Class A Kulaklık Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen hoparlör » 21 Şub 2009, 21:05

fixxxxxer yazdı:sn hoparlör kutu için tüyo rica etsem :D nereden aldınız acaba, aldığınız yerde başka ebatlarda da varmıydı? ve fiyat nedir acep? çok mu oldu sorular :D

Dudullu'da Arma'dan aldım, bir yıl önce, fiyatlar fena değildi ama hatırlamıyorum şimdi. 3-4 ebatta çeşit olsun diye almıştım, pahalı değildi ama şimdi ne desem yalan olur. Üretim fazlasıydı, kaldı mı bilmiyorum :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen e154 » 22 Şub 2009, 01:55

Zalman yazdı:
e154 yazdı:bahsettiğinişz bağlantı simetrik bağlantıdır. yani iki kaynak seri olarak bağlanmış ve 3. uç çıkmıştır. direnç için taş direnç olması şart değildir. enaz 2 W lık olması yeterlidir.

Merhaba

Bilgi için teşekkürler.2 W lık 120 ohm normal direnç buldum.Devreyi yaptım kondansatörlere hiç bir şey olmadı .Ancak bir problem ile karşılaştım. Evvela 2 veya 3 w lık 9 voltluk tarafo ile deneme yaptım.Devre çalışıyor kulaklıga çalışma sesi geliyor .Ama ses kaynagı girince ses alamıyorum. 1 k ve 100 ohm dirençler de normal direnç .Onları kullandım.Muhakkak bir yerde yanlış yaptım.Ama nerede.Yanlışı bulmaya çalışacagım.

Çalıştırınca tarafo çok ısınıyor fişten çekmek zorunda kalıyorum.Daha sonra yaptıgım devrenin resmini ekleyecegim.

sorun tarfonuzun gücünden kaynaklanıyor. devrenin kanala başına güç harcaması yaklaşık 5 w olduğundan enaz 10W üstü bir trafo bağlamanız gerekir. ben rahat olsun diye 30 W bağlayıp abartmıştım..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen Zalman » 23 Şub 2009, 08:14

Merhaba

Teşekkürler.Devredeki hatayıda buldum entegrenin bacak baglantıları yanlış yerlere denk gelmişti.Yenilerini takarak düzelttim. Ses kaynagını girdim.Ses biraz az ve çok açınca parazitli geldi . Bende temassızlık var diye düşündüm .Öyle anlaşılıyor ki trafonun gücü yetmedi.Watı yüksek bir trafo bulup deneyecegim.

Konu dışı olacak ama devre çiziminde kullanabilecegimiz, kaliteli bir kalem öneriniz varmı .Sizler hangi devre kalemini kullanıyor ve tercih ediyorsunuz. ?

Yaptıgım devrenin resmi aşagıda.

Resim

Resim
Zalman
Yeni Üye

İl: Elazıg

İletigönderen hoparlör » 23 Şub 2009, 13:20

Elinize sağlık. Piyasada genelde Edding marka kalemler var, ben de onlardan kullandım ama komple baskılı devre yapmaktan ziyade tonerle baskı yaparken kırılan ya da zayıf yerleri desteklemek için kullandım.

Bu arada bir vınıltı farkettim, ama amfiden kaynaklanan birşey değil. Benim kaliteli trafo, üstelik 30VA gücünde, yani bu uygulamada zorlanması imkansız, bir vınıltı yapıyor. Şebeke fişini felan çevirip taktım ama değişmedi. Sese etkisi yok ama sessiz bir ortamda dinleme yaparken açıkca duyuluyor, kulaklıklardan gelmiyor.

Metal kutu da olunca biraz vibrasyon yapıyor, ilginç geldi bana, biraz vidalarını sıkıştıracağım ama ses doğrudan trafodan geliyor. Anlamadım yani :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen fixxxxxer » 23 Şub 2009, 13:55

sargı izolesi yoksa bu sorun çok oluyor, sizdeki kapalı kutu, nasıldır bilemem ancak gidermek için girişe ve ac çıkışlarına çamaşır makinesi kondansatörü bağlayabilirsiniz, bir arkadaşın çok öten çin malı hilkat garibesini o şekilde rehabilite etmiştik, ama çok kısık seste yine duyuluyordu vınlama, girişe de ac çıkışına da sırayla 250uF 400V 330uF 50V kapasitörler bağlamıştık.... Bir de trafo ses uygulamalarında kullanılan bir trafo mu yoksa sadece kaliteli bir trafo mu? Görüntü olarak halojen ampullü avizelerin trafolarını andırıyor çünkü, eğer audio trafosu değilse vibrasyon normal, trafoyu değiştirin derim, vibrasyonun gürültüye elektriksel etkisinin yanında mekanik etkisi de var diye biliyorum ben, kolay gelsin....
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

İletigönderen hoparlör » 25 Şub 2009, 14:25

Doğrusu trafo oldukça kaliteli, ses devreleri için özel üretilmiş değil ama böyle bir üretim de var mı bilmiyorum. Ama dandik halojen lamba trafosu da değil. Çift primer, çift sekonder izolasyon felan gibi özellikleri oldukça iyi olduğu gibi baskılı devre için üretildiğinden bu kadar titreşim yapması biraz garip.

http://www.hrdiemen.es/products/index.p ... ct&id=3610

Elimde başka voltajlarda aynı tip trafolar da vardı, bağladım, herhangi bir ses çıkarmadı.

Dediğim gibi dinlemeye karışmıyor ama sessiz ortamlarda çalıştığında vınıltı çıkarması biraz nahoş oluyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen fixxxxxer » 25 Şub 2009, 14:39

ses devreleri için üretilen trafodan kastettiğim, oldukça ağır ve sıkı monte edilmiş saclardan üretilen trafolar, korun etrafı da yekpare kalın bir sacla çevrelenir genelde,(bilinen iyi markaların biraz pahalı serilerindeki trafolar buna örnek olabilir) sarımları çok sıkı ve kaliteli yapılır, dolayısıyla vibrasyon yapmaz, bir de sarımın üzerine bakır ya da sac giydirme yapılır manyetik kaçakları engellemek için, hatta bazıları komple çinko ya da sac muhafazaların içinde olur(lambalılardaki çıkış trafoları ya da pioneer a656, a757 gibi cihazların besleme trafoları). Sizdeki kalitesiz demiyorum yanlış anlamayın, hr diemen zaten tv yüksek gerilim trafolarında bilinen en iyi markalardan, sadece audio için uygun olup olmadığından emin değilim..
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Ynt: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen sarpkaya » 01 Arl 2009, 08:01

Devrede metal film direnç yerine normal direnç kullansak nasıl bir sorunla karşılaşabiliriz?
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

Ynt: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen hoparlör » 01 Arl 2009, 12:14

Metal film dirençlerin gürültü sevisi çok daha düşüktür. Ama dert etmeyin, bulamıyorsanız karbon da kullanın, aradaki farkı kulağınız farketmeyebilir bile, şahsen ben farketmiyorum :)

Farkedebilmek için buna uygun ortam yaratmak gerekir, bulabiliyorsanız kaliteli metal film kullanın, yoksa kaliteli karbon kullanın. Eğer Çin işi metal film ve kaliteli Alman malı karbon arasında kalırsanız kesinlikle Alman malı alın derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Ynt: Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen sarpkaya » 01 Arl 2009, 20:42

hoparlör yazdı:Nihayet kulaklık amfimin kutusunu tamamladım. Doğrusu bir sürü mekanik konuda sorun gidermek zorunda kaldım. Bunlar problemden ziyade hangi bağlantı için kaçlık matkap ucu gerekiyor gibi sorunlardan, kablolama kararlarına kadar uzana bir sürü tasarım işeriydi aslında. Ben de çok mükemmel değil ama denemeye açık bir şekilde kutuyu bitirdim ve keyifle dinliyorum.

En son kondansatörlü versiyonda kaldım, yaptığımı bozmadım. Dinlemelere standart CD çıkışı ve bilgisayar ses çıkışı ile başladım. Ama CD çalıyorum, mp3 değil, test/demo CD'leri ile başladım. Asıl daha sonra iyi bir CD çaların optik çıkışından EMU-0404 harici ses kartımın 24bit/192KHz DAC'ına giriş yapıp, sonra amfimin ses çıkışına kaliteli kablo ile bağlantı yapacağım. Şimdi kulak eğitimindeyim.

Açıkcası kulaklık ile müzik dinlemeyi bırakmıştım, ancak keyifle dinliyorum ve hayret ediyorum. Ses çok başarılı, parça geçişlerinde derin bir sessizlik var, yani amfinin kendi sesi kutulanmış haliyle sıfır. Bas ve tizler gayet yerinde, elimdeki kulaklık pek öyle ahım şahım değil ama fena da değildir. Daha sonra farklı kulaklıklarla denemeler yapacağım.

Daha yapılacak bir sürü detay var. Elektronik olarak beslemede kullandığım 2x2200µ Samsung kondansatörleri 1500µ low-ESR tipli kondansatörlerle değiştirmek gibi denemeler yapacağım. Şu anda sadece metal film dirençler, marka ama standart kondansatörler, piyasadan bulduğum düzgün pot, soket vs., Diemen marka düzgün izoleli trafo, piyasadan IRF510 ve NE5534, 7812/7912 felan var. Yani tasarım da Türk işi olduğuna göre neredeyse yerli malı diyebilirim :)

Kablolamayı elden geçirebilirim, blendajsız düzgün çoklu kablo kullandım içeride, buna rağmen zerre vınıltı yok, biraz da uzun tutmuştum. Ön panele LED koyacaktım ama elimde yuvarlak yoktu, olanlar da devasa boyuttaydı, sonraya bıraktım. Elektrik kablosunun kutuya girişine de lasitk conta lazım, bir de sigorta yuvası. Yeri hazır ama monte etmedim.

Son olarak kutu ayağı olarak lastiklerden daha iyi birşeyler düşünüyorum. Bir sonraki versiyon daha da bir bitmiş olacak. Şimdilik bu kadar. Müsadenizle ben biraz keyif yapacağım.

Teşekkürler Dr. :D

Merhaba
Siz OPA134 yerine NE5534 mü kullandınız eğer ses kalitesi açısından çok büyük bir fark yoksa bende NE5534 kullanacağım(OPA134 bulamadığım için mecburiyetten )
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti