Class A Kulaklık Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Cevap: Class A Kulaklık Amplifikatörü

İletigönderen drhardware » 10 Şub 2009, 12:40

Hayret!
130ohm taş direnç bulunabiliyor olması bile ilginç doğrusu.. Neyse o da olur gerçi ama, 2W lık dirençte işini görecektir. Tavsiyem 130 yerine 100ohm taş direnç kullanman yönünde.. Ama o da bulunmuyor dersen bişey diyemem. Hele ki bobinin metal film direnç şeklinde satıldığı bir yer hakkında hiçbişey diyemem..
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

İletigönderen hoparlör » 10 Şub 2009, 13:20

Zalman yazdı:Arkadaşlar Merhaba

Bir önceki mesajımda da yazmıştım . Anfiyi yapacagım .Şehirdeki diger bütün dükkanları da gezdim .Ancak ,tüm aramalarıma ragmen özellikle 120 ohm 5 w taş direnci bulamadım. Yanılmıyorsam ona yakın 130 ohm luk taş direnç vardı.

Metal film direnç diyebilecegim değişik tür ve renkte dirençler bende var.Ayrıca direnç tipinde L bobinlerde var .Hurdalardan sökmüştüm.

Bendeki dirence benzeyen L bobinler; bunlar dirençten biraz daha tombul oluyor.Şimdi adamın biri bunlar aynı zamanda metal film direnç diye de geçiyor deyince beni şaşırttı .Sizce dogru mudur ?

Sizler, bulamadıgınız malzemeleri hangi güvenli internet sitesinden alıyorsunuz?

Bu konuda biligi istiyorum.

Tel dirençler var ama bunlar ancak güç elektroniğinde kullanılan yüksek wattlı uygulamalar için özel hazırlanmakta.

Metal film dirençler genelde koyu yeşil ya da mavi gibi, bazen de bej renkler üzerine beş renk bandı ile kodlanıyor. Karbon dirençler ise genelde bej renk üzerine dört bant ile kodlanır. Altı kodlular ise askeri uygulamalar için daha çok, ama "audio grade" olarak kullanılan örnekleri de Farnell vs. sitelerde var.

Çemen Arda Gül sitesinden alabilirsiniz. Ben dükkandan alıyorum, siz İnternet'ten alın veya dükkana fakslayın size kargolasınlar.
Eklentiler
resistor-colour-code.gif
resistor-colour-code.gif (10.5 KiB) 911 defa görüntülendi
direncler.JPG
direncler.JPG (56.34 KiB) 913 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen Zalman » 14 Şub 2009, 20:57

Merhaba

Bilgi için teşekkürler.

Bu devreyi iyice inceledim.Tam devre elemanlarını kaynak edecekken bir şey dikkatimi çekti.Şimdi girişte iki adet köprü diyod var. Bunların artı ve eksi çıkışları var.İlk girişte 1. köprü diyodun + çıkışına 4700 mf + ucu ile baglı iken - ucuna baglı devre yolundan , diger köprü diyod tarafından + verilmesi gerektigi çizilmiş.Bu durumda 4700mf nin - ucuna diger köprü diyod ile + yük verirsem bu sefer 4700 mf patlayacaktır.Yine 1000 mf de diger köprü diyod tarafından - baglantı ucuna + yük geleceginden o da patlayacaktır. Yanılmadıgımı sanıyorum. Devreyi sizler nasıl yapmıştınız ?

Devreyi çizdim hazır sadece kaynak yapacagım. Bu arada 100 ohm taş direnç de bulamadım . Bulabildigim 110 ohm taş direnç.
En son Zalman tarafından, 14 Şub 2009, 22:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Zalman
Yeni Üye

İl: Elazıg

İletigönderen e154 » 14 Şub 2009, 22:00

bahsettiğinişz bağlantı simetrik bağlantıdır. yani iki kaynak seri olarak bağlanmış ve 3. uç çıkmıştır. direnç için taş direnç olması şart değildir. enaz 2 W lık olması yeterlidir.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen hoparlör » 20 Şub 2009, 19:22

Nihayet kulaklık amfimin kutusunu tamamladım. Doğrusu bir sürü mekanik konuda sorun gidermek zorunda kaldım. Bunlar problemden ziyade hangi bağlantı için kaçlık matkap ucu gerekiyor gibi sorunlardan, kablolama kararlarına kadar uzana bir sürü tasarım işeriydi aslında. Ben de çok mükemmel değil ama denemeye açık bir şekilde kutuyu bitirdim ve keyifle dinliyorum.

En son kondansatörlü versiyonda kaldım, yaptığımı bozmadım. Dinlemelere standart CD çıkışı ve bilgisayar ses çıkışı ile başladım. Ama CD çalıyorum, mp3 değil, test/demo CD'leri ile başladım. Asıl daha sonra iyi bir CD çaların optik çıkışından EMU-0404 harici ses kartımın 24bit/192KHz DAC'ına giriş yapıp, sonra amfimin ses çıkışına kaliteli kablo ile bağlantı yapacağım. Şimdi kulak eğitimindeyim.

Açıkcası kulaklık ile müzik dinlemeyi bırakmıştım, ancak keyifle dinliyorum ve hayret ediyorum. Ses çok başarılı, parça geçişlerinde derin bir sessizlik var, yani amfinin kendi sesi kutulanmış haliyle sıfır. Bas ve tizler gayet yerinde, elimdeki kulaklık pek öyle ahım şahım değil ama fena da değildir. Daha sonra farklı kulaklıklarla denemeler yapacağım.

Daha yapılacak bir sürü detay var. Elektronik olarak beslemede kullandığım 2x2200µ Samsung kondansatörleri 1500µ low-ESR tipli kondansatörlerle değiştirmek gibi denemeler yapacağım. Şu anda sadece metal film dirençler, marka ama standart kondansatörler, piyasadan bulduğum düzgün pot, soket vs., Diemen marka düzgün izoleli trafo, piyasadan IRF510 ve NE5534, 7812/7912 felan var. Yani tasarım da Türk işi olduğuna göre neredeyse yerli malı diyebilirim :)

Kablolamayı elden geçirebilirim, blendajsız düzgün çoklu kablo kullandım içeride, buna rağmen zerre vınıltı yok, biraz da uzun tutmuştum. Ön panele LED koyacaktım ama elimde yuvarlak yoktu, olanlar da devasa boyuttaydı, sonraya bıraktım. Elektrik kablosunun kutuya girişine de lasitk conta lazım, bir de sigorta yuvası. Yeri hazır ama monte etmedim.

Son olarak kutu ayağı olarak lastiklerden daha iyi birşeyler düşünüyorum. Bir sonraki versiyon daha da bir bitmiş olacak. Şimdilik bu kadar. Müsadenizle ben biraz keyif yapacağım.

Teşekkürler Dr. :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 20 Şub 2009, 19:34

Bunlar da resimler.
Eklentiler
4.jpg
4.jpg (82.47 KiB) 830 defa görüntülendi
3.jpg
3.jpg (19.32 KiB) 828 defa görüntülendi
2.jpg
2.jpg (20.77 KiB) 825 defa görüntülendi
1.jpg
1.jpg (31.14 KiB) 824 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen e154 » 20 Şub 2009, 21:06

güzel ve temiz işçilik :evet:
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

İletigönderen e_cag » 20 Şub 2009, 23:16

Ellerinize sağlık!.. Keyfini sürün. İşçiliğe zaten diyecek yok da, ben trafonun güzeliğine takıldım. Bir haftasonu muhallebicide... :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen fixxxxxer » 21 Şub 2009, 12:19

sn hoparlör kutu için tüyo rica etsem :D nereden aldınız acaba, aldığınız yerde başka ebatlarda da varmıydı? ve fiyat nedir acep? çok mu oldu sorular :D
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

İletigönderen Zalman » 21 Şub 2009, 15:00

e154 yazdı:bahsettiğinişz bağlantı simetrik bağlantıdır. yani iki kaynak seri olarak bağlanmış ve 3. uç çıkmıştır. direnç için taş direnç olması şart değildir. enaz 2 W lık olması yeterlidir.

Merhaba

Bilgi için teşekkürler.2 W lık 120 ohm normal direnç buldum.Devreyi yaptım kondansatörlere hiç bir şey olmadı .Ancak bir problem ile karşılaştım. Evvela 2 veya 3 w lık 9 voltluk tarafo ile deneme yaptım.Devre çalışıyor kulaklıga çalışma sesi geliyor .Ama ses kaynagı girince ses alamıyorum. 1 k ve 100 ohm dirençler de normal direnç .Onları kullandım.Muhakkak bir yerde yanlış yaptım.Ama nerede.Yanlışı bulmaya çalışacagım.

Çalıştırınca tarafo çok ısınıyor fişten çekmek zorunda kalıyorum.Daha sonra yaptıgım devrenin resmini ekleyecegim.
Zalman
Yeni Üye

İl: Elazıg

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir