Tda8924 amfi yapımı ?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Tda8924 amfi yapımı ?

Okunmamış iletigönderen Tekin26 » 11 Oca 2014, 18:30

Merhaba arkadaşlar elimde sansui a910 model bi amfi var. Ben bunun çıkışlarının bana yetmeyeceğini düşünerek Tda8924 serisinden 2 adet kullanarak 240w+240 şeklinde bir amfi yapmak istiyorum. Entegre kontrol ettiğimde 120w+120w verdiği için mono olarak iki tane yapacağım. Acaba elinizde böyle bir çizim varmı yada yapılabilir mi ?
Bir lafa bakarım "LAF" mı diye. Bir de söyleyene bakarım "ADAM" mı diye, arkasından koşup ocağın üstüne bakarım çaydanlıktaki "ÇAY" mı diye çay önemli konu arkadaş :)
Kullanıcı avatarı
Tekin26
Yeni Üye

İl: Konya
Meslek: Network

Ynt: Tda8924 amfi yapımı ?

Okunmamış iletigönderen olc technics » 12 Oca 2014, 15:13

TDA 8924 entegresini klasik AB sınıfı çalışan entegre ampl. sanmıştım. Datasheet ine bakınca gördüm ki, D sınıfı (PWM anahtarlama tekniği ile) çalışan bir entegre ampl. müş. D sınıfı ampl ler diy olarak yapılabilecek bir şey değil. Yapan var tabi, yok değil. D sınıfının zorluğu ses çıkışlarına konulan, çıkışındaki kare dalga sinyalini sinüs dalga formuna çeviren pasif elemanların (bobin, kondansatör vs) hesaplanması.

Bir uygulama;

http://www.diyaudio.com/forums/class-d/99779-tda8920b-design-partners-wanted-3.html

tda8924.jpg
şema

Tripath ın T sınıfı çalışan modüllerini internet üzerinde online olarak satan siteler mevcut. T sınıfıyla D sınıfı arasında da pek bir fark yok. Üretici Tripath, farklı bir şekilde isimlendirmiş. "Bu iş beni aşar diyorsanız" bu modüllerden alıp kullanırsınız.

Ayrıca üstat Rod Elliott, yaptığı iki ampl. projesinde ColdAmp modüllerini alıp kullanmış.

Linkleri;

http://sound.westhost.com/project114.htm
http://sound.westhost.com/project116.htm
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 Oca 2014, 16:50

Tekin26 yazdı:Merhaba arkadaşlar elimde sansui a910 model bi amfi var. Ben bunun çıkışlarının bana yetmeyeceğini düşünerek Tda8924 serisinden 2 adet kullanarak 240w+240 şeklinde bir amfi yapmak istiyorum. Entegre kontrol ettiğimde 120w+120w verdiği için mono olarak iki tane yapacağım. Acaba elinizde böyle bir çizim varmı yada yapılabilir mi ?

Ben olaya daha farklı yaklaşarak daha bilimsel açıklamalarda bulunayım.
A910'un çıkış gücünün yeterli olmayacağı kanaatine nasıl vardın. Acaba 300m2 lik bir salonu mu seslendirmek peşindesin.
Teknik özelliklerinde oldukça yeterli görülen A910'un çıkış gücü yerine, daha güçlü olduğunu düşündüğün daha kötü bir ampli yapmakla daha iyi ve net bir ses elde etmeyi mi düşünüyorsun :D Amacın gürültü elde etmek mi yoksa kaliteli müzik dinlemek mi? Yoksa güç (Watt) kavramının kaliteyi simgelediğini mi düşünüyorsun? (Çoğu kullanıcılar gibi)
Ben kendi evimde özel yapımım olan ve STK465 çıkışlı amli kullanıyorum. Teknik özelliklerinde 30W civarı çıkış gücü verdiği belirtilen bu ampliyi gecekonduda otururken yükses sesle dinleyebiliyordum. Yine de tam yükte dinlediğim çok nadir olmuştur.
Şu aralar müstakil evde oturmadığım için en fazla 80dbA şiddetinde dinleyebiliyorum. Bu ses seviyesindeki çıkış gücüm ise sadece 0,3Watt civarı oluyor. Elbette hoparlörlerimin bu olaya büyük etkisi var. Çünkü 1W için 1 metrede elde edilen ses şiddeti 90dbA dır. Bu şiddette dinlerken ise komşular haliyle rahatsız oluyorlar.
http://www.youtube.com/watch?v=bdreZ5xgH0g
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Tekin26 » 12 Oca 2014, 23:51

Bilgiler için teşekkürler. Bunu istememin sebebi oto ses sistemindeki pioneer marka ve 250w rms değeri olan iki adet subwooferı sürmek yani sesin kalitesi pek önemli değil bildiğiniz üzere. Bu yüzden d class bir sistem tercih etmek istedim. Sansuide işimi görüyor yalnız hoparlörün hakkını vermiyor bu yüzden sordum. Evet çok fazla bilgili değilim yalnız bilgisizde değilim, seslendirme konusunda ise bu sistemi kiralık olarak veriyorum böyle arkadaşlar arası parti v.s düzeninde. Kullanılacak alanları bilmediğim için birazcık güçlü olsun istedim hepsi o. Ya gerçekten çok yanlış düşünüyorum yada düşüncem doğru bilmiyorum bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.
Bir lafa bakarım "LAF" mı diye. Bir de söyleyene bakarım "ADAM" mı diye, arkasından koşup ocağın üstüne bakarım çaydanlıktaki "ÇAY" mı diye çay önemli konu arkadaş :)
Kullanıcı avatarı
Tekin26
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Oca 2014, 13:24

Tekin26 yazdı:Bilgiler için teşekkürler. Bunu istememin sebebi oto ses sistemindeki pioneer marka ve 250w rms değeri olan iki adet subwooferı sürmek yani sesin kalitesi pek önemli değil bildiğiniz üzere. Bu yüzden d class bir sistem tercih etmek istedim. Sansuide işimi görüyor yalnız hoparlörün hakkını vermiyor bu yüzden sordum. Evet çok fazla bilgili değilim yalnız bilgisizde değilim, seslendirme konusunda ise bu sistemi kiralık olarak veriyorum böyle arkadaşlar arası parti v.s düzeninde. Kullanılacak alanları bilmediğim için birazcık güçlü olsun istedim hepsi o. Ya gerçekten çok yanlış düşünüyorum yada düşüncem doğru bilmiyorum bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.

Bu tür işler için seçimin ve tercih yöntemlerin yanlış.
http://www.zzounds.com/item--ELVBLACKLABEL
Bir ampliden randıman almak için oto sistemlerinde kullanılan kötü üretimlerden ziyade, bu tür işler için üretilmiş uygun fiyatlı ürünleri tercih etmelisin.
Elbette bu tür hoparlörlerin fiyatı oldukça pahalıdır. Örnekte verilmiş olan hoparlör en uygun fiyatlı olanlardandır. Ama bir hoparlör duyarlılığı esas alındığında yüzlerce wattlık ampli yapmak yerine iyi bir seçim ile sorunu topyekün çözümlemek daha mantıklı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tekin26 » 13 Oca 2014, 14:21

Şimdi olayı anladım fakat bilginize dayanarak bir soru yöneltmek istiyorum. Şimdi oto hoparlörü seçmemdeki amaç bass v.s olayıdır.Oto hoparlör yerine onun gibi bass verebilecek ve böyle parti v.s gibi kapalı alanlarda kullanılacak hoparlör tavsiyeniz nedir ? Kabin olarakda olabilir
Kullanıcı avatarı
Tekin26
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Oca 2014, 14:54

Piyasada satılan oto hoparlörleri aslında bass fukarası olan hoparlörlerdir. Rezonans frekansı 60Hz in altına inemeyen bu hoparlörlerin duyarlılığı ise tam bir felakettir. Neredeyse 75-78 dbA lık kötü duyarlılığa sahip bu hoparlörlerden ses alabilmek başlı başına meseledir. Ama kullanım amacı oto içerisi olduğu için çoğu değerler ihmal edilmektedir. Çünkü oto içerisi oldukça küçük hacimdir. Bu kadar küçük hacimde haliyle düşük güçte bile iyi duyma şiddeti elde edilmektedir.
Örnek linkte vermiş olduğum ELEKTRO VOICE hoparlörlerin rezonans frekansı 35Hz civarındadır. Bu demektir ki uygun bir kabinde çok derin bass ses elde edebileceksin.
Ayrıca bu hoparlörün duyarlılığı 90dbA civarındadır. Yani 1W lık güç uyguladığında 90dbA lık ses şiddeti verebilmektedir. Bu da demektir ki 110dbA lık kulakları uğuldatan ses şiddetine 50-60W civarı bir ampli ile ulaşabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tekin26 » 13 Oca 2014, 15:06

Bu bilgi şahane oldu. Çok teşekkür ederim. Şimdi satış zamanı o zaman.
Kullanıcı avatarı
Tekin26
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 13 Oca 2014, 15:23

Tekin26 yazdı:Bu bilgi şahane oldu. Çok teşekkür ederim. Şimdi satış zamanı o zaman.

Aynen.
Elindeki hoparlörleri satıp biraz daha para ekleyerek daha iyi hoparlörler ile kötü bir ampli ile bile ortalığı sallayabilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Tekin26 » 13 Oca 2014, 15:49

Öyle yapmayı planlıyorum. Biraz önce karıştırırken bendeki amfinin transistörlerini toshibanın 2cs5200 - 2sa1943 ile değiştirebileceğimi hesapladım :) baklaım zaman ne gösterecek artık.
Kullanıcı avatarı
Tekin26
Yeni Üye

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tda8924
    1, 2Eklenti(ler) gönderen birgitay » 04 May 2013, 00:08