stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen supernova » 10 Eyl 2008, 00:49

Herkese selam.öncelikle bu konularda çok yeni oldumu sölemek istiyorum.fakat çok fazla merakım var.ayrıca yeni bir üyeyim siteyi yapanlara ve emek harcayanlara teşekkürler...evet stk devrem için Pioneer TS-A6982S kullanmayı düşünüyorum.araba hoparlörleri belirtilen kabin ölçülerinde yapıldığında ev sitemi olarak kullanabilrimiyiz bi fark varmıdır :bilmem: birde anfiye güç olarak uygunmudur değilse sizin tavisye ediceğiniz hoparlör veya kombinezonlar varmıdır?
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Cevap: stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen supernova » 10 Eyl 2008, 03:29

Arkadaşlar konuyu açtıktan sonra forumda ki hopralör konularını okuma imkanı bulabildim.çok güsel şeyler yayınlamışınız hakkaten tebrik ederim :kop: sorumla ilgili az çok bilgi edindim ama yinede yorumlarınızı esirgemezseiniz sevinirim :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Eyl 2008, 11:05

Dostum aramıza hoşgeldin,

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, HIFI dünyasında otomobil hoparlörlerine yer yoktur...
Diğer yandan, fiyat/performans bakımından bahsettiğin hoparlör oldukça iyi bir yerde duruyor. Fabrika verileri elimde mevcut değil, o bakımdan kabin ölçüsü konusunda bir yorum yapmam olanaksız. Ancak sanırım 25lt civarında ve 40Hz e akortlanmış bir bassreflex kabinle oldukça iyi sonuçlar alabilirsin. Burada "oldukça iyi" deyimi HIFI spekleri bakımından ele alınmamalıdır. Çünkü dediğim gibi HIFI de oto hoparlörlerine yer YOKTUR.
Diğer yandan "STK4241 projem" demişsin ama projeni yayımlamamışsın. Burası bir paylaşım sitesidir ve paylaşarak bilgilerimizi çoğaltırız. Eğer elinde yapılmış bir proje mevcutsa devre şemasını ve diğer bilgileriyle birlikte fotolarını yayımlarsan hem bizler faydalanırız hem de sana daha çok yardımcı olabiliriz.
Ancak, STK4241, veri yapraklarından da anlaşılacağı üzere 8ohm yüke göre tasarlanmış bir amplifikatördür. 4ohm yükle çalışabilmesi için çok düşük besleme gerilimi kullanılmalıdır. Kabaca 120W olarak verilen maksimum çıkış gücünü aşmamak için, 4 ohm hoparlörlerde +/- 40v limiti geçilmemelidir. Bu durumda ihtiyacın olan beslemeyi 2 x 30v sekonderli ve en az 300VA lık bir trafo, iki adet 35A köprü (metal) ve rail başına en az 47,000uF lik kondansatörlerle temin edebilirsin. Eğer entegren hakiki Sanyo ise gerçekten iyi sonuç alabilirsin. Ama Koreliler hakkında iyi bir yorum yapmam mümkün değil..
Henüz devreyi yapmamışsan, daha iyi çözüm önerilerim olabilir...
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen supernova » 10 Eyl 2008, 21:31

dr, yorum için teşekkürler.proje şimdilik kağıt üstünde düzenliyorum.iş aradığım için henüz başlayamadım.araba hoparlörünün hifi olayına çok ters olduğunu biliyorum doğru söledin.ama onu seçmemin nedeni kabin ölçülerini bulabilirim diye düşündüm.ayrıca iki hoparlörü seri bağlayıp ohm sorununu dengelerim diye düşünüyorum :idea: ...crossover ile yapıcağım hoparlörün kabin hesaplamalarının çok zor olduğunu biliyorum.hatta elimdeki imkanlardan dolayı imkansız sanırım.oyüzden daha iyi verim alabiliceğimi düşündüm.ben bu devreyi sadece çalıştırmış olmak için değil çok özenerek kasasıyla çizimiyle iyi birşey yapmak istiyorum.önerilerinizide beklerim.entegre konusunu hiç bilmiyorum gerçekten karaköy pasajından alırım ama entegrenin kore malımı yoksa hakiki sanyommu oldunu açıkcası anlayamam :bilmem: hopralör kabinini kendim yapmak istiyorum fakat o meraka karşı çıkabilirsem hazırda alabilrim. :D
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Eyl 2008, 03:57

Sony SS-F6000 için yorumlarınız nedir?bana mantıklı geldi...
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 11 Eyl 2008, 09:21

Sony'nin bu tür hoparlörleri daha çok sgiriş seviyesi sinema sistemleri için front olarak tasarlanmıştır. Müzik için çok da tavsiye edilmez. Ancak diğer oto hoparlöründen daha iyi ses vereceği kesin..
Dostum, HIFI oldukça derin ve geniş bir kalite skalasına sahiptir. Özellikle de hoparlörler bu tür basitlerinden tut, 20 bin avroluk referans serisi hoparlörlere kadar binlerce kalite seviyesinde ve fiyatta sunulurlar ki bizim aklmız karışsın..
Eğer amacın HIFI dünyasına adım atmaksa, biraz bastan fedakarlık edip (benim de kullandığım) Wharfedale 9.1 veya bütçeni genişletip KEF iQ1 gibi daha audio grade hoparlörler alabilirsin.
Amplifikatör içinse, çok daha kaliteli ve yeni teknoloji ürünü LM3886 gainclone tavsiye edebilirim. Takriben 65-70W güç elde edebileceğin bu entegre, eğer kurallarına uygun şekilde toparlanırsa, oturma odası hatta çok geniş salonlar için dahi düşük hassasiyetli (86-87dB) hoparlörler için idealdir. Örneğin benim kullandığım 9.1 ler şu an LM4780 gaincloneme bağlı ve volume potunu asla %30 un üzerine çıkartamıyorum, evde gerçekten bu ses seviyesinin üzerinde bir dinleme yapmak olası değil. Kaldı ki, eğer Klipsch RF51 gibi bir performans harikası alırsan (95dB) 5W lık bir ampliyle bile komşuları başına toplarsın..
Sonuç olarak diyebilirim ki; bence güç yerine kaliteye önem ver, 300YTL civarında alabileceğin bir Wharfedale Diamond 9.1 ve maksimum o paraya malolacak bir gainclone ile kendinin de hayret edebileceğin sonuçlar elde edebilirsin. Bu konuda gerek ben gerekse diğer deneyimli arkadaşlar sana sonuna kadar yardım edeceklerdir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Eyl 2008, 09:41

drhardware yazdı:Sony'nin bu tür hoparlörleri daha çok sgiriş seviyesi sinema sistemleri için front olarak tasarlanmıştır. Müzik için çok da tavsiye edilmez. Ancak diğer oto hoparlöründen daha iyi ses vereceği kesin..
Dostum, HIFI oldukça derin ve geniş bir kalite skalasına sahiptir. Özellikle de hoparlörler bu tür basitlerinden tut, 20 bin avroluk referans serisi hoparlörlere kadar binlerce kalite seviyesinde ve fiyatta sunulurlar ki bizim aklmız karışsın..
Eğer amacın HIFI dünyasına adım atmaksa, biraz bastan fedakarlık edip (benim de kullandığım) Wharfedale 9.1 veya bütçeni genişletip KEF iQ1 gibi daha audio grade hoparlörler alabilirsin.
Amplifikatör içinse, çok daha kaliteli ve yeni teknoloji ürünü LM3886 gainclone tavsiye edebilirim. Takriben 65-70W güç elde edebileceğin bu entegre, eğer kurallarına uygun şekilde toparlanırsa, oturma odası hatta çok geniş salonlar için dahi düşük hassasiyetli (86-87dB) hoparlörler için idealdir. Örneğin benim kullandığım 9.1 ler şu an LM4780 gaincloneme bağlı ve volume potunu asla %30 un üzerine çıkartamıyorum, evde gerçekten bu ses seviyesinin üzerinde bir dinleme yapmak olası değil. Kaldı ki, eğer Klipsch RF51 gibi bir performans harikası alırsan (95dB) 5W lık bir ampliyle bile komşuları başına toplarsın..
Sonuç olarak diyebilirim ki; bence güç yerine kaliteye önem ver, 300YTL civarında alabileceğin bir Wharfedale Diamond 9.1 ve maksimum o paraya malolacak bir gainclone ile kendinin de hayret edebileceğin sonuçlar elde edebilirsin. Bu konuda gerek ben gerekse diğer deneyimli arkadaşlar sana sonuna kadar yardım edeceklerdir.
Kolay gelsin.

Doktora sonuna kadar katılıyorum,araba kolonları ile uğraşma,ben mesela kolon olarak hiç iddası olmaya pure-acoustics marka qx900 diye bir set kullanıyorum ve amfi de lm3886 ve lm3875 kullanıyorum.Bu dandik kolonlarla bile ses müthiş.İleride para bulunca daha kaliteli kolon almayı düşüünüyorum.O sesi hayal bile edemiyorum şu anda :) .
Bence acele etme,bu işler 1 günde olacak işler değil.İmkanın varsa bütçeni arttırıp iyi bir kolon al,amfiyi de yavaş yavaş toplarsın.Kolay gelsin.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Eyl 2008, 11:05

dediğiniz gibi yapıcam ozaman,lm entegresini yapıp başlangıç için orta sınıf hoparlör alır bi giriş yapmış oluruz :evet: teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Eyl 2008, 11:11

Yahu sanki İstanbul'da hiç hoparlör felan bulunmuyor gibi araba hoparlörlerine bakıyorsunuz. Karaköy'de biraz dolaşın, sorun soruşturun, eminim benim topladığım kadar HiFi hoparlör bulursunuz. Ben kolleksiyoncuyum, hoparlör alıp kabinsiz saklıyorum, ne yapalım zaman yok :(

20 cm JBL, 25-30 cmTechnics, 20 cm Philips vs. markalar da var. ScanSpeak felan aramayın, ama şansınıza araba hoparlörlerine gerek kalmadan da işe yarayacak hoparlörleri bulabilirsiniz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen supernova » 11 Eyl 2008, 11:38

hocam karaköyde dolaşmasına çok dolaştık sadece hoparlör için olmasada ama sonuçda daha uzmanlık alanmız olmadığı için hangi hoparlörü nerden alıcağımızı bilmiyorum.hem dediğim gibi şimdiden crossover,kabin olaylarına giricek bilgimde yok.oyüzden Dr'un önerdiği hoparlörleri almaya karar verdim..
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi