stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Cevap: stk 4241 Projem İçin Hoparlör Arıyorum

Okunmamış iletigönderen IEEE » 20 Ekm 2008, 12:50

arkadaşım merhaba.. http://www.the12volt.com/caraudio/cross12db.asp bu linkte nasil bir filtre yapacagin gosterilmis..asagidan next diyerek filtre hesaplayan programa gecis yapabilirsin..ordaki teorileri anlayabilecek misin bilmiyorum.. bas ses eklemek diye bir durumdan bahsetmişsin..bir amplifikatorden ne kadar düşük frekansta sinyal gelirse sen hoparlöründe bunu görürsün..yani bas seste bir artış söz konusu olamaz..fakat crossover kullanınca her driver kendine has alanda çalışacağı için seslerin daha başarılı çıkabilmesi mümkündür..hoparlörlerinin parametrelerini çalışma alanlarını bilmediğimiz için birşey söylememiz çok mümkün değil..ezbere olacak yani biraz...tweeterı 2khz üstünde çalışabilecek şekilde bir crossover tasarlayabilirsin.hoparlöre gelen kablodan sonra bobin bağla ondan sonra da kondansatörü hoparlöre paralel bağla hoparlörden gelen tizler azalacaktır..tweetera gelen kablodan sonra bir kondansatör bağla daha sonra da tweetera paralel bir bobin bağla.tabi uygun değerlerde olmalı bu elemanlar..mantığını anlamaya çalış.bobinler yüksek frekanslı işaretlere karşı büyük direnç gösterirler..kondansatörler ise düşük frekanslı sinyallere karşı büyük direnç gösterirler.verdiğim linki incele..biraz teorisini anlamaya çalış..iyi günler
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Ekm 2008, 14:19

b55can yazdı:Vallahi aynen dediğiniz gibi oldu ama ben biraz çok çok az daha bass ses eklemek istemiştim demek ki boşa almışım kapasitörleri

Peki benim istediğim gibi bir x-over yapma şansımız yokmu?

Ama benim evde denediğim nokia hoparlörlerin üzerinde de X-over var 3,3uF 24V ve çevresinde 10-15 tur dönen bir tel ile basit bir x-over devresi tasarlanmış vaziyetde,sanırım oda seri bağlıydı ya da bana mı öyle geldi?

Bu Nokia hoparlörleri X-overli olarak çalıştırdığımda, bas sesler falan herşey yerinde fakat x-oversiz olarak çalıştırdığımda oda tizleşip sevmediğim bir şekilde çalışıyor:(

Merhaba,

Çizdiğim şekilde belirtmiştim ama kondansatör koyma fikri subwoofer'ın kesim frekansı ile alakalıdır. Bunu belirtmeyi unutmuşum galiba. Okuduklarımdan anladğım kadarı ile Jamo'laro bas frekansında da kullanacaksanız kondansatöre gerek yok. Sadece tweeter'lar için gereklidir. Filtre ile extra bas ekleyemezsiniz. Fazladan bas ancak subwoofer ile olabilir, onun da üst kesim frekansını -100-200 Hz nispeten biraz yüksek tutarsanız olur.

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/

Bu adreste iki yollu filtre hesabı var. Tek kondansatör ile ancak 6dB'lik bir filtre yapabilirsiniz. Bu durumda size tavsiyem Jamo ve tweeter kesim frekansını 4 veya 5 Khz gibi tutmanızdır. Jamo'nun yüksek frekans performansı iyi, dolayısıyla 5 KHz olur. Bu durumda tweeter da 8 ohm ise yaklaşık 4uF kondansatör gerekir. Eğer 4.7uF kullanırsanız 4200 Hz kesim frekansı olur. Hoparlör ve kondansatör toleranslarını göz önüne alırsanız güvenli bir aralık tutturmak yeterli olacaktır. 3000 Hz'in altına düşmeyecek, 5000 Hz'in üzerine pek çıkmayacak bir aralık yeterlidir. Bu durumda en kolayı bipolar kondansatörleri paralel bağlayarak yaklaşık bir değeri bulmaktır. Mesela 4uF için 4 tane 1 uF veya iki tane 1,5 ve bir tane 1 uF gibi.

Bobinleri boşverin, bu tasarımda şu an gerek görünmüyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Ekm 2008, 08:42

Elinizdeki 3,3uF kondansatörleri kullanırsanız kesim frekansı 6 KHz olarak çıkıyor. Dolayısıyla bu kondansatörleri tweeter'a bağlayıp mid için herhangi birşey kullanmayın. Dolayısıyla Jamo'lar filtresiz olarak tüm frekans bandında ses verecektir ama üst frekanslarda doğal bir eğimle sesleri azalacaktır. İşte bu noktada ayrıca bir bobin ile alt geçiren filtre koymaya gerek kalmayacaktır.

Tabiki bunu tam anlamı ile yapmak için Jamo'nun frekans cevabının bilinmesi lazım ama artık kulakla ayar yapmak durumundayız. Ben kendi yaptığım denemelerde rahatsız edici bir ses almadım.

Hesaplayabilir ve sarabilirseniz 0.21 mH bir bobinin de Jamo'lara seri bağlayabilirsiniz, bu da 6000 Hz'de alt geçiren filtre görevi yapacaktır. Ben gene de pek tavsiye etmiyorum. Jamo'lara kondansatör bağlama düşüncesi subwoofer ile kullanıldığında bir alt kesim frekansı oluşturmak içindi ama bundan vazgeçelim, baslar daha baskın çıksın.

Baslar için ise subwoofer'ı kullandığınızda alt baslarda artış olacaktır. Burada da filtre kullanmadan Philips'in üst frekanslara doğru doğal eğiminden yararlanabilir veya bas amfisi öncesinde alt geçiren aktif bir filtre koyabilirsiniz, ideali de budur. Geçiş frekanslarının çevresinde biraz ses yükselecektir ama kulağa hoş da gelebilir, denemek gerekir.

Biraz kulak kabartarak sonuca ulaşmaya ve basit tutmaya çalışıyoruz, ideali bu değil ama eldeki veri ve teçhizatla ancak bu mümkün. Ama sonuç kötü olacak demek değil bu, sadece deneme yanılma yöntemi moral bozmadan çeşitli kombinasyonları test etmeye dayanıyor. Çok öğretici de olabiliyor.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 22 Ekm 2008, 16:07

hoparlör yazdı:
the_cantan yazdı:Sn. Gökhan,
boynuz-horn- tip tiz ünitelerini bilirsiniz. hi-fi anlamında sayılabilecek horn tip tweetr hiç denk geldin mi?_ yoksa wharfedale fane tweetr ra parayı bayılmak zorunda kalacağım.
haes jamo mid re denk geldim. alsam mı almasam mı? Resim

Aslında yukarıdaki mesajlarda bahsettiğim Beyma SMC2012N tam bu tip bir tweeter. Aslında dome ama horn kullanıyor. Yani hem dome tweeter hem de horn var, yaklaşık 100 küsür dB güçlü bir hoparlör. Öncesinde bir 10W 10 ohm gibi direnç kullanarak hassasiyeti azaltılabilir. Ses olarak açıkcası benim almayı düşündüğüm ama fiyatı yüzünden ertelediğim iyi bir tweeter. Nemsan D'appolito tasarımında kullanıyor, tanesi 40 Euro civarında olabilir ama gerçekten değer derim.

Diğer pro horn'lara göre kesinlikle farklı ve düzgün bir sesi var ve HiFi uygulamalarında kesinlikle kullanılabilir derim. Sadece biraz verimi fazla :)

Bir diğer olasılık ise normal bir dome tweeter'ı alarak önüne horn lens eklemek. Bunun için piyasayı dolaşmış ama uygun bir şey bulamamıştım. Sonra da vazgeçtim. Aşağıdaki linkte böyle bir uygulama var, detaylı anlatıyor John amcamız :)

http://www.zaphaudio.com/hornconversion.html

Jamo'lar için bu fiyata alın kenarda dursun derim, ben stokladım ama gidip gene alacağım, ilginç ve fiyatı yüzünden yapılamayan bir sürü proje geliyor aklıma.

Kolay gelsin

Gökhan Bey teşekkürler.

beyma dome tiz'i değerlendirmeye aldım. internette fiyatı 36 euro. 40 euro fena sayılmaz. lakin şu an bulunduğumuz kriz ortamı iyi olmadı.

Westra woofer gerçekten iyi. tizleride öyle. woofer hassasiyetleri düşük görünebilir. fakat ilk kabin çalışmamda bu sürücüleri kullandım. bas tepkilerine şaşırdığımı ifade etmeliyim.denildiği gibi westra ya geniş iç hacim lazım. benim kabinin lt. düşüktü. ne kadardı hatırlamıyorum. 3 senedir elimi vurmadım facia diye bir köşeye kaldırdım.bas seslerde aşırı sıkıştırma yaşatıyordu. revizyon düşünmeye başladım. kabini bozamayacağımdan bas reflex portlarını büyütmek niyetimiz. Olabildiğince buyuk ve güzel görünen portlardan isteğim.hesabını yapabilirsem. her kabine 2 adet port koyma fikirlerimden biri.
jamo mid alıp 3 yollu mu yapsak? ve beyma tiz eklesek. horn kısmı için ise Zingali hoparlörden esinecektim.zamanım olsa eğilirim bu işe.becerebilirsek. alt ve üstten dar, geniş ağızlı horn borusu çıkarsa karşımıza ala.

kısmet; , inşallah.

herkese başarılar. :)
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 25 Ekm 2008, 09:33

Gökhan hocam ya da diğer arkadaşlarımdam bu tizleri kullanan duyan varmıdır?

Şu an Karaköyde ya da İstanbul'un başka bir yerinden satışından haberder olan ve fiyatı hakkında bilgisi olan varmı?(Ankarada hiç görmedim)
Eklentiler
nokia tweeter arka.jpg
nokia tweeter ön.jpg
b55can
Yeni Üye

İl: ankara

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 25 Ekm 2008, 10:37

Sesinin fiyatına göre oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Sadece dinledim, fiyatını hatırlamıyorum. Ama dome keyfini arabada yaşatacak düzgün tweeter'lardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bu tür ürünler ucuz olduğu için sırf meraktan da aldığım oldu, ilginç olan araba için üretilmiş olmasına rağmen çoğu ev tipi hoparlörden çok daha iyi ses karakteristikleri oluyor. Bu nedenle Nokia ilginç şeyler üretmiş deyip kullanmak lazım derim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen b55can » 27 Ekm 2008, 15:41

Arkadaşlar birazda kablolama ve kablolar konusunda yardım edermisiniz

Mesela amfi kablosundan başlayalım mesafe olarak 1-2 metrelik bir rca kablosu kullanılacak,bu durumda marka çok fark eder mi? kalınlığı ve markası neler olabilir?

Kısacası 1-2 metre uzunluğuna rca kablosu hakkında marka model teknik bilgi vs vs konusunda yardım istiyorum

İkinci olarak yine jamoları beslemek için kullanacağım hoparlöer kabloları nasıl kablolar olmalı mümkün oldğunca kalın mı olmalı yoksa mümkün olduğunca ince mi olmalı?

jamo hoparlörler kabloları lehim ile baglantı yaparsam leğimin kalitesi önemlimidir ,yine hoparlör kablosunu montajı mı kolaylaştırsın diye kesip sonra aynı kabloyla birleştirsem bir kalite kaybı olur mu? Yoksa kabloyu kesmeden eksiz montaja dikkat mi etmeliyim ,yine marka kesit önerilerinizi bekliyorum,22 awg jamolar için ince mi nasıl bir seçim?
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Ekm 2008, 17:08

b55can yazdı:Arkadaşlar birazda kablolama ve kablolar konusunda yardım edermisiniz

Mesela amfi kablosundan başlayalım mesafe olarak 1-2 metrelik bir rca kablosu kullanılacak,bu durumda marka çok fark eder mi? kalınlığı ve markası neler olabilir?
Kısacası 1-2 metre uzunluğuna rca kablosu hakkında marka model teknik bilgi vs vs konusunda yardım istiyorum

RCA kablosu mümkün olduğunca kısa olmalı, orta kalite Bandridge marka var, fiyatları da uygundu. Ne kadar kaliteli ve kısa olursa o kadar iyi.

b55can yazdı:İkinci olarak yine jamoları beslemek için kullanacağım hoparlöer kabloları nasıl kablolar olmalı mümkün oldğunca kalın mı olmalı yoksa mümkün olduğunca ince mi olmalı?

İdeali 1,5 mm kesitli çoklu bakır kablo, 2 mm biraz kalın olabilir ama zararı olmaz. Gene Bandridge markayı öneririm. Bu konu sonsuz bir kuyu, ama bence bir noktadan sonra anlamsız gibi geliyor. Mümkün olduğunca kaliteli ve kalın kablo kullanın, tabiki bütçenize uygun olacak şekilde.

b55can yazdı:jamo hoparlörler kabloları lehim ile baglantı yaparsam leğimin kalitesi önemlimidir ,yine hoparlör kablosunu montajı mı kolaylaştırsın diye kesip sonra aynı kabloyla birleştirsem bir kalite kaybı olur mu? Yoksa kabloyu kesmeden eksiz montaja dikkat mi etmeliyim ,yine marka kesit önerilerinizi bekliyorum,22 awg jamolar için ince mi nasıl bir seçim?

Lehim kalitesi önemlidir ama gümüş lehim gereği yoktur, olursa kötü de olmaz. Kaliteli bir lehim ile soğuk lehim oluşturmadan lehimleyin. Kablo birleştirmeyin, iyi bir lehimleme ile çok büyük fark oluşmaz, en azından duyulabilir seviyede, ama tek parça kullanmak kadar da sağlıklı olmaz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen b55can » 29 Ekm 2008, 11:23

Peki Gökhan Hocam Bu Jamolar'a 1,5 -2 mm2 kabloları nasıl bağlayım direk + ve - kısımlarına bildiğimiz havya ile lehim mi yapayım yoksa + ve - kısımlarnın etrafında kabloyu bir iki tur döndürüyüm sonramı lehimleyim ya da bunu için herhangi bir soket faln kullanma şansım varmıdır?

Eğer birkaç resim ekleyerek şöle şöle yapabilirisin derseniz çok sevineceğim

Bandridge Rca kablolardan Ankarada sadece Teknosa'da bulabildim 1Metre lazım olmasına rağmen en düşük 1,2 Metre var sanırım onu alacağım yanlız bu Rca kabllar kendi içinde ayrılmış Coax olanlar var Bandridge de baya kalın tekli(Tek Rca)satılıyor 1,2 metre tanesi 5,5 Ytl Birde 2 phono-2 phono(2 Rca var) diye satılanlar var yine 1,2 metre kablolar daha ince fiyat ise baya ucuz 4 YTl bulabildiklerim bunlar bu iki kablodan hangisi daha iyidir ve farkları nedir biri mono diğeri Streo kablomu,Birde bunu oto teybi ile kullanacağım yani digital çıkışı yok sanırım bu yüzden coax kablo sisteme + bir değer katabilir mi?

Hopalör kablosu olarak malesef Bandridge bulamadım Monster marka var birde Bauhaus bulduğum kablolar var,bunlar fiyat olarak uygun ve ithal ürünler,açıkcası kullanmayı düşünüyorum,yanlız bu ürünleri çok çeşidi var nnse söylediğiniz gibi 1,5mm2 ve , 2mm2 ürünlerine bakıyor şöyle bir durum var 1,35mm2 ürünleri var yassı kabollar 5 metre fiyatı 9,9Ytl
Birde 2,5mm2 olanı var ama yassı değil yuvarlak kablo bunun fiyatı ise hemen hemen aynı,bu noktada kablo bölümündeki arkadaşa kalın kablonun neden ince ile aynı fiyatta oladuğunu sordum fakat kendisi yassı kablonun imalatı zor gibi bi açıklama yaptı!!!

Bu yine bu iki kablodan hangisini seçmeliyim,kalite farkı olabilir mi? Bakır vs vs saflık oranı falan mı farklıdır yoksa ?
b55can
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Ekm 2008, 16:17

Hoparlör bağlantıları için resimdeki soketleri tavsiye ederim. Gerektiğinde kolayca sökülüp yerinden çıkarılabiliyor.
quickconnect.jpg
quickconnect.jpg (3.76 KiB) 1457 defa görüntülendi

Ama lehim de yapabilirsiniz, lehim papucunun içindeki deliğe kablonun bakır ucunu geçirip, biraz lehim pastası sürdükten sonra lehimleyebilirsiniz.

Bandridge kolay bulunur diye tavsiye ediyorum, kalitesi de fiyatına göre oldukça makul ama ben Karaköy fiyatlarını biliyorum. Stereo RCA kablosu, 1,5 m. olması lazım, yaklaşık 5 YTL idi.

Kablo konusunda kanımca fanatik olmaya gerek yok, iç kesiti 1,5 mm herhangi bir çoklu elektrik kablosu işinizi görür, aslında bu güç için 0,75'lik bile yeter ama biz 1,5'luk kullanalım. Markalı herhangi bir yerli kablo da Hes, Kavi vs. kullanabilirsiniz. Markalı olmasının tek avantajı belirli bir bakır kalitesi ve imalat standardı olması için, yoksa başka birşey değil. Yassı ya da düz olması da farketmez, izolasyon malzemesinin kalitesine ve kullanım alanına, dış mekan vs. bağlı olarak hangisi uygunsa onu kullanın. 2,5'luk da kullanılabilir, sonuçta kesit ne kadar büyük olursa o kadar yüksek güç aktarımı daha az distorsiyonla aktarılabilir.

Koaksiyel kablo sadece dijital aktarım için kullanılır, sizin için gerekli değil sanırım. Teybinizde dijital çıkış olsa bile kendi amfilerinizin de önünde böyle bir dijital giriş olması gerekir.

Teyp çıkışları ise farklı soketler de olabilir, buna bir çözüm öneremiyorum. Preamp çıkışı varsa harika, belki RCA çıkış da vardır. Ama yoksa belki hoparlör çıkışından ses sinyali alıp kendi amfi katınıza giriş yapmanız, araya bir gerilim bölücü vs. koymanız gerekebilir. RCA çıkış yoksa RCA kabloya da ihtiyacınız yok demektir, sadece kendi amfilerinizin girişi için kullanabilirsiniz. Böyle bir durum varsa stereo hazır 3-5 m. RCA kablo alıp, yarıdan kesip, bir ucunu amfilerinize, diğer ucunu ise kablonun ucuna uygun soket/fiş bağlayarak teybinize bağlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir