100W MOSFET "Gerçek HI-FI" Güç Amplifikatörü

Projelerimiz » DIY Audio Türkiye ekibi tarafından geliştirilen projeler.

05.03.2007 tarihinde Dr.Hardware yazdı:

İletigönderen Yorum Robotu » 12 Haz 2008, 23:34

Mehmet dostum,

Öncelikle geçmiş olsun. Yalnız bir kaç konuya dikkat etmen gerekiyor,

1- Bu proje yeni başlayanlar için değildir.
2- Nico'nun proje tanıtım yazısında değindiği gibi muadil tavsiye edilmez.
3- Yeni yaptığın amplifikatöre direkt olarak hoparlör bağlanmaz. Önce çıkıştaki offset ölçülür.
4- 26 volt AC 8 rezistif ohm yüke 3,1A akıtır Bu da 100W eder. 100W lık bir amplifikatöre ne tür bir hoparlör bağladın ki yandı?

Konuyu lütfen forum kısmında aç. Orada yardımcı olalım. Ama öncesinde;
- Kaç volt besleme verdin?
- Hangi transitörleri kullandın?
- Çıkışa bağladığın hoparlör nasıl bir şeydi?
Sorularını cevapla. Sorunun çözülecektir merak etme. Bu devre pek çok kez denenmiş ve oldukça başarılı sonuçlar alınmış bir uygulamadır.
Yorum Robotu

08.03.2007 tarihinde hasan yazdı:

bu anfinin bana ton(bas tiz wol)ayarlı devresi lazım yardımcı olursanız sevinirim
Yorum Robotu

09.03.2007 tarihinde Dr. yazdı:

Arkadaşlar buradan tekrar hatırlatma ihtiyacı duyuyorum. Bu uygulama yeni başlayanlar için UYGUN DEĞİLDİR. Hem çok pahalıdır hem de hiç bir koruma devresi yoktur. En küçük hatanızda çıkış MOS larını yakarsınız. Diğer bir konu bu devrenin ultra HIFI seviyesinde bir uygulama olmasıdır. Yalnız bu seviyeyi tutturabilmek için çok detaylı bir çalışma gerekir. Tüm malzemeler dikkatle seçilmeli ve match edilmelidir. Tamamen orijinal malzemeler alınmalıdır. Sahte veya karşılık malzeme alımından, malzemelerin match edilmemesinden doğacak sorumluluk bize ait değildir. Örneğin Mehmet henüz sorularıma bir cevap vermedi.
Başka bir husus "bu devrenin ton kontrolü yok mu" sorusunun sürekli sorulmasıdır. Bu devre için en uygun preampli bir sonraki projemizdir. O projede düzgün bir bas düzeltmesi vardır. Ancak konvansiyonel ton kontrol devrelerinde tandem potans kullanılması ve bunların %20 toleranslı olması projemizin HIFI özelliğini tehlikeye soktuğundan bu sisteme ton kontrol eklenmesi önerilmez. Eğer HIFI olmayan bir uygulama peşindeyseniz internette pek çok örnek bulabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Yorum Robotu

17.03.2007 tarihinde hüseyin yazdı:

gerçekten ileri bir ses kalitesi olduğuna inanıyor
başarılı bir olacak gibi
Yorum Robotu

05.04.2007 tarihinde Hazar yazdı:

Tüm dosyalar revize edilmiştir.
Yorum Robotu

11.04.2007 tarihinde fatih yazdı:

slm hoca ben elazığdan öncelikle sunumlarınız içiçn tşk ben 500_700 watlık bir anfi devresi arıyom ama gayet basit olca yardmcı olursanız sevinirim
Yorum Robotu

Reklamlar

25.05.2007 tarihinde dagali yazdı:

çok süper olmuş :evet: :evet:
Yorum Robotu

27.05.2007 tarihinde sinan yazdı:

herkese slm öncelikle ugraşınızdan dolayı teşekür ederim.
ben bu anfiyi 20cm 4 ohm luk 350w lık pıoneer bas haparlöründe kullanmak istiyorum ve sizce anfinin 8ohm olması bir sorun yaratırmı birde bu ohm ların farklılıgı ne işe yarıyor bilgilendirirseniz sevinirim tşşk...
Yorum Robotu

27.05.2007 tarihinde Hazar yazdı:

Sinan, sadece match edilmiş MOSFET'leri 20€ HIFI bir amplifikatörü bir araba subwooferında kullanman ampliye hakaret sayılır, israftır bir kere :) Ohm farklılığından önce Ohm kanunu hakkında bilgi sahibi olmalısın. En basit haliyle Ohm kanunu I=V/R'dir yani Akım = Gerilim / Direnç. Ohm da direnç birimidir. Gerilim sabit, direnç düşerse ne olur, akım artar. Yani ampliden daha fazla akım çekmiş olursun, daha fazla güç gerekir, daha fazla ısı üretilir.
Kapibara'nın amplisi daha uygun(ucuz) olabilir senin için.
Yorum Robotu

17.10.2007 tarihinde kadir yazdı:

buanfi nin cok malzemesivar biraz malzamaden çalsak olmazmi__??
Yorum Robotu

ÖncekiSonraki

Projelerimiz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir