F5 Power Amplifier

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

F5 Power Amplifier

Okunmamış iletigönderen hacı » 19 Şub 2012, 23:03

Merhaba arkadaşlar uzun zaman önce baykoz elektronikten (http://www.bykoz.com) almış olduğum F5 kartlarını toplamayı düşünüyordum,kartlar ve kutu malzemeleri tamamdı fakat bir türlü zaman bulamıyordum toplamak için,şu aralar birhayli yol kattetim .
Birçoğunuz duymuştur F5'i Diy Audio gurusu Nelson Pasın meşhur devrelerindendir,25w Class A,tamamiyle simetrik ve çok sade bir amfi.
Daha önce birçok defa dinledim fakat yapmak nasip olmamıştı,şimdilik sadece kutusunu bitirebildim sade ve alışılmış bir kutu dizaynı yaptım,daha tam anlamıyla bitmedi ince bir zımpara atılması gerekiyor.Tahminlerimce 4-5 gün içerisinden amfiyi tamamlarım trafosu ve kartları hazır durumda toplaması kaldı geriye.
Amfinin sesi tam bir class a,detaylar mükemmel denecek kadar iyi,sanırım amfinin tek kusuru 25w gibi düşük bir gücü olması fakat benim için ideal bir değer, ev içinde ideal bir değer olduğuna inanıyorum.İyi bir class A yapmak isteyen herkese tavsiyemdir F5,birçok diycinin yapaileceği sadelikte ve birömür boyu kullanılabilecek stabilitede.Eğer mükemmel bir class a amfi yapmak isteyen varsa hiç durmasın derim
Devre ile ilgili detaylı bilgi için buraya bakılabilir http://www.firstwatt.com/f5.html
İlerki günlerde devre ile ilgili gelişmeleri buraya yazacağım şimdilik bir iki fotograf koyuyorum,umarım birçok kişiye ilham olur...

1xxx.jpg

2wrw.jpg

3mdm.jpg

4yuy.jpg

5jmj.jpg

6uxu.jpg

7fhf.jpg

8xkx.jpg
En son Hazar tarafından, 20 Şub 2012, 15:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Sebep: Fotoğraflar foruma yüklendi.
hacı
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: F5 Power Amplifier

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 19 Şub 2012, 23:14

Ohoo namıdeğer F5'ler gelmiş karşımıza :) Kolay gelsin...
En kısa sürede bende yapıcam bir A class ve tavsiyen üzerine F5 ile RAS10 arasında gidip gelmekteyim bakalım :)
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hacı » 19 Şub 2012, 23:20

DepresifKedi yazdı:Ohoo namıdeğer F5'ler gelmiş karşımıza :) Kolay gelsin...
En kısa sürede bende yapıcam bir A class ve tavsiyen üzerine F5 ile RAS10 arasında gidip gelmekteyim bakalım :)

Umarım trafoyu halletmişindir.Daha önce Ras10'u yapmış biri olaraktand F5 tavsiyemdir diyorum.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 19 Şub 2012, 23:27

Trafo olayında gerçekten çok ama çok yardımın dokundu,trafonun sanırım söküm aşamasında nüvesine biraz zarar verdigimden dolayı biraz problem var.O günden beri araştırıyorum hesaplamasını vs öğrendim biraz nakit geçince elime bu trafonun saclarını kullanarak sıfırdan trafo saracagım (tabi aksilik cıkmaz ise).Dediğimiz gibi bu sefer 4x18VAC düşünüyorum(ve azimliyim daha saglam bir trafo yapacagım :D ).Kısacası trafo işini hallettikten sonra geriye amfi seçimi kalıyor.
Yorumlarını ve tavsiyelerini ciddiye alacagım.Trafo işi bitince de tekrar'dan amfi için kapını çalarım dostum....
Bu arada kasa ve montaj şimdiden çok şık duruyor bittiginde de artık son halini paylaşırsın değil mi?
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen scarab » 19 Şub 2012, 23:47

Kolay gelsin.
Gaza gelmemek elde değil
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hacı » 24 Şub 2012, 17:18

Merthaba arkadaşlar bugün kutunun zımparasını yaptım,bir iki rotüşü kaldı hafta sonuda amfiyi tamamlayıp dinlemeyi planlamaktayım eğer bir aksilik olmaz ise.

Resim

Resim
hacı
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen scarab » 24 Şub 2012, 20:02

elektrostatik boya yaptrabilirsen evladiyelik olur
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Şub 2012, 22:32

scarab yazdı:elektrostatik boya yaptrabilirsen evladiyelik olur

Fatih şahsen sihay kutuyu sevmiyorum,elektrostatik olarak alimşnyum metal rengi boyanabiliyorsa anca yaptırırım,aliminyum oksijenle reaksiyona girdiğinde zamanla rengi soluyor.Bu çalışmamada farklı bir yol denedim bu durumu önlemek için bakalım işe yarayacakmı,alimşnyumu zımparalarken makine yağı ile yağladım,duyduğuma göre yağı alimşnyum emip oksidasyonu önlüyormuş.
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hacı » 25 Şub 2012, 22:58

Amfiyi bugün bitirdim,gayet güzel ve sade oldu ben şahsen hem sesini hemde görünüşünü çok beğendim,birçok kişi powe amfileri kullanışsız bulsada ben F5'i power olarak yapıp girişine pot koymadım.Bu durumda amfinin yanına birde ses kontrolu için pre-amfi koymak gerekecek,benim elimde iyi bir pre mevcuttu zaten,birde şahsi kanaatim 20-30w gibi class a amfilerin yanına bir pre-amfi koymak uygun olacaktır,çünki bu amfilerin gücü bazen yetersiz kalabilir insanlar için fakat F5 benim için ideal,hele hele 85db gibi bir monitör hoparlör ile beni tatmin ediyorsa birde daha hassas hoparlörler ile düşünün.
Devrenin besleme filitresini CRC olarak yaptım,ilk kondansatör kapasitesi 19,000 uf sonrasında 0.11ohm direnç ve 47,00uf kondansatör.Doğrultma devresinde 5a lik 8 diyot kullandım.
Resim
Resim
Devrenin giriş rca ları Amphenol marka ve Radikal Audiodan temin edilmiştir (http://www.radikaltr.com ) gerçekten çok kullanışlı ve kaliteli ürünlerdir.tasarımı gürültüyü azaltmak için etrafını çevreleyen bir şase olarak yapılmıştır.Hoparlör bağlantı postları yurt dışından alındı fakat Türkiyede Ankara Adisadan temin edilebilir (http://www.adisa.com ).Devrenin çıkış fetleri 19n20c ve 12p20c olarak kullandım, fakat Türkiyede malesef bulunmuyorlar onlar yerine ırfp240 ve eşleniği çok rahat kullanılabilir.
Resim
Amfiyi ben 1a'e bias ettim şimdilik,ilerde soğutma perormansına göre 1.2a'e çekebilirim,Nelson pass 1.5a'i geçmek devre için tehlikeli olabilir diyor.Şimdilik devre bir hayli ısınıyor fakat bu ısı böyle bir amfi için normal,seside gayet iyi,bence amfinin en önemli özelliği istenilen bir bias akımında 0v offset gerilimi ile biaslayabilmek,çok nadir class a amfilerde bu mümkündür.F5 işte bu yüzden çok stabil,basit ve kullanışlı bir amfidir,hemen hemen birçok diyci f5'i yapabilir hatta yapmasını tavsiye ediyorum,uzun yıllar sorunsuz zevk alarak dinleyecekleri hi-end bir amfidir.
Resim
Resim

Resim

Resim
Devrenin son hali 6n3 lambalı buffer-pre ile
Resim

Devre ile ilgili detaylar için internette birçok veriye ulaşılınabilineceği gibi burayada bakılmasında fayda olacaktır:
http://www.6moons.com/audioreviews/firstwatt7/f5_2.html

Devre ile ilgili bazı ölçümler yapacağım ilerde onlarıda aklıma gelen diğer detaylar ile birlikte forumda paylaşacağım,umarım birçok kişinnin işine yarar amfi,
herkese kolay gelsin...
hacı
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 26 Şub 2012, 02:37

En güzel iş bitmiş kutulanmış iş. Eline sağlık hacı, güle güle dinle. Darısı tüm isteyenlerin başına.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Sonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti