ras 100 yardım

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: ras 100 yardım

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 Mar 2014, 00:56

O zaman yıldız nokta şasiye nasıl ulaşacak.
100nf üzerinden mi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 Mar 2014, 00:56

siftery yazdı:
Amatör yazdı:Birde bu 47k ve 470n nun birleştiği şase noktası kalın şase ile birleşiyor değil mi?
Ana gnd noktasının üzerindeki 100n ne işe yarıyor.

hayır sinyal gnd sini ayrı tutup 100n kondansatörle ana gnd ye ilişkilendirdik yanında da 10 ohm direnç le paralel orada da tüm 0 ları besleme deki ayakların dibinde toparlamak istedim malum 4 kat olunca ayrı ayrı yapmak daha da karmaşa çıkarta bilir di katları tek tek denedim

BÜYÜK HATA :D
Her bir devrenin sinyal groundlarını farklı farklı devrelerde ayrı ayrı yerlerden gelen sinyallerle çakıştırmışsınız.
Yani bu sinyal ground uçları temel olarak giriş soketinden (Sinyal kaynağının hemen ampliye giriş soketi) irtibatlanacak demektir. Bu durum aleni olarak GROUND LOOP'a davetiye çıkartmaktadır.
Bu tür yapılan devrelerde çok özel bir sinyal hattı şaselemesi gerekmektedir.
Bence hiç vakit kaybetmeden oradaki 100n luk mavi kondansatörü çıkart ve orayı jumper'la :D
En azından elindeki yanmamış devreleri yakmamış olacaksın :D
Girişi nasıl yaptığını bilmiyorum ama sistem ground ile pre state ground'u bu şekilde yaparsan iyi bir OSİLATÖR yapmış olursun.
Bu osilatörde üretilen sinyaller kulak tarafından algılanamayan yüksek frekanslı bölgelerde ise anfinin yanması kaçınılmaz olmaktadır :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen siftery » 25 Mar 2014, 01:05

Amatör yazdı:Sorun galiba belli oldu
Onursal bey in işaret ettiği 100nf lık kondansatör yerine jumper koyulacak,yoksa yıldız şasi noktası gnd den bağımsız görünüyor.

evet kondansatör hariç bağımsız dı ama daha önceki sayfada belirttiğim gibi üstteki jumper ile sinyal gnd sini besleme ayağındaki merkeze taşıdım hemde crocodil kabloyla :(
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen siftery » 25 Mar 2014, 01:07

BÜYÜK HATA :D
Her bir devrenin sinyal groundlarını farklı farklı devrelerde ayrı ayrı yerlerden gelen sinyallerle çakıştırmışsınız.
Yani bu sinyal ground uçları temel olarak giriş soketinden (Sinyal kaynağının hemen ampliye giriş soketi) irtibatlanacak demektir. Bu durum aleni olarak GROUND LOOP'a davetiye çıkartmaktadır.
Bence hiç vakit kaybetmeden oradaki 100n luk mavi kondansatörü çıkart ve orayı jumper'la :D
Girişi nasıl yaptığını bilmiyorum ama sistem ground ile pre state ground'u bu şekilde yaparsan iyi bir OSİLATÖR yapmış olursun.
Bu osilatörde üretilen sinyaller kulak tarafından algılanamayan yüksek frekanslı bölgelerde ise anfinin yanması kaçınılmaz olmaktadır :mrgreen:[/quote]
hocam kaynak tek gelen sinyal nasıl farklı olacak ?
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 Mar 2014, 01:17

siftery yazdı:BÜYÜK HATA :D
Bu osilatörde üretilen sinyaller kulak tarafından algılanamayan yüksek frekanslı bölgelerde ise anfinin yanması kaçınılmaz olmaktadır :mrgreen:

hocam kaynak tek gelen sinyal nasıl farklı olacak ?[/quote]
Yine alıntımın içine yazmış :evil: :lol:
Kaynak tek ve tek şase ile gelmektedir. Bu bağlantı genellikle bir kablodur. (Üstelik te örgü uçları)
Demekki giriş konnektörüne 4 ayrı kablo ile bağlantı yapacaksın demektir. :D
Bu da demektir ki ampli, kablo üzerinden iyi bir osilatör olarak iş görecektir.
Çünkü burada kabloyu kablo olarak düşünmemeli bir bobin olarak düşünmeliyiz. Yani 4 adet amplinin girişlerine 100nF ile irtibatlanmış (47uFın ucu temelde eviren giriştir) ve ortak olarak giriş soketinde(amplinin en ilk girişi) birleştirilmiş durumdadır.
Eğer resimdeki headerlere krokodil bağlayarak şaselediğini düşünüyorsan hiç düşünme adamım. Krokodil kablosu da burada bobin olacaktır.
BU İŞİN EN TEMİZ YOLU BAHSETMİŞ OLDUĞUM GİBİ TAM O BÖLGEDEN (TOPRAK İŞARETİ) SİSTEM ŞASESİNE ŞASELEMEKTİR.
Pre state groud'u da hemen orada birleştirirsen (100n kısa devre edilecek) hiçbir sorun kalmayacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen siftery » 26 Mar 2014, 18:04

yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim 2 katı osılasyona kurban ettikten sonra diğer iki kartı sağlıklı şekilde dinliyorum :) dc yok humm hıs yok ölü kadar sessiz :) tahminimce transistörlerde bir sorun vardı ve bunu bulmam imkansızdı :(
ama sonuç olarak açık kutusuz halde daha tam olmadan kıytrık bir 50 k lık pot ile su gibi sesi var artık şebnem ferah ı daha çok seviyorum :) söyleyeceklerim bu kadar :kop: :kop:
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 26 Mar 2014, 18:48

E güzel bir kutu ayarlarsın artık. Ben hazır bir kutu buldum herzaman malzeme aldığım yerde tahminen 10X20X30 cm gibi birşey sanırım,komple alüminyum.45 TL yazmıştı üzerine.Aynı kutuyu yaklaşık 6 ay öncede görmüştüm müşterisi olan birşey değil galiba.Öylece duruyor belki birgün gözümü karartıp alırım. :D
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen siftery » 26 Mar 2014, 19:00

ekrem hocam çok teşekkür ederim :)
kutu için girişimlerim oldu açıkçası ama istediğim bir şey bulamadım :( burada yani rize de mutfak gereçleri üreten bir firma var paslanmaz dan ön panel arka panel ve kapak düşünüyorum :) toplam ne tutar bilmiyorum ancak buna değer kanımca tam bir enstrüman amplisi eşleme harici pek bişey ile uğraşmadık yandığını düşündüğüm iki kartı da baştan aşağı revize edip kaliteli malzemeler ile tekrardan yapmayı planlıyorum osilasyon kurbanı arkadaşları tekrar aramızda görmek isteriz :) pot için bayağı büyük :) led soğotucusu almıştım 6 cm civarı
kutumun ortalama ölçüleri 40*30*14 olacak derinlik 30 ( soğutucu boyu )
geçişliği 40cm tutup içeriye pre ampliyi de koymayı planlıyorum ve bulabilirsem iyi bir giriş seçici ve volm kontrol harika olacak :) kutuya aslında bu devreler için erteliyorum :) tüm gelişmeleri adım adım devam ettirim tabii [quote][/quote]hazar hocam [*] konuyu düzenler ise :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 26 Mar 2014, 20:29

Amplinin sorunsuz çalışmasına sevindim ancak yıldız şasi noktasını şasiye irtibatlamadan nasıl düzgün çalıştı acaba merak ettim şimdi.
10 ohm direnci yerine taktınız mı?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen siftery » 26 Mar 2014, 20:44

evet hocam merhaba :) yaklaşık 3,5 saat tir sorunsuz çalışıyor
kondansatör e paralel direnç i yerine iliştirdim alttan en kısa yoldan :)
bass kabinde olmamasına rağmen gayet fazla geldi bana
kullandığım hoparlörleri komple bağladım bass hariç zaten diğerleri dome ancak ses pırıl pırıl :kop:
koruma devresi de yeteri kadar beklettiği için hoparlörler ne kadar denediysem de ileri geri plaut put sesleri getirmedi :evet:
şimdi diğer katı da bağlayacağım ancak elimde stereo pot yok yanan iki kartı da üzerindeki tüm elemanları çıkartıp bulabildiğim en iyi malzemeler ile tekrar revize edeceğim henüz stereo dinleyememiş olsam da ses kayıt kalitesine göre harika diyebilirim bazı şarkıları çok uçuk çaldığını gördüm :bilmem: ancak metalicca dan zevk alacağım hiç aklıma gelmezdi :) göz kararı elimdeki ampliler le kıyas yapabilecek olsam nort mende RE 1200 ü katlar pioneer vsx 806 yı ise stereo da boğar nort mende çok parlak pioneer ise çok boğuk kalıyordu :) bu ise tam flat kanımca :) hemde uyduruk kıytrık sinyal kabloları ve açıkta trafoya açıkta 15 cm mesafede bile :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 1000W amp. yardım