Çok sürücülü sistemler

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Çok sürücülü sistemler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Ekm 2009, 12:25

Zaman sorunum ciddi boyutta ve yoğun koşturmaca içindeyim. Ama sonunda kendim için farklı bir tarzda kabin yapmaya karar verdim. Yaklaşık altı aydır üzerinde çalışıyorum ve henüz matematiksel hesaplarını tamamlayamadım, sadece şekilsel olarak nasıl olacağı konusunda belirli bir olgunluğa eriştirdim. Malzemesi de sürücüleri de hazır.

Birden fazla mid sürücü kullanan sistemleri daha çok sevdiğimden D'Appolito tasarımlar denedim, halen de iki prototip üzerinde çalışıyorum. Bu tasarımda ise bir mid-array mantığı kullanarak oldukça geniş bir sahne elde etmeyi, paralel bağlanmış sürücüler yoluyla distorsiyonu azaltmayı hedefliyorum.

Mid sürücü olarak her kanalda 8 adet Jamo/Haes marka 12cm mid-bas kullanmayı hedefledim. Jamo D590 kabinlerinde kullanılıyormuş. Bu kabinin tiz sürücüleri de elimde ama açıkcası Adisa'dan aldığım High-End Peerless sürücüler daha çok hoşuma gitti.

Biraz yüksekçe tasarladığım kabinin kaliteli su kontrasından çokgenli şekilde yapımını tasarladım. CNC ile çok daha maliyetli olacaktı, belki daha sonra deneyebilirim ama düz panellerle yapmayı düşündüğüm bu tarz daha çok hoşuma gitti.

Bas kabini için ise birkaç olasılık var, derin baslar için istediğim frekans bandına inebilen sürücü bulamadım. Açıkcası ScanSpeak almak isterdim ancak fiyatları benim için biraz yüksek. DIY maliyeti hazır sistemlere yaklaşınca cazibesini kaybediyor açıkcası, ikinci el olarak satıp yükseltim yapma şansı da kalmıyor. Bu yüzden çeşitli alternaitflerden birini seçeceğim ama büyük olasılıkla elimdeki 12" Technics kağıt konlu hoparlörleri çifter çifter kullanacağım. Aslında ev tipi sistemler için geliştirilen bu hoparlörlerin geniş konları ve oldukça hafif konları, foam/köpük süspansiyonları ile oldukça hızlı cevap verebiliyorlar.

Henüz simulasyonlarını yapmadım. Birden fazla tiz sürücüsü de kullananlar da var ama açıkcası uygun fiyata dalga boyu sorununu aşacak tiz sürücüsü bulamadım.
Eklentiler
hightowerfinal.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: Çok sürücülü sistemler

Okunmamış iletigönderen djmalan » 13 Ekm 2009, 14:57

Bu ve buna benzer sistemler de sesin daha eşit şekilde dağıldığından bahsederler ,hiç denemedim ama çok merak ediyorum sonuçları. :)
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 14 Ekm 2009, 15:11

Benimde kafamda böyle bir çalışma var fakat şu anki projemizden sonraya kaldığıda bir gerçek. Umarım bu projeniz bize referans olur :)
Yapım aşaması şimdiden kolay gelsin size Gökhan Bey.
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 14 Ekm 2009, 16:19

Hoparlor hocam daha once hi-end sistemlerde yekpare yani eksiz kabinlerin oldugunu okumustum sizinde cnc den kastınız bu sanırım isin teknik ayrıntısını pek bilmiyorum ama mantık olarak bu tur kabinler daha saglıklı olur gibi geliyor bana zira ek yok vida yok tutkal yok tabii zevk de sizin para da :D
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Ekm 2009, 18:31

Aslında bir yıldır tasarlayıp bu noktaya gelirken bir yandan da testler yaptım. Biraz zamanım olsa aslında D'appolito tarzı kabinlerin testlerini bitirip isteyenlere parametreleri de göndericem ama bir türlü kısmet olmadı. Ancak özellikle vokallerde sesin yayılımı çok daha geniş, sahne çok açık ve net ve kulağa çok hoş gelen bir tını var. Bu yüzden bizim gibi amatör olarak bu işlerle uğraşıp piyasadan uygun maliyetli hoparlörler bularak belirli bir kalite seviyesi yakalama çabasında olnalar için özellikle tavsiye edebilirim. Ses kalitesi mükemmele yakın hoparlörler var, örneğin Eton gibi, ScanSpeak vb. ggibi. Ama fiyatları da oldukça yüksek. Elimizdeki kaliteli malzemeyi uygun tasarımlarla birleştirmek en mantıklısı görünüyor.

Profesyonel seslendirmede Line Array denen bir dizi hoparlörün salkım gibi asıldığı ve geniş hacimli alanları sese doyuran tasarımlar var. Açıkcası bir konsere gidip, örneğin Kuruçeşme Arena gibi, şöyle bir dinleyin. Ben açıkcası çok beğendim, biraz fiyat açısından yüksek olmalarına rağmen izleme pozisyonunuza göre oldukça doyurucu ve kaliteli bir ses yayılımı var. Geçen yaz etkilendiğim bu sistemi Nico ile kabinler üzerine çalışırken birden yapalım dedik. Böylece iki adet mid derken dört oldu, sonra da sekiz. Daha fazlası da olabilir ama ona göre de ev lazım.

DIY mantığı ile yapılmış kabinleri de incelediğimde konunun çok geniş olduğu be biraz odyofil cephesinden ayrılıp tam bir melez alan olduğunu farkettim. Bu sistemi lambalı çıkış katından tek sürücülü horn tipi kabininde müzik keyfini sürecek odyofiller için önermeyi düşünmüyorum. Onun yerine Martin Logan gibi elektrostatik ve alt frekanslardaki eksikliği subwoofer ile destekleyen ve sahnesi mükemmel olan sistemlerin ev tipi DIY karşılıkları olarak düşünebiliriz.

Bu açıkcası bir araştırma projesi, sonucun iyi olacağı yönünde umutlarım var ama ortalama bir kabin yapmaya göre masrafını bir yana bırakın, çok daha fazla teorik bilgiye ve testlere ihtiyaç var. Bu tasarım için araştırmalarım sayesinde daha makul sistemlerin iyileştirilmesi için pekçok yeni teknik ve geliştirme yöntemi keşfettim.

CNC kesimli kabinleri yapmadan önce mutlaka iyi bir akustik model geliştirilmelidir. Ve bu tip kabin yapacaksanız pek deneme yanılma şansınız yoktur. Ben onun yerine farklı bir yöntem seçtim, hem değişikliğe imkan veren hem de akustik olarak istenen sonucu verebilecek ara bir çözüm. Eğer tüm hesaplarım tutarsa bu sistem CNC ile de yapılabilir, ama oldukça ağır olacağını da gözönüne almak gerekir.
Eklentiler
0081_linearray.jpg
0081_linearray.jpg (12.63 KiB) 1964 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Ekm 2009, 16:14

Birkaç örnek daha var.
Eklentiler
bg_1.jpg
3.jpg
s8.jpg
s8.jpg (65.05 KiB) 1931 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Ekm 2009, 17:27

Örnekler mühiş!.. Proje BÜYÜK PROJE :D olacak gördüğüm kadarıyla. Başarılar dileyip yutkunarak izleyeceğim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 15 Ekm 2009, 17:57

hocam bunları hakkıyla dinlemek için yeni birde ev almak lazım.elimdeki hoparlörlerden pek tatmin olmuyorken bu proje beni üzüyor...detayları burda görmek isterim...
yapacak olanlara kolay gelsin ...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen TDA7294 » 15 Ekm 2009, 18:57

1. fotoda adamın evi ormanın içinde galiba hayalimdeki evlerden çok sevdim.
Kullanıcı avatarı
TDA7294
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak-Aksaray
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Ekm 2009, 16:58

Açıkcası bu hoparlörleri dinlemek için orman içinde müstakil bir evde yaşamak ve de evliyseniz hanımın gazabından korunma çareleri düşünmek lazım :)

Görüntülerin büyüklüğü gözünüzü korkutmasın, bu sistemler Pro abilerinin tersine bangır bangır dinlemek için değil, makul ölçülerde kalmak için. Gene de sesini açmaya kalktığınızda çok daha geniş hacimli ve uzaklardan duyulabilir sesler geliyor.

Biraz daha örnekler verip sonra üzerinde ayrıca kafa yormak lazım, akustik prensipler bu tasarınmlarda daha da önemli, bir tabur hoparlörü idare etmek daha da zor gibi.
Eklentiler
tower.jpg
Bu benim ilk tasarımımın neredeyse aynısı :))
colossi-large.jpg
billhero1.jpg
CindyR-full;crop_0_15,0,0_89,1.jpg
speaker-1.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir