XLR "balanced" kablo yapımı

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

XLR "balanced" kablo yapımı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Nis 2008, 21:03

Mikrofon bağlantısı için bir kablo yapmak zorundayım. Elimde kaliteli ekranlı mikrofon kablosu var, iki canlı uç ve bir ekran. Mikrofon bağlantıları XLR soket, bir taraf erkek bir taraf dişi. XLR fişlerin içinde üç tane bağlantı ve bir de fişin kendi ekranı var.

Bu durumda 1 toprak, 2 sıcak uç, 3 soğuk uç ve bir de fiş şasesi var. Bu durumda 1 no'lu toprak ucu ile fiş şasesinin toprağını bağlamalı mıyım? 3 canlu uçlu kablo kullanılmıyor dediler, ama ben de kararsız kaldım.

Tecrübesi olan arkadaşlarımın ilgi ve alakalarını rica ederim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Cevap: XLR "balanced" kablo yapımı

Okunmamış iletigönderen basscanabi » 06 Oca 2009, 18:49

merhaba arkadaşım

elazığda seslendirme sirketinde teknik işlere bakıyorum. mic kablolarında 2nolu pin canlı uç eğer istenirse 1.pinde başka bir canlı uç 3.pin ise gnd şase ne dersen soketin toprağına bağla 2 tararın pinlerininde aynı kablolara ve 3. pinin ekran dediğin yere bağladığından emin ol yeter
son olarak pinleri lehimlerken çok ısıtma dandik olanları hemen bozuluyo

iyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
basscanabi
Yeni Üye

İl: antalya
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Oca 2009, 16:20

Teşekkürler.

Tereddüt etmiştim ama sonunda Karaköy'deki kablolardan bakıp tanıdıklara da sorunca meseleyi anladım. Fişlerde 3 uç ve bir de şasi bağlantısı var. Ben de 2 canlı uçlu blendajlı kablo almıştım. Acaba 3 canlı + 1 blendajlı mı alsaydım dedim.

Sonuçta 1 no'Lu uç toprak, kablonun blendajı fişin hem 1 no'lu ucuna hem de şase ucuna bağlanıyor. 2 no'lu uç sıcak/gidiş (hot), 3 no'lu uç ise soğuk/dönüş (cold) uçları olarak blendajın içindeki canlı uçlara bağlanıyor.

Benim USB ses kartımın mikrofon girişleri için lazım olmuştu, yaptıktan sonra da burayı güncellememişim.

http://en.wikipedia.org/wiki/XLR_connector
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 28 Nis 2009, 21:54

XLR balanced kablolarda 1 tane + bir tane - ve 1 tane de gnd yani şase bulunur o konnektörler için içinde iki tane canlı bulunan 1 tanede şase tel bulunan zırhlı kablolardan almanız gerekir.burda şase tel gnd yeni yine şasedir içineki iki canlı kablodan istediğinizi + veya - yapabilirsiniz
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Ynt: XLR "balanced" kablo yapımı

Okunmamış iletigönderen tamircihasan » 19 Tem 2013, 18:24

elazığdaki seslendirmeci arkadaşım ortada bir yanlışlık var.
xlr kabloda
1 numara şase veya ekran olur,
2 numara pozitif canlı uç olur,
3 numara negatif canlı uç olur.

konnektörün gövdesine birşey bağlanmaz ki göreceksiniz anfi girişlerinde gövdenin denk geldiği yerde hiçbir bağlantı yoktur yani dış kasa metaline bağlantı yapılmaz. dış kasa metalini sadece kabloyu sabitlemek için kullanırsınız...
Resim
Kullanıcı avatarı
tamircihasan
DIY Audio Takipçisi

Ynt: XLR "balanced" kablo yapımı

Okunmamış iletigönderen onursal » 19 Tem 2013, 20:34

Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Reklamlar