midbas için kutu yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: midbas için kutu yapımı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Oca 2010, 17:46

Bu tip setleri arabada kullanmak en iyisidir :)

Araba ortamında kapalı kabin gibi duran pek çok boşluk aslında portlu tasarım gibidir, özellikle bagajı ya da yan kapıları temel alan bas hoparlörleri. Yan kapıların ses basıncı ile esnemesi söz konusu, ama port olmasa bile bir tür aperiodik kabin gibidirler.

Sizin hoparlörünüz bariz bir portlu tasarım amaçlı üretim, kapalı kabin performansı maalesef olmayacaktır. Kimi bilinmeyen hoparlörler her iki tasarıma da uygun olabiliyor, tercihe bağlı olarak. Ancak sizin Q faktörünüz bariz çok düşük ve portlu tasarım da şart.

Benzer hoparlörleri deniyorum, hatta JBL bas alıp ortalığı inletsem diyorum ama evde istenilen frekans ve ses basıncı ile arabadaki birbirinden çok farklı. Dolayısıyla hoparlörlerin üretimleri, kullanılan malzemeler, parametrik özellikleri sağlayan tasarım detayları yani T/S parametreleri birbirini tutmuyor.

Evde geniş frekans bandında temiz bir ses isteniyor, ama arabada belirli frekanslarda yüksek ses basıncı. Bu yüzden HiFi setlerin hoparlörlerinde yumruk kadar mıknatıs varken diğerlerinde kafa kadar oluyor. Kuvvetli mıknatıs her zaman iyidir, özellikle ses basıncı yaratmak istediğinizde ya da küçük çaplı hoparlör ile bas frekansları üretmek durumundaysanız. Ancak hafif kağıt konun hareketi için iyi bir küçük mıknatıs işi görecektir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 05 Oca 2010, 22:53

Yeterli Vas alanı bulunmadığı halde, kabindeki ürünlerin SPL eşleşmesi olmadığı halde, otomobil hoparlörlerinin çoğu; Stereo kullanıma uygunluk standartlarını karşılamadığı halde; bu tip sonuçlar sürpriz olmaz diye düşünüyorum.

Eşleşme işi çözülmeden bu iş düzgün olmaz. Kabinin yanıtları berbat olur. Bütün hoparlörler tekil ve çıplak (free-air) kullanıldığında iyi ses verirler(masanın kenarını Vas olarak kullanılıp hoparlöre sarılırsak daha sevgili ses verirler :) ). Yanıtlarındaki eksikliği ve fazlalığı örtmek için YOL sayısını arttırdığımızda; sonuç genelde hüsran olur. Bir tane kabin yaptık diyelim; ikinci kabini yaparken, birinci kabine sadık kalmalıyız.

Eşleşme durumları otoda (otomobil müzik sistemleri markaları tarafından) pek önemsenmiyor. Nasıl olsa kabin içi gürültü bunları bertaraf eder diye düşünülüyor. Evde oto hoparlörü kullanmak çok verimsiz ve mono ses alınmasına sebeb olacaktır.

Çizgi Elektroniğin smpsleri 12volt@18A tekil güce sahip gözüküyor. Bu tip güç kaynaklarını sese müdahale etmesine izin vermek yerine TDA7294 veya başka entegreli DİY amp yapmanı tavsiye ederim. Hem ucuza, hemde kaliteye DIY ile ulaşırsın.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen IEEE » 05 Oca 2010, 23:17

hoparlör yazdı:Bu tip setleri arabada kullanmak en iyisidir :)

Araba ortamında kapalı kabin gibi duran pek çok boşluk aslında portlu tasarım gibidir, özellikle bagajı ya da yan kapıları temel alan bas hoparlörleri. Yan kapıların ses basıncı ile esnemesi söz konusu, ama port olmasa bile bir tür aperiodik kabin gibidirler.

Sizin hoparlörünüz bariz bir portlu tasarım amaçlı üretim, kapalı kabin performansı maalesef olmayacaktır. Kimi bilinmeyen hoparlörler her iki tasarıma da uygun olabiliyor, tercihe bağlı olarak. Ancak sizin Q faktörünüz bariz çok düşük ve portlu tasarım da şart.

Benzer hoparlörleri deniyorum, hatta JBL bas alıp ortalığı inletsem diyorum ama evde istenilen frekans ve ses basıncı ile arabadaki birbirinden çok farklı. Dolayısıyla hoparlörlerin üretimleri, kullanılan malzemeler, parametrik özellikleri sağlayan tasarım detayları yani T/S parametreleri birbirini tutmuyor.

Evde geniş frekans bandında temiz bir ses isteniyor, ama arabada belirli frekanslarda yüksek ses basıncı. Bu yüzden HiFi setlerin hoparlörlerinde yumruk kadar mıknatıs varken diğerlerinde kafa kadar oluyor. Kuvvetli mıknatıs her zaman iyidir, özellikle ses basıncı yaratmak istediğinizde ya da küçük çaplı hoparlör ile bas frekansları üretmek durumundaysanız. Ancak hafif kağıt konun hareketi için iyi bir küçük mıknatıs işi görecektir.

hocam bende de nokiaların 18cm lik hoparlörleri var. bu hoparlörlerin aynısı ve mıknatısı üzerinde 173 yazan ( yani sanırım 17cm olanları karaköyde de mevcut aynısını buldum :) ) B&W hoparlörde kullanılmış zamanında.Benim bildiğim B&W epey kaliteli hoparlörler üretir. internette aradım ve o kolonu buldum modeli B&W2003. Acaba diyorum o kolonun aynısını taklit etsek nasıl olur ? Yapmaya değer mi. Bilmediğim tek parametre port uzunluğu ve çapı.Kabin ölçüleri belli çünkü.Sizce kapalı kabin yapsam uyar mı.Port uzunluğunu göz kararı yapsak başarılı olabilir miyiz ?
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 05 Oca 2010, 23:24

burada dosyalar mevcut.Bütün arkadaşların görüşlerini bekliyorum.
Eklentiler
ab1993-09-10.pdf
(314.04 KiB) 660 defa indirildi
333577202_o.jpg
2003_Archive_l2_w0_h0.pdf
(50.37 KiB) 596 defa indirildi

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 05 Oca 2010, 23:55

Bence hoş bir hoparlör yapmaya değer gözüküyor. Zaten başlangıç seviyesinde DIY için 2 yol daha iyi bir çözümdür. 3 yol olunca profesyonel oluyor biraz.

Bu hoparlördeki driverleri, oem olarak hangi otomobilde gördüğünüzü öğrenebilir miyim?
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

Meslek: Elektronik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen IEEE » 06 Oca 2010, 00:11

hocam otomobilde görmedim karaköyde satılıyor.Türkel elektronikte balıklı hanın arkasında.Acaba bu hoparlörler kapalı kabin için elverişli midir?Böylece daha düzgün ve risksiz bir kabin yapılabilir diye düşünüyorum. 0.62/1/1.62 altın oranına sadık kalarak bir kabin üretirsek belki güzel sonuçlar çıkabilir.aslında port uzunluğunu bilsek başka hiçbir şey bilmemize gerek kalmayacak

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Oca 2010, 12:10

Türkel'de bunlardan birkaç çift vardı, ben pek ilgilenmemiştim. Daha farklı bir versiyonunu almıştım, aynı boyutlarda ama metal çerçeveli olanlarından.

Açıkcası aynı tip kabini klonlamak kısa bir yol olabilir. Bu durumda port uzunluğu tahmini görülebiliyor, biraz resimden kabinin boyutlarına göre orantılamak bize yaklaşık sonuçları verir.

Ancak T/S parametrelerini bilsek bile başarılı bir kabin tasarımı yapmak için öncelikle kabini modellemek, modellediğimiz kabinin prototipini üretmek ve de sonuçları ölçümlemek gerekiyor. Tüm bu aşamalar amatör düzeyde bile olsa kafidir, oda akustiği her zaman kabinin özelliklerinin önüne geçecektir nasıl olsa.

Bu gibi hoparlörlerde ise mutlaka T/S parametrelerini bilmek gerekir, ancak HiFi için üretilen hoparlörlerin subwoofer tarzında olanlarının dışında tahmini ölçülerde kapalı bir kabin içinde kullanmak yeterli sonuçlar veriyor. Kabin içine sönümleme için yerleştilecek elyaf, sünger vs. ile kabinin akustik yapısı etkilenebiliyor. İdeal değil, başka birçok parametre var ama ortalama bir ev düzeni için yeterli olabilir. En azından çoğu çekik gözlü arkadaşa göre daha iyi olacaktır. Tabiki odyofil olmaz..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen samba » 07 Oca 2010, 21:39

yorumlar için teşekkür ederim..

kutunun arkası pek hoş görünmüyor hakkaten ama şimdilik bişey yapmayı düşünmüyom.
tweeter için bir ızgara kapak ihtiyacım var. baslara pioneer kapak uydurdumda tweetera bulamadım bişey. yiğenler ciğerini söker walla:D

hoparlörler mid-tiz bölümünde hoşuma gidiyor. 150x2 rms ampli bağlı. kaynak olarakta bilgisayar + creative 2 volt-110 db snr kar var. detay çaldığını düşünüyorum çokta hassas olmayan kulaklarımla.
ancak gel gellim basa:D yazık günah. dandirik bir hoparlör bile daha etkin olurdu. belkide portlu olsa iş yapardı. bilemiyorum.
"hoparlör" hocamız demişti ama dinlemedik:)
bu arada bu hoparlörü arabasında kullananlarında çok yumuşak çaldığına dair yorumları var.
artık bilemiyorum ne yapıcaz. olmadı bu kutuya bir port çakalım tam olsun:D

bir heves gelince yine çalışıcaz. bu batağa girdimi çıkmak olmuyor. iyi anlamışssınızdır beni
samba
Yeni Üye

İl: kocaeli

Okunmamış iletigönderen IEEE » 07 Oca 2010, 23:02

Evet bu diyaudio bir aşk bir tutku.Gelseler ciddi manada bir hi-end sistem verseler dinletseler yine hazır almak yerine kendimiz amplifikatör ve hoparlör yapmaya çalışırız daha iyisini üretmeyi hedefleriz :lol:

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 08 Oca 2010, 01:23

bende bugün elimdeki jamo midbas'ları deneme fırsatı buldum internette buldığum parametreler ve winlsd programında kullanrak kabin'ı hesapladım ve 71 litre kapalı kutu çıktı :D bana çokfazla gibi geldi bende elimde bulunan 40lt'lik bir kabini kullandım sonuç fena değildi hiç özenmeden yapılmış bir deneme için iyi bile sayılabilir :)
daha önce sadece pioneer 6x9'lar ile denemiş olduğum lm3875'i birde bu jamolarda deneyeyim dedim bas ve tiz sesler zayıf olmasına rağmen orda sesler çok detaylı çıkıyordu ( pioneer 6947'e nazaran )
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • kabin yapımı için yardım