class A 8w

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: CLASS A

Okunmamış iletigönderen dr.eLx_ » 21 Nis 2010, 01:38

besleme 60w uygun mu?
dr.eLx_
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: eem öğrencisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Nis 2010, 05:56

Ancak yeter ama stereo için az kalır bence. Class A deli akım çekeceğinden ve de piyasadaki trafoların kolayca ısınacağını düşünürsek iyi bir ses için 120W almanı tavsiye ederim. RAS10 için 120W almıştım25-30TL gibi birşeyd, galiba.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen dr.eLx_ » 28 Nis 2010, 00:03

hoparlör kardeş, devreyi test ettiysen sonuçları paylaşabilir misiniz?
dr.eLx_
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Nis 2010, 15:44

Maalesef test etmedim, simülasyon yarıda kaldı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen emirbaran » 28 Haz 2011, 14:55

Merhaba arkadaşlar.
Aranıza yeni katıldım. Tesadüfen rastladım sitenize , bilgi ve tecrübe konusunda kendimi geliştirebileceğimi düşünüp hemen üye oldum. Çok başarılı ve güzel bir ortamınız var burada.
Hep a class bir amfim olsun istemişimdir. Daha önce entegreli ve BJT çıkışlı amfiler yapmıştım ama dediğim gibi hep a class'a karşı hep bir merakım vardı. Neyseki forumda konudaki devreye rastladım. Denemek istedim. İyikide denemişim. Çok güzel sonuç aldım.
28062011346.jpg

28062011347.jpg

Opamp dual olduğu için stereo yapayım dedim. Bakır plakete yapıcaktım fakat pek programlarla aram olmadığı için delikli plakete uyguladım.Hem Kabloları daha kalın yapma şansım oldu böylece. Isı hakkında bişey söylememe gerek yok galiba. Küçük bir soba :)
Herkese Başarılar ve iyi günler diliyorum.
emirbaran
Yeni Üye

İl: Samsun
Meslek: öğrenci

Okunmamış iletigönderen sarpkaya » 28 Haz 2011, 21:19

Elinize sağlık iyi bir iş çıkartmışsınız.yalnız mosfetlerin ayaklarını yalıtmanızı öneririm.iyi çalışmalar.
Hayalgücü bilgiden daha önemlidir...
(Albert Einstein)
Kullanıcı avatarı
sarpkaya
DIY Audio Takipçisi

İl: BARTIN

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen dr.eLx_ » 03 Oca 2012, 13:43

üni. sınavı nedeniyle projelerime ara vermek zorunda kalmıştım.uygun bir zamanda tekrar başlayacağım.
dr.eLx_
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen levrek » 29 Oca 2012, 21:53

Class A hakkında okuduklarım, bu amfinin tartışılmaz ses kalıtesinin ve düşük distorsyon seviyesinin yanısıra verimsizlikte üzerine amfi tanımam misali bir dikeni olduğunun farkında biri olarak, birclass A macerasına girdim.
Devrenin temel prensibini bozmadan, burada verilen şemayı biraz değiştirerek, dual opamp yerine, singel opamp kullanarak devreyi tamamladım.
Isınma konusunda namnı değer soba hakikaten verimli çalışıyor.. Bu nedenle kutu tasarımında bir fan kullanma gereği ve emniyetini gözardı etmedim.
Devreyi prototip bazında çalıştırdım. Ses gerçekten muhteşem. Vokallerdeki netlik, Bas seslerinin dolgınluğu ve orantılı temiz mid ve tiz harmoniği kendini hissettiriyor.Açıkça Class A , class lığını ortaya koyuyor.Ancak resimlerdeki devrede prototip devreye göre transistör konumlarında bir değişiklik yaparak, transistörleri direk soğutucuya bağladım. Umarım diğer amfilere göre oluşabilecek daha fazla sıcaklık herhangi bir negatif yaratmaz.
Kutulama süreci biraz ağır gidiyor. Yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemek daha doğru bu amfide .
Besleme regülesiz 35 Amp. köprü, 2x12 V - 120W bir trafo ile sürülecek olan 2x15000 mF, 4x 10000 mF kondansatörleri ihtiva eden bir filtre devresinden oluşmaktadır.
İleri aşamalarıda sizinle paylaşacağım. Deneme seferlerinde umarım bir aksilik olmaz . Aksi takrtirde desteklerinize ihtiyaç olabilecek.
Herşey dört,dörtlük çalıştıktan sonra şema ve pcb çizimini eke koyacağım.
Diğer bir konuda fikrinizi almak istedim.Bu amfiyi direk kaynaktan süreceğim. kutu içerisinde herhangi bir preamfi katı olmayacak,
Daha önceden Hİ fİ speklerinde olan fet buffer lı , Baxhandall ton katı olan ve LM 4562 opamp üzerinden sürülen bir çalışmam olmuştu. Benim beklentimi fazlası ile karşılayan, gerçekten çok kaliteli ses almıştım.
Bu amfiye ayrı bir kutuda ton kontrollu preamp yapmak isterim. Daha öncede belirtildiği gibi bazen sese biraz renk katmak kötü olmayabilir. Hatta bu preamfi katını devreden çıkartabilecek bir switch bile konulabilir.
Bu konuda ( ayrı preamp ) deneyiminiz oldumu? Oldu ise, görüş rica ederim.
Selamlar
Eklentiler
classa_3.jpg
classa_2.jpg
classa_1.jpg
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen levrek » 05 Şub 2012, 03:16

Devre bugün çalışır hale geldi. :D
Class A ile ilgili genel yazılanlar,özellikle Ras 10 çalışmalarında sarfedilen emekler ve sonuçları, özellikle besleme katı ile ilgili aktarılan tecrübeler benim için cidden ilk denemede uğraşacağım bir devreyi işaret ediyordu.
İlk çalıştırmamda, hoparlörden hiç bir gürültü ve ses alamadığım için bağlantılarda bir problem var diye kontrol ettim. ama herşey yolunda idi. CDplayer'ın play tuşuna basınca Class A nın diğer amfilerden farklı tınısı hoparlörlerden duyuldu. Tek kelime ile ses muhteşem.
İşin en güzel tarafı ne bir Hum,nede, güç kaynağı yetersizliği ile ilgili filtre sorununa bağlı istenmeyen seslerin hiç biri yoktu. Boşta sesi sonuna kadar açsamda çok hafif, ( direk tweeter a kulağınızı yasladığınızda ) bir tıslama sesi var. Kablolar deneme amaçlı ve olması gerekenden uzun. Sinyal hattıda öyle. Ama tuhaftır, hiç bir rahatsız edici unsur gözlemlemedim.
Amfi sorunsuz çalışmış , denenmiş olduğu için, plaket çizimini ve şemada, sadece opampda yaptığım değişikliği ekte veriyorum.
Ben genelde Paint'te çiziyorum. Çizim programları ile mukayese edilmez ama ,devreyi yapmak isteyen arkadaşlar, tekrar çizebilirler. Ancak çizimde yapılacak olası değişikler nasıl bir fark yaratır bunu kestiremem. Bu sizin sorumluluğunuzda.
Daha öceki yayınlanan yazılarda Class A dinlemek bağımlılık yapıyor diye bir anlatım vardı. Bu gerçekten çok doğru. Transistörlü ve Gainclone pek çok amfi yaptım. Başarılı ve gayet iyi ses aldığım amfiler oldu . Ama gerçekten bu başka.
Diğer taraftan 8- 10 W olarak güç aralığı tanımlanıyor. Ancak ses okadar doluki sanki çok daha güçlü bir amfi dinliyorsunuz hissi veriyor. Çıkışlarda DCgerilim yaklaşık 20 mW buda kabul kriterlerinin içerisinde.
Isınma sorunu yok. Ana aluminyum soğutuculara entegre 2 mm. aluminyum taban ve kapakda soğutmaya katılıyor. Bu durumda 50 derecelik termostata bağlı fan ( havayı emip dışarı üflüyor ) yaklaşık 40 dakika sonra devreye girdi . Ses az olsun diye 9 V luk 2 watt lık ayrı bir trafo ile sürülmüştür. Bu şekilde motor seside bertaraf edildi.Yıldız Graund prensibi ile giriş şasisi hariç tüm şasiler bir noktadan çıkıyor. Sinyal giriş hattı şasisi önce bu noktaya bağlı idi. Çok hafif bir ses hissettim. Bunu tek plaketten şasiye bağladım. ve bu sesde gitti .Amfide boşta iken hiç ses kalmadı.
Bas - mid - tiz uyumu inanılmaz iyi . Bazı yaptığım amfilerde bu 3 lüyü bu kıvamda kulağın istediği tınıda almak malesef zor oluyor. ( Ras 100 hariç )
Şemayı bulup yayınlayan arkadaşa teşekkür ediyorum.
Selamlar
Eklentiler
classa1a1guckaynagi.JPG
classa1a1guckaynagi.JPG (25.3 KiB) 1214 defa görüntülendi
IMG_0046.jpg
IMG_0045.jpg
8-10-Watts-Class-A-MOSFET-Power-Amplifier.gif
8-10-Watts-Class-A-MOSFET-Power-Amplifier.gif (6.55 KiB) 1214 defa görüntülendi
dpi_1a-stereo.jpg
dpi_1a-stereo.jpg (52.28 KiB) 1214 defa görüntülendi
levrek
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen levrek » 05 Şub 2012, 03:22

Arkadaşlar , güç kaynağının girişi DC olacak . Alternatif değil. Yani 35A doğrultucu diot sonrası + / - ve GND gireceğiz.
Selamlar
Eklentiler
classa1a1guckaynagi.JPG
classa1a1guckaynagi.JPG (25.29 KiB) 1213 defa görüntülendi
levrek
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti