A class Amplifikatör

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: A class Amplifikatör

Okunmamış iletigönderen onursal » 08 Oca 2015, 22:12

Ciğerim Amatör :D
Mesleğim gereği çok pahalı profesyonel ekipmanlarla çalıştım. Çoğunun ölçü ve bakımından ben sorumluydum. Avatarımda görülen NEUTRIK analizörü yıllarca kullandım.
CLASS-A bir amplinin tek özelliği teorik olarak geçiş distorsiyonunun (IMD) olmadığı varsayılan amplilerdir.
Günümüzde açıklanan ve IMD ve hatta THD olarak binlerde hatta onbinlerde seyreden CLASS-AB amplifikatörün arasındaki farkı KULAKLARINLA hissedemezsin.
Bizim NEUTRIK bile zor ölçüyordu :D
Elbette her iki amplifikatörün arasında bazı duyumsal farklar bulunmaktadır. İnsanların duyumsal olarak algıladığı farklar
1 GÜÇ BANDI
2 FREKANS KARAKTERİSTİĞİ dir.
Bu iki özelliğin tam anlamını bilen arkadaşlar, A sınıfı bir amplinin kışın SOBA niyetine kullanılacağını iyi bilirler :D
Hatırlarsan sendeki hoparlörlere bir ara sulanmıştım. O kalitede bir hoparlör için elbette CLASS-A kullanılabilir. Bunun için kimseyi yadırgamam.
Ama rica ediyorum %1 - %0.1 lik IMD seviyesini o hoparlörler ve kulağımla algılıyorum deme :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 08 Oca 2015, 23:31

Geçiş distorsiyonu denilen olay sanırım ilk nesil transistörlü amplilerde izlenebiliyordu.
Ben görebildiğim yeni nesil AB sınıfı ampliler 20ma gibi bir bias ile bu sorunu çözebiliyorlar.

Benim fark olarak hissettiklerimi distorsiyon olarak değerlendiremem tabiiki.Sanırım o sıcaklığın sese de etkisi oluyor :) Ses daha bi organik diyeceğim ve detay diyebileceğim üst frekans harmonikleri çok daha belirgin ve hissiyatlı :)
Aynı kaynak ve aynı hoparlörler ile benim hissettiklerim bu yönde.
Belki dediğiniz gibi,frekans bandı ve dinamik sunum alanı hp lerde olduğu gibi amplifikatörlerde de etkin ve duyulabilir farklar yaratıyor.

Yoksa classA bir sobayı dinleme için kullanmak israftan başka bir şey değil mi? :) Ne dersiniz.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Oca 2015, 00:01

Band genişliği ve bağlı olarak GÜÇ BANDI kavramları senin;

Ses daha bi organik diyeceğim ve detay diyebileceğim üst frekans harmonikleri çok daha belirgin ve hissiyatlı :)

açıklamasının en temel açıklamasıdır.
Bunu şu şekilde anlatayım.
İster A sınıfı olsun isterse AB sınıfı olsun iki adet ampliye en az 10 band mümkünse 20 band EQ bağla.
EQ dan sadece 18 KHz ve 22KHz bandlarını açıp kapatarak duyduğun hissiyatı A sınıfına benzetmeye çalış.
(AB amplinin güç bandı düşük ise bu frekansların etkileşimini farkedemezsin)
Daha sonra A sınıfı ampliye EQ u tak ve bahsi geçen bu frekansları iyice kapat. AB sınıfına yaklaşmaya çalış.
Hatta istediğin herhangi bir frekansı az ya da çok açarak detay kaybolmalarını veya detay artışını test et.
Göreceksin ki bir yerlerde A sınıfı ile AB arasında pek fark yok.

A sınıfı artık günümüzde üretiliyor mu bilmiyorum. Ama parası olan birisinin alıp ta evine koymasında sakınca da görmem.
Ben Türkiyede A sınıfının değil AB sınıfının hakkını verebilecek eser kayıtlarını bile göremiyorum. Hi-Fi meraklısı olduğum için de yıllardır PLAK merakım vardır. Plakların yeniden hortlaması ile gidip birkaç plak daha almıştım.
Emeğe saygı diye bas bas bağıran vatandaş-ı CEMİL'ler master kaydını MP3 gibi sıkıştırılmış bir formatta yapıp, sonra bunu yeniden plağa basmışlar. Utanmadan tanesini 40-50TL ye satıyorlar :evil:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 Oca 2015, 00:10

Bensiz tartışıyorsunuz yine :D Komik komik şeyler yazmadan :D
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Oca 2015, 00:21

birgitay yazdı:Bensiz tartışıyorsunuz yine :D Komik komik şeyler yazmadan :D

Ne yapayım Amatör'ü dişime göre buldum. başkasına gücüm yetmiyor.
Üstelik ben de bir radyo amatörüydüm bir zamanlar :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 Oca 2015, 00:37

İyi yapmışın abi dişini fırçala arada bir çürümesin :D Bende Model Uçak Klüp'lerinde cirit atıyordum bira :D Bu ses sistemlerinden para kazanacağım diye herşeyden vazgeçtim sürünüyorum Elhamdülillah !!!!
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Oca 2015, 14:57

Onursal Bey,classA bir amplifikatör sınırlarına diğer topolojiler ile dayanmak kolay olmasa gerek diye düşünüyorum.
Amaç yüksek çıkış gücü değil ise eğer,iyi tasarlanmış bir pure classA bir ampli nin ses karakterini yakalayabilmek kolay değil bana göre.En azından ben denk gelmedim böyle bir amplifikatöre.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Oca 2015, 00:44

Amatör yazdı:Onursal Bey,classA bir amplifikatör sınırlarına diğer topolojiler ile dayanmak kolay olmasa gerek diye düşünüyorum.
Amaç yüksek çıkış gücü değil ise eğer,iyi tasarlanmış bir pure classA bir ampli nin ses karakterini yakalayabilmek kolay değil bana göre.En azından ben denk gelmedim böyle bir amplifikatöre.

Lambalı amplifikatörlere ne dersin adamım :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 10 Oca 2015, 01:47

İyi bir lambalı classA nın sesine doyulmaz tabiiki derim.
Herne kadar iyi bir lambalı ampli dinlememiş olsamda. :)
Amatör
DIY Audio Gurusu

Önceki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • CLASS D AMPLİFİKATÖR ŞEMASI
    1, 2gönderen umut1001 » 12 Mar 2007, 03:35
    17 Cevaplar