tube amplifier

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen neonixie » 09 Haz 2007, 22:19

the_cantan

selamlar ultra lineer trafo aslında girişi 5 uçlu trafo.Birde daha üst modeli var ama ben uygulamasını hiç görmedim. Onada süper ultralineer deniyor sadece giriş uç sayısı artıyor o da 7 uç girişli trafo
Benim bildiğim kadarıyla 3 giriş ucu bulunan trafoların sadece triod modda çalışabildiği ve biliyorsunki, çıkış lambalarının gridleri de anod kadar olmasa da bir yüzey oluşturuyorlar tabiki bu da extra bir gücü temsil ediyor fakat o gücüde kullanabilmek için anoddan daha fazla voltaj uygulayıp üzerindeki gücü alabilmek için trafonun orta uca yakın olan ilk uclardan bağlanıyor dolayısı ile, voltaj düşümü anoda göre daha az olduğu için yada ilk spirlerde direnç daha düşük olduğu için anoddan daha yüksek bir gerilim oluşuyor tabi bunun etkisiyle o uçlarda extradan bir güç elde edilmiş oluyor
biraz karışık gibi göründüğüne bakma aslında çok basit
ben 6l6 lambayı kullandım çünkü flaman akımları kt88 ve el34 ün yarısı kadar yani daha az ısı! daha küçük trafo! üstelik 2x75w çok büyük bir güç diye düşünüyorum

kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 12 Haz 2007, 15:31

teşekkür ederim. bu arada lamabalı amfi bas konusunda ciddi güçlüdür unutmadan. bassking orijinal devresi.

Resim
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen bykoz » 24 Haz 2007, 22:35

merhaba,
lambalı amfilerin trafoları hakkında geniş içerik bulunduran linkler. denemek isteyenlere faydalı olacağını düşünüyorum.

http://www.turneraudio.com.au/

http://www.turneraudio.com.au/output-trans-pp-calc.html

http://www.turneraudio.com.au/output-trans-se-calc.html

http://radioremembered.org/outimp.htm

saygılar...
bykoz
DIY Audio Fanatiği

İl: BURSA
Meslek: AUDIO & VIDEO SERVİCE

BİAS ADAPTÖRÜ yardım

Okunmamış iletigönderen neonixie » 30 Haz 2007, 00:31

Arkadaşlar lambalılarla uğraşıp bias adaptörünün çıkış uçlarının nereye bağlandığını bilen varmı???
ben bir çift yaptım kendi mantığımca anodları ölcüm ucu olarak ayırdım ama anodlardan yüksek gerilim geçtiği için ampermetrelerimden ikiside peşpeşe yandı (aslında işe yarıyor)
daha sonra birkaç makale okudum ama neredyse hiç birşey anlamadım ama kesinlik kazanan birşey var anodların değilde katodların veya gridlerden ilkinin bağlanması gerektiği kanısına vardım

bias adaptörleri çok pahalıya satılıyor bu bakımdan hiç bir firma ve yazıda birşey paylaşılmıyor yani ticari bir konu ayrıca belki bende yanlış yerlerde aradım bu konuyu
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hakancez » 15 Tem 2007, 12:38

berat23 yazdı:bu lambalara ilgim var ama bilgim yok.mesela birçok lambalı amfi düşük güçte oluyor.5-10w gibi güçler normal bookshelf hoparlörlerden 15m2 civarında bir odada yeteerince ses verebilirmi

Yeterince ses verir. Benim ana amplifikatörüm 2X1.5W yani toplamda 3W gücünde 50 metrekarenin üzerindeki bir dinleme odasında 91db'lik bookshelf hoparlörlerle gayet etkili sekilde çalışıyor.
hakancez
DIY Audio Takipçisi

Cevap: BİAS ADAPTÖRÜ yardım

Okunmamış iletigönderen hakancez » 15 Tem 2007, 12:41

neonixie yazdı: bias adaptörleri çok pahalıya satılıyor bu bakımdan hiç bir firma ve yazıda birşey paylaşılmıyor yani ticari bir konu ayrıca belki bende yanlış yerlerde aradım bu konuyu

Internette incelemelerimde manuel bias'a alternatif auto bias devreleri görmüştüm. Anlayabildiğim kadarı ile maliyet anlamında çok efektifler. Belki bir alternatif olur.
hakancez
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

bias adaptörü

Okunmamış iletigönderen neonixie » 16 Tem 2007, 02:44

Sayın hakancez konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim
Daha önce otomatik bias ayarının bazı uygulamalarını gördüm ama bana çok saçma geldi sebebi şu:
anfi her açılışında bias ayarı otomatik olarak tekrarlıyor :lol: ve ben kesinlikle orada kurulan devrenin dijital analizinin bu kadar ince ayara olanak tanıyabileceğini sanmıyorum (dijital hiç bir çalışmam yok ancak bunu dijitalden çok iyi anlayan birisi daha net ve doğru izah edebilir belkide yanılıyorumdur) ama basit bir iki sayısal entegre ile bunun %0.01 netliğinde ayarlanamayacağını sanmıyorum ancak ben yaptığım anfide bu ayarı 0.03 gibi yapabildim basit ilkel analog devrelerin ısrarcısıyım insan bir nebze lambalardan hoşlanınca bu işlemler böyle yürümeye başlıyor :wink:
farklı bir yönde örnek vermeye calışayım dünya piyasalarında satılan müzik cd lerinin en pahalı iyi sayılanları 24bit teknolojisi veya birazcık yukarısı oysa bir 45lik plağın ses kalıtesi minimum 550-650 bit lik bir kalite ve teknolojinin ilerleyen bu hızında ancak dijital teknolojinin bu kalıteyi önümüzdeki 50 yıl gibi bir zaman içinde katedeceği sanılıyor burada konuyu geçtiğim veya başka mecralara çekmeye çalışmadım sadece bu işin bir tane 4017 gibi basit bir nand entegresiyle yada adı herneyse çok fazla mümkün olmadığını tahmin ettiğimi anlatmaya çalışıyorum sanıyorum senin anlattığın şeyde böyle birşey http://www.primaluna.nl/products_subpage1a4p.htm burada resmi görülüyor

Matematikte iki nokta arasında sonsuz nokta olduğundan bahsedilir. bir trimpotun direncini oluşturan yüzeyinin başlangıcı ve sonu ve bizim seçtiğimiz direnç miktarı gerçek bias ayarına yani sonsuzda en mükemmel noktayı seçmemize olanak tanıyor (elimizin ve ölçü aletimizin toleransları dahilinde) :wink:
Bu lambalı konusunda aşılması gereken (tabiki push-pull anfiler için) en önemli konulardan birtanesi bu bias ayarı daha yaptığım anfimi bitirmeden bias adaptörlerini bitirdim hatta bazıları kızsa köpürsede umurumda değil bias adaptörü kelimesini de ısrarla kullanıyorum çünkü bias adaptörünün bildiğim kadarıyla Türkçesi yok resimlerini de yolluyorum boşta görünen kablolara miliampermetre bağlanıyor ve kullanılan lambanın cisine göre kaç miliamper akım geçmesine olanak tanımak elimizde http://www.webervst.com/tubes/calcbias.htm bu linkten de ne kadar akımlarla çalıştırmak istiyorsak seçiyoruz :o

Asıl öğrenmek istediğim ve bilmediğim olabilirliğini öğrenmek istediğim şu; acaba bias adaptöründeki anod uçlarını seri olarak soketten ayırıp yüksek gerilimden anodtan geçen miliamperi ölçmek yerine bias akımını ölçmek olsa doğru ölçüm yapmış olurmuyuz? çünkü biasa uygulanan gerilim ve oradan lambaya geçen bir akım sözkonusu! işte böyle bir uygulama görmedim
resimde görülen bias adaptörü dediğim şeyler aslında bir çift erkek ve dişi soketten ibaret basit bir soket grubu yani fiş 1.ayak dişi soketin 1. ayağına
2.ayak '' '' 2. ''
3.ayak kırmızı kabloya dişi soketin 3. ayağı kırmızı kabloya (ben kırmızı kablo kullandım:lol: )
4. .......4. de
5. 5.e
6. 6 ya
7. 7 ye
8. 8 e
bunları anfinin bir kanalına mesela sol kanalına takıyoruz üste dişilere de lambaları oturtuyoruz bir süre sonunda lambalar ısınınca (en azından ben böyle yaptım yalnış veya doğru bilmiyorum) lambaların anodları ile (3.ayak) ses trafosunun bağlandığı nokta arasına milampermetre bağladım hiç bir audio sinyal girmedim lambalar 25wlık güce sahiptiler kullandığım besleme voltajına göre ki net 500vdc maximum 20w civarı alabilecekmiş gibi 0.040 amper olarak akort ettim daha sonra sağ kanalı da aynı ampere akortlayıp akordu noktaladım ama bu işlem sonunda ampermetrelerim yandı :? iste bu ayarlar acaba 5 nolu ayaktan geçen akımla yapılabilirmi? hem daha az voltaj hem daha az tehlike demek

Resim
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Cevap: aramıza hoş geldiniz the_cantan

Okunmamış iletigönderen esen » 21 Ağu 2007, 15:35

herkese selamlar;

Forum sayfalarını ilgiyle okurken üye oluverdim. elektronik öğrenimimi unutalı çok oldu. Bu yüzden çok amatör düzeyde kalacak sorularım için değerli bilgilerinize ve sabrınızı diliyorum Lambalı amfi yapmaya bir giriş yapmak istiyorum. neonixie ustanın gönderdiği (bana uygulaması görece mümkün gelen) 3W lık lambalı amfi şemasını denemek istiyorum. Ancak bilmediğim pek çok şey var.

besleme trafosundaki 6.3V ve 5V luk kaynağın nereye bağlanacağını,
tüplerin ayak bağlantılarını neye göre yapacağımı,
şemada geçen EC-20 -120 trafosunun ne anlama geldiğini,

sorarsam ayıp etmiş olur muyum?
esen
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen berat23 » 21 Ağu 2007, 18:28

ec 20 120 trafo değil bobin.beslemede kullanılmış .pi filtre yapmışlar.destekli atıyorum 100mh 500ma bir bobin iş görür.çok kritik değil zannedersem.düzeltiyorum dikatli incelediğimde bobinin direncinin önemli olduğunuda gördüm.yani kritik bir eleman

5v ve 6.3v muhtemelen lambaların ısıtılmasında kullanılıyor.bundan enim değilim ama yine destekli sallıyorum.lambalarda iletim iki plaka arasındaki sıcaklık farkından vakum ortamında atlaması ile olurmuş.bende bir aralar çok merak sardım lamblara ama pek beceremedim .şimdi lambalar bana ben onlara bakışıyoruz.
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

LAMBALI ANFİLER İÇİN HERTÜRLÜ TRAFO VAR

Okunmamış iletigönderen neonixie » 30 Ekm 2010, 03:37

Uzun bir aradan sonra herkese selam
Lambalı anfi yapmak isteyipte trafo bulamamaktan korkan arkadaşlara duyurulur boşuna zaman kaybetmeyin
çok iddalı bir sekilde söylüyorum ülkemizde üretilen en kaliteli ses trafolarını [color=#FF4040]SOBA Audio
yapıyor Firma sahibi Esat Demir Bey şemaya uygun trafo sarıyor (çıkış tüplerinin empedansına ve PP veya SE olmasına göre) ayrıca Esat Bey Her değerde (henry ve mA) şok trafoları ve sıkı durun çok az insanın uğraştığı veya uğraşmaktan kaçtığı bazı şemalarda görebileceğimiz sürücü katlarıyla çıkış katları arasında uygulanan empedans trafolarınıda sarıyor
[/color]

Şimdiden eleştirileri duyar gibiyim araştırın soba audio ile herhangi bir ortaklığım akrabalığım falan yoktur bu işi ülkemizde yapan birkaç kişi burunlarından kıl aldırmıyorlar ama hepsinin sardığı trafolar elimden geçti trafo arayanlar sırf trafo bulamamaktan projelere başlamıyorlar aynı anfi projesi için bir adet trafoyu istediğiniz yurtdışı firmaları dahil arayın alın 1 tanede soba audio ya yaptırın farkı göreceksiniz zaten audio severler nirvanayı aramazlarmı? Fazladan 1 trafo parası alacağınız keyifin yanında lafı olmaz
Herkese saygılar sunuyorum
not: reklam gibi düşünülüyorsa lüften bu mesajı silin
neonixie
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Önceki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti