Ses Sistemime pot bağlamam lazım yardım

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Ses Sistemime pot bağlamam lazım yardım

Okunmamış iletigönderen unview17 » 23 Nis 2010, 12:28

2 ay önce piranha 5.1 ses sitemi aldım.ses açma kapama yeri bozuk oldugundan (pot dönmüyordu) sökmek zorunda kaldım.kablolar boştayken ses sistemi son seste yani sesi pcden açıp kapıyorum.şimdi potu çıkarttıgım yerde led flnda bağlıydı onlarıda söktüm şuan 5 adet kablo war bunlar; Vol- Vol+ +5v ve Gnd dierinde isim yazmıyor sistemin çıkış gücü 22.5 w buna kaçlık pot ve nasıl bağlamam lazım ?
unview17
Yeni Üye

İl: istanbul

Ynt: Ses Sistemime pot bağlamam lazım yardım

Okunmamış iletigönderen Hazar » 23 Nis 2010, 19:27

Merhabalar,

Bir potansiyometrenin çalışması için herhangi bir beslemeye ihtiyacı yoktur aslında. Yani söktüğünüz şeyin aslında bir potansiyometre olmama ihtimali var. Hatta dijital bir kontrol olma ihtimali var.
Pot dönmüyordu demişsiniz, dönüyor da birşey olmuyor muydu yoksa hiç mi dönmüyordu? Ya da söktüğünüz parçayı atmadıysanız buraya bir fotoğrafını ekleyin. Bilinmeyen bir kablo daha var, bu da gerekli birşey olmalı.
Belki yerleşimden çıkarabiliriz.

Bu esnada sizin elinizde herhangi bir potansiyometre varsa, orta ucunu Vol-'ye, sağ ucunu da Vol+'ya bağlayarak deneyin. Çalışırsa ne ala, çalışmazsa yukarıda belirttiğimiz bilgileri vermenizi rica ediyoruz.

Kolay gelsin
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen unview17 » 23 Nis 2010, 19:49

sistem uzaktan kumandalıydı.ancak ön taraftaki o gözü ve potu sökünce kumandada çalışmadı yani hiç ayar yapamaz hale geldi.dediğin gibi vol-yi orta uca vol +yıda kenar uçlarda denedim.kablolar boştayken son sesteydi potu takınca ses kısıldı potu çevirince ise sesde oynama olmadı.çıkardığım parçaları attım ama pot oldugundan %100 eminim.
unview17
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen unview17 » 23 Nis 2010, 20:15

söktüğüm şey potansiyometreydi buna %100 eminim.ancak sistem uzaktan kumandalıydı.kablolar pota ve led gibi bi alıcıya geliyodu (kumandanın alıcısı sanırsam) hepsini sökmek zorunda kaldım ve 5 kablo çıktı karşıma şuan kullanıyorum ama dediğim gibi bi pot takarak ses ayarını yapmam lazım.dediğin gibi vol- yi orta uca vol+ yıda kenar uçklarda denedim ses son sesde deildi kısıktı ama potu çevirdiğimde bi değişiklik olmadı.malzemeleri atmasam hiç sorunum olmucaktı ama ne yazıkki attım.
unview17
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 23 Nis 2010, 20:27

Kumandanın da alıcısı oradaydı yani. O zaman şu an kumandayı kullanamıyorsunuz. Peki sistem açıldığında son seste mi açılıyor?

Potun sesi kısması doğru yoldayız manasına geliyor sanırım. Vol+ ve Vol-'yi potun kenarlarına, GND'yi de potun ortasına bağlamayı deneyebilir misiniz?
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen unview17 » 23 Nis 2010, 20:54

gene aynı gnd ortada + ve -yi kenarlara taktım olmadı + ile -nin yerini değiştip denedim gene aynı ses kısık ve potu çevirdiğimde hiç bi değişiklik yok
unview17
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 23 Nis 2010, 21:13

Rotary encoder'lar kaç uçlu oluyordu?

Söktüğünüz potansiyometre klasik 270 derece açı içinde dönen tiplerden miydi yoksa kendi etrafında sonsuz çevrilebiliyor muydu?
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Hazar » 23 Nis 2010, 21:16

e_cag yazdı:Rotary encoder'lar kaç uçlu oluyordu?

Söktüğünüz potansiyometre klasik 270 derece açı içinde dönen tiplerden miydi yoksa kendi etrafında sonsuz çevrilebiliyor muydu?

Onu soracaktım 2 mesaj önce ama "%100 eminim" deyince sormadım. Bir de pot dönmüyordu demiş, o yüzden "dönerken tık tık atıyor mu yoksa serbest mi dönüyordu" diye de soramadım.
3 uçlu bu arada rotary encoderler, aynı pot gibi.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen unview17 » 24 Nis 2010, 14:30

pot paslanmış bi vida gibi zor dönüyodu ve evet 3 uçlu bi potdu.internetten aynısını buldum http://3.bp.blogspot.com/_44kmc-nVHWQ/R ... 320/10.JPG tabi ohm değeri aynı deil ama bunun aynısıydı çıkarttığım.
unview17
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 24 Nis 2010, 14:45

Sanırım on/off anahtarlı potlardan biriydi, bir ara normalini bulamadığım için test devresi için almıştım. Karaköy'de Çelebi'den almıştım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • kondansatör yardım
    gönderen siftery » 01 Haz 2011, 13:06
    4 Cevaplar