preamplifikatör ekolayzer mixer amfi komple sistem yardım

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

preamplifikatör ekolayzer mixer amfi komple sistem yardım

Okunmamış iletigönderen karinca » 10 Mar 2007, 06:46

selamlar
kocaeli elektrik müh te okuyorum forumuza yeni dahil oldum elektronikle fazla içli dışlıyım ama ses konusuyla hiç ilgilenmedim kafamı kurcalayan çok şey var özellikle sitenize girdikten sonra:) bana kalsa datasheetten kafama göre bir devre yapacaktım (entegre amfiler için) ama distorsiyon rezonans olayları kafamı karıştırdı bu audio olayı zormuş hakikaten

bir arkadaşım grubu için 8 enstruman için giriş (gitar keman davul mikrofon vs.) ve 4 tane 100 wattlık (60 rms ye okey dedi) hoperlor için çıkışlı bir devre yapmamı istedi
bende sistemi

her enstuman için preamplifikatör(sitedekinden) > her entruman için 5 band ekolayzer (BA3812L ile internetten bir devre kalitesine güvenemedim) > mixer (opamp toplyayıcı devre mantığı ile düşündüm bu kısmı basit olsa gerek) > amplifikatör (sitenizdeki lm4780 ile ama lm piyasada fazla bulunamadığından stk 4048 ile) 4 çıkış 60'ar watt (rms)

bu şekilde tasarladım kafamda ama gerçek hayata dökünce ne gibi sorunlarla karşılaşırım onu bilemiyorum
o yüzden birde size danışayım dedim

hepsini bir kutuda toplayıp vereyim diyorum arkadaşa. ama aynı kutu olursa parazit olurmu? malzemelerin kalitesi nasıl olur? çokmu ısınır?
hi-fi bir sisteme çok fazla gerek yok ama gereksiz parazitlerle uğraşmak istemiyorum
ama bu konuda dirençler ve kondansatörler ne kadar önemli kocaelinde yok bu parçalar eğer önemliyse karaköye doğru bir yollanacam:)

neyse özetleyeyim saate geç oldu googleden kafa durdu
önerileriniz nelerdir bu sistem hakkında
karinca
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 10 Mar 2007, 14:37

Sevgili karinca,

Öncelikle aramıza hoş geldin.
Gördüğün gibi HIFI görüldüğü kadar basit bir iş ya da hobi değil. Öncelikle çok fazla kalite bağımlı bir iş.
Senin projene gelince,
Öncelikle kafandakini tam olarak belirlemek zorundasın. Arkadaşların 4 kanallı bir ampli istemişler senden ama neden? Eğer sahne için kullanacaklarsa sahnede dört kanal gereksizdir. Yerine iki kanal güçlü bir ampli yapıp çıkışlarına ikişer tane 8 ohm hoparlör takarsın olur sana dört kanal. Dolayısıyla iki kanal için stereo bir mikser de yapman gerekecektir. Mikser için başka sitelerde yapılmış pek çok örnek var sana tavsiye edebileceğim. Ampli için se yeterli midir bilemem ama bizim ilk projemizi kullanabilirsin; LM3886 olan. O daha kolay bulunan bir entegredir.
STK entegrelerini senin gibi işin başında olan birine asla tavsiye etmem. Nedeni çok açık; STK entegrelerinde hiç bir çıkış koruması yoktur. Ayrıca ısıl koruma da yoktur. Sahnede arkadaşların hoparlörleri takarken bile entegreleri gümletebilirler. Ayrıca piyasadaki STK ların çoğu Kore malı ve sesleri berbat olduğu gibi verilen çıkış güçlerine asla ulaşamıyorlar. STK 4048 ise 150W RMS çıkış gücüne sahip ve yalnızca 8 ohm hoparlörlere güç aktarabilen oldukça iyi bir entegre ama dediğim gibi koruması yok ve Türkiye'de bol bol sahtesi var.
Diğer bir konu ise; bir sistemde ne kadar çok kat ve parça varsa o kadar gürültülüdür. Belki senin HIFI grat bir uygulama niyetin yok ama inan bana LOWFI bir ekipmanı sahnede de kullanmak istemezsin. Özellikle de gitar amplifisi olarak. Sonuçta bu iş için,
- Giriş sayısı kadar kanala sahip bir mikser
- Ton dengeleyici (ekolayser olabilir)
- Güç amplifikatörü ne ihtiyacın var.
Ancak biz sana yalnızca güç ampli kısmını önerebiliriz kendi projelerimizden. Ama ben datasheetlerden yaparım dersen o konuda yorum yapamam.
Mikser için http://sound.westhost.com/project94.htm bunu uygulayabilirsin. Ancak gördüğün gibi zaten her kanalda ton kontrolleri var. Ayrıca ekolayzer kullanmana gerek yok. Ayrıca Eliott Scott un projeleri de bizimkiler gibi dendnip olumlu sonuç alındıktan sonra yayımlanır. Kendisi de ayrıca PCB lerini satar.
Başka soruların olursa memnuniyetle cevaplarım.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen karinca » 15 Mar 2007, 00:39

yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler
öncelikle anladım ki bu işi aceleye getirirsem masraf ve can sıkıntısı çok olur sanırım

ilk önce evde mixer ve ekolayzer ufak tefek şeylerle uğraşıp sonra LM3886 ile bir amfi yapıp sistemi birleştirim ama ondan önce uğraşılcak birçok şey var sanki
yolladığın site baya kapsamlıymış sakin kafayla irdelemek lazım

toplayabilirsem güzel bi sistem buraya koyucam umarım
karinca
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen sercii » 22 Tem 2007, 17:26

arkadasım ben kedime bir gitar anfisi yaptım resimlerini drhardware gonderdim.preamp kısmını marshaldan aldım cıkıs katı ise stk 4040 70w gucunde bir entegre dediği gibi sahteleri var ben alırken biri 8ytl biride 22ytl idi ben 22ytl olanı aldım ses nasılmı dersen harıka ben cok memnum kutu olrak eski bir radyo buldum onun içine yerleştirdim orjınal gibi oldu ben cok memnunum istersen resimlerin yollarım
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir