El yapımı sinema sistemi yapmak istiyorum...

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: El yapımı sinema sistemi yapmak istiyorum...

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Mar 2010, 12:36

Köprü bağlantı hoparlörün heriki ucuna da birer çıkış katı bağlayıp her birinin ses sinyalinin sadece bir fazını verecek şekilde uygulanmasıdır. Güç uygulamaya göre değişmekle birlikte iki kat artar. TDA2030'un verilerinde böyle bir şema var, 28W güç elde ediliyor. www.alldatasheet.com adresinden indirip bakabilirsin, forumda da örnekler var. Avantajı aynı entegreyle iki kat güç, dezavantajı distorsiyon artabilir, ama bas seslerde bu farkedilmez bile.

İki kanal ses beş kanal yapılamaz. DVD çaların beş adet çıkışı olacaktır, bunları da beş ayrı çıkış katına bağlamak durumundasın. Ama müzik CD'leri iki kanal dersen DVD çalar genelde orta ve subwoofer kanalına iki kanal sesin birleşimini gönderir, sağ ön ve arka kanala sağ, sol ön ve arka kanala da sol kanal bilgilerini gönderir o kadar. Surround ise bir efekt olarak ya DVD çalar gibi kaynakta ya da bilgisayarda olduğu gibi ses kartında oluşturulur. Ama yapaydır, çeşitli surround efektleri var, ben açıkcası ilgilenmedim, pek sevmem, sahne olgusunu yok ediyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen mfethi » 16 Mar 2010, 21:17

hoparlör yazdı:DVD çaların beş adet çıkışı olacaktır, bunları da beş ayrı çıkış katına bağlamak durumundasın.

Sayın hocam bunu kontrolü olmayacak mı? En azından sesi kısıp açmak için pre katına ihtiyaç duyacağız. Yoksa araya bu http://www.novotone.be/index.php?option ... &Itemid=34
linkteki devreden mi ekleyeceğiz?
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 17 Mar 2010, 10:29

Ses kontrolü eklemek biraz zahmetli, zira 5.1 için ya altılı potansiyometre bulmak gerekecek, ya bunun elektronik versiyonu kullanılacak ya da en kolayı, benim de tercih ettiğim DVD çaların uzaktan kumandasının üzerinde böyle bir ses ayarı olacak. Elimde Sunny marka bir DVD çalar var, ve kumandasının üzerinde ses ayarı var. Galiba 3 sene önce almıştım, şimdi çok daha gelişmişleri var.

Ancak herkanal için bir ses ayarı da koymak düşünülebilir, ev sineması amfilerinde böyle bir ayar var, ya da önler için stereo, arkalar için stereo, merkez ve sunwoofer için de birer mono pot koyulabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 21 Mar 2010, 12:15

Sevgili paü, konuyu da PM ile hatırlatmışın bana. Cevabımı buraya yazıyorum.

Şimdi en son kaldığımız yer şu: Senin ses sisteminin kartının üzerindeki volüm kontrol entegresinin bacaklarını bulup sesi girmiştin, ama başka bir 11 bacaklı entegreyi kısadevre edip bozmuştun vb. Buradan bir yere varamayız çünkü Premier servisinde çalışan biri yok aramızda. 11 bacaklı milyonla entegre vardır, takdir edersin ki bunu tahmin etmemiz imkansız :)
Bu yüzden yukarıda yazdıklarımı tekrar ediyorum: O karta körü körüne bağlanmak yanlış. Sökün üstünden o yeni taktığınız çıkış katı entegrelerini; ufak bir karta dizin; sadece elinizde çalışan bir amplifikatör kartı olsun. Surround nasıl olacak diye sormuşunuz. O iş kaynakta biter, çünkü yine hatırlarsanız ben sizin cihazda decoder yok diye söylemiştim. Kaynağınız 6 farklı kanal için 6 farklı ses gönderecek ki, amplifikatör çalsın. Ses sisteminin kendi içerisinde onu çoğaltma gibi bir özelliği yok. Zaten öyle kafadan çoğaltma yanlış bir yaklaşım. Ayrıca stereo müzik dinlerken tüm hoparlörlerden de ses gelmemesi gerekli, sadece ön sağ sol ve subwoofer çalışır.

Yani yapılacak işlem basit. Eski kartın üzerinden kurtarılacak parçaları kurtarıp, onu çöpe atıp, yeni bir kart yapıp eski kartın bulunduğu yere bağlamaktır iş. Premier'in kartı konusunda destek veremiyoruz çünkü aramızda Premier tamircisi yok. O markanın ürününü bilmeyen kimse de kalkıp üstünde birşey yazmayan entegrenin ne olduğunu (bazı durumlar hariç) söyleyebilemez. Söylüyorsa müneccimdir zaten.

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen paü » 21 Mar 2010, 12:25

Peki hazar hocam paylaşımınız icin tesekkür ederim...ama yinede hep birlikte bir 5+1 ses sistemi dizayn edip üretebilirsek cok güzel olur....
paü
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen Hazar » 21 Mar 2010, 12:34

paü yazdı:Peki hazar hocam paylaşımınız icin tesekkür ederim...ama yinede hep birlikte bir 5+1 ses sistemi dizayn edip üretebilirsek cok güzel olur....

Tabii; yapılabilir. Fakat kendi adıma şu an yeni projeye girişecek bir vaktim yok; elimdekileri de yetiştiremiyorum.
Ama işlerim bitecek elbet :)

Yine de tekrar edeyim, sizin bizi beklemenize bile gerek yok aslında. İşiniz görece kolay sayılır; 6 adet amplifikatör yapıp birleştirmekten ibaret. Hatta ön ve arka için tek entegre amplifikatör kullanabilirsiniz; sayıyı 4'e düşürdük. Entegre amplifikatör kullanmak hiç zor değil. Veriyaprağını indirip orada yazana göre bağlamaktan ibaret.

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Önceki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti