midbas için kutu yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: midbas için kutu yapımı

Okunmamış iletigönderen samba » 04 Kas 2009, 18:36

filtre üzerinde bahsettiğiniz değişiklikleri yapılsa dediğiniz gibi 2 yollu uyumlu bi sistem elde edilebilir. ancak bu değişiklikler filtrenin üzerinde oynamalar gerektirir ve hem orjinal hali bozulur (sonradan satmak mümkün olmaz) hemde bu işlemi yapabilecek birini tanımyorum (yani bildiğim iyi bi tamirci yok). dolayısılyla bu seçeneğe pek olumlu bakamıyorum. bilmiyorum ben mi yanlış anladım kastettiğiniz şeyi?

onun dışında daha önceden de aklımda olan cone mide temin etme konusu nasıl bir sonuç verir acaba.
düşündüğüm mid hoparölr filtreye uyumlu gözüküyor.birde siz inceleyin:
http://www.dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_698
samba
Yeni Üye

İl: kocaeli

Okunmamış iletigönderen samba » 04 Kas 2009, 18:41

birde şu an aklıma şöyle bi seçenek geldi.
midbas hoparlörü filtresiz bağlasak ve 2 yollu veya 3 yollu bir sistem elde etsek snouç ne olur?
samba
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Kas 2009, 19:01

Midbas filtresiz de bağlanabilir, en azından denenebilir. Bu durumda sadece tiz ile kullanılacaktır filtre ama 3-5KHz arası rahatsızlık vermezse pekala olabilir.

Filtre üzerinde oynamak çok da zor bir konu değil ama orjinalliği bozulur. İdeal bir tavsiye değil, sadece fikir yürütme olarak dile getirdim.

Mid seçeneği ise oldukça iyi görünüyor. En ideal çözüm bu olur kanımca, frekans bandı oldukça geniş ve bu filtreye en uygun seçenek de bu mid görünüyor.

O zaman portlu bir tasarım ile kendi başına bir sistem tasarlamalı ve gerektiğinde bir sub bas ile desteklenmeli diye düşünüyorum.

Eğer Morel şimdiki dome mid özelliklerinde frekans alt limiti olarak 450Hz belirtmemiş olsa aslında sorun yoktu ama açıkcası 300 Hz kesimli bir 12dB filtre açıkcası epey bir titreşim yaratacaktır. Bas gibi oynatmayacaktır ama zaten küçük olan kubbe bundan etkilenecektir, asıl beklenen frekansları bozacaktır. Düşük volümlerde sorun olmaz ama sesi biraz açınca açıkcası rahatsız eder.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen samba » 04 Kas 2009, 20:17

O zaman portlu bir tasarım ile kendi başına bir sistem tasarlamalı ve gerektiğinde bir sub bas ile desteklenmeli diye düşünüyorum.

bunu tam anlayamadım:)
samba
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Kas 2009, 22:04

Yahu uzun bir cevap yazdım ama ben gönder diyene kadar beni forumdan atmış explorer :(

Portlu tasarım bilgilerini verecektim ama zamanım kalmadı. Herşey sil baştan yarına :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen samba » 05 Kas 2009, 23:34

Yahu uzun bir cevap yazdım ama ben gönder diyene kadar beni forumdan atmış explorer :(

Portlu tasarım bilgilerini verecektim ama zamanım kalmadı. Herşey sil baştan yarına :(

peki hocam merakla bekkiyorum;)

Midbasslar kapı altında kullanıldıklarından genelde kapalı kutularda kullanılıyormuş gibidirler.Elinizde ayrıbir alt bass sürücüsü varsa ve hacim sizin için önemliyse kapalı kutu hesaplarını kullanın derim.

miriel arkadaşımızın dediği de mantıklı görünüyor.
samba
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Kas 2009, 14:55

Son duruma göre elimizde portlu tasarıma uygun bir hoparlör var, buna artık mid bas dememek lazım. Dolayısıyla sub bas olarak kullanacağımız bir başka 10” bas hoparlörümüz de var. Şimdi bir karar vermek gerekiyor.
Üç adet Morel hoparlör ile elimizdeki crossover devresini kullanarak bir bookshelf tarzı kabin yapmalı ve ayrı bir kabin ile alt baslar desteklenmeli. Bu durumda iki farklı kabin ayrılmaz bir sistem haline gelecekler.
Bir diğer çözüm elimizdeki dört hoparlörü tek bir kabin içinde olacak şekilde tasarım yapmak. Bu durumda 10”’lik bas hoparlörünün parametreleri elimizde var mı?
Diğer bir kritik soru da nasıl bir amfi ya da amfiler ile hoparlörleri süreceğiz?
Belki de elinizdeki crossover devresini kullanarak portlu bir tasarım yapmalı, istediğinizde kendi başına bookshelf tarzı ya da sub ile desteklenmiş olarak kullanmalı.
Bu soruların cevabına göre bir yol çizebiliriz. Dün yaptıklarımı tekrarlarsam portlu bir kabin aşağı yukarı gelişir, ancak bas, mid ve tiz hoparlörlerin ve ayrıca kabin içine konulacak desteklerin hacminin iç hacme eklenmesi de gerekiyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen samba » 06 Kas 2009, 18:24

subbas hali hazırda kendi portlu kutusunda. onu diğer hoplarla berabe aynı kutuya koymayı düşünmüyorum. ki ondan sadece 1 tane var. ayrık olması ayrıca esneklik kazandıracaktır. hem yerleşim açısından hemde zaman içinde değişimlere olanak olması açısından.
sanıyorum bu konuda hem fikirizdir?
kendine ait kutusunu ise yenileme yoluna gitmeliyiz. ona ait parametreleri bulabilirim. buradan link veririm..

bookself içinse mevcut 3 yollu hoparlör ve filtreyi kullanmayı düşünüyorum. açıkcası bahsettiğimiz frekans açığının sorun yaratmyacağı kanaatindeyim. bununla beraber linkini verdiğim mid hop.un ise gönlümde ayrı bir yeri var:d kevlar konuyla ve geniş bantıyla çok hoş bi seçenek. ama şimdilik mevcut cihazlarla devam etmemiz daha makul görünüyor.

amfi konusu ise netleşmemiş durumda. elimdeki chazlar gereği yine araba amfisi olucak.
muhtelemen watt(rms) olarak 2x120 midbas, 2x75 mid ve tiz , 1X300 subbas şeklinde bir güç dağılımını 2 ayrı 4 kanallı oto amfisiyle sağlayacam. bu arada subbas 350 rms değerinde.

bi-amp olayına mutlaka olmalı gözüyle bakıyorum. daha düzgün çalacağına düşünüyorum bu şekilde.

benim düşüncelerim bu şekilde.
anladığım kadarıyla portlu kabin yapalım diyorsnuz. ölçüleri hesaplamaya başlayabiliriz
samba
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 06 Kas 2009, 19:38

Oto amplisiyse besleyeceksin.

Peki

Oto amplisini neyle besleyeceksin ???

Akümü bağlayacaksın. Yada dev kondansatörleri olan kocaman bir güç kaynağımı yapacaksın?

Nihayetinde nekadar kalite bekliyorsun???
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Kas 2009, 21:52

Eyvah! Ersoy abiye yakalandık :o

Kızma yahu, elde ne varsa onu kullanıyoruz işte :roll:

Benim anlamadığım 2 tane 4 kanal amfi varsa bu amfilerin üzerinde aktif crossover mı var? Bir çift pasif crossover ile bunu nasıl yapabiliriz? Bu oto ekipmanından pek anladığım söylenemez, arabada dinlediğim kendi orjinal ekipmanıdır, fazlasına hiç heveslenmedim. :)

İki gündür çok yoruldum, haftasonu hesap kitap yapmalı portlu tasarım için. Ama portsuz da nasıl olur merak ediyorum, Miriel arkadaşımız bize yol gösterir artık :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • kabin yapımı için yardım
    1, 2, 3, 4Eklenti(ler) gönderen siftery » 12 Mar 2011, 18:50
    35 Cevaplar