Class A Kulaklık Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: Class A Kulaklık Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen scarab » 08 Şub 2011, 23:59

bende bu amfiyi yaptım ama çıkıştaki mosfetin ses kalitesine etkisi çok büyük.
ben ilk yaptığım devrede "İ.R." marka kullanmıştım sesi çok beğenmiştim sonra "SEC" marka mosfet kullanarak devreyi tekrar yaptım ses çok yavan geldi bana yane opamp'ın kalitesi kadar mosfet'ede dikkat etmek lazım
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 27 May 2014, 19:39

Bir malzeme listesi çıkardım. Yorumlarınızı, eksik varsa uyarılarınızı bekliyorum.

Dirençler
Multicomp 100R 0.25w %0.5 10x
Wishay Dale 1K 0.25w %1 10x
120 ohm taş direnç 5w

Polyester kondansatörler

Vishay Roederstein 220nf 63V 8x
Vishay BC 100nf 63v 5x (opamp bacakları için)

OPAMP ve Mosfet
Vishay IRF510PBF 4x
OPA134PAG4 2x

Jack ve Pot

Lumberg KBL3 6.3mm jack
Prosignal altın kaplama 2x RCA jack
Vishay sfernice 10K log-audio dual pot

Elektrolit kondansatörler

Panasonic FC serisi 220uf 35v 5x
Panasonic FC serisi 1000uf 35v 5x
Panasonic VA serisi 10.000uf 35v snap in 2x (bu biraz fantazi oldu gibi. 4700uf FC serisi ile değiştirebilirim siparişten önce)

regüle entegreleri, diyotlar ve 1000uf kondansatöre paralel bağlanacak tantal kondansatör.
Abi sizde Elna, Panasonic, Nichicon kondansatör bulunur mu?
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

İl: Gizli!
Meslek: Veteriner Hekimi (öğr)

Okunmamış iletigönderen mustafayilmaz » 28 May 2014, 00:55

Crowbar yazdı:Bir malzeme listesi çıkardım. Yorumlarınızı, eksik varsa uyarılarınızı bekliyorum.

Dirençler
120 ohm taş direnç 5w

Polyester kondansatörler

OPAMP ve Mosfet
Vishay IRF510PBF 4x
OPA134PAG4 2x

Jack ve Pot

Lumberg KBL3 6.3mm jack

Panasonic VA serisi 10.000uf 35v snap in 2x (bu biraz fantazi oldu gibi. 4700uf FC serisi ile değiştirebilirim siparişten önce)

regüle entegreleri, diyotlar ve 1000uf kondansatöre paralel bağlanacak tantal kondansatör.

multicomp markası nasıldır acaba ? her malzemeyi üretiyor bildiğim kadarıyla ..
bence dirençlerin hepsi vishay olsun.taş direnç yerine aliminyum soğutuculu kullanmalısınız.bu dirençlerde çok ciddi bir ısınma söz konusu oluyor.(bu devre için)
birde trafonuz da sağlam birşey olsun.bendeki 2A diyotlar ısınıyor, belki daha iyi diyotlar kullanılmalı.

panasonic 10mf/35v kondansatör Türkiye'deki bir sitede mevcut.daha önce (tereddüt ederek) satın almıştım.yine aynı sitede vishay 100ohm/10w-25w-50w gibi değerleri bulabilirsiniz.(120 ohm yerine) transistörler için mutlaka izalatör kullanın.sonra olan kulaklığa oluyor.

birde bu devreye hop. koruma eklense güzel olacak.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. Nikola TESLA
Kullanıcı avatarı
mustafayilmaz
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: eem

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 29 May 2014, 14:59

mustafayilmaz yazdı:
Crowbar yazdı:Bir malzeme listesi çıkardım. Yorumlarınızı, eksik varsa uyarılarınızı bekliyorum.

Dirençler
120 ohm taş direnç 5w

Polyester kondansatörler

OPAMP ve Mosfet
Vishay IRF510PBF 4x
OPA134PAG4 2x

Jack ve Pot

Lumberg KBL3 6.3mm jack

Panasonic VA serisi 10.000uf 35v snap in 2x (bu biraz fantazi oldu gibi. 4700uf FC serisi ile değiştirebilirim siparişten önce) Düzenleme: ( 4700uf oldu bunlar)

multicomp markası nasıldır acaba ? her malzemeyi üretiyor bildiğim kadarıyla ..
bence dirençlerin hepsi vishay olsun.taş direnç yerine aliminyum soğutuculu kullanmalısınız.bu dirençlerde çok ciddi bir ısınma söz konusu oluyor.(bu devre için)
birde trafonuz da sağlam birşey olsun.bendeki 2A diyotlar ısınıyor, belki daha iyi diyotlar kullanılmalı.

panasonic 10mf/35v kondansatör Türkiye'deki bir sitede mevcut.daha önce (tereddüt ederek) satın almıştım.yine aynı sitede vishay 100ohm/10w-25w-50w gibi değerleri bulabilirsiniz.(120 ohm yerine) transistörler için mutlaka izalatör kullanın.sonra olan kulaklığa oluyor.

birde bu devreye hop. koruma eklense güzel olacak.

Malzemeleri karışık olarak yazdığımdan kopyala yapıştır yaparken multicomp kaçmış araya. Ben hiç kullanmadım bu markayı. Dirençleri vishay yapıyorum ama dale değil. O taş direnci komple kaldırıp LM317 kullanmak daha mantıklı o zaman (ya da dediğiniz gibi 5W telli birşey). Zaten ikinci versiyonda planlanan değişikliklerden biri de buymuş. Koruma olarakta MKP kondansatör ile bir koruma yapmayı düşünüyorum. Opampı da tek pakette iki opamp olarak değiştiriyorum (hazır devre var diye üşenirsem gene iki opamp olur bu :mrgreen: ). Ayrıca basit bir bass boost ekleyebilirim RC kullanarak. Veya LM4780'in projesinde kullanılan preamplifikatörün bir linkwitz devresine benzer komplike birşeyler de olabilir. Potu da oraya 10K yazmışım önümdeki kağıda 100K yazmışım. Ah bu dersler.. (düzenleme: pot doğruymuş 10K)

Üşengeçlik kısmına gelirsek. Audio ve alıcı verici devreleri başlamayı en istemediğim devrelerdendir. Yok geri beslemesi kısa olacak yok kondansatör bulunmuyor, transistör alıyorsun sahte çıkıyor. Bir ara ayarlı güç kaynağım bozuldu da fellik fellik 2n3055 aradım. Tipe bakıp sahte mi veriyorlar nedir :evil: . Bu sefer işi kökten halledip tüm malzemeleri farnell'den almayı düşünüyorum. Zaten saçı başı dökmeye başladım zorlamaya gerek yok.

Aklıma geldi. Şu opamptan çıkan direnci bypass etmek için iki tane pin ve şu harddisklerin arkalarında olan kaybolunca (eskiden tabi ide zamanı) mağza mağza yalvartan jumperlardan koymayı düşünüyorum. Nedenine gelince, çıkıştaki mosfeti darlington BJT ile değiştirerek denemeler yapmak. Of çok karıştırıdm gene.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen mustafayilmaz » 29 May 2014, 22:47

Crowbar yazdı:
Malzemeleri karışık olarak yazdığımdan kopyala yapıştır yaparken multicomp kaçmış araya. Ben hiç kullanmadım bu markayı. Dirençleri vishay yapıyorum ama dale değil. O taş direnci komple kaldırıp LM317 kullanmak daha mantıklı o zaman (ya da dediğiniz gibi 5W telli birşey). Zaten ikinci versiyonda planlanan değişikliklerden biri de buymuş. Koruma olarakta MKP kondansatör ile bir koruma yapmayı düşünüyorum. Opampı da tek pakette iki opamp olarak değiştiriyorum (hazır devre var diye üşenirsem gene iki opamp olur bu :mrgreen: ). Ayrıca basit bir bass boost ekleyebilirim RC kullanarak. Veya LM4780'in projesinde kullanılan preamplifikatörün bir linkwitz devresine benzer komplike birşeyler de olabilir. Potu da oraya 10K yazmışım önümdeki kağıda 100K yazmışım. Ah bu dersler.. (düzenleme: pot doğruymuş 10K)

Üşengeçlik kısmına gelirsek. Audio ve alıcı verici devreleri başlamayı en istemediğim devrelerdendir. Yok geri beslemesi kısa olacak yok kondansatör bulunmuyor, transistör alıyorsun sahte çıkıyor. Bir ara ayarlı güç kaynağım bozuldu da fellik fellik 2n3055 aradım. Tipe bakıp sahte mi veriyorlar nedir :evil: . Bu sefer işi kökten halledip tüm malzemeleri farnell'den almayı düşünüyorum. Zaten saçı başı dökmeye başladım zorlamaya gerek yok.

Aklıma geldi. Şu opamptan çıkan direnci bypass etmek için iki tane pin ve şu harddisklerin arkalarında olan kaybolunca (eskiden tabi ide zamanı) mağza mağza yalvartan jumperlardan koymayı düşünüyorum. Nedenine gelince, çıkıştaki mosfeti darlington BJT ile değiştirerek denemeler yapmak. Of çok karıştırıdm gene.

ben ilk versiyonu denedim.belki taş direnç yerine lm317 kullanmak daha iyi olur.

ses kalitesini en çok etkileyen genelde besleme devresi oluyor.bu devreyi pille çalıştırmıştım, normale göre performans çok çok iyiydi :) opampın her kanala ayrı kullanılmasında fayda var diye biliyorum.

maalesef Türkiye geriden gelen bir ülke.malzeme konusunda gerçekten sıkıntılıyız.yerine göre, doğru düzgün bir direnç bile bulamıyorum.geçen gün bir arkadaşıma kutupsuz kondansatör diye ptc satmışlar :)

+15 euro masraftan dolayı siparişleri ertelemiştim, bende topluca yapmayı planlıyorum.bazı malzemeler stokta bulunmuyor.doğru zamanı bekliyorum.

kutu olarak bir öneriniz var mı?
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. Nikola TESLA
Kullanıcı avatarı
mustafayilmaz
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 30 May 2014, 12:13

mustafayilmaz yazdı:
Crowbar yazdı:

ben ilk versiyonu denedim.belki taş direnç yerine lm317 kullanmak daha iyi olur.

ses kalitesini en çok etkileyen genelde besleme devresi oluyor.bu devreyi pille çalıştırmıştım, normale göre performans çok çok iyiydi :) opampın her kanala ayrı kullanılmasında fayda var diye biliyorum.

maalesef Türkiye geriden gelen bir ülke.malzeme konusunda gerçekten sıkıntılıyız.yerine göre, doğru düzgün bir direnç bile bulamıyorum.geçen gün bir arkadaşıma kutupsuz kondansatör diye ptc satmışlar :)

+15 euro masraftan dolayı siparişleri ertelemiştim, bende topluca yapmayı planlıyorum.bazı malzemeler stokta bulunmuyor.doğru zamanı bekliyorum.

kutu olarak bir öneriniz var mı?

Haklısınız iki opampın etkisi mutlaka olacaktır kanallar arası crosstalk ihtimalini en aza indireceğinden ama ben fark edebileceğimi pek zannetmiyorum. Valla Türkiye geriden gelen değil de geriye giden demek daha doğru olur sanırım. Bu patates baskı malzemeler son yıllarda patlamış bildiğim kadarıyla.

Kutu olarak bir önerim yok. İzmirde hatfon diye bir mağza var kutu işini oradan halledebilirim diye düşünüyorum. Pil yorumunuzu da görünce besleme katındaki regüle entegrelerini de LM317 ve 337 ile değiştirmeye karar verdim. 120ohm taş direnci de kaldırıp LM317 ve 10ohm direnç ile akım sınırlama olarak değiştirdim, sükunet akımı 130ma oldu. Besleme katı ile ampliyi de ayrı iki kutuya koyup 4-pin molex ile gücü sağladık mı olur gibi bu iş. Bir de size bir E-Posta gönderdim.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mustafayilmaz » 01 Haz 2014, 17:45

Crowbar yazdı:Haklısınız iki opampın etkisi mutlaka olacaktır kanallar arası crosstalk ihtimalini en aza indireceğinden ama ben fark edebileceğimi pek zannetmiyorum. Valla Türkiye geriden gelen değil de geriye giden demek daha doğru olur sanırım. Bu patates baskı malzemeler son yıllarda patlamış bildiğim kadarıyla.

Kutu olarak bir önerim yok. İzmirde hatfon diye bir mağza var kutu işini oradan halledebilirim diye düşünüyorum. Pil yorumunuzu da görünce besleme katındaki regüle entegrelerini de LM317 ve 337 ile değiştirmeye karar verdim. 120ohm taş direnci de kaldırıp LM317 ve 10ohm direnç ile akım sınırlama olarak değiştirdim, sükunet akımı 130ma oldu. Besleme katı ile ampliyi de ayrı iki kutuya koyup 4-pin molex ile gücü sağladık mı olur gibi bu iş. Bir de size bir E-Posta gönderdim.

beslemede batarya karakteristiği elde etmek zor.kondansatör ve diyotları daha iyi değerlerle değiştirdiğim halde pek fark hissetmedim.

ayrıca e-posta için teşekkür ederim:)
Kullanıcı avatarı
mustafayilmaz
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 03 Haz 2014, 20:35

mustafayilmaz yazdı:
Crowbar yazdı:Haklısınız iki opampın etkisi mutlaka olacaktır kanallar arası crosstalk ihtimalini en aza indireceğinden ama ben fark edebileceğimi pek zannetmiyorum. Valla Türkiye geriden gelen değil de geriye giden demek daha doğru olur sanırım. Bu patates baskı malzemeler son yıllarda patlamış bildiğim kadarıyla.

beslemede batarya karakteristiği elde etmek zor.kondansatör ve diyotları daha iyi değerlerle değiştirdiğim halde pek fark hissetmedim.

ayrıca e-posta için teşekkür ederim:)

Rica ederim, işinize yaramıştır umarım. Bu arada, pot olarak hangi marka model ve kaç ohm kullandınız acaba?
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen mustafayilmaz » 03 Haz 2014, 22:18

Crowbar yazdı:Rica ederim, işinize yaramıştır umarım. Bu arada, pot olarak hangi marka model ve kaç ohm kullandınız acaba?

şimdilik pot kullanmıyorum.zaten son seste 1-2 saat dinleyip kapatıyorum. :)
Kullanıcı avatarı
mustafayilmaz
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Crowbar » 05 Haz 2014, 21:52

Pot'u sipariş listesine ekleyene kadar güzel fakat düzgün bir POT almaya kalkınca fiyat birden euro bazında ikiye katlanıyor. Daha power ampli de yapmam gerek stereo hoparlörler için. Kanser edecek beni :gunaydin: şu darlington ile değiştirdiğim mosfetlerin akım sınırlayıcısını entegre ile uzay montajı yapmaya karar verdim. Inputa da seri bir kondansatör bağladım. Sevgili Dr. Hardware'ın devresini baz alarak yabancı forumlarla ve kendi bilgilerim, takıntılarımla harmanlayarak birşey yapmaya çalışıyorum bakalım nasıl olacak.
Kullanıcı avatarı
Crowbar
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi