüzünde birbirlerine yakın yerleştirdiğiniz takdirde çok da dert edeceğiniz pek konu çıkmayacaktır. Sonuçta iyi bir çift hoparlörünüz, ya da HiFi düzeyinde bir ses elde edebilir misiniz? Hiç sanmıyorum ama çıkan ses fazlasıyla sizi tatmin edecektir, hepimiz böyle kabinler yaptık ve çıkan sesi sevdik.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen siftery » 20 Mar 2011, 13:52

Hocam sağolun şimdi söylediklerinizi bir tekrar edeyim anladığım kadarı ile kabin 3 yollu mu olacak mid baslari iptal mi ettik kabin ölçüleri için altın oran yeterli ise dikdörtgen şekilde uygulayayim olsun bitsin sonraki maçlara bakalım :)
siftery
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir