Elektor Titan 2000 Power Amp.

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Elektor Titan 2000 Power Amp.

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Şub 2014, 06:40

Bu forumda kabin tasarımında çok iyi olan arkadaşlar da bulunmaktadır.
Merak etme bilgi çok, ama sen ecik uğraşmadan halledemezsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Şub 2014, 13:05

Kaliteli bir Ultra-Fi Surround sistem.

Aslında ev için hep tekrarlarız forumda. Elbetteki sayısız tasarım var dünya üzerinde, bunların amatörce yapılabilir olanları var, bazıları da maalesef ciddi ekipman ve tecrübe gerektiriyor.

Ev için bu forumda stereo veya surround olarak kullanılabilecek ve dünyada da profesyonel anlamda kullanılan seçenekler var. Kişisel beğenileri bir yana bırakacak olursak sizin iki tercihiniz olacak. Birincisi entegre devreli, ikincisi ise transistörlü seçenekler.

Tavsiye etmeyeceğim transistörlü seçeneğin en büyük sorunu fazla yer kaplamasıdır, yoksa kalite olarak başka birşey değil. Bu anlamda da RAS100 ve RAS240/300 diye geçen mosfetli tasarımlar size beş kanal için gerekli 100W gücü vereceklerdir. Bu ev için, hele hele surround tipi hoparlör kullanacaksanız çok çok yüksektir.

İkinci tercih ise LM 3886 veya LM4702 gibi kaliteli ve güncel entegre devreler ile daha az yer kaplayan ve daha az malzeme ile sorunsuz çalıştırılacak tasarımlardır.

Bir konuyu lütfen atlamayalım. Tasarım sadece kişisel bir tercihtir ama asıl kaliteyi belirleyen kullandığınız malzeme ve işçiliktir.

Yani en iyi tasarımı bile alın gidip Karaköy'den malzeme alıp yapın, sonuç pek de beklenilen gibi olmayacaktır. 500saat ömürlü Daewoo kondansatör ile bu iş olmaz, bulursanız Hitano alın. Bulacağınız Nichigon'lar bayattır, Farnell'den Elna alın, direnç deyip geçmeyin, Alman malı Kılavuz gibi yerlerde sınırlı miktarda bulunuyor. Çin malı dandik dirençlerle bu iş olmuyor maalesef. Tormak için aldığınız fiyat çok iyi ama alacağınız en ucuz malzemelerden birisi de bu olacaktır.

Baskılı devre ve kutulama, kablolama, bunlar hep adım adım gelecek konular.

Elinizde veya ödünç olarak ölçüm cihazlarınız yoksa sesini beğendiğiniz cihazın aslında ne yaptığını da anlayamazsınız :)

Kabin konusunu ise pas geçiyorum, kabin yapmak ahşap işçiliği değildir, öncelikle hoparlörleri bulun :? , ahşap tarafı daha kolay, en kötü ihtimal yaptırırsınız.

Yani astarı yüzünden pahalı bir iş, ama seviyorsanız uğraşın, biz halen uğraşıyoruz :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen olc technics » 10 Şub 2014, 13:11

STK serisi ampl. öyle sanıldığı kadar muazzam bir ampl. entegresi değildir. STK 457-59-60-63-65 datasheet ini inceledim de, belli başlı ölçümler haricinde doğru dürüst bir bilgi bile paylaşılmamış.

46.jpg
STK4xx data

Zaten bir sayfa PDF ye ne kadar bilgi sığdırılabilir ki.

STK ailesi; Tr çıkış katları, komple Ampl. katları, Ampl. ön sürücü entegrelerinin başlıca kullanım alanı, komponent tarzdaki müzik setleri ve düşük maliyetli, yüksek çıkış gücü veren cihazlar. STK ampl. türevi entegreler eskilerde (70' ler ve 80' lerde) çok popülerdi. Bunun nedeni alternatif çözümlerin üretici firmaya çok pahalıya patlayacak olmasıydı. Yani alternatifler üreticinin işine gelmiyordu. Bu nedenle bu kadar tutuldular.

Bunlara rağmen STK serisi ampl. 90 larda da çok iş yaptı. Bir çok tanınmış markanın ses çıkış katlarında görülen ampl. modülü STK entegre idi.

Zamanında bir çok müzik setinin ampl. katını modifiye edip kullandım. Aralarında ses kalitesi bakımından bir fark görmedim.
En son olc technics tarafından, 31 Ekm 2014, 12:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Şub 2014, 13:22

Piyasada STK serisi entegreler patates, ancak eskilerden sökülmüşler belirli bir kalite sağlar. Forumda bununla ilgili tartışmalar vardı, şu anda kısa devre koruması bile olmayan bu patatesleri konuşmaya dahi değmez. Eski teknoloji, artık üretilmiyor, üretilmiş olanı bulunamıyor, Karaköy'de vitrinleri süslemek için halen tutuluyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Elektrolexs » 10 Şub 2014, 15:30

Zaten bu Hi-Fi sistemlerin fiyatları beni hayattan soğuttu. 5000$ Stereo 150W Amp. 50.000$ 3-4 yollu kule kabin ve alternatifleri... Bir kuleye 50.000$ vermem için ölümsüzlüğümü ilan etmiş olmam gerek :)

Tam da STK çalışmalarına başlamışken yine beni caydırdınız. Bu durumda geriye sadece LM serisi entegreler kalıyor. TDA'dan hiç bahsetmiyorum bile...
Bugün 1000₺ verip aldığımız Logitech Z906'nın içerisinde bile TDA 7294 mevcut. Her ne kadar kabin malzemesini beğenmesem de kullandığı sihirli port sayesinde deprem etkisi yaratmayı başarıyor.
Elektrolexs
Yeni Üye

Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen olc technics » 10 Şub 2014, 15:51

@Elektrolexs ;

LM 4702, LME 49810, LME49811 benzeri sürücüler hakkında ne düşünürsünüz? Bu entegreler ampl. ün sadece giriş katını içeriyor. Çıkışı darl. transistörler le (ya da MOSFET le) bir çıkış katı oluşturulup çok basit,güçlü ve kaliteli ampl. devreleri yapılabiliyor.

Datasheetler;

http://www.ti.com/general/docs/lit/getliterature.tsp?genericPartNumber=lm4702&fileType=pdf
http://www.ti.com.cn/general/cn/docs/lit/getliterature.tsp?genericPartNumber=lme49811&fileType=pdf

Bir kaç uygulama;

http://www.ti.com/general/docs/lit/getliterature.tsp?baseLiteratureNumber=snaa031&fileType=pdf
https://forum.diyaudiotr.com/entegreli-guc-yukseltecleri/lm4702-2x150w-mosfet-amplifikator-uygulama-enstantaneleri-t179.html
https://diyaudiotr.com/proje/lme49810-ve-thermaltrak-cikis-kati
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Elektrolexs » 10 Şub 2014, 16:03

Sub. kanalı olarak kullanılabilir aslında. Gümrüğe takılmayacağını bilsem www.aliexpress.com www.alibaba.com gibi sitelerde çeşitleri var, getirtebilirim.

Kafam çok karıştı aslına bakarsanız. Hala hangi entegreyi kullanacağım hakkında bir fikrim yok :roll:
Elektrolexs
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen zunda » 10 Şub 2014, 18:38

http://www.te1.com.br/wp-content/upload ... 0_50w3.pdf bu devreyi forumda birgitay da paylaşmıştı bi ara +- 3db ben bunu uyguladım mevcud malzemelerle sadece 4 tl transistörler tuttu tek kaynak beslemeli 35vdc 50 watt verdiği yazılı önünde a class preamp var daha yarım seste dinlemedim basreflex kabini yerinde gezdiriyor aliexpresten 2+1 devresi sıpariş etsen sub içinde kapibaranın darlington tr li devresi yada ras 100 dadından yenirmi bir öneride benden olsun aliexpreten arkadaşlarla beraber 7 kez ürün sıpariş ettik üzerine fiyat yazmadıkları için daha sorun çıkmadı.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen Elektrolexs » 10 Şub 2014, 18:54

Bu devreyi biliyorum, tek kaynak beslemeli devrelere nedense hep uzak kalmışımdır :) Darlington transistörlere de hep sebepsiz bir antipatiyle yaklaştım. Öneri için teşekkür ederim ama sanırım LM+STK kombinasyonlu bir devre oluşturacağım.
Elektrolexs
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Şub 2014, 14:38

Tavsiyem ucuz olsun ama güçlüdür TDA7924'lü bir bas devresi ve LM3886'lı surround hoparlörler için. HiFi bir subwoofer kavramı zaten yok, %10 distorsiyonlu bir uğultu zaten uğultudur, müzik değil. Mümkünse LM4780 kullanıp yerden tasarruf etmek de iyidir, üstelik sahtesine rastlamadım.

Şahsen ev sineması yerine, subwoofer yerine normal HiFi sistemleri film izlerken kullanmayı tercih ediyorum. Zaten apartmanda bu bile fazla.

STK'dan uzak durmanızı tavsiye ederim, orjinal bile olsa, TDA ve LM serilerinin yanında çok yavan kalıyor. Ayrıca olmayan kısa devre koruması gibi özellikler yüzünden ek önlem almazsanız kolayca da yanıverirler.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • F5 Power Amplifier
    1, 2, 3Eklenti(ler) gönderen hacı » 19 Şub 2012, 23:03