Hoparlör sistemi ilk uygulama

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Hoparlör sistemi ilk uygulama

Okunmamış iletigönderen darkkiller » 24 Oca 2010, 21:13

hoparlör yazdı:
N5K3G yazdı:Line-array konusunda araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Kesinlikle doğru.

hoparlorler/cok-suruculu-sistemler-t899.html

Bu tür bir uygulama ancak line-array mantığı ile gerçekleştirilebilir. Gerçi tek tiz sürücü bu özelliği bozarsa da sonuçta ses kalitesi açısından diğerlerinden oldukça iyidir.

Bende de aynı hoparlörlerden var, aynı şeyleri düşünmüşüz. Ama en büyük sorun hoparlörlerin herhangi teknik bilgilerinin olmayışı.

Evet teknik bilgi yok malesef.Diğer başlığınızıda okudum.Bunu yapmayı çok istiyorum deneme yanılma olarak başlayıp yapmayı düşünüyorum hatta. Line-array sistemlerde açılar işin içine giriyor bunlar pek basit olmayacaktır ve tiz ortada olacak. Bu sistemi bu şekilde yapmayı düşünüyorum sizin kadar profesyonel bir kulağım yok fakat değsinde istiyorum artık eskiden yaptığım şeylerin hepsini kaldırdım tavanarasına.Bu subwooferları portsuz kullanabilirmiyim acaba. Hiç bilmiyorum.
darkkiller
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen Zagor » 24 Oca 2010, 23:02

' Umarım ortaya güzel bir çalışma çıkar. Çünkü ben de düşündüm bu hoparlörlerle ilgili çalışma yapmayı ama parametreleri olmayınca vazgeçmıs gıbıydım. Eğer bulabilirsek yada ölçebilirsek ben de uğraşırım ustunde diye düşünüyorum. Tabi zaman bulabilir isem... Neyse kolay gelsin, başarılar ;)
Mazeretim var, asabiyim ben.
Kullanıcı avatarı
Zagor
DIY Audio Fanatiği

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen kerembasaran » 11 Ağu 2010, 13:18

Selam Darkkiller,

Sanırım 4 inch hoparlörler ve 1 inch tiz ünitesi kullanıyorsun. Bu şekilde yapacaksan hassasiyetlerinin dengelenmesi için her 4 mid ünitesine bir tane tiz ünitesi kullanman daha doğru olur. 8 mid ünitesinin hassasiyeti tiz ünitesininin hassasiyetini çok çok aşacaktır. Tizin seviyesi 8 hoparlöre yetişemecek ve tizin sesini çok açman gerekecek. Bu da sorunlara sebep olabilir.

Bana kalırsa daha az sayıda daha büyük hoparlörler kullan ve subwoofer kısmından tamamen vazgeç. Bunun için portsuz, kapalı bir kabin öneririm. Hem imalatı kolay olur hem de alt basları daha kolay elde edersin. Tek sorun ses seviyesinin azalması olacaktır ama bunu da hoparlör boyut ve adedini arttırarak çözebilirsin.

Kapalı kabinler için EBP değeri düşük ((fs/Qes)<50) hoparlör üniteleri bulman gerekir. Ağır diyafram, küçük mıknatıs ve zayıf süspansiyon bu hoparlörlerin karakteristik özellikleridir. Diyaframı elinle içeri ittirerek yumuşak hareketinden hoparlörün fs değerinin düşük olacağını anlayabilirsin. Qes'nin yüksek olacağı da küçük mıknatıstan anlaşılır.

Örnek bir kapalı kabin hoparlörü:

http://www.tymphany.com/m25wo-49-08

Kolay gelsin.

Kerem
kerembasaran
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: makine mühendisi

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar