Elektor Titan 2000 Power Amp.

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Elektor Titan 2000 Power Amp.

Okunmamış iletigönderen Elektrolexs » 01 Şub 2014, 13:10

Merhabalar...

Ünlü Elektor Titan 2000 Power Amp. yapmaya karar verdim ama yapmadan önce sizlere de danışayım istedim.

Bass için Titan 2000(tek kanal 1000W RMS), Mid. içinde 2 veya 4 kanal LM3886 kullanmayı düşüyorum.

Devreyi çok profesyonel bir şekilde yapıp kullanmak istiyorum, özel kutu vs. çizimlerini tamamladım.

Maliyet olarak toplamda max. 500TL gibi bir rakam çıkardım kaba taslak.

Nerede kullanacaksın derseniz evde kullanmayı düşünüyorum :)

Öncelikle Elektor Titan 2000'i yapan bir arkadaşa internette rastlamadım sanırım Türkiye'de ilk olarak ben yapacağım :)

Devreyi yapıp çalıştıramama korkularım var, emeklerimin ve zamanımın boşa gitmesini istemem.

Devre çok güvenilir bir devre olsa da aynı zamanda çok dikkat ve iyi bir işçilik isteyen devre yani en ufak hatayı kabul etmemekle birlikte yapana da zarar verebilir yüksek DC voltaj. Ama kendime güvenmesem böyle bir sorumluluğun altına girmezdim herhalde :)

Projem için yorumlarınızı esirgemeyin. Saygılarımla...
Elektrolexs
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik

Ynt: Elektor Titan 2000 Power Amp.

Okunmamış iletigönderen onursal » 01 Şub 2014, 22:32

Çok profesyonel olarak tasarlamak, sadece watt (güç) güç kavramını ortaya koyarak olmaz.
Bir amplifikatörde;
Frekans karakteristiği,
Bozulma (distorsion) oranı, THD ve IMD olarak,
Gürültü faktörü veya S/N oranı,
Hepsinden önemlisi ise POWER BANDWIDTH denilen güç bandı;
Değerleri önem taşımaktadır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Elektrolexs » 01 Şub 2014, 22:47

Verdiğim PDF'i incelerseniz frekans karakteristiği, THD oranları, gürültü faktörü vs. her şey zaten detaylı olarak verilmiş. Osilaskop incelemelerini bile görebilirsiniz. Zaten bu devreye yönelmemde ki en büyük sebeplerden bir tanesi de bunlar, yoksa 5000W olsa ne yazar ses kalitesi iyi olmadıktan sonra...
Elektrolexs
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Şub 2014, 20:46

Bence çok güzel bir amplifikatör bir ara ben de yapmaya heveslenmiştim ama sonradan (ekonomik nedenlerle) vazgeçtim. Yapsaydım bu kadar karmaşık bir sistemi çalıştırabildiğim için mutlu olurdum ve seyirlik bir keyif alırdım sanıyorum. 500 tlye maletmek zor gibi geldi bana zira eşlemek için transistörlerden ve diğer devre elemanlarından birden fazla almak gerekecek... bir de şemada yukarıdaki mje340 lar (mje350) olacak yanlış yazılmış dikkat edin. Başarılar.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen onursal » 02 Şub 2014, 21:58

Elektrolexs yazdı:Verdiğim PDF'i incelerseniz frekans karakteristiği, THD oranları, gürültü faktörü vs. her şey zaten detaylı olarak verilmiş. Osilaskop incelemelerini bile görebilirsiniz. Zaten bu devreye yönelmemde ki en büyük sebeplerden bir tanesi de bunlar, yoksa 5000W olsa ne yazar ses kalitesi iyi olmadıktan sonra...

Da,
Herhangi bir PDF dosyasına rastlamasam da anlaşılacağı üzere bu devreyi bass kanal olarak kullanmak niyetindesiniz :D
Belirtmiş olduğunuz gibi LM3886 gibi bir çıkış devresini de mid ve high olarak kullanmak gibi bir niyetiniz olduğu anlaşılmaktadır.
Bu durumda ciddi bir eğilimle inceleme yaparsak,
D class LM3886 ile elde edebileceğiniz mid ve high seslerin kalitesi konusunda şüphelerim olacağı gerçektir. Bas seslerin özelliklerinden dolayı belli distorsiyon kabul görse de, mid ve tiz seslerde distorsiyon ciddi seviyelerde düşük olması gerekmez mi?
Bir odyo-fil (Audio-phile) tüm seslerde bozulma ve frekans karakteristiğine önem verse de aslında kulak tarafından algılanan bozulma genellikle mid ve high frekanslarda olmaktadır. Çünkü bass seslerin genel karakteristiği de aslında bir çeşit distorsiyondur. Bu yüzden dünya digital ses tekniğin literetüründe bas sesler için fazlaca örnekleme gerekli görülmemektedir.
Ayrıca bas seslerdeki algılama düzeyi bir mid ya da high frekansa göre oldukça zayıftır. (Bakınız LOUDNESS)

Hatta bazı genç arkadaşların uygulamalarında, gürültülü bass seslerin yoğunluğu çok fazla ilgi görmektedir. Bu cihetle yapılmış olan you tube reklamlarına sıklıkla rastlamaktayız.

Yorum olarak belirtmiş olduğum bu yazılar sonucunda belirtmem gerekirse.
Eğer bahsi geçen TITAN 2000 amplifikatörü gerçekten belli bir kalitede ise ben olsam sistemi Hi_Fi stereo olarak tasarlar, amplifikatörümü Hi-End düzeyde yapmaya çalışırdım. Eğer ilaveten bir sub-bass kanalı ilave edilecekse bu iş için amplifikatör ön devrelerinden alınacak LFE kanalı kullanarak aktif bir sub-woofer ile desteklerdim.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 02 Şub 2014, 23:45

Bass için bu Amplifikatör yeterli olabilir. Çünkü Hoparlör Rezonan'sına indiğinde Cross güç isteyecektir. Bu sebeple Bridge Amplifkaötör kullanılır.... Bu da Amplifkatör'den oldukça güç çekmek demektir. Ne yazık ki bu işlemi sadece çok Profosyonel'ler biliyor.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Elektrolexs » 04 Şub 2014, 01:52

onursal yazdı:
Elektrolexs yazdı:Verdiğim PDF'i incelerseniz frekans karakteristiği, THD oranları, gürültü faktörü vs. her şey zaten detaylı olarak verilmiş. Osilaskop incelemelerini bile görebilirsiniz. Zaten bu devreye yönelmemde ki en büyük sebeplerden bir tanesi de bunlar, yoksa 5000W olsa ne yazar ses kalitesi iyi olmadıktan sonra...

Da,
Herhangi bir PDF dosyasına rastlamasam da anlaşılacağı üzere bu devreyi bass kanal olarak kullanmak niyetindesiniz :D
Belirtmiş olduğunuz gibi LM3886 gibi bir çıkış devresini de mid ve high olarak kullanmak gibi bir niyetiniz olduğu anlaşılmaktadır.
Bu durumda ciddi bir eğilimle inceleme yaparsak,
D class LM3886 ile elde edebileceğiniz mid ve high seslerin kalitesi konusunda şüphelerim olacağı gerçektir. Bas seslerin özelliklerinden dolayı belli distorsiyon kabul görse de, mid ve tiz seslerde distorsiyon ciddi seviyelerde düşük olması gerekmez mi?
Bir odyo-fil (Audio-phile) tüm seslerde bozulma ve frekans karakteristiğine önem verse de aslında kulak tarafından algılanan bozulma genellikle mid ve high frekanslarda olmaktadır. Çünkü bass seslerin genel karakteristiği de aslında bir çeşit distorsiyondur. Bu yüzden dünya digital ses tekniğin literetüründe bas sesler için fazlaca örnekleme gerekli görülmemektedir.
Ayrıca bas seslerdeki algılama düzeyi bir mid ya da high frekansa göre oldukça zayıftır. (Bakınız LOUDNESS)

Hatta bazı genç arkadaşların uygulamalarında, gürültülü bass seslerin yoğunluğu çok fazla ilgi görmektedir. Bu cihetle yapılmış olan you tube reklamlarına sıklıkla rastlamaktayız.

Yorum olarak belirtmiş olduğum bu yazılar sonucunda belirtmem gerekirse.
Eğer bahsi geçen TITAN 2000 amplifikatörü gerçekten belli bir kalitede ise ben olsam sistemi Hi_Fi stereo olarak tasarlar, amplifikatörümü Hi-End düzeyde yapmaya çalışırdım. Eğer ilaveten bir sub-bass kanalı ilave edilecekse bu iş için amplifikatör ön devrelerinden alınacak LFE kanalı kullanarak aktif bir sub-woofer ile desteklerdim.

Linki vermeyi unutmuşum :D

http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=325245

Bu amp. stereo olarak yaparsam binayı yıkmam gerekir diye düşünüyorum. Tek kanal mono bass amp. olarak kullanmak daha mantıklı değil mi sizce?

Ayrıca LM3886 entegrelerini aktif ya da pasif olarak 3 yollu da sürebilirim. Ama sub bass varken gerek gerek yok diye düşünmüştüm... -mid ve tizlerin daha net duyulması açısından- Tabii siz daha iyi bilirsiniz, profesyonel değilim bu işte :)

Sonuç olarak önerebileceğiniz bir şey varsa söyleyebilirsiniz. Ya da "hayır mantıken yanlış bir şey bu, yapma!" diye uyarabileceğiniz bir şey varsa... Sizleri dinliyorum. İyi forumlar...
Elektrolexs
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Şub 2014, 23:58

Sanırım Türkiye'de yayınlanmadı.
Eklentiler
Titan-2000-pwr-sm-part-5.pdf
Elektor Titan 2000 5. Bölüm
(1.26 MiB) 895 defa indirildi
Titan-2000-pwr-sm-part-4.pdf
Elektor Titan 2000 4. Bölüm
(938.74 KiB) 727 defa indirildi
Titan-2000-pwr-sm-part-3.pdf
Elektor Titan 2000 3. Bölüm
(2.61 MiB) 781 defa indirildi
Titan-2000-pwr-sm-part-2.pdf
Elektor Titan 2000 2. Bölüm
(2.64 MiB) 795 defa indirildi
Titan-2000-pwr-sm-part-1.pdf
Elektor Titan 2000 1. Bölüm
(1.21 MiB) 912 defa indirildi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 06 Şub 2014, 17:29

Bu amp. stereo olarak yaparsam binayı yıkmam gerekir diye düşünüyorum. Tek kanal mono bass amp. olarak kullanmak daha mantıklı değil mi sizce?

Ayrıca LM3886 entegrelerini aktif ya da pasif olarak 3 yollu da sürebilirim. Ama sub bass varken gerek gerek yok diye düşünmüştüm... -mid ve tizlerin daha net duyulması açısından- Tabii siz daha iyi bilirsiniz, profesyonel değilim bu işte :)

Sonuç olarak önerebileceğiniz bir şey varsa söyleyebilirsiniz. Ya da "hayır mantıken yanlış bir şey bu, yapma!" diye uyarabileceğiniz bir şey varsa... Sizleri dinliyorum. İyi forumlar..

Öncelikle belirtmem gerekirse, bu tür yüksek gerilim ve yüksek akım kapasitesi olan amplifikatörleri yapmak hiç te kolay değildir. Özellikle ana kondansatörlerin özellikleri göz önüne alındığında 500 TL gibi bir bütçe ile böyle bir amplifikatörün besleme devresini bile yapabilmeniz mümkün değildir.
Kaldı ki bu tür bir ampli sistemindeki akım yolları (hoparlör dahil) öyle kolay tasarlanabilecek bir şey değildir.
Yük üzerinden peak seviyelerde akması gereken akım hesaplandığında ciddi amper değerleri olacaktır. Bu denli yüksek akım için öyle basit bağlantı yöntemleri (Klemensler) kullanamazsınız. Basit bir 1000W lık saç kurutma makinasının bile telleri iyi bağlanmadığında çok fazla ark yaptığı ve telleri yaktığı sıklıkla şahit olunan durumdur. Siz takribi 2X70V uygulamada 1000W-1500W gibi bir değerle uğraşacaksınız. Bu da ana yük üzerinden (HOPARLÖR) takribi 15-20A lik bir akım akacağına delalet eder. Bu kadar akımı akıtabilmek için kullanman gereken bağlantı telleri ve tekniği basit olamaz.
Bir ikinci husus ise 1000W Po değerine sahip bir amplifikatör için takribi 1400VA transformatör kullanmalısınız. Böyle bir transformatörü temin edebilmeniz konusunda şüphelerim vardır. Ya da belirtilmiş olduğu gibi minumum 2X500VA transformatör de kullanabilirsiniz ama fiyatı konusunda yorum yapmam doğru olmayacaktır.
Bir başka mesele ise hoparlör meselesidir. Piyasada oto sistemleri için öngörülen ve 1000lerce Wattlık gücü olduğu belirtilen hoparlörler böyle bir ampli altında tabiri caizse çuvallayacaktır. Böyle bir amplinin etkin gücünü karşılayabilmek için kullanılması gereken hoparlör 1000 lerce dolar ile satılmaktadır.
Tüm bunlara razı olduğunuzu ve gerekli bütçeyi ayarladığınızı varsayarsak uygun değerde 85 db/SPL bass hoparlör bulabildiğinizi varsayarsak; (Takribi 50-60cm çapında)
85 dbA=1W
88 dbA=2W
91 dbA=4W
94 dbA=8W
97 dbA=16W
100 dbA=32W
103 dbA=64W
106 dbA=128W
109 dbA=256W
112 dbA=512W
115 dbA=1024W :D :D
Bu değerler belirtmektedir ki yaklaşık 3000$ a bulabileceğiniz 1000W civarı gerçek tahammül gücü olan bir hoparlör ile bu ampli ile elde edebileceğiniz ses şiddeti 115dbA olacaktır. Ama binayı yıkmak gibi bir niyetiniz var ise o zaman duyarlılığı 95-98 db/SPL civarında olan bir hoparlör temin etmelisiniz ki fiyatı belki bir araba parasıdır :mrgreen:

BU ANLATTIKLARIM DOĞRULTUSUNDA TAVSİYE EDERİM Kİ:
1000 lerce Watt gibi 100 lerce Watt gibi değerlerle uğraşmayalım. İdeal olan 40-50W lık ampli gücümüzü iyi değerlendirerek daha yüksek, daha kaliteli ve doyurucu sesi uygun kalite hoparlör ile elde edelim.
Nasıl mı...?
1000W tahammül gücü için uygun hassasiyette hoparlör bulmak hem pahalı hem de zor olduğu halde 50-100W civarı güçler için oldukça uygun fiyata oldukça duyarlıklı hoparlör temin edebiliriz.
Örnek bendeki hoparlörler. 90 db/SPL hassasiyetindedir.
Bu da şu demektir.
90 dbA=1W
93 dbA=2W
96 dbA=4W
99 dbA=8W
102 dbA=16W
105 dbA=32W
108 dbA=64W :kop: :mrgreen: :kop:
1000W lık bir ampli ile uygun fiyatlı hoparlör ile elde edilen 115dbA lık ses şiddeti ile 64Wlık bir ampli ile kaliteli bir hoparlörde elde edilmiş ses şiddetleri kıyaslandığında sadece 7dbA lık bir fazlalık söz konusu olacaktır ki, bu kadar fark yüksek volüme seviyelerinde insan kulağı için hiç te büyük bir fark değildir.

İşte bu yüzden ben öneririm ki 1000 lerce wattlık amplilerle uğraşarak elektrik faturamızı kabartmayalım. Bunun yerine çok iyi kalite hoparlör temin etmeye çalışalım. Hoparlör işin en can alıcı noktasıdır. İyi cins hoparlör ile 50-60W lık güçlerde çıkış verebilen STK serisi HYBRID sistemlere yönelelim. Hem çok ucuz olacaktır. Hem de yapımı oldukça kolay olacaktır.

Elbette ki üst seviye kalite unsurunu zorlamak bir audio-phile için bir uğraşı, bir hevestir. Bu niyette iseniz uygun güçte bir CLASS-A amplifkikatör ile tüm isteklerinize yanıt alabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 07 Şub 2014, 20:41

Devre şemasını biraz inceledim bende.
Tam simetrik bir yapısı var amplinin ve baya da kompleks bir yapıda.Sürücü ve ön devreler birebir + ve - alternans olarak eşleme isteyebilir.Gerçi ön devrenin otomatik bias düzeneği var galiba.
Besleme gerilimi de doğal olarak baya yüksek.İlk seferde, ilk enerjiyi vermek biraz riskli olabilir diye düşünüyorum.Yani yap-çalıştır bir devre değil gördüğüm kadarı ile.
Benim düşüncem de Onursal Bey gibi daha verimli hoparlörlere yönelmek ve ampli gücünü de böylelikle daha makul sayılabilecek seviyelere çekmekden yana.
90-95db arası bir hoparlör ile 30-40w gücünde classA bir ampli ev için gayet yeterli ve detaylı bir ses üretecektir bana göre.
Tabiiki başka projeler ve değişik hp kombinasyonları denemek için bu yüksek güç gerekli olabilir de.
Gerçi yeterli deneyime sahip olduğunuzu mesajınızda belirtmişsiniz.O zaman geriye bir deneme yapmak kalıyor sanırım.
Başarılar dilerim.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • F5 Power Amplifier
    1, 2, 3Eklenti(ler) gönderen hacı » 19 Şub 2012, 23:03