Hoparlör Koruma ve Fan Kontrol Devresi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Haz 2010, 22:27

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_103286/article.html

Detayları yukarıaki linkte verilen devreyi yaptım. Ekleyeceğim resimler verdiğim linkten biraz karmaşık olsa da alınabiliyor. Kolaylık olması açısından, forumda amplifikatör yapacakların ihtiyaç duyacağı bir devre olduğundan resimleri toplu halde buraya ekliyorum.

Devre 60derece sıcaklık seviyesine ulaştığında fanı/fanları çalıştırarak amplinin soğutucusunu serinletiyor. 80 derece sıcaklığın üzerine çıkarsa da hoparlörlerle ampliyi ayırıyor. Bu durumda ön panele konulabilecek bir led yanıyor. 12 V.’luk fan çıkışı regülasyonu devrenin kendi üzerinde.

Ayrıca açılışta gecikme de sağlıyor. Böylece ilk açılıştaki “Plop” sesini duymuyorsunuz. Tabii kalkıştaki DC’nin hop.ları mevta etmesini de önlemiş oluyor.

Amplinin soğutucusuna biri 60 derecelik diğeri 80 derecelik iki adet termik (adının bu olduğuna emin değilim) vidalamak gerekiyor. Ben bu sıcaklıkları fazla bulduğum için termikleri 40 – 60 olarak değiştirdim.

Devre amplifikatörün beslemesi üzerinden simetrik 35 V AC ile çalışıyor. Ayrı besleme ve regüleye gerek kalmıyor. Regülasyonda kullanılan LM317HVT yerine LM 317 takılabilir. HVT olanı hem 60V, hem pahalı.

Yaparken en zorlandığım tarafı çok köprü olması, bir de bacak yuvalarının oturacağı röleyi bulmak.

Ben bu devreden üç adet yaptım. LM4780 ve LM 3886’lı amplilerimde kullandım. Devre stabil çalışıyor. Sürekli fan sesi duymuyorsunuz. Ampli ısınınca devreye giriyor, serinleyince susuyor. Henüz ampliyi tümden kapatacak kadar ısıtmadım. Yalnız 80’lik (benim 60 derece kullandığım) termiği havyayla ısıttığımda röle çekiyor, hoparlörler ampliden ayrılıyor ve ısı düşene kadar da bağlamıyor.

Bunun dışında ayrıca bir DC koruma olup olmadığını veya kısa devre korumasının olup olmadığını bilmiyorum.

103286_2mg.jpg
Yerleşim Planı
Eklentiler
bakır-103286_3mg.jpg
Bakır Yüz - Bire Bir
103286_8mg.jpg
Soğutucuya Bağlantı
103286_7mg.jpg
Soğutucuya Bağlantı
103286_6mg.jpg
Bitmiş Hali
103286_5mg.jpg
Devre Şeması
103286_4mg.jpg
Ampli Beslemesine Bağlantı Şekli
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Ynt: Hoparlör Koruma ve Fan Kontrol Devresi

Okunmamış iletigönderen mfethi » 02 Haz 2010, 22:37

Bakır plaketin PDF dosyasını eklemeyi unutmuşum. Dileyen bunu kullanır. Dosya aşağıda.
Eklentiler
BAKIR_speaker_protection_pcb.pdf
(28.01 KiB) 956 defa indirildi
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen djmalan » 02 Haz 2010, 23:37

Bunun dışında ayrıca bir DC koruma olup olmadığını

Şemada hoparlör girişi olarak gösterilen yerden DC voltaj verip deneyebilirsiniz (tabi anfinin hoparlör bağlantısından ayırarak),yani var gözüküyor ama deneyin ,bikaç volt bile verseniz büyük ihtimal çalışacaktır.

veya kısa devre korumasının

Benim şimdiye kadar gördüklerimden yola çıkarak :D ;Kısa devre koruması anfilerin çıkış sürücü transistörlerinden önce akım sınırlayıcı devre olarak çalışıyor ,yani anfinin kendi kartı üzerinde oluyor ,bir bakıma hard limiting şeklinde(belli bir değerin üzerini tamamen keserek) çalışıyorlar ,açıkçası çıkıştan akan akım belli bir eşik değerini aşınca girişi kısıyor.
Kolay gelsin,işçilik çok güzel olmuş elinize sağlık...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Haz 2010, 17:46

Hazar,

Tam da geçen hafta konuştuğumuz konu budur. Şimdi Silicon Chips devre şeması dahil yayınlanmasına birşey der mi acaba?
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Haz 2010, 20:16

Sitelerinde biryerlerde açıklamaları vardı. Makalelerin yazarları baskıdevre tasarımının telif hakkını elinde tutmuyorsa yayınlıyorlarmış, aksi takdirde sitede makale dışındaki diğer bilgileri de kısıtlayabilirlerdi. Hukukçu değilim ama sayfalarına link vermekte sakınca yok bence. Ama başka siteye taşımak yasal ve moral açıdan sakıncalı, uygun değil.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Haz 2010, 22:07

hoparlör yazdı:Hazar,

Tam da geçen hafta konuştuğumuz konu budur. Şimdi Silicon Chips devre şeması dahil yayınlanmasına birşey der mi acaba?

Farkettim :mrgreen:
Şimdi anladığım kadarıyla bu sayfada verilen her şey ücretsiz olarak Silicon Chip sayfalarından da indirilebilmekte. Biz bu dokümanları link bildirerek sitemizde "as is" olarak yayınlıyoruz.

Bu durumda bir sakınca yok gibi. Ama o PCB çizimi misal normalde ücretli satılan bir şey ise, o zaman bir sorunumuz var demektir.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Haz 2010, 23:17

Tamam, sitedeki açıklama devam ediyor:

Sitede pcb satışı yok ancak belli başlı pcb üreticilerine filmleri sağlıyorlar, isteyenler oralardan temin edebiliyorlar. Yazar tasarımın haklarına sahipse yayınlamıyorlar. Yani o tarafta sıkıntı yok.

İlave: benim yorumum, anladığım böyle. Orijinal yazı
http://www.siliconchip.com.au/menu_2366 ... index.html
sayfasının altında, "Notes on PC Board and Panel Artwork" başlığı altında.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen mfethi » 04 Haz 2010, 00:19

Samimi söylemem gerekirse düşüneceğim en son şey forumu zor durumda bırakmaktır.

Yalnız bundan önce LM4780'li devreyi National Semicondiuctor'un sitesinde yayınladığı şekliyle yapmıştım. Bu forumda yayımlamak istediğimi sormuştum.

entegreli-guc-yukseltecleri/bunu-denemelisiniz-lm4780-t942.html?hilit=bunu

Telif hakları nedeniyle bir sıkıntı olmayacağını Hazar bildirdikten sonra yayımlamıştım. Ben aynı mantığı kullanarak bunu da yayımlamakta bir beis görmedim.

Yapılanın hata olup olmadığını savunmuyorum. Yalnız beni bir konuda aydınlatın lütfen. Sayfa için link verilmiş. Sahiplenilen bir durum yok. Buradaki herşey o sayfadan da indirilebilir. Ben bu devreyi aşağıdaki sitenin verdiği linkten bularak yapmıştım.

http://320volt.com/hoparlor-koruma-ve-f ... l-devresi/

Merakımdan tekrar gidip oraya baktım. Hatta rapid için bile link verilmiş. Benim yaptığımdan farklı birşey yok. Kaldı ki internet alıntıdan geçilmiyor.

Hazar hocam, sizi sıkıntıya sokacak bir durum veya illegal bir durum varsa başlığı gönül rahatlığı içinde silebilirsiniz. Bu beni üzmez. Sadece mantığı anlamaya çalışıyorum.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 04 Haz 2010, 09:32

Biz gereğinden fazla dikkatli davranıyoruz, tek sorunumuz o. Yoksa bildiğiniz gibi normalde parayla satılan bir ton şey Internette ücretsiz olarak paylaşılmakta bazı kesim tarafından. Yasal olmayan şey bu ve bu sitede böyle şeyler olmasını istemiyoruz.

Bu örnekte herhangi bir sakıncalı durum görülemediğinden bir sıkıntı yok. Hassasiyetiniz için teşekkürler.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Haz 2010, 19:31

Bu devre EPE dergisinde de yayınlanmıştı, Silicon Chips'in izniyle tabiki. Sonradan biraz değişiklikler de yapılmış. Böyle bir sürü devre var ama telif hakları nedeniyle şema vb. bilgileri yayınlayamıyoruz. Sanırım bu devrede sorun yok, neyseki.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir