subwoofer ' ma amfi devresi lütfen

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen kilitci » 17 Haz 2007, 13:42

hocam daha ayrıntılı anlatırsanız sevinirim hem öğrenmiş oluruz bundan sonraki yapacağımız devrelerde buna dikkat ederiz.
mesela şöyle bişey olabilirmi?
Resim
Ayrıca yukarıdaki link te .lyt dosyası mevcut eğer vaktiniz olursa bi göz atabilisiniz.
Kullanıcı avatarı
kilitci
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 18 Haz 2007, 12:17

Evet kesinikle bu!
TEORİ ŞUDUR:
Tüm sinyal ve besleme hatları eninde sonunda bir şasiye ulaşır. Yani tüm yollar Roma'ya çıkar. BU yapay veya gerçek bir nokta olabilir. Yapay veya gerçek bir şasi (GND) noktası pratikte devrenin tam ortasında olmalıdır. Bu fiziksel bir ORTA lık değildir. Yani tüm sinyal ve besleme akımları en kısa yoldan ve birbiri üzerinden geçmeden bir noktada toplanmalı ve bu nokta bir şekilde besleme şasisi olmalıdır. Eğer bir sinyal birden fazla yol izleyerek bu noktaya ulaşıyorsa iki yol arasında mutlaka elektron sayısı, hızı ve hacmi açısından farklılık olacağından arada başka düğümler oluşacak ve her bir düğüm (node) diğerinden mV veya uV seviyesinde farklılık arzedecektir. Bu durumda ise şasiden şasiye elektron akış olacak, referans noktası kaydığı için osilasyon eğilimi artacaktır. Genellikle de bu osilasyon besleme gerilimi ripple lerinin 1.nci harmoniği yani 100Hz çevresinde meydana gelecektir.
Biliyorum biraz teorik oldu ama açıklamanın başka bir yolunu bulamadım.
Kısaca olay şu;
Herhangi bir sinyal ya da güç şasi bağlantısı en kısa ve TEK bir yoldan şasi noktasına ulaşmalıdır. Bu şasi noktası her bir şasi bağlantısına takriben aynı uzaklıkta olmalıdır.
Örneğimizde entegremizin 4nolu bacağına bağlı olan 47uF nin şasi ucuyla büyük filtre kondansatörümüzün (4700uF) şasi ucunun takriben tam orta noktası köprü diyotumuzun (-) ucudur. Yani aslında gerçek şasi noktamız tesadüfen tam orta noktadadır. Ayrıca ses girişimizin şasi ucu da bu noktaya tesadüfen çok yakındır. Yani devremizin şasilemesi şu an itibarıyla düzgündür.
Ancak eski dizaynı düşünürsek, 4700uF şasi ucu hem alttan hem de üstten bağlantıyla köprümüzün (-) ucuna bağlanmaktaydı. Daha da kötüsü bu iki bağlantının tam da ortalarında bir yerden sinyal şasisi verilmişti. Her durumda iki ayrı yoldan köprüye ulaşan akımlar arasında bir gerilim farkı oluşması muhakkaktı. Yani osilasyon oluşacaktı.

Son bir tavsiye: tabii kabul ederseniz. Teoride her 1 amper akım için 2200uF filtre kondansatörü öngörülür. Kaliteli ses devreleri için 4700uF önerilir. Temel teoriyi ele alırsak bu devre için ;

70W RMS = 100W peak (genel kabullenim), %60 verimlilik hesabıyla = 170W güç harcamasıdır. 12v AC RMS besleme ile 12 x 1,41 = 16,92~ 16,5v DC gerilimine ulaşılır. 170W güç çekebilmek için 16,5v beslemeden yaklaşık 10,5A akım çekilir. Bu durumda amper başına 2200uF filtre gerekiyorsa ortalama bu devre için en az 22,000uF gerekir.
Ancak Halil kardeşimiz 100W trafoya sahip olduğundan zaten 100W peak değerleine ulaşılamayacaktır. Dolayısıyla bu devre için filtre tavsiyem en az 10,000uF 25v luk Çin malı olmayan bir kondansatördür.
Ayrıca sanırım Halil kardeşimiz 2x12v çıkışlı bir trafoya sahip ki bu durumda bu köprü yerine iki adet en az 10A lik diyot gereklidir.
Tabii bu benim fikrim. Bu halde devre çalışır mı? El cevap ÇALIŞIR. Ama güçlü baslarda filtreniz çöker, köprünüz yanabilir. Filtre çökerse ne olur? Temiz bas alamazsınız..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen kilitci » 18 Haz 2007, 16:46

Ayrıntılı açıklama için çok teşekkür ederim çoğu zaman umursamadığım ufak fakat çok önemli bi ayrıntıyı öğrenmiş oldum.
Kolay gelsin :D
Kullanıcı avatarı
kilitci
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen patrona_halil » 18 Haz 2007, 19:53

sayın dr hardware ve kilitci arkadaşım yazılarınızı okudum. dr hardware bizi bilgilendiridğiniz için teşekkürler. hardware hocam yapacağım regüle devresinde demir diyot kullanacam çünkü sesi açtığımda diyodlardan fazla akım gececeğinden yanacaklar bu yüzden demir diyod kullanmayı düşünüyorum. (sizde bunu belitmişsiniz zaten )yada artık bi trafo sardırmam lazım ama elimdeki tarfoları değerlendirmek istiyorum bide orası var nese ben bi elimdeki trafoyu kullaniyim patlayana kadar :D patlayınca sardırırım bi tane trafo ....
hocam bide ben hala devreye başlamadım.. elimde bütün malzemeler mevcut . ben malzemelere bakıyom onlar bana bakıyo :D
sizden pcb bekliyorum ... yada kilitci arkadaşımın gönderdiği pcbler uygunmudur ?

saygılarımla iyi çalışmalar
PARAN VARSA AK ALEME MİLLET BABA GÖRSÜN, PARAN YOKSA GİT EVE ÇOLUK ÇOCUK BABA GÖRSÜN....!
patrona_halil
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 19 Haz 2007, 09:36

Dostum kilitçinin verdiği ampli PCB si uygun hemen uygulamaya geçebilirsin. Trafo ve güç konusuna gelince; Şu an elindeki trafo bence ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Hiçkimse evinde 100W müzik dinlemez. Kaldı ki 50-60W da çok ciddi bir güçtür. Sen bu haliyle devreden o civarda ses alırsın ki bence oldukça fazla bir seviye. Trafıon ilerde fazla ısınıp yanarsa yerine yenisini alırsın. Trafonun 2x12 mi tek 12 mi olduğunu yazmamışsın. Onu bi belirtirsen sana uygun bir diyot ismi veririm.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen patrona_halil » 19 Haz 2007, 11:49

dr hardware hocam trafom tek 12 v tur. ayrıca trafoya bi çözüm buldum şimdilik :D benim dayı oğlunun evinde tesisat vardı .araba alınca tesisatı arabaya taşıdı tabi evde çalıştırırken o tesisatı 400 W özel yapım trafo ile besliyodu. tabi arabadaki tesisatı malesef çaldılar :( :(
geçen gün onun konusu geçti dayı oğlu da eğer lazımsa işine yararsa al sen kullan dedi.. dedim yaramazmı yaa :D :D yani böle bi alternatifim oldu.... ama ben yinede hem fişe takılıp hemde dışardan 12 v ile çalışabilir şeklinde yaapıcam devreyi kabini de ona göre uygun olacak.. inş resimleri buraya koyacam..
saygılarımla iy çalışmalar ....
PARAN VARSA AK ALEME MİLLET BABA GÖRSÜN, PARAN YOKSA GİT EVE ÇOLUK ÇOCUK BABA GÖRSÜN....!
patrona_halil
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen drhardware » 21 Haz 2007, 11:59

Halilim,

Şimdi senin şu GT4 için babalar gibi bir preamp dizayn ediyorum. Ayrıca şu devresini verdiğim ampliyi de PCB ye aktarıyorum. Umarım kutu yapmamışsındır halen. Çünkü hesaplayıp ona göre bir kutu dizaynı verecem sana. Onu da yaparsan süper bi subwooferin olur. Bu arada bi soru;
Bu GT4 ün bi kaç modeli var ve hatırladığım kadarıyla birinde çift bobin olması lazım (2 x 4 ohm) eğer o modelse iki kat güç uygulayabiliriz yani 70 yerine 140 W RMS olur ki camı çerçeveyi indirebiliriz.
Bana son 400W lık ÖZEL trafnun çıkışlarını ve subwooferinin tek mi çift mi bonbinli olduğunu bildir sana adam gibi bi sistem yapalım ok?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen patrona_halil » 22 Haz 2007, 16:20

merhaba sayın dr hardware hocam ...

kilitci arkadaşımın verdiği sub.filtre simetrik olduğu için benim işi bozdu bende ara verdim şimdilik. ancak siz benim devreyle bayağı bir uraşıyorsunuz gördüğüm kadarıyla gerçekten çok tşk ederim igi ve alakanız için..
sorularınıza gelince ...
-kutuyu daha yapmadım iyi ki de yapmamışım :D
-güç kaynağıda yani adapör regüleli oda 12 v çıkışlı
-jbl subwwoferimıda aşağıda resimdeki gibidir ancak ben orjinalliğini bozmamak için vidalarından sökmedim bassı kanımca tek bobinli nese biz yinde 140 w yapsak olmazmı?? ama yinede siz bilirsiniz hocam...
nasıl olsa rms güç değeri 250 w ne kadar güç o kadar bass diye düşünüyorum :D ama yinede siz daha iyi bilirsiniz hocam..
sabısızlıkla devrenin pcb sini bekliyor olacağım
saygılarımla iyi çalışmalar

Resim
[/img]
patrona_halil
Yeni Üye

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Basit bir 150W amfi devresi
    gönderen maystor » 12 Mar 2008, 13:04
    2 Cevaplar
    3670 Gösterim