ras 100 yardım

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: ras 100 yardım

Okunmamış iletigönderen siftery » 23 Mar 2014, 22:47

Amatör yazdı:Muhtemelen çıkışlar bozulmuş.
O kadar da dert etmeyin,ben yaktığım çıkışların sayısını bile unuttum.
Daha önce devreyi yapan arkadaşların yorum ve önerilerini bekleyin isterseniz.

hocam anlıyorum ancak artık canım sıkılmaya başladı baştan aşağı temiz plakete çektik ancak bir yerde hatamı gördüm 47 mf yerine 100 mf takmışım :( oda buna sebep verir mi acaba diye düşünüyorum
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen siftery » 23 Mar 2014, 22:58

Giriş tr leri bc 556
Eklentiler
1395604612884.jpg
IMAG0872.jpg
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 23 Mar 2014, 23:17

Plaketleri kendiniz mi hazırladınız acaba?
Bağlantılar doğru değil mi?
Şema ile kontrol ettinizmi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen siftery » 23 Mar 2014, 23:22

hayır kendim çizemiyorum artık vakti geldi ama güzel bir program bulup kendi tasarımlarımı yapmalıyım artık canıma tak etti nico amcanın kendi pcb sini yapmadık ta durduk aksiyon aradık :oops:
akıl parayla değil ki maaşa bağlasam ahh kafam ah
sanırım giriş tr lerinde başlıyor sorun bc 556 yani data sına bakmadım ama 50 v u hakkıyla yer herhalde
ancak ters bağlanmış olma ihtimali var kanımca :(
biraz o gürültttüyü çektim ve tr ler uçtu sanırsam
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 24 Mar 2014, 01:18

siftery yazdı:ve çıkışta artık 38 v dc ölçüyorum :( yaktım galiba devreleri

Split suplly sistemlerde çıkışlarda ölçülen değer neye göredir. Hangi polaritede 38V okumaktasınız?
0V referans alınarak yapılan 38V gerilim negatif gerilime bağlı olan transistörlerin açık devre olduğunu ifade eder. Tersi durum ise diğer transistörün.
MOSFET'ler gerilimle sürülen transistörlerdir. Mantıken giriş sinyalinin tam olarak sıfır olması, çıkış geriliminin de sıfır olması anlamına gelir. Ancak (konu gelişimine göre) incelendiğinde ciddi osilasyonlardan bahsedilmiş. Bir osilasyon söz konusu ise çıkış geriliminin asla sıfır olamayacağı bilinmelidir.

Amatör yazdı:Muhtemelen çıkışlar bozulmuş.
O kadar da dert etmeyin,ben yaktığım çıkışların sayısını bile unuttum.
Daha önce devreyi yapan arkadaşların yorum ve önerilerini bekleyin isterseniz.

Ben bu devreyi hiç yapmadım. Ancak benzer birçok devre yapmışımdır. Sonuçta prensip olarak bir ampli olduğuna göre, belli noktalarda çok fazla önem kazanmaktadır.
Benim, belki de 15-20 yıl öncesinde ciddi araştırma yapmış olduğum ve günümüzde de bu araştırmaları hala sürdürmüş olduğum bir konu öncelikli önem arzeden bir konu olsa gerek.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
Siftery arkadaşımıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm şu konu ile işe başlarsak, sanırım çoğu hataları anlamamıza yardımcı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen siftery » 24 Mar 2014, 10:19

Hocam Gnd den transistor ayaklarını olctum
Split suplly sistemlerde çıkışlarda ölçülen değer neye göredir. Hangi polaritede 38V okumaktasınız?
0V referans alınarak yapılan 38V gerilim negatif gerilime bağlı olan transistörlerin açık devre olduğunu ifade eder. Tersi durum ise diğer transistörün.
MOSFET'ler gerilimle sürülen transistörlerdir. Mantıken giriş sinyalinin tam olarak sıfır olması, çıkış geriliminin de sıfır olması anlamına gelir. Ancak (konu gelişimine göre) incelendiğinde ciddi osilasyonlardan bahsedilmiş. Bir osilasyon söz konusu ise çıkış geriliminin asla sıfır olamayacağı bilinmelidir. Evet osilasyon ciddi boyda ancak bu gerilimde çıkış dc vermesi ne bağlanabilir mi bu durum ?

Ben bu devreyi hiç yapmadım. Ancak benzer birçok devre yapmışımdır. Sonuçta prensip olarak bir ampli olduğuna göre, belli noktalarda çok fazla önem kazanmaktadır.
Benim, belki de 15-20 yıl öncesinde ciddi araştırma yapmış olduğum ve günümüzde de bu araştırmaları hala sürdürmüş olduğum bir konu öncelikli önem arzeden bir konu olsa gerek.
hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html
Siftery arkadaşımıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm şu konu ile işe başlarsak, sanırım çoğu hataları anlamamıza yardımcı olacaktır.[/quote]

hocam resimlerde görünüyor sanırım tüm topraklamalari kondansator lerin ortak ucunda toplayıp ground yaptım ancak amfi hala çıplak kutulaninca tam ground olacak dc offset ölçmek için enerji verdim girişi jumper ile kısa devre yaptım sadece hatam 47 mf kondansator yerine 100 mf takmış im sizin konunuzu da okudum tüm sifirlar bir yerde toplu girişte pot yok sadece bu osilasyon a sebep verecek bişey mi ?

Edit: PCBleri kendi imkanım olmadığından Ahmed kardeşim yaptı sağolsun.Zaten kendisi deneyip te gönderdi bana.İlk bağlantıda bir hatam mı oldu bilmiyorum ama çalışmadı.Besleme ve hop. korumayı bana özel çizdi ve zaten mantığı belli basit bir devre onlar da.Giriş Trleri 556ları elde yeterli olmadığından eşleyemedik diğerleri eşlendi ama az sayıda vardı onlar da çok hassas olamadı bu yüzden.
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 24 Mar 2014, 16:16

hocam resimlerde görünüyor sanırım tüm topraklamalari kondansator lerin ortak ucunda toplayıp ground yaptım ancak amfi hala çıplak kutulaninca tam ground olacak dc offset ölçmek için enerji verdim girişi jumper ile kısa devre yaptım sadece hatam 47 mf kondansator yerine 100 mf takmış im sizin konunuzu da okudum tüm sifirlar bir yerde toplu girişte pot yok sadece bu osilasyon a sebep verecek bişey mi ?

Edit: PCBleri kendi imkanım olmadığından Ahmed kardeşim yaptı sağolsun.Zaten kendisi deneyip te gönderdi bana.İlk bağlantıda bir hatam mı oldu bilmiyorum ama çalışmadı.Besleme ve hop. korumayı bana özel çizdi ve zaten mantığı belli basit bir devre onlar da.Giriş Trleri 556ları elde yeterli olmadığından eşleyemedik diğerleri eşlendi ama az sayıda vardı onlar da çok hassas olamadı bu yüzden.

Topraklamalar yapılırken hoparlörün (yük) sıfır bağlantı ucu nereden ve nasıl yapılmıştır.
Eğer kart üzerinden hoparlör sıfır bağlantısı yapılmış ise yük ila gerçek sıfır arasında potansiyel farkı olacaktır. Bu potansiyel fark 200mV dahi olsa anfiyi yükleyecektir. Gürültü ile birleşince bu kadar fark ile anfi yanmaya kadar gidebilecektir.
47uF yerine 100uF takmak matematik açısından pek birşey ifade etmez. Eğer bu kondansatör feedback devrelerinde ise belki anfinin frekans responsu alçak frekanslara doğru kayabilir ama daha oralara gelememişsin.
Girişte potun olmaması osilasyona sebep olabilmektedir.
Çünkü giriş empedansı bazı devrelerde pot ile sınırlandırılmaktadır.
Eğer giriş empedansı olağandan fazla olursa en küçük sinyaller bile aşırı bir yükseltmeye sebebiyet verebilmektedir.

ÇOK ÖNEMLİDİR:
Anfi ile birlikte bir ön kuvvetlendirici ya da ton kontrol devresi kullanılıyor mu?
Kullanılıyorsa bu devrenin şaselemesi nasıl ve nereden yapılmıştır. Ön kuvvetlendirici kartı kontrol edildi mi.
Bu veriler kesin olarak verilirse hataları daha iyi anlayabiliriz.
İKİNCİ NOT:
Sistem giriş şasesi resimlerde göre incelendiğinde herhangi bir ground'a bağlı olmadığı gözlenmektedir.
Giriş kısmındaki şaselenmeler yapıldı mı nereden ve nasıl yapıldı?
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 24 Mar 2014, 16:38

Topraklamalar yapılırken hoparlörün (yük) sıfır bağlantı ucu nereden ve nasıl yapılmıştır.
Soruyu anlamadım hocam :( hoparlör un bağlantısı yapılmadan sadece amfi çıkışı ile power gn den ölçüm yaptım yanlış mi ?
Eğer kart üzerinden hoparlör sıfır bağlantısı yapılmış ise yük ila gerçek sıfır arasında potansiyel farkı olacaktır. Bu potansiyel fark 200mV dahi olsa anfiyi yükleyecektir. Gürültü ile birleşince bu kadar fark ile anfi yanmaya kadar gidebilecektir.
47uF yerine 100uF takmak matematik açısından pek birşey ifade etmez. Eğer bu kondansatör feedback devrelerinde ise belki anfinin frekans responsu alçak frekanslara doğru kayabilir ama daha oralara gelememişsin.
Girişte potun olmaması osilasyona sebep olabilmektedir.
Çünkü giriş empedansı bazı devrelerde pot ile sınırlandırılmaktadır.
Eğer giriş empedansı olağandan fazla olursa en küçük sinyaller bile aşırı bir yükseltmeye sebebiyet verebilmektedir.

ÇOK ÖNEMLİDİR:
Anfi ile birlikte bir ön kuvvetlendirici ya da ton kontrol devresi kullanılıyor mu?
Kullanılıyorsa bu devrenin şaselemesi nasıl ve nereden yapılmıştır. Ön kuvvetlendirici kartı kontrol edildi mi.
Bu veriler kesin olarak verilirse hataları daha iyi anlayabiliriz.
Ho herhangi bir ek devre yok direk bağlı ?
İKİNCİ NOT:
Sistem giriş şasesi resimlerde göre incelendiğinde herhangi bir ground'a bağlı olmadığı gözlenmektedir.
Giriş kısmındaki şaselenmeler yapıldı mı nereden ve nasıl yapıldı?[/quote]
Hocam gir şasisi siyah crocodil ile direk ground a bağlı giriş ten iki şasi var biri koruma devresine gidiyor ancak koru devresini denemedim bile hala :( çıkış offset i beni ilgilendiriyor şimdilik aşmam gerek :(
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 24 Mar 2014, 17:06

siftery yazdı:Soruyu anlamadım hocam :( hoparlör un bağlantısı yapılmadan sadece amfi çıkışı ile power gn den ölçüm yaptım yanlış mi ?
Hocam gir şasisi siyah crocodil ile direk ground a bağlı giriş ten iki şasi var biri koruma devresine gidiyor ancak koru devresini denemedim bile hala :( çıkış offset i beni ilgilendiriyor şimdilik aşmam gerek :(

Alıntımı yaparken alıntımın içerisine yazma adamım :D Ben senmiyim sen benmisin karıştırıyorum :mrgreen: :lol:
Soruyu şöyle açıklamaya çalışayım.
Bir krokodil kablo bile omik direnci sıfır gibi görünse de yük üzerinde 0.01 ohmluk bir direnç gösterebilir. Bu kadar direnç değeri üzerinde çekilen akım doğrultusunda o kabloda milivoltlar seviyesinde gerilim düşümü yaratabilmektedir. Eğer bu gerilim düşümünün olduğu uçlarda pre devrelerin şaseleri bağlanmışsa pre devrelerin girişlerinde 100-200 mV lar seviyesinde bir gürültü sinyali oluşacaktır.
İşte bu olayı engelleyebilmek için öncelikle sistem sıfır noktasının tespiti ÇOK ÖNEMLİDİR: Bu işin en pratik yolu ise besleme devresindeki ana kondansatörlerin ortak uçları sistem şasesine (METAL'e) şaselenmelidir. Bu şaselenme direnci o kadar önemlidir ki, değil krokodil direnci, metalin metale vidalanma direnci bile önemli olmaktadır.
Alttaki resimleri incele ve nasıl bir yöntem izlediğimi anla.
Resim
Resim
Resim
Resim

Resimlerde görüleceği üzere sistem sıfır volt ucu şaseye tespit edilmiştir. Bu ana kuraldır ve çok önemlidir. Sen de şaselemeyi bu doğrultuda yapmalısın. Bunun için öncelikle uygun büyüklükte alüminyum levha üzerine öncelikle besleme devresini tespit etmelisin. Yani ana kondansatörleri.
Ana kondansatörlerin ortak uçları sistem sıfır noktasını temsil edecektir. Sistem sıfır noktası öncelikle hoparlör ground yani hoparlörlerin (eksi -) uçlarının bağlanacağı yer olmalıdır. Bu noktadan hiçbir devreye kablo ile sıfır ucu bağlantısı yapılmamalıdır. Tüm sıfır uçları metal şaseye verildiğinden dolayı, tüm devrelerin POWER GROUND bağlantıları resimlerdeki gibi metal aparatlarla şaseye irtibatlandırılmalıdır.
Eğer plaket tasarlanırken vida yerleri ground ile ilgili yapılmamış ise, plaketteki ground bağlantısı, metal şaseye ÇOK KALIN TEL ile ve en kısa şekilde yapılmalıdır. Yani senin ampli devrende gösterilen toprak işaretli bağlantı 1-2cm lik ÇOK kalın tel ile metal şaseye irtibatlanmalıdır.
İki ayrı devre yapıldığına göre iki ayrı sıfır noktası da birbirilerini etkileyebilmektedir. Bu yüzden devreler yanyana ve mümkün olduğunca yakın monte edilmelidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 24 Mar 2014, 19:08

Hocam 4 kanal ve hepsini tek noktada besleme kondansator lerinin sıfır ucunda topladım tüm Gnd burada toplanacak ti resim bir türlü ekleyemedim :(
Eklentiler
IMG-20140322-WA0012.jpg
Bağlantı bu şekilde olacak ti
IMG-20140322-WA0019.jpg
Bu da besleme katında de Gnd ye ayrılmış yer ve alttan direk metal şasi ye montaj yeri ayrıldı
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 1000W amp. yardım