tube amplifier

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 07 Haz 2007, 14:28

bykoz yazdı:merhaba,
yurtdışında türkiye ye gönderen siteler var bu siteden malzeme aldım 13 günde posta ile elime geçti 15 euro posta ücreti ödedim, the cantan bilir, fisher lambalı amp için 7247 lambaları ne aradım:) . sonunda burada bulup almıştım.
aldığınız malzemelerin toplam fiyatı 100 euro yu geçmezse gümrüğe takılmaz. eğer çok malzeme alacaksanız parça parça gönderilmesini isteyin sanırım sorun olmaz.
http://www.tube-town.net/ttstore/index. ... dc3973a043

http://www.tube-town.net/ttstore/index. ... dc3973a043

ancak buradaki trafolar yinede pahalı, (bana göre), ben kendim sarmak ve dolayısıyla daha ucuza maletmek istiyorum, tabi uygun fiyatlarda kaliteli sac bulabilirsem.

saygılar...

arkadaşlar burdan alışveriş yapacak olan varsa beraber yapabiliriz bende bikaç bişey almak istiyorum.

bu lambalara ilgim var ama bilgim yok.mesela birçok lambalı amfi düşük güçte oluyor.5-10w gibi güçler normal bookshelf hoparlörlerden 15m2 civarında bir odada yeteerince ses verebilirmi
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen drhardware » 07 Haz 2007, 18:46

Berat dostum,

Aslında sitelerde boy boy 100-200 hatta 500W lık devrelerin dolaştığına bakma. Aklı başında hiçkimse evinde 25W lığın üstünde ampli barındırmaz. Son zamanlarda bir T-Amp modası başladı bilmem farkında mısın? Tripath'ın TA2020 veya 2024 entegresiyle 8 ohma maksimum 14W güç iletebilen ve 12v DC ile çalışan bir T sınıfı ampli bu. Aslında distorsiyonsuz gücü 9W civarında. Millet deli gibi bunlardan alıyor. Özellikle de Klipsch tarzı yüksek SPL li hoparlör gruplarıyla mükemmel sonuçlar verdiğinden bahsolunuyor. Eğer hoparlörün 92dB in üstündeyse bence oldukça yeterli. Hatta arzu edenler için bende uygulanmış (çalışma garantili ve parçaları yerli piyasadan temin edilebilir) bir MOSFET li 10W stereo Class A ampli şeması var.
Zamanında lambalı bir amplim oldu Mcintosh; kendisi bahsettiğin gibi 2x8W push pull ampliydi. Tabii o zamanlar adam gibi bir hoparlörüm yoktu ama mobilya işi tarihi eser Sansuilerimle gül gibi geçinip gidiyorlardı. Çoğu zaman volum potunu sona getirmeden dinliyordum 33 lüklerimi.. Hey gidi günler!
Diyeceğim; oturma odası için 10W yeter de artar bile. Class A amplinin şemasını istersen yollayabilirim.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 07 Haz 2007, 20:46

Class A amplinin şemasını istersen yollayabilirim.

Doktor sen postla bi yere şemayı elimizin altında bulunsun :)
Zaman gelir heves eder yaparız.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen neonixie » 07 Haz 2007, 20:56

bykoz,
paket fiyatından dolayı geçmemezlik yaşamamıştım gümrükten bana ulaşan yazıda (nos) tüpler için şöyle demişler:kullanılmış eski radyo parçalarının gümrük kanunlarına göre yurda girişi yasak olduğundan dolayı diyordu
ayrıca radyo ve radyo parçalarının da yurda girişi yasakveya izne tabi ancak ulaştırma bakanlığı telsiz genelmüdürlüğü aracılığıyla geçebiliyor neyse bu sorunumu artık aştım sürekli yurtdışına gidip gelen yakın bir arkadaşım vasıtasıyla istediğim tüpü getirtebiliyorum gümrüğe takılır endişesi olmadan ama sizin düşündüğünüz tüplü anfi 10-15w gibi bir güç olsun yeter diyorsanız tek önerim eski lambalı bir radyonun ses çıkış trafosunu rahatlıkla kullanabilirsiniz (çoğunlukla el84 gibi gücü 14w civarı olan tüpler kullanıldığı için)

Berat ne getirtmek istediğini söylersen (trafo haricinde) elimde çok miktarda nos tüp var elimden gelen yardımı göstermeye hazırım
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen bykoz » 07 Haz 2007, 21:13

merhaba. bahsettiğim sitedem 3 adet lamba almıştım. gümrük sorunu çıkmadı, posta ile kapıma kadar geldi. birde eğer siteye üye olursanız fiyatlar %5-%10 arasında düşüyor bilginize.
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

Okunmamış iletigönderen berat23 » 08 Haz 2007, 09:25

drhardware yazdı:Berat dostum,

Aslında sitelerde boy boy 100-200 hatta 500W lık devrelerin dolaştığına bakma. Aklı başında hiçkimse evinde 25W lığın üstünde ampli barındırmaz. Son zamanlarda bir T-Amp modası başladı bilmem farkında mısın? Tripath'ın TA2020 veya 2024 entegresiyle 8 ohma maksimum 14W güç iletebilen ve 12v DC ile çalışan bir T sınıfı ampli bu. Aslında distorsiyonsuz gücü 9W civarında. Millet deli gibi bunlardan alıyor. Özellikle de Klipsch tarzı yüksek SPL li hoparlör gruplarıyla mükemmel sonuçlar verdiğinden bahsolunuyor. Eğer hoparlörün 92dB in üstündeyse bence oldukça yeterli. Hatta arzu edenler için bende uygulanmış (çalışma garantili ve parçaları yerli piyasadan temin edilebilir) bir MOSFET li 10W stereo Class A ampli şeması var.
Zamanında lambalı bir amplim oldu Mcintosh; kendisi bahsettiğin gibi 2x8W push pull ampliydi. Tabii o zamanlar adam gibi bir hoparlörüm yoktu ama mobilya işi tarihi eser Sansuilerimle gül gibi geçinip gidiyorlardı. Çoğu zaman volum potunu sona getirmeden dinliyordum 33 lüklerimi.. Hey gidi günler!
Diyeceğim; oturma odası için 10W yeter de artar bile. Class A amplinin şemasını istersen yollayabilirim.

Kolay gelsin.

hocam basettiğin amplinin şemasını verirsen sevinirim.aslında benim tam ihtiyacım bu tarz bişeydi.
berat23
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Haz 2007, 09:46

Dostum şema şu,
Resim

Tam uygulama dosyası bende mevcut. Mailini verirsen PCB si montaj şeması vs hepsini yollarım.
Yalnız çok dikkateli olunması gereken bir amplifikatör bu. A sınıfı amp.ların verimi çok çok düşüktür. Bu ampli toplam 20W olmasına rağmen en az 250VA lık trafoya ihtiyaç duyar. Ve sürekli olarak 60-70W civarında bir gücü (kanal başına) üzerinde ısıya dönüştürür. Devre uygulaması hata affetmez. En küçük bir uygulama hatasında MOSFETlerini uçurursun.
Uygulama safhasında dirsek teması yapalım. Sonucu makale haline gtirip 1.sayfadan yayımlayalım.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 08 Haz 2007, 10:59

Sonucu makale haline gtirip 1.sayfadan yayımlayalım.

Gerçekten güzel olur.
250VA lık trafo da fazla değilmi doktor ?
Tam güçte tüketimi ne kadar bu aletin ?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen drhardware » 08 Haz 2007, 13:52

Dostum bu A sınıfı ve ÇOK SICAK bir devre. Bias akımı neredeyse 2.5 A civarında. Üstüne de bir miktar headroom gerekiyor. Yani 250W normal hatta biraz da az kalabileceğinden endişe ediyorum. Misal son projem (daha doğrusu Niconun son projesi) 100W stereo Class A amplifkatör için sıkı dur:

2 Adet 1200VA toroid trafo gerekiyor.

Alacağın güç 2 x 100W!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 08 Haz 2007, 14:34

@neonixie

Hocam çok teşekkür ederim.elinize sağlık! şemayı inceleyip anlamam 20dk. mı aldı. :)

bias akımı dedin de bende ki dynacord eminentIIT amplinin besleme katında ayarlanıp üzerine sabitleyici bir şey dökülüp bırakılmış trimpot vardı. kafamı bozardı.belki buda böyle bir şeydir. oradan da esinleneceğim sebebi basit yaparken bu ampliden faydalanacağım. ben de 3 tane var. biri çalışmıyor en iyi durumda olanı bana mısın demedi. :?

Bassking e gelirsek. eminent bas manyağı bir amfi. lambalı amfi bas vermez diyeni şaşırtır ama yumuşak tonalite de. çok güçlü vermez. bana fazlasıyla yetiyor ve istediğim bu.
proje için hurdalık semtini karıştıracağım. gerekli olan, lazım olacak ne var ne yok toplamam gerekli. hoş uygun voltaj çıkışlara sahip besleme trafosu da buldun mu ok.dir. zaman bulursam devre elemnalarını da toplayacağım. ve elimde çıkma sağlam durumda el-34 ve ecc83, 82,81 var. Triod lambaları sevdiğim kadar el34, el84 Pentode lambalarıda seviyorum. bir de beam power tetrode kt88. KT88'nin abisi ama soğuğum nedense 6L6 ya.
baskı devre için bana prıgram lazım.arardım da önce tecrübeye sorayım isabetli oluyor.
SE sınıfınba gelirsek akşama kadar fırsat bulursam koyacağım. işin aslı 5-10W sevmem. watt arttıkça saflıktan uzaklama bir düşüncesine katılsam da. push-pull dinledikten sonra yola böyle devam edeceğim sanırım.
saygılar.
En son the_cantan tarafından, 03 Ekm 2013, 13:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 60W Tube Amplifier
    1, 2Eklenti(ler) gönderen hamist » 13 Tem 2011, 00:50
    13 Cevaplar