Cevap: LM4562'li Pre devresini LM1875 ile uygulamak

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Cevap: LM4562'li Pre devresini LM1875 ile uygulamak

Okunmamış iletigönderen drhardware » 01 Eyl 2008, 16:07

Evet... Tahmin ettiğim gibi. 1M o pozisyon için çok büyük, dediğim gibi Rf kadar yani 20K civarı bir direnç olmalı, ayrıca giriş akım sınırlama için (Rin) 1K fazla bile gelir.

Diğer yandan, arşiv popülasyonu ve kulak zevki bakımından oldukça yakın buldum seni kendime!
Ben de ağırlıkla yaylı ve opera dinlerim, Barok ve özelde Vivaldi hayranıyımdır. Ama senin kadar geniş bir arşivim yok ne yazık ki.. :(
Bu arada hoparlörün ne markadır, sorması ayıp??

Blue mavi konusunda bişi söyleyemem. Alışveriş yapmadım hiç, ama garanti ediyorlarsa denemekte yarar var..

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 01 Eyl 2008, 16:29

Eldeki arşivin sayıca çok olması önemli değil. Arşiv niceliği bir tarafa, dinlenebilir nitelikte yorumlar bulmak her zaman mümkün olmuyor. Aslında sıkça dinlediğim CD sayısı 100'ü geçmez. Elimdekilerin çoğu da aynı eserin farklı yorumlarından oluşuyor. Kendimce en güzeli ararken edindiğim diğer arşivi şimdi atmaya kıyamıyorum.

Vivaldi ben de çok severim. Bu arada preamplifikatör konusunda bahsettiğiniz Vivaldi for Audiophile Lovers bende de var ve sıkça dinlerim.

Konu başında yazmıştım. Hoparlörlerim Tannoy MX-1. Bunlar şimdilik bana yetiyorlar. Başlarda kapalı çalıyorlardı. Ancak speaker burn dosyalarını uzun süreler çaldırarak açılmalarını sağlamıştım.

Dirençler konusunda, dediğiniz değişikliği yapacağım. Girişe elimdeki 22K lardan takacağım. 33K olanları da yine elimde olan 1.2K dirençlerle değiştiririm. Özellikle 33K'ların değişiminden sonra detay artışı olacağını düşünüyorum. Direnç çok yüksek olduğundan epeyce zayıflama yapıyordur. Umarım hisssss sesi geri gelmez.
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 01 Eyl 2008, 16:41

Dostum girişe bir adet 10uF civarı MKS/MKT/MKC ve hatta mümkünse MKP kondans eklersen hışırtıda epey bi düzelme olur. Lakin dediğim gibi pot şart.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Cevap: Cevap: Cevap: LM4562'li Pre devresini LM1875 ile uygu

Okunmamış iletigönderen e154 » 01 Eyl 2008, 17:15

TerraMino yazdı:33 K'lık seri direnci koymadığım zaman ses kartının çıkışından gelen rahatsız edici bir hissss sesi oluyordu. Dirençten sonra bu durum ortadan kalktı. Sistem boştayken Hoparlörlere kulağımı yaklaştırdığımda hiçbir ses duyulmuyor.

bahsettiğiniz ses pc nin hdd sindende kaynaklanabilir. sistem topraklaması düzgün yapılırsa sorun çözülebilir. sizin için DAC kaçınılmaz olacaktır..
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 02 Eyl 2008, 15:58

Tekrar Merhaba,

Sn e154,
Dişime göre bir DAC yapamadım zaten. 24bit'lik 48 veya 96Khz örneklemeli bir DIY projesi olsa, malzemeleri de bulunabilen türden olsa hemen yapacağım. Epeydir adam gibi bir DAC edinmeye çalışıyorum.

Sn drhardware,
Girişe seri bağlı olan 33K'lık direnci 1 K ile değiştirdiğimde hiss sesi tekrar ortaya çıktı. Ben de bu direnci 12 K ile değiştirdim. Şimdi hisss sesi yok.

Direnci 33K'dan 12K'ya indirince ses seviyesinde meydana gelen artışla birlikte, yüksek direnç nedeniyle zayıflayıp düşük seviyede kalan enstrümanlar biraz daha belirginleşti. Hoparlörün önünde yer alan 4700uF'lık kondansatöre 100 nf'lık paralel kondansatörden başka, daha iyi olur düşüncesiyle bir tane de 1 uF kondansatörü paralel bağladım.

Gece yaptığım dinletide Dvorak String Serenade In E Major Op.22'de şimdiye kadar farketmediğim detaylar duydum.
Böyle ufak tefek düzeltmelerle mevcut sistemin aldığı mesafe büyük keyif veriyor.

Henüz Philips marka NE5532 bulamadım. Philips olanlarla olmayanlar arasındaki fark çok mu fazladır?
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Eyl 2008, 17:45

Çok güzel gelişmeler...
Dostum bence artık ciddi ciddi oturup bi simetrik gainclone yapmayı düşünmeye başlamalısın.. İtiraf edeyim ki şimdiye kadar yaptığım ve dinlediğim onlarca sistem içinde "yaylı ziyafeti" çekebildiğim en lezzetli ampli (övünmek gibi olmasın) JFET bufferli LM3875 di... Ne preamp ne MOSFET ne de başka bişey!
NE konusuna gelince, başkaları da aynı işi görebilir ama yazık ki aynı tadı alamazsın... Philips derim başka da bişey demem... Yerine daha kolay temin edilebilen OPA134 alabilirsin.. Kaynak ebay veya futurlec tir..
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen TerraMino » 02 Eyl 2008, 19:43

Kulak zevkimiz de benzer olduğuna göre son önerinizi de dikkate almamak için bir neden göremiyorum. :)
TerraMino
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 Eyl 2008, 09:58

İnşallah forum düzelirse açıktan da yazışmaya başlarız...!
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir