100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

Ynt: 100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 07 Ağu 2010, 23:11

Sasiden kaynaklanıyor olabilir devre sereserpe masanın uzerinde besleme trafosuna yakın kutuya girince dahada yaklasacak :D giriste pot yok suanda direk pc den ac kapa yapıyorum yarın ilk iş girise pot koymak olacak tuh yaa nasılda atlamısım bunu.. :lol:
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 19:16

RAS100 önüne bir de iyi bir preamp gerektirir bence.

Özellikle bilgisayardan bağlantı yapıyorsanız büyük bir olasılıkla bilgisayarın dip gürültüsünü de alıyorsunuz demektir.

Ton kontrol devresi ise neden olmasın derim, ama potların kaliteli, BC109C'lerin de orjinal ve gerçekten yüksek kazançlı (C)olması gerekir. Ben şahsen böyle bir devre koymazdım, bilgisayar nasıl olsa ton kontrol imkanı da sağlıyor.

Diğer konulara gelince, açıkcası devre malzemesine bağlı olarak bir miktar gürültü olabilir, RAS240'larda çıt yoktu. Devre kazancı düşük tutularak çıkış katının önüne bir preamp koymak bence en iyi ses kalitesini sağlıyor. Bu preamp kalteli opamp'lı da olabilir, transistörlü de olabilir, ya da kaliteli kulaklık amplikatörü de olabilir. Ama dinamik alanı genişlettiği gibi güç katının ses özelliklerini de iyileştiriyor.

Devreyi özellikle meraktan yaptım, malzemesi kolayca bulunabiliyor. Bu malzemeye bu kalite bence oldukça iyi, üstelik devre üzerinde oynama imkanı verdiği gibi evde kolayca yapılabiliyor. LM3886 gibi sahte çıkma olasılığı da yok, ama transistörleri alırken dikkatli olun derim genede.

Bu devrenin daha ileri versiyonları da var, ancak çift yüzlü baskılı devre hazırlamak lazım, bu yüzden çok pratik değil. Kutulama ve besleme de üzerinde durulması gereken konular. Tavsiyem sac hazır amfi kutusu bile olsa bir şekilde kutulamanız, bitmiş bir ürün kadar keyifli birşey yok.

Soğutuculara montajı yapıp izlenimlerimi paylaşmaktan başka yapacak bir şeyim kalmadı :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 10 Ağu 2010, 23:54

Dogrusunu soylemek gerekirse sahsen bende bu devrenin hakkını vermedigimi dusunuyorum soyleki: Siz preamp gerekir demissiniz ben ton kontrol yaptım fakat bunun nedeni anfi bitince tv sehpasında cdp ile calısacagı icin,ayrıca kazancı da dusuruyor pc den dinleme yapacak olsaydım dediginiz gibi ton kont e gerek kalmazdı artık bu is cok uzadıgından bir an once bitirmek ve kapatmak istiyorum her gun masanın ustunde dagınık bir halde devre parcacıkları gormek artık bıkkınlık vermeye basladı sizin anlıyacagınız ekstra bir pre yapmaya pek niyetim yok zaten yapsam da kutuda koyacak yer yok kutu olarak daha onceki projem icin hazırladıgım fakat kullansı kısmet olmayan anfim icin hazırladıgım kutuyu kullanıcam kutuyuda bastan yapmayı dusununce kendimi cok kotu hissediyorum :o Ton devresinde elimde olmasına ragmen bc109 degil de bc549 kullandım 109 metal kılıf oldugundan belki mantıksız ama manyetik alanlardan etkilenir diye dusundum tonlama acısından da bir fark sezinliyemedim.Onceki yazımda bahsettigim olumsuzlukları da hallettim sukur ses girisine pot koymadan deneme yapıyordum sag olsun amator arkadas hatırlattı 'tısss' sesi nin azalmasına etkisi oldu ama asıl sorun ton potlarının montelendigi on panelden imis on panel olarak reklamcıların kullandıgı kompozit denilen iki aluminyum levha arasında sert plastik olan bir malzeme kullanmıstım elimle saga sola dokunurken panel ile anfinin besleme kond aynı anda dokundum o anda ne dip gurultusu kaldı nede hopda herhangi bir titresim kulagımı hop.a dayayında nacak duyabiliyorum daha sonra bende bir krokodil ile panelle anfi sogutucusunu birbirine bagladım ne olur ne olmaz diye araya birtane direnc koydum ve o sekilde bir sure calıstırdım simdilik hic bir sorun yok demek ton potlarının şaselenmesi gerekiyormus umarım baska problem cıkmaz simdilik bu kadar kalın saglıcakla...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 30 Haz 2012, 02:25

100w mosfet fi-fi'nin dosyalarını indiremedim. Ya link kırık yada benim dns adresinden kaynaklanan bir problem var indiren arkadaş varsa faklı bir yere upload edebilir mi?
Paraşüte ateş edin jeton hızlı düşsün...
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

İl: Adana
Meslek: Endüstriyel Kontrol Teknikeri

Okunmamış iletigönderen zunda » 30 Haz 2012, 08:53

100wmosfetdiyaudiotr_rev.rar
(1.06 MiB) 587 defa indirildi
bu paket daha önce denenmiş versiyonlardan birisidir benimde kullandığım devredir eksik birşeyler olusa yardım gelecektir kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen gkhaniscimen » 01 Tem 2012, 02:32

zunda yazdı:
100wmosfetdiyaudiotr_rev.rar
bu paket daha önce denenmiş versiyonlardan birisidir benimde kullandığım devredir eksik birşeyler olusa yardım gelecektir kolay gelsin.

Link için Çok teşekkürler. İhtiyacım olan dosyaların hepsi var linkte sorun yaşarsam size ulaşırım veya foruma yazarım.
Paraşüte ateş edin jeton hızlı düşsün...
Kullanıcı avatarı
gkhaniscimen
Yeni Üye

İl: Adana
Meslek: Endüstriyel Kontrol Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen silentslayer » 03 Kas 2014, 17:43

Resimlerde görülen devrede 2 adet (r19-r25) dirençleri var. Verilen dosyada ki devre farklı acaba bir sıkıntı olurmu?
silentslayer
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: teknisyen

Okunmamış iletigönderen silentslayer » 18 Kas 2014, 10:24

Sitedeki parça listesinde c5 ve c6 kondansatörleri 85pf olarak görünüyor. İndirilen dosyanın içinde ise 33pf yazıyor hangisini doğrudur acaba?
silentslayer
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: teknisyen

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 24 Mar 2015, 11:50

C5-C6 kondansatörleri, zannedersem ses üstü osilasyonları engellemek in kullanılıyor. 82 pF veya 33pF arasında duyulabilir bir fark olacağını düşünmüyorum bence ikisi de uygundur ama ustalara sormak daha yerinde olur.

"0R22 5watt" dirençler yeni versiyonda kullanılmamış.

Sitedeki parça listesinden ziyade "tüm dosyalar" klasöründeki parça listesine göre almak gerekli, çünkü daha önce denildiği gibi farklı versiyonlar. Kondansatörlerin voltaj değerleri değiştirilmiş.
10uF 35v, 47uF 63v kondansatörler var listede.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Önceki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir