A CLASS SINGLE ENDED TUBE AMPLIFIER!

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

A CLASS SINGLE ENDED TUBE AMPLIFIER!

Okunmamış iletigönderen neonixie » 13 Eyl 2007, 21:07

Resim
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 15 Eyl 2007, 21:38

baba senin ef86 tutkun yok mu? bende de hiç yok.bulamıyorum hasta edecek beni. güzel bir devre hoşuma gitti açıkcası öbür projeler bitsin.amin.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen neonixie » 16 Eyl 2007, 03:41

Ben bu projeyi bu kış bitiricem. Kısmetse tabiki. her şey hazır sadece katılımcı lazım bir kaç katılımcı bulursam bu projeyi onlarla aynı anda bitirebiliriz
çıkış lambalarını triod yerine başka bir pentod ile değiştiricem sadece su an neyi nereye oturtmam gerektiğini düşünüyorum
anlayamadığım konu ef86 tüp mü bulamıyorsun yoksa o tutkuya mı sahip değilsin ??
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 16 Eyl 2007, 12:38

ef86 bulamıyorum.daha doğrusu denk gelmedi.
anlayamadığım katılımcı olursa bitince bir amfi mi ortaya çıkacak? el34 neyi var? sevdiğim bir tüp.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

kullanılabilecek çıkış tüpleri

Okunmamış iletigönderen neonixie » 19 Eyl 2007, 04:31

bu devrede 845 çıkış lambası kullanılmış bu tüp maximum 1250v gerilimde çalışabiliyor ve ab sınıfı olarak 75w üretebiliyor 211 tüp te aynı voltajlarda çalışabiliyor ve b sınıfı olarak kullanıldığında 107w verebiliyor tabi A sınıfı bu anfi maximum 15w civarı güç vereceğini de unutmamak lazım
bu tüpler yerine 300b kullanmak istersen ki bu tüp de 480volta 65w güç üretebiliyor o zaman maximum 400-450voltlarda aynı güce yakın bir güç elde etmen mümkün üstelik yüksek gerilimde kullanılan spesial malzemelere ihtiyaç duymayacaksın sanıyorum toplamda 211 e göre 1-2w lık bir kaybın olacaktır
illa yüksek güçlü triod dersen bütün tüpler triod olarak kullanılabileceğini söyleyebilirim zaten internette dolaşan pek çok semada pentod ama triod kullanımı veya tetrod ama triod bağlantısı diye yazar bunlara ilaveten daha ucuz ama 211 ve 845 kardeşi sayılabilecek bir başka tüp te 811 dir yalnız profesyonel diy cilerin tercih ettiğibir tüp çünkü anodu dışarıda (yüksek gerilimin bulunduğu uç) dikkat edersen audio da anodu dışarıda olan lambalar pek kullanılmasada bunun başlıca sebebi sadece güvenliktir eğer porselen anod şapkası temin edebilirim diyorsan ve ben triod lambaları seviyorum diyorsan sana bundan daha ucuz bir tavsiyem olmaz
illa 211 olsun çin malı da olsa farketmez diyorsan yapabilecek bir şey yok ama bu tüpten iki tane alsan çin malı bile alsan ödeyeceğin rakkam 250$civarında diğer tüpleri ve trafoları ve diğer parçaları hesaplarsan sanıyorum1000$ harcarsın tabii emek hariç!
811 tüplerin fiyatları yaklaşık olarak bir çifti posta dahil 30-35$ a temin edebilirsin
resmide böyle bişey :lol:

Resim
neonixie
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen anadolman » 20 Eyl 2007, 12:07

sayın neonixie bu amfi hakkında uygulayıcı olarak bilgi verir msiniz.yeni başlayan biri için maliyet ve yapım olarak uygun mudur??teşekürler
anadolman
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen farfisa » 20 Eyl 2007, 22:07

845 ve 807 lambalardan çarpılmak bir ayrıcalıktır :D tabiki şaka

neoxinie kardeş devre denenmişmi merak alimde el 34 de ef 86 da var
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

sayın farfisa ve anadolman

Okunmamış iletigönderen neonixie » 20 Eyl 2007, 23:15

arkadaşlar devre tarafımdan denenmedi fakat çalışacağını düşündüğüm için şemasını yayınladım ;) bu kış projem bu olacak yapmak isteyen arkadaşlarla sıkı bir iletişime geçip adım adım bildiğim dilimin döndüğü kadar bilgi verebilirim zaten pasif parçalar çok az olması ve devrenin çok basit görünmesi beni baştan çıkardı :DLAMBALI DEVRELERE BAŞLANGIÇ İÇİN MÜKEMMEL bu devreyi yapmayı düşünüyorum inşallah bu kış projem de bu olacak aşağıdaki linkten devreye bakabilirsiniz benim ingilizcem az kimseyi yanıltmak istemiyorum

http://www.recherche.enac.fr/~puechmor/e_aclass.html

valla maliyetine bişey demek benim açımdan yanlış olur ziraelimde ef86 ve el34 ve çıkış tüpleri mevcut hatta pasif componentlerinin tamamı hatta daha önce bu sitede yayınlanmış anfinin(hasimoto) nun kutusundan 1 adet daha ve en önemlisi çıkış trafoları mevcut sadece oturup hesaplayıp neyi nereye oturtursam ilaveten ne koyarsam diye düşünmekten başka hiç birşey kalmıyor
evet farfisanın dediği gibi 807 ye çok çarpıldım ama benim triodlara karşı ve triod uygulamalara karşı kelimenin tam anlamıyla alerjim var onun için 845 e çarpılmanın ayrıcalığını bilmiyorum :)
sağlıcakla kalın
neonixie
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen farfisa » 22 Eyl 2007, 01:07

vallahi neoxinie sana ne diyeyim işini biliyorsun kışın lambalı anfinin sıcaklığında bir fincan kahveni yudumlayıp camdan yağan karı izlemek fevkalade bir zevk iştahımı kabarttın

şimdi bu devreden stereo yapmayı düşünüyorum elimde besleme trafosu var ama şöyle iyi bir çıkış trafosu hesaplayalım gamak bana yakın kısa bir süre önce gittiğimde çok iyi gauslu izoleli saclar gördüm bir şeyler yapalım
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen neonixie » 22 Eyl 2007, 17:25

üstadım böyle bir iyilik yapacak olursan bende dahil eminim ki drhardware the cantan ve dahil bilmediğimiz isteyen pek çok arkadaş olacaktır trafolardan sardırırız benim elimdeki se trafolar 12k fakat ben 7.5k civarı olursa daha iyi olacağı kanısındayım en azından fazla se trafo göz çıkarmaz kaça mal olacaksa ben varım
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Sonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir