stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Cevap: stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2009, 15:38

Kaliteli 1,5 mm kesitli çoklu bakır kablo kullanıyorum genellikle. Hoparlör bağlantılıları için de metal soketler kullanıyorum, böylece gerektiğinde hoparlör sök-tak işleri kolay oluyor.

Tizler için daha ince de kullanılabilir, sonuçta 0,75mm standart elektrik kablosu da kullanılabilir ama 1,5mm daha verimli oluyor, en azından uzun yıllar kullanılacağı için daha sağlıklı oluyor.
Eklentiler
konnektör.jpg
konnektör.jpg (20.63 KiB) 1087 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen deniz1 » 14 Oca 2009, 19:05

Tiz ve mid bağlantılarında gümüş kablo kullanılması tavsiye ediliyor. Bunu biraz açıklar mısınız?
Kullanıcı avatarı
deniz1
Yeni Üye

İl: balıkesir
Meslek: öğretmen

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2009, 19:44

deniz1 yazdı:Tiz ve mid bağlantılarında gümüş kablo kullanılması tavsiye ediliyor. Bunu biraz açıklar mısınız?

Kullandığınız iletken ne kadar "iletkenlik" açısında yüksek kalitede ise, özellikle daha küçük sinyal seviyesi ve daha yüksek frekans içeren mid ve tiz sesler de o derece başarıyla amfinizin çıkışından hoparlörünüze iletilir.

Açıkcası gümüş ve altın alaşımlı kablolar kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız amfi, ses kaynağınız ve hoparlörleriniz de bu iletkenlik seviyesini kullanabilecek seviyede kaliteli olmak durumundadır.

Çoğu kişi gümüş kaplamalı veya kaliteli bakır kablo kullanıyor. Şahsen ben gümüş işine girmeyi düşünmüyorum, belki gümüş lehim, o kadar. Ama kaliteli bakır kablo konusunda titiz olmak her zaman önemlidir, kaliteyi etkilemektedir.

Bütçeniz elveriyorsa bu tür kablolar mevcut. Ama 1-2 m kablo için yüksek fiyatlar vermeyi düşünüyorsanız ses sisteminizin de buna değercek nitelikte olması gerekir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen deniz1 » 14 Oca 2009, 20:26

Bilgiler için teşekkürler.
Bir sorum daha olacak, Bi-wire bağlantının kabin içi bağlantısı ne şekildedir?Kabin arkasındaki çift girişten biri tiz ve mide, diğeri baslara mı gidiyor? Yoksa içeride bağlantılar filtereye gitmeden köprülenip birleşiyor mu?
Ayrıca crosssover bas üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir? Yani biz filtre yardımıyla tiz ve midi etkileyebilirken bas ses/sürücü üzerinde bir artışa veya tokluğa müdahale edebilyor muyuz?
Kullanıcı avatarı
deniz1
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Oca 2009, 20:22

Bi-Wire bağlantı için kabin içinde filtre ayrık tasarlanmalıdır. Yani bas girişine alt geçiren filtre ve bas hoparlörü, diğer girişe ise orta sesler için üst ve alt geçiren filtre (bant geçiren) ve tizler için üst geçiren filtre paralel olarak bağlanır. Filtreden önce birleşme olmaz, aksi takdirde bi-wire kullanmanın anlamı kalmaz.

Buradaki temel amaç, yüksek genlikli bas frekansların çok daha küçük olan orta ve tiz frekansları etkilemesini önlemektir. Kısacası, çift kanal stereo amfi gerektirir, biraz kablo masrafıyla daha berrak ses elde edilir.

Filtreler sesin tonunu etkiler, ancak pasif filtreler herhangi bir kazanca neden olmazlar. Tokluk amfinin çıkış gücü ve torkuna, pasif filtrenin tasarımına, kullanılan malzemeye ve hoparlörün kabinle olan etkileşime bağlı olarak pekçok değişkene bağlıdır. Genelde alt geçiren filtrelerde kullanılan bobinler nedeniyle aslında ciddi bir güç kaybı ısınma, direnç vs. nedeniyle oluşur. Tiz ve orta ses hoparlörlerin verimi genelde baslara göre daha yüksek olduğundan bu frekanslarda bir azaltma sağlamak ve daha doğal bir ses tonu elde etmek için ayarlı veya sabit dirençlerle gerilim bölücüler, yani l-pad vs. yapılır.

Bas verimi kabin tasarımıyla çok yakından ilgilidir, port tasarımı vs. gibi tekniklerle kazanç elde edilebilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen deniz1 » 17 Oca 2009, 17:55

Yani bas sürücüleri filtreden geçirmeden kullanmamızın ses üzerinde bir etkisi/sakıncası yok galiba.
Kabin içinde yapacağımız filtreye tiz ve midi bağlayıp basları filtreden geçirmeden direkt bağlayabilir(miy)iz. :!:
Kullanıcı avatarı
deniz1
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen deniz1 » 23 Oca 2009, 20:13

Bir cevap gelmeyecek galiba!!!!!!!!!!!!! :(
Kullanıcı avatarı
deniz1
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 Oca 2009, 02:28

hocam bence direk eskidji'ye git yenibosna da orada bulursun aradığını 100 liraya sony apm serisi, 300 liraya kocaman scott marka kabinler bulursun(ki sesleri mükemmeldir) 800-1000 lira civarında pioneer hpm-100 var ama onlar stk dan fazlasını hakediyor kanımca, hpm 100 hakkında bilgin var mıdır bilemem, guru arkadaşlar da ne der bilemem ama bence yenisi 3-5 bin dolar olan kef'lere castle'lere usher'lara jm-lab'lara nal toplatır yani... büyük, heybetli, güçlü, temiz, fukara audiophile işi az güç kaliteli ses değil :D(audiophile üyelerimiz üzerine alınmasın, genelleme sadece..) gümbür gümbür ama mükemmel ses...
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Oca 2009, 04:22

deniz1 yazdı:Yani bas sürücüleri filtreden geçirmeden kullanmamızın ses üzerinde bir etkisi/sakıncası yok galiba.
Kabin içinde yapacağımız filtreye tiz ve midi bağlayıp basları filtreden geçirmeden direkt bağlayabilir(miy)iz. :!:

Yapılabilir ancak bas hoparlörü eğer orta seslere de cevap verebilecek bir frekans cevabına sahip ise mid hoparlör ile aynı frekansları seslendireceğinden sesin doğallığı bozulabilir. Çakışan frekanslarda ses normalden fazla çıkabilir, en kötüsü de bas hoparlörünün orta seslerde distorsiyonu artabilir.

Bunlar olasılıklar ama olmayabilir de, tamamen kullanılan hoparlörlere bağlı bir konu. Filtre kullanmak daha mantıklıdır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 26 Oca 2009, 16:09

fixxxxxer yazdı:hocam bence direk eskidji'ye git yenibosna da orada bulursun aradığını 100 liraya sony apm serisi, 300 liraya kocaman scott marka kabinler bulursun(ki sesleri mükemmeldir) 800-1000 lira civarında pioneer hpm-100 var ama onlar stk dan fazlasını hakediyor kanımca, hpm 100 hakkında bilgin var mıdır bilemem, guru arkadaşlar da ne der bilemem ama bence yenisi 3-5 bin dolar olan kef'lere castle'lere usher'lara jm-lab'lara nal toplatır yani... büyük, heybetli, güçlü, temiz, fukara audiophile işi az güç kaliteli ses değil :D(audiophile üyelerimiz üzerine alınmasın, genelleme sadece..) gümbür gümbür ama mükemmel ses...

Yani HPM-100 benim en sevdiğim hoparlör kombinasyonudur ama odyofil kategorisindekilerle karşılaştırıldığında pek de iddialı oduğunu sanmam. Lise yıllarımda orjinal plaklardan uzu süre müzik dinleme ve kayıt yapma şansım oldu onlarla. Sonrasında da ya arkadaşlarda dinledim ya da parçalarını test ettim. Halen çok keyiflidir dinlemek, bas hoparlörüne hayranımdır. Kesinlikle klasik bir tasarımdır, Pioneer daha iyisini yapmış mıdır tartışılır.

Ancak bugünkü hoparlör ve kabin tasarımı artık klasik hoparlörlerşn çok ötesine geçmiştir, tutup da Kef Muon'lara 150bin dolar veremem, olsa da verir miyim bilmem ama sesinin HPM-100'leri aştığından da kulaklarım emindir yani. Başka model Kef'lerin de alternatifi çoktur yani.

Genede 1000 YTL olsa cebim de temiz ve titiz kullanılmış bir çift HPM-100 almak isterim, Wharfedale vb. için bu parayı vermem. Ama mantıklı olan 2. el bir çift örneğin Monitor Audio felan almaktır, üstüne biraz daha ekleyip.

Ama STK serisi deyip geçmeyelim, eğer ucunda düzgün hoparlör varsa, o da gayet keyif verecektir, sadece araya gereksiz bir sürü ton kontrol vb. devre sokmamak kaydıyla.

Yok derdim cıstak cıstak derseniz, o zaman seçenek bol, fiyatlar ucuz. :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir