El yapımı sinema sistemi yapmak istiyorum...

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

El yapımı sinema sistemi yapmak istiyorum...

Okunmamış iletigönderen paü » 08 Mar 2010, 07:10

Merhaba arkadaslar... pamukkale üniversitesinde elektronik ögretmenligi okumaktayım adım ali...öncelikle burada paylasımba bulunan arkadaslara tesekkür ederim...sitemizi google dan buldum takip ettim ve cok hosuma gitti burda oldukca bilgili ve paylasımcı arkadaslar mevcut dolayısıyla aranıza katıldım hayırlı olsun.
Elimde pht 37500 5+1 ses sistemi var arıza yapmıştı hic arastırma yapmadan anfi katındaki bütün arızalı sandıgım entegreleri degistirmiştim ve hic ise yaramadı arıza devam etmekte sonunda arızayı buldum ama entegreler yok...kontrol panelinde ekranın altındaki entegreler arızalı sanırsam programlı entegreler...Ve sıfırdan bi 5+! ses sistemi yapmaya karar verdim...biraz arastırdım ve pic entegresi ve programının gerektigini farkettim...sizlerin de yardımı ile böyle bir proje yapmak istiyorum...Umarım hep beraber güzel bir calısma olur..simdiden paylasımlarınız icin hepinize tesekkür ederim....
paü
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: elektronik

Ynt: El yapımı sinema sistemi yapmak istiyorum...

Okunmamış iletigönderen Hazar » 08 Mar 2010, 10:42

Selamlar, aramıza hoşgeldiniz.

Öncelikle, PHT 37500 dediğiniz cihaz sanırım bu. http://www.hepsiburada.com/premier-pht- ... repht37500

Bazı şeyleri açıklığa kavuşturalım: Bir ses sistemi yaparken mikrokontrolcüye ihtiyacınız yoktur, yani PIC ile bir işimiz olmayacak. Fakat bazı sinema sistemlerinin (sizinkinde yok) "decoder" ismi verilen karakutusunun içerisinde DVD'lerdeki ses formatları olan DTS, AC3 vb. çözen entegreler bulunabilmektedir. Ve maalesef, bu entegreleri kullanmak için lisans gerekmekte olup (Dolby Laboratories'dan), son kullanıcıya yani bize bu entegreler satılmamaktadır. Dolayısıyla DIY olarak yapabileceğimiz ses sistemleri DTS çözemeyecektir. Decoder zaten sizin Premier'da olmadığı için bir sorun yok.

6 kanal ses sistemi yapmak istiyorsanız forumca yardımcı olabiliriz, sonuçta bu site ve forumda yayınlanan bir çok amplifikatör projesi var ve ses sistemi dediğimiz şeyin kalbi amplifikatörden ibarettir. Fakat bu amplifikatörlerin dijital olarak kontrolü, ekranı olması, kumandayla kontrol edilebilmesi derseniz bu konuda yardımcı olabilecek çok kişi yok önceden belirtmek isterim.

Üç çözüm yolu sunuyorum size, basitten karmaşığa doğru gider :)
1. Premier servisinden o entegreyi temin etmeye çalışın, elinizdeki cihazı çalışır duruma getirmenin sanırım en kolay yolu bu. Devreyi inceleyen sizsiniz, dolayısıyla arızanın sadece o entegrede olduğunu varsayıyorum.
2. Yeni bir cihaz alın (kulağa hoş gelmiyor fakat birinciden sonra fakat en kolayı budur.)
3. Varolan cihazın içerisindeki tüm elektroniği çöpe atarak (belki aradan kullanılacak şeyler olabilir), baştan bir sistem oluşturun. Bu tahmin edebildiğiniz gibi en karmaşık ve sizi en fazla uğraştıracak olan metoddur. Sıfırdan sistem yapmış olursunuz. Aslen, hoparlör ve hoparlör kabini meselesi başlı başına bilim dalı sayılabilecek bir alandır (bu forumdaki Bir Hoparlörün Doğuşu başlığı en iyi örnektir). Sizin varolan sistemin içindeki hoparlörleri kullanacağınızı varsayıyoruz.

Yine şunu hatırlatmalıyım ki, acil çözüm arıyorsanız DIY her zaman iyi bir yol değildir. Fakat zamana yayarak, hem kendinize bir meşgale edinmek hem de yeni birşeyler öğrenmek amacıyla bu işi yapacaksanız mantıklıdır.

Tercihinizi belirtin, hatta varolan amplifikatör kartı üzerindeki entegrelerin modelini buraya ekleyin, sıfırladıysanız onları kullanabiliriz.

Görüşmek üzere.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen audio » 10 Mar 2010, 00:04

paü yazdı:Merhaba arkadaslar... pamukkale üniversitesinde elektronik ögretmenligi okumaktayım adım ali...öncelikle burada paylasımba bulunan arkadaslara tesekkür ederim...sitemizi google dan buldum takip ettim ve cok hosuma gitti burda oldukca bilgili ve paylasımcı arkadaslar mevcut dolayısıyla aranıza katıldım hayırlı olsun.
Elimde pht 37500 5+1 ses sistemi var arıza yapmıştı hic arastırma yapmadan anfi katındaki bütün arızalı sandıgım entegreleri degistirmiştim ve hic ise yaramadı arıza devam etmekte sonunda arızayı buldum ama entegreler yok...kontrol panelinde ekranın altındaki entegreler arızalı sanırsam programlı entegreler...Ve sıfırdan bi 5+! ses sistemi yapmaya karar verdim...biraz arastırdım ve pic entegresi ve programının gerektigini farkettim...sizlerin de yardımı ile böyle bir proje yapmak istiyorum...Umarım hep beraber güzel bir calısma olur..simdiden paylasımlarınız icin hepinize tesekkür ederim....

Selamlar,

Böyle bir decoder ; http://lunashops.com/goods.php?id=294 alarak ve çıkışına 5 kanallı bir amplifikatör yapabilirsin. Kolay gelsin...
audio
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Mar 2010, 19:18

Zaten forumda TDA2030 üzerine hem baskılı devre hem de şema çalışması var. Fırsat olursa ben de bir 5 kanal çalışması yapacağım, hem de TDA2030 ile. Ucuz ve kaliteli. Zamanıda arkadaşımız Kapibara'nın baskılı devresini kullanıp bir çift yapmıştım, halen durur ve arasıra çalışır :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen audio » 10 Mar 2010, 19:53

audio yazdı:Selamlar,

Böyle bir decoder ; http://lunashops.com/goods.php?id=294 alarak ve çıkışına 5 kanallı bir amplifikatör yapabilirsin. Kolay gelsin...

:)

hoparlör yazdı:Zaten forumda TDA2030 üzerine hem baskılı devre hem de şema çalışması var. Fırsat olursa ben de bir 5 kanal çalışması yapacağım, hem de TDA2030 ile. Ucuz ve kaliteli. Zamanıda arkadaşımız Kapibara'nın baskılı devresini kullanıp bir çift yapmıştım, halen durur ve arasıra çalışır :)

Gerçekten iyi bir çalışma olabilir.Birde bas ünitesi gerekir değilmi?
En son audio tarafından, 10 Mar 2010, 23:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
audio
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Mar 2010, 22:16

Gerekir tabiki :)

Beklentileri iyi belirlemek kaydıyla 5 tane TDA2030 max. 15W civarında çalışacak şekilde hazırlanabilir. Bu durumda iyi bir subwoofer devresi de gerekiyor. Bunu da iki tane TDA2030 köprü bağlanarak ya da tek TDA2030'a iki çıkış transistörü ekleyerek yapabiliriz. Ya da TDA2050 gibi başka bir entegre, ya da abartıp TDA7294 kullanabiliriz. Açıkcası evde TDA2030'lu bir devreyi 5W civarı bile çalıştırmak komşuları havaya zıplatacaktır. Dolayısıyla film efektlerini yeterince vereceklerdir, ancak baslar asıl gümbürtüyü çıkaracaklarından onu da fazla açma imkanı yok.

Altı sene önce Onkyo ev sineması almıştık, 6.1, ama anladım ki müstakil ev ya da sağır komşularınız yoksa boşuna para veriyorsunuz. Müzik dinlemek için ne berbat bir sistemmiş bu ev sineması olayı, kendi stereo Onkyo amfim ne kadar iyiyse bu dijital Onkyo o kadar teneke geliyordu.Tabiki mevcutta evin bir hanımı varsa bu kötü sese bir de onun çığlıkları ekleniyor Ya da salonun duvarlarını, tavan ve de tabanını ses izolasyonu ile yalıtıp özel bir sinema salonu haline getireceksiniz. Eh, bunu yapmanız için herhalde Marslı bir kadınla evlenmeniz gerekecektir. Aslında kadınlar Mars'a da gitmişlerse işimiz var demektir deyip ben Onkyo'yu da hanımı da o evde bırakıp çıkıp yeniden kendi hoparlörlerimi yapmaya başladım seneler önce. :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mfethi » 13 Mar 2010, 01:28

Hocam peki sinyali nasıl dağıtacağız? Stereo sesi 5+1'e çevirmek gerekmeyecek mi? Bildiğim kadarıyla stereo sinyal 5+1'e çevrilmiyor. Ampli bağlamak işin kolayı. Bu aralar bir sürü ampli yapmışken. Benim de aklıma 5.1 yapıp hepsini bir kutuya doldurmak geldi. Böylece hem hepsinden kurtulurum, hem de işlevsel olur. Yoksa yukarıda linki verilen aletten mi almak gerekecek? Beni de aydınlatırsanız memnun olurum...

İyi çalışmalar...
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen paü » 16 Mar 2010, 05:15

Hazar hocam öncelikle msj ınız icin tesekkür ederim...msj ını gec gördüm email yolu ile haber gelecegini düsünüyordum ama yanılmışım az önce msj ı kontrol ettim ve yeni gördüm o yüzden biraz gec cvp veriyorum....servise kontrol işlevi gören entegreyi sordum fakat olumsuz cvp aldım dısarı vermiyorlarmış yada bi tamir parası kadar alırlamış oda 50 lira tutuyormuş almaktan vaz geçtim tabi...üzerindeki pt 2258 in datasheetin den ses baglantılarını buldum ve anfiye speakerlardan ses verdim o sekile kullanıyorum...fakat ben bir ara üzerindeki 11 ayaklı 4 entegreden birinin ayaklarını kısa devre edip patlatmıştım ( o anki sinir ve acemilikten kaynaklandı) simdi sadece icindeki woofer ı bas amaclı kullanıyorum ama ses cok kötü bazen ilk acılışta yüksek bir gürültü gelior...sanırsam o yaktıgım anfi entegrelerinden kaynaklanıor üzerine baktım ama ismi falan yazmıyor 11 ayaklı onun degiştirirsem o anlamsız gürültünün ve bozuk sesin gidecegini düsünüyorum ama tabiki siz daha iyi bilirsiniz....fakat entegrelerin üzerinde isim falan yazmıyor....
Ben yinede kendim 5+1 yapmak istiyorum....bunun icin 2 kanal sesi 6 kanala cevirmem ve sabwoofer icin bir devre ve diger 5 kanalı yükseltmek icin anfi devresine ihtiyacım var...aslında temel bilgilerim orta düzeyde....sadece 2 kanal nasıl 6 kanal olur burda sizin degerli bilgilerinize ihtiyac duyuyorum...
kısacası şuanda elimde ki arızaların giderilmesi ve sıfırdan kendim yapacagım 5+1 sisteminin hakkında sizin ve diger arkadasların yönlendirmelirine ihtiyac duyuyorum...teşekkürler..
paü
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Mar 2010, 10:18

mfethi yazdı:Hocam peki sinyali nasıl dağıtacağız? Stereo sesi 5+1'e çevirmek gerekmeyecek mi? Bildiğim kadarıyla stereo sinyal 5+1'e çevrilmiyor. Ampli bağlamak işin kolayı. Bu aralar bir sürü ampli yapmışken. Benim de aklıma 5.1 yapıp hepsini bir kutuya doldurmak geldi. Böylece hem hepsinden kurtulurum, hem de işlevsel olur. Yoksa yukarıda linki verilen aletten mi almak gerekecek? Beni de aydınlatırsanız memnun olurum...

İyi çalışmalar...

Hazar zaten önceki mesajında durumu aktarmıştı. Bizim ses formatlarını çözecek bir dekoder yapma imkanımız ve de gereğimiz yok. Artık 50TL civarı kaliteli DVD çalar cihazları var. Bu cihazların arkasında olabilecek her türlü bağlantı imkanı da var. Dolayısı ile bizim yapacağımız bu cihazların arkasındaki analog ses çıkışlarını kullanmak. Genelde 6 adet oluyor, 5.1, ama 8 tane olanları da var galiba, 7.1 için. Yani elinizde böyle bir cihaz varsa zaten iş tamamdır, yoksa ucuzundan bir tane alın gitsin derim.

Kısacası bize düşen iki kanal yerine beş kanal bir amfi yapmak, subwoofer için gereken yüksek güç için de daha güçlü tek kanal bir çıkış katı yapmak ve hepsini tek bir kutuya koymak. Mesele bundan ibaret.

Bu konuda da nasıl bir çıkış katı seçimi yapmalıyız sorusu akla geliyor. En akla yatanı chipamp tarzı entegre devrelerle az yer kaplayan bir sistem olmalı, ses kalitesi tatmin edici olmalıdır. Eh bu konuda 1 TL'nin altına bulacağımız ve 15-20W çıkış alabileceğimiz TDA2030 çok uygun görünüyor. Subwoofer için de TDA2050 kullanarak veya TDA2030'ları köprü bağlayarak sonuç alabiliriz. Aslında 7 kanal TDA2030 yapıp iki tanesini köprü bağladığımızda iş bitiyor gibi görünüyor.

Daha farklı birşeyler isteyenler, TDA7294 gibi daha yüksek çıkış gücüne sahip entegreleri veya LM1875 gibi ses açısından daha cazip bulacakları alternatifleri uygulayabilirler.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen paü » 16 Mar 2010, 10:36

Hoparlör hocam iki entegreyi köprü tipi baglayıp kullanabiliriz dedin ama bunun mantıgı ve şeması hakkında bir bilgi verirmisin antajları yada dezavantajları vs.....
Birde iki kanal ses girişi nasıl 6 kanal ses cıkısı haline gelir...birde surround falan filan var....
paü
Yeni Üye

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir