Class-A Amplifikatör Test

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Class-A Amplifikatör Test

İletigönderen aka » 16 Mar 2016, 21:48

Hımm, baya hesaplıymış, Bunlar dolar olarak takılmasa kilo olarak takılır gümrükte, ama 2 şer 2 şer getirilebilir.
Ben class A dan anlamam, fakat bu arkadaş sanırım biraz artistik abartıya gitmiş ( kondansatörleri açık sergilediğine göre ), mantığım kanal başı 30-40 000 mf ile olur diyor.
Çünki bu güne kadar elimden geçen hiç bir class A da böyle bir abartı görmedim, kimbilir belkide gördüklerim yanlış, bu arkadaşın uygulaması doğru.
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

İletigönderen birgitay » 16 Mar 2016, 23:53

Bende size katılıyorum.... Bunu yapan kişinin mantığını size söyleyeyim : Skop eğrilerine bakarsanız bu Jean Hiraga tam anlamı ile 1mhz'ere kadar frekansı bozmamış. Eğer kondansatörler değeri düştükçe yüksek frekanslarda beslemeden dolayı sorun yaşayabilir . E bizim 20khz'den yukarısına ihtiyacımız yokki :D Labaratuvar testleri için yapmış bence bunu.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 00:36

Öyle demeyin,ben kullandığım amplinin en az 100khz e kadar düzgün frekans cevabı olsun isterim.
Uygun kalitede kondansatör bulabilmek benim açımdan kolay olmadı,bulabildiğim 15000mf 63v kondansatörler de rail başına 2,5A çeken bir ampli için yeterli olmadı.Bende kapasite çoklayıcı ile beslemeyi yaptım,çok da iyi yapmışım,çok verimli bir uygulama.Benim classA da kullandığım besleme şu şekilde.Kanal başına 120.000 mf kondansatör ve kapasite çoklayıcı
besleme.JPG
besleme.JPG (83.72 KiB) 601 defa görüntülendi
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen onursal » 17 Mar 2016, 03:33

Ana kondansatörlerin değerleri frekans karakteristiğini etkilemez.
Ana kondansatörlerin değerleri büyük olursa ripple azalacağı yerde artabilir de. Çünkü kondansatörlerin boşalma süresi ripple değerlerine etken olduğu gibi, bu sefer de dolma süresi ile ters yönde bir ripple oluşacaktır.
Ana kondansatörün değerinin artırılması sanıldığı gibi HUM sesinin azaltılmasına etken değildir. Hum oluşması o an çekilen akım değeri ve kondansatörün dolma boşalma grafiğidir. Bu dolma ve boşalma grafiğinin genliği ne kadar çok ise o denli gürültü seviyesi gözlemlenir.
Ana kondansatörlerin değeri, ripple değerinin, eşdeğer bir eğri ile hesaplanarak bulunması gereklidir.
Bu kondansatörlerdeki en önemli unsur ESR değeridir. Bu değer ne denli küçük olursa akım kapasiteleri o denli artacak ve tüm frekans bölgelerindeki ripple değerleri minumum seviyede olacaktır.

Orijinal ve kaliteli yapılmış CLASS-A olsun, CLASS-AB olsun belli değerde tutulmasının sebebi budur.
Arkadaşımız Özgürecenin hurdacıdan almış olduğu technics SUV4 incelediğimizde görülmüştür ki.
Verilen çıkış gücü CLASS-A için 2X60W RMS. 2X100W peak tır.
Kullanılmış ana kondansatörler ise 2 adet 8200uF LOW-ESR tiptendir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

İletigönderen birgitay » 17 Mar 2016, 12:41

Amatör yazdı:Öyle demeyin,ben kullandığım amplinin en az 100khz e kadar düzgün frekans cevabı olsun isterim.
Uygun kalitede kondansatör bulabilmek benim açımdan kolay olmadı,bulabildiğim 15000mf 63v kondansatörler de rail başına 2,5A çeken bir ampli için yeterli olmadı.Bende kapasite çoklayıcı ile beslemeyi yaptım,çok da iyi yapmışım,çok verimli bir uygulama.Benim classA da kullandığım besleme şu şekilde.Kanal başına 120.000 mf kondansatör ve kapasite çoklayıcı
besleme.JPG

Bu Kondansatör'leri nereden buldunuz ? Bende 10000uf'leri paralel bağlayıp birşeyler yapayım dedim ama , maalesef hem yer açısından çok büyük olacak ama bir nedenlede Esr değerleri düşecek...... Onursal abinin dediği gibi Kondansatör kapasitesi Frekans band aralığını belirlemez , ama o yüksek frekanslarda dalgalanma olursa o frekanslar bozulabilir.... Elbetteki 100khz frekans bandı oldukça Ses için yüksek ama , buna göre yeterli kapasite etkin olacaktır. Ayrıca , Class A lara verilen öenm ( Hi-fi ) ciler biraz takıntılı mesela ufak Riaa preamp için bile akü bağlıyıp Pont To Point yapıyorlar...... Aslında istesem Turet Board üzerine En kral Class A yı dizerim....... Malzemelerin birbirine direk lehimini sağlarım bunun benim için şuan önemi yok :D Extra eziyet :D İsteyen olursa neden olmasın :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 17:05

Onursal Bey,sizdeki technics in classA sı bizimki gibi değil, sanırım bir kelime oyunu bu new classA.

Ben bu kondansatörleri forumdaki bir arkadaştan satın almıştım,fiyatı çok uygundu.
Benim uygulamamda kapasite çoklayıcı müthiş etkili oldu diyebilirim.Bunun gürültü bastırma oranını elimdeki bütün kondansatörleri paralel bağlasam elde edebileceğimi sanmıyorum.Kondansatörlerin kalitesi çok önemli tabiiki.Özellikle ampliyi stereo olarak kurarken şasi bağlantıları çok önemli,bu kadar yüksek akım ile uğraşmak çok öğretici oluyor,humm,hıss,fıss ve hışırtılar en ufak kablo hareketleri ile ortaya çıkarak can sıkıyor,özellikle birkaç yüz khz hatta mhz frekans cevabı olan ampliler büyük sorun,tabiiki yüksek frekans osilasyonu hem ısı hem de parazit olarak geri dönüyor,devrenin tasarımsal olarak teyid edilmiş olması gerekli.
Hiraganın amplisinde 2,2nf kondansatörü geribeslemede kullanması enteresan,bu hali yüksek frekanslardaki hıızını etkiler diye düşünüyorum.Gerçi 1 mhz de sinüs cevabı etkileyici ve kayıpsız görünüyor.Kafam karıştı doğrusu.
Yaptığım besleme devresi bu,hatırladığım kadarı ile çıkış transistörlerini daha güçlü olanları ile değiştirmiştim.12K direnci değiştirerek ve çıkış voltajını biraz düşürerek daha etkin bir ripple bastırması sağlanabiliyor,tabiiki transistörlerin de iyi soğutulması gerekli,ben bu iş için 750gr bir soğutucu kullandığımı hatırlıyorum.
http://sound.westhost.com/project15.htm
Amatör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen onursal » 17 Mar 2016, 17:40

Amatör yazdı:Onursal Bey,sizdeki technics in classA sı bizimki gibi değil, sanırım bir kelime oyunu bu new classA.

Ben bu kondansatörleri forumdaki bir arkadaştan satın almıştım,fiyatı çok uygundu.
Benim uygulamamda kapasite çoklayıcı müthiş etkili oldu diyebilirim.Bunun gürültü bastırma oranını elimdeki bütün kondansatörleri paralel bağlasam elde edebileceğimi sanmıyorum.Kondansatörlerin kalitesi çok önemli tabiiki.Özellikle ampliyi stereo olarak kurarken şasi bağlantıları çok önemli,bu kadar yüksek akım ile uğraşmak çok öğretici oluyor,humm,hıss,fıss ve hışırtılar en ufak kablo hareketleri ile ortaya çıkarak can sıkıyor,özellikle birkaç yüz khz hatta mhz frekans cevabı olan ampliler büyük sorun,tabiiki yüksek frekans osilasyonu hem ısı hem de parazit olarak geri dönüyor,devrenin tasarımsal olarak teyid edilmiş olması gerekli.
Hiraganın amplisinde 2,2nf kondansatörü geribeslemede kullanması enteresan,bu hali yüksek frekanslardaki hıızını etkiler diye düşünüyorum.Gerçi 1 mhz de sinüs cevabı etkileyici ve kayıpsız görünüyor.Kafam karıştı doğrusu.
Yaptığım besleme devresi bu,hatırladığım kadarı ile çıkış transistörlerini daha güçlü olanları ile değiştirmiştim.12K direnci değiştirerek ve çıkış voltajını biraz düşürerek daha etkin bir ripple bastırması sağlanabiliyor,tabiiki transistörlerin de iyi soğutulması gerekli,ben bu iş için 750gr bir soğutucu kullandığımı hatırlıyorum.
http://sound.westhost.com/project15.htm

Kelime oyunu mu değil mi bilmem. Ama entegreleri hatıra diye saklıyorum :D
Bozuk mu sağlam mı bilmiyorum. Ancak şunu belirteyim.
Bu iki entegreyi soğutmak için özel alaşımlı alüminyum soğutucu kullanmışlar. Aynı soğutucuyu yarısı kadar kestikten sonra STK465 i takmış idim. Full güçte (40W) yarım saat kadar çalıştırdığım halde ısı 40 'C yi aşmamıştı.
Orijinal transformatörü 480W idi ve çıkış gerilimleri yanlış hatırlamıyorsam 2X38V civarı idi.
IMG_0619.JPG

Sizler de bu entegrenin teknik verilerini inceleyip kesin kanaatinizi oluşturabilirsiniz.
Benim anlatmak istediğim nokta şudur.
Kötü ya da iyi bir ampli ve zamanında binlerce dolara satılmış bir üretim. CLASS-A veya değil, ama belli bir kalitesi var.
Orijinal değerlerini incelediğimizde de görmekteyiz ki gürültü seviyesi oldukça iyi bir cihaz.
Peki böyle bir cihazda neden sadece 8200 gibi bir değerde kondansatör kullanmışlar. Acaba yeterlimi imiş yoksa firma üretim maliyetinden mi kaçmış. :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 17 Mar 2016, 18:40

Acaba o zamanın şebeke gerilimi ile şimdiki arasında fark olabilir mi? Bu 220v ac zamanla daha asabi olmuş olabilir mi? :)
Şaka bir yana,
Bende de bir pioneer sx636 var 1974 model, 2x25 watt çıkış gücünde, onda da yanlış hatırlamıyorsam 300w civarı trafo ve 2x5600mf kondansatör kullanılmış.

Ripple bastırmada tabiiki şasileme tekniği büyük ölçüde önemli,bunu kendim yaptığım amplide deneyerek gördüm.
Ancak tek kanal olarak rail başına sürekli yaklaşık 2,5A toplamda 5A çeken bir ampli ye de sanırım 2x15000mf kondansatör yeterli gelmeyecektir en azından benim elimdekiler ile bunu başaramadım.
Onursal Bey,siz bu konulara benden çok daha hakimsiniz,herhangi bir iddiam yok bu konuda.Ancak siz daha önce hiç pure classA bir ampli denemediz mi acaba?Benim denemelerimde gördüğüm, AB amplilere oranla 10kat daha yüksek bir besleme kondansatörü istiyorlar.Bunuda sürekli çektikleri yüksek akıma bağlıyorum.
Yani sizdeki technicsde 65W için 2x8200mf kond kullanılmış ise pure classA 35-40W için 2x80.000mf kullanılması gibi,hadi çok daha kaliteli kondansatörler bulduk desek bile 2x40-50.000mf dan aşağı kapasite ile bu gücü alabilmek kolay olmayacaktır,bence tabiiki.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen onursal » 17 Mar 2016, 19:57

Amatör yazdı:Acaba o zamanın şebeke gerilimi ile şimdiki arasında fark olabilir mi? Bu 220v ac zamanla daha asabi olmuş olabilir mi? :)
Şaka bir yana,
Bende de bir pioneer sx636 var 1974 model, 2x25 watt çıkış gücünde, onda da yanlış hatırlamıyorsam 300w civarı trafo ve 2x5600mf kondansatör kullanılmış.

Ripple bastırmada tabiiki şasileme tekniği büyük ölçüde önemli,bunu kendim yaptığım amplide deneyerek gördüm.
Ancak tek kanal olarak rail başına sürekli yaklaşık 2,5A toplamda 5A çeken bir ampli ye de sanırım 2x15000mf kondansatör yeterli gelmeyecektir en azından benim elimdekiler ile bunu başaramadım.
Onursal Bey,siz bu konulara benden çok daha hakimsiniz,herhangi bir iddiam yok bu konuda.Ancak siz daha önce hiç pure classA bir ampli denemediz mi acaba?
Benim denemelerimde gördüğüm, AB amplilere oranla 10kat daha yüksek bir besleme kondansatörü istiyorlar.Bunuda sürekli çektikleri yüksek akıma bağlıyorum.
Yani sizdeki technicsde 65W için 2x8200mf kond kullanılmış ise pure classA 35-40W için 2x80.000mf kullanılması gibi,hadi çok daha kaliteli kondansatörler bulduk desek bile 2x40-50.000mf dan aşağı kapasite ile bu gücü alabilmek kolay olmayacaktır,bence tabiiki.

Amatör.
Ben zamanında 1W tan tut ta 200W a kadar CLASS-A ampliler ile uğraştım. Öyle ki 200W lık bir CLASS-A amplinin sistem GROUND terminali ve ana BARA'ların kalınlığı, dolayısı ile ana kondansatörlerin akım yollarının kalınlığı için bir dünya para harcamış ve hesaplar yapmıştım.
Sistemde kullanılan ana BARA'ların kalınlığı 1cm ye 3 mm kalınlığındaki bakır çubuklar idi :D

Sonuçta şunu gördüm.
En iyi CLASS-A ile en kötü STK465 CLASS-AB arasında pek fark yok. Bu farkı anlayabilmek için bir ev parası kadar kaliteli hoparlörler kullanmalısın.
Yeter ki her iki amplinin tasarımını ilmine uygun yapabilesin.
Bir CLASS-A amplinin geçiş distorsiyonu prensipte yok varsayılmakla beraber bir CLASS-AB amplide bu distorsiyon %0.1 ise bizim gibi kulakları eskimiş kişiler bu farkı anlayamazlar. Kaldı ki kulakları sağlam olan insanların anlayabileceği de şüphelidir.
Ama forumlar incelendiğinde görülmektedir ki çoğu kişiler bir amplinin GÜRÜLTÜ unsurları ile boğuşmaktadır. Çünkü gürültü unsurunun yegane sebebi GROUNDING ile ilgilidir.
Örnek olarak senin besleme devresini incelediğimde tasarımında ciddi hatalar gördüm.
besleme.png

Halbuki benim amplimin besleme devresini incelediğimizde sadece 2 adet 4700uF LOW-ESR kondansatörden başka birşey yoktur. Bu kondansatörleri Özgürecenin amplisini yaparken almıştım. Ama kart küçük gelince yerine 2 şer adet normal 4700uF kondansatör bağlamıştım. (ESR için)
IMG_0620.JPG

2.5A lik akım gereksinimi için bile 4700-6800uF civarı kondansatör yeterlidir. Önemli olan tam yükteki ripple değeridir. Bir ampliyi tam yükte açtığımızda bu ripple değeri 100-200mV civarında ise hiç uğraşma bu gürültüyü duyamazsın.
Ampli boşta iken daha az akım çekeceği için ripple değeri de düşük olacaktır. Bu durumda hangi kondansatör olursa olsun tam dolu olacağı için ana besleme kondansatörlerine bağlı bir RIPPLE gürültüsünden bahsedilemez.
Forumumuzda bir konu içerisinde bu olay incelenmiş idi.
Arkadaşımız gürültüleri bastırabilmek için dayanmış idi kondansatörlere :D
onyukseltec-tonkontrol/ses-cok-net-ama-bass-sesini-alamiyorum-t1955.html
İlgili konu sonuna kadar okunursa görülecektir ki gürültülerin sebebi kondansatör değerleri değildir.
Daha önce belirtmiş olduğum üzere;
Kondansatörlerin değerleri büyüdükçe dolma süresi de uzayacaktır. Bu da ripple değerlerinin ters yönde artması anlamına gelir. Bir CLASS-A ampli ile CLASS-AB ampli için kondansatör değerlerini yükseltme oranından bahsedersen anlaşamayız.
Önemli olan amplinin TAM YÜKTEKİ akım gereksinimi ve bu akımdaki RIPPLE değeridir.
TEMEL HESAP.
CLASS-A Ampli %25 verimle çalışır. CLASS-AB ampli (sadece B ken) %50 verimle çalışır.
Aynı güç katsayısı için akım değerlerimizi hesaplayalım.
30W için çıkış gerilimimiz 15V RMS ise demekki çıkış akımımız 8ohm yükte 2A olacaktır. Temel çıkış karakteristiğidir.
CLASS-B %50 verim = ana beslemeden çekilen akım kabaca max 4 A
CLASS-A %25 verim = ana beslemeden çekilen akım kabaca max 8 A
Eğer besleme gerilimimiz daha yüksek ise ve ampli çıkış gerilimimiz o oranda yüksek ise (Çıkış empedans gerekliliği)
Ampli çıkış gerilimimiz 20V RMS ise 8 ohm yük altında kabaca 1.5 A
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İletigönderen birgitay » 17 Mar 2016, 20:16

Jean Hiraga için bu regüle devresini yaparsak acaba Kondansatör derdinden kurtulabilirmiyiz ? Zira tam 2x35 volt dc voltaj alırsak süper. Bunun için değerlerde değişiklik yapmak lazım mı ? Yoksa simule edip mi deneyim ?
Eklentiler
p15_fig3.jpg
birgitay
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir