Kablo Kullanımı Yardım...

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Kablo Kullanımı Yardım...

Okunmamış iletigönderen nour » 30 Eyl 2007, 17:19

100w bir Hoperlor icin nasıl bi kablo kullanmalıyım ve uygun olmayan kabloyu kullanmam bana neler kaybettirir?:?

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
nour
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Ekm 2007, 20:58

Merhaba,

Dayanamayıp ben yazayım dedim. Kablo sisteminizin en görünmeyen ama en önemli parçalarından biridir. 100W civarındaki çoğu cihaz için içi 1,5'luk bakır kablo genel olarak kullanılır. Ancak kesinlikle bu iş için üretilmiş ve 2,5'luk kablo öneririm. İnce kablolar ısınmaya yol açar ve amfinin gücünün bir kısmı daha hoparlöre ulaşmadan yolda ısı yoluyla "buharlaşır". Bas sesler patlak çıkar, tizlerin netliği bozulur. Dolayısıyla bakır kablonun yeterli çapta, ısınmayla iletken kısmı ve izolasyonu sağlayan plastik bölümü bozulmayacak şekilde seçilmesi gerekiyor. Mümkün olduğunca da kısa tutmak gerekir ki zaten pasif filtrelerin bobin endüktansı nedeniyle oluşan sorunlarına bir de kablonun direnci fazladan ilave edilmesin.

Piyasada çok çeşitli markalı kablolar var, aslında gümüş kaplamalı bir kablo da alabilirsiniz, eğer mesafe uzun değilse. Ama ne olursa olsun, ya alabileceğiniz en kaliteli yerli kabloyu alın ya da tercihen bu iş için yapılmış markalardan birini seçin, teflon kaplamalı aşırı çok telli gümüş-bakır karışımları olabilir ama high-end'e gitmeden orta yollu da takılabilirsiniz. Hama, Bandridge de olabilir, Bandridge Karaköy'de metresi 1,5 YTL, aldım daha denemedim. Yerlilerdeki bakır oranları değişken olabiliyor, dikkat etmek lazım.

Kablo sesin rengini değiştirebilir, her kablonun farklı bir "tonu" olabilir. Dolayısyla size tavsiyem, kabloyu sisteminizin amfisi gibi bir parçası ya da bileşeni olarak görüp iyi bir kabloya yatırım yapın. İyi bir kablo zamanla eskimez, aksine kimilerine göre pişer.

Çok site var ama size high-end bir site vereyim.
http://www.timpani.com.tr/homepage.htm
Kolay gelsin, ve hayırlı olsun..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • XLR "balanced" kablo yapımı
    gönderen hoparlör » 20 Nis 2008, 21:03