Hoparlör ve Kabin hakkında yardım

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Cevap: Hoparlör ve Kabin hakkında yardım

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 02 Arl 2008, 01:38

Arkadaşlar daha önce full range bir gitar amfisi yaptım üzerinde 12" dandik hoparlör ve milenyum marka titanyum serisi tiz kullandım tiz rms 150watt yazıyordu
diğer bass ise 8 ohm 500 watt rms :) yazıyordu 200 watt verdim yandı... neyse kabinin boyutlarını söyleyim size 60x45x35 hava deliğin kabinin tam arkasında ortada 10 cm. içi keçe ile kaplı 3 bant ton kontrol tl072 ile tda7294 amfi kutuyu yaptım fakat şunu fark ettim ki bass sesler çok fazla tizler bastırıyor tizde bu arada 1/4 inc çok sağlam hem bass gitar hemde elektro için mükemmel ses çıkıyordu bunu sağam basscı ve elektrocu söyledi ama yükses sesde problem empedans uyumsuzlugu birde empedans uygunlaştırıcı taktım 10 numara gitar amfisi oldu şimdi ise kına gecelerine açık havada seslendirme için kullanılıyo arkadaşlar beslemede 2 tane 3300mf kondansatör koyacağınıza 6 tane 1000 takın farkı anlayacaksınız
umarım deneyimlerim sizinde işinize yarar herkese projelerinde başarılar
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

İl: antalya
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen erhansurgun » 29 Arl 2008, 17:25

Sevgili arkadaşım değerli vaktinizi alıyorum,anladığım kadarıyla meraklı ve bilgilisiniz size bir soru sormak istiyorum.Bende JBL 240TI model hoparlör mevcut,kasası bana yüksek geliyor ölçüleride.Y-93 D-33,5 E-45,7 budur.Kabinin içersi düz odaları olmıyam ayrıca altta arkada plastik yuvarlak 11x13 ölçülerinde port mevcuttur.Sanırım litre hesabı 93x33,5x45,7=142lt diye çıkıyor.Sorum ben bu litrede yani iç hacmini 142lt de sabit tutarsam istediğim ölçülerde kabin yaptığımda sesde herhangibir değişiklik olurmu.Yani ölçüleri böyle olursa Y-81 E-42 D-42 kabin yaptırırsam portuda arkasına yine ayni yere koyarsam sesde değişiklik olurmu.Sizden ricam beni aydınlatmanız.
erhansurgun
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen Onur Ilkorur » 31 Arl 2008, 02:25

Kabinin geometrisi alçak frekans sürücülerinde büyük önem taşımamaktadır. İç boyutlara dikkat ederek (dış ölçülerden yola çıkarsanız yanılabilirsiniz) kabinin hacimini sabit tutarak yapacağınız farklı bir kabin ile de aynı performansı alırsınız. Port'un yeri konusunda ön/arka ayırımı önemlidir. Fakat, siz zaten yerini değiştirmemeyi düşündüğünüz için herhangi bir önlem almanıza gerek yok.

Ölçülerinizdeki tek sorun, en ile derinliğin aynı boyuta sahip olması. Kabin içinde oluşan bazı olumsuzluklardan dolayı bunların birbirlerine yakın olmamaları istenir. Aslında hiçbir ölçünün birbirine yakın olmamasını sağlayan bazı kurallar bulunuyor. Asal sayıları kullanmak, "altın oran" ile boyutları çarpmak gibi. Eğer kabinin hangi frekans aralığında kullanıldığını, ahşap kalınlığını ve içinde sönüm elemanı olup olmadığını söylerseniz, kabininizin en, boy ve yükseklik değerlerine ne kadar duyarlı olacağını inceleyebilir ve daha net cevap yazabilirim.

/Onur
Onur Ilkorur
Yeni Üye

İl: Gent
Meslek: Akustik Mühensidi

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi