class A 8w

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri » Transistörlü ve MOSFET'li (solid state) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: CLASS A

Okunmamış iletigönderen dr.eLx_ » 09 Mar 2012, 21:37

Kulaklık amplifikatöründeki gibi;

Resim

yarı iletkenlerden tasarruf etmek adına, direnç üzerinden çıkış almak için ne gibi değişiklik/hesaplama gerekir?
dr.eLx_
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: eem öğrencisi

CLASS A

Okunmamış iletigönderen levrek » 19 Eyl 2012, 23:20

Arkadaşlar hepinize merhaba,
Daha önce sizinle paylaştığım çalışmam sonuçlandı. Class A ses kalitesi kendine özgü bir ses regi ile farklı bir yeri varemış. Bunu sistem tam olarak tamamlanınca çok daha net anladım. BU nedenle Bir önceki LM 3886 Amfimin yerine bir süre bunu kullanacağım. BU nedenle komple bir set haline gelldi. Preamfi de fet buffer katı ile sürülen arada baxhandall ton katı ve çıkışda LM4562 dua opamp kullanıldı.
Distorsyon v.s ölçebilecek teknik bir altyapım yok. Ancak tek kelime ile ses muhteşem. Tek sorun ,ki buna nekadar sorun diyebiliriz. Kolonlara yaklaşık 20 cm . mesafeden çok hafif bir hum sesi var. Bunu ne yaptımsa kedsemedim. Ama dinleme mesafesinden hiç bir şey duyulmuyor. Belki baskılı devrede bir tasarım hatası olabilir. Daha önce sizlerle paylaşmıştım. bu konuda bir görüşünüz varsa paylaşmanızı rica ederim.
DEvrenin soğutma mantığı oldukça farklı, Ana soğutuculara entegre edilmiş olan Aluminyum hava kanalları ve amfinn alt ve arka 2mm. alu . gövdesi soğutma işini üstleniyor. 60 derecede açan bir termostat sogutucu bloğuna bağlı . yaklaşık çalıştırdıktan 30 dakika sonra fan devreye giriyor. Fan devreye girdikten sonra sistem kısa sürede stabil hale geliyor. 4 saat sürekli orta güçde çalıştırdım. hiç bir sorun yok. Hatta enterasan olan, sistem belli bir sıcaklığa ulaştıktran sonra ses dahada iyileşiyor gibi. Bu dvreyi yapmanızı öneriyorum. Çalıştırıldığı ve performans anlamında çok iyi ses aldığım için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.
Selamlar
Eklentiler
IMG_0171.JPG
IMG_0169.JPG
levrek
DIY Audio Takipçisi

Ynt: class A 8w

Okunmamış iletigönderen hamist » 20 Eyl 2012, 01:11

Bitmiş iş, en iyi iştir.
Güzel de olmuş ayrıca.
Keyifle dinleyin.

Hum için bu linkte verdiğim detayları bir kontrol edin bence.

elektrik-elektronik/amplifier-wiring-t1652.html

Kablolama devre kadar önemlidir.

Hangi jfet buffer kullandığınız?
Sitede LM3886 ile düşünülmüş jfet buffer ise henüz asıl detayları alamadığınızı söyleyebilirim.
Devrenizi bir de buffer devre dışı olarak denediniz mi?

Başarılar
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 20 Eyl 2012, 18:44

[quote="levrek"]Arkadaşlar hepinize merhaba,
Daha önce sizinle paylaştığım çalışmam sonuçlandı. Class A ses kalitesi kendine özgü bir ses regi ile farklı bir yeri varemış. Bunu sistem tam olarak tamamlanınca çok daha net anladım. BU nedenle Bir önceki LM 3886 Amfimin yerine bir süre bunu kullanacağım. BU nedenle komple bir set haline gelldi. Preamfi de fet buffer katı ile sürülen arada baxhandall ton katı ve çıkışda LM4562 dua opamp kullanıldı.
Distorsyon v.s ölçebilecek teknik bir altyapım yok. Ancak tek kelime ile ses muhteşem. Tek sorun ,ki buna nekadar sorun diyebiliriz. Kolonlara yaklaşık 20 cm . mesafeden çok hafif bir hum sesi var. Bunu ne yaptımsa kedsemedim. Ama dinleme mesafesinden hiç bir şey duyulmuyor. Belki baskılı devrede bir tasarım hatası olabilir. Daha önce sizlerle paylaşmıştım. bu konuda bir görüşünüz varsa paylaşmanızı rica ederim.
DEvrenin soğutma mantığı oldukça farklı, Ana soğutuculara entegre edilmiş olan Aluminyum hava kanalları ve amfinn alt ve arka 2mm. alu . gövdesi soğutma işini üstleniyor. 60 derecede açan bir termostat sogutucu bloğuna bağlı . yaklaşık çalıştırdıktan 30 dakika sonra fan devreye giriyor. Fan devreye girdikten sonra sistem kısa sürede stabil hale geliyor. 4 saat sürekli orta güçde çalıştırdım. hiç bir sorun yok. Hatta enterasan olan, sistem belli bir sıcaklığa ulaştıktran sonra ses dahada iyileşiyor gibi. Bu dvreyi yapmanızı öneriyorum. Çalıştırıldığı ve performans anlamında çok iyi ses aldığım için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.
Selamlar[/quote

Elinize sağlık.Tebrik ederim
Oldukça özenli ve düzgün bir çalışma olmuş.Sesini de beğendiyseniz,arkanıza yaslanıp keyifle müzik dinlemekten başka yapılacak birşey kalmamış.
Hum konusu Hamit beyin belirttiği gibi besleme kondansatörleri yeterli ise,mutlaka kablolamadan kaynaklanıyordur.
Besleme plaketinin şasi noktasından tutun da sinyal girişlerinin şasi bağlantılarına kadar her şasi bağlama noktası özellikle class a devrelerde humm un nedeni olabiliyor.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 09 Nis 2013, 16:46

Evet arkadaşlar 8 w A Class amfimi bugün çalıştırdım ama yolunda gitmeyen birşeyler var.Birkere ses çok az hiç öyle 8 wat gibi değil yani.Baslar yeterli olmasına rağmen tizler ve orta frekans çok az hiç yok denecek kadar yani.Tamam elimdeki hop çok prof.değil ama LM 3886 ve diğer entegrelerde bana göre çokda fena değildi.Ses % 60 ı geçince, hop. dan nasıl diyim böyle çatlak sesler geliyor,kısınca kayboluyor.6 A köprü diyot vardı 50 A köprü ile değiştirdim ama düzelmedi.Trafo yetersiz olabilirmi bilmiyorum,yarım saat kadar sonra ısınıyor trafo.Trafo 2x15 v 90 wat.Amfi bağlı iken yükte 18volt.
Amfinin girişi boşta iken çıkışta 0,12 ile 0,15 arası gazinen voltaj görüyorum.Önce resimde görülen soğutucuyu bağlamıştım,tabi yeterli olmayınca her mosfete p4 soğutucusu bağladım.Fanlarda çalışınca yeterli oluyor.
Şimdilik durum bu,tamam iyi bir işçilik yapamadım,malzemelarde birinci sınıf değil ama yinede sonuç beni hüsrana uğrattı yani.
Eklentiler
IMG_7202.JPG
IMG_7204.JPG
IMG_7205.JPG
IMG_7206.JPG
IMG_7208.JPG
IMG_7210.JPG
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hakan-imp » 09 Nis 2013, 17:00

Kullandığınız hoparlör kaç ohm ? Bu tür SE amfide 8 watt güç aslında 8 ohm yük için geçerli eğer hoparlör omajı düşükse 8 watt güç alamazsınız .Sonuç olarak ayarlanmış gücü geçtiğinizde ise ortaya böyle çatlak ve yüksek distr.yonlu sesler çıkar.

Orta frekans ve tizler hiç mi yok?
hakan-imp
DIY Audio Fanatiği

İl: Gaziantep

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 09 Nis 2013, 17:36

hakan-imp yazdı:Kullandığınız hoparlör kaç ohm ? Bu tür SE amfide 8 watt güç aslında 8 ohm yük için geçerli eğer hoparlör omajı düşükse 8 watt güç alamazsınız .Sonuç olarak ayarlanmış gücü geçtiğinizde ise ortaya böyle çatlak ve yüksek distr.yonlu sesler çıkar.

Hoparlör 8 ohm.SONY MHC VX90 AV'nin ana hoparlörü.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Nis 2013, 17:40

ekrem3457 yazdı:
hakan-imp yazdı:Kullandığınız hoparlör kaç ohm ? Bu tür SE amfide 8 watt güç aslında 8 ohm yük için geçerli eğer hoparlör omajı düşükse 8 watt güç alamazsınız .Sonuç olarak ayarlanmış gücü geçtiğinizde ise ortaya böyle çatlak ve yüksek distr.yonlu sesler çıkar.

Paralel 2.2 ohm ların uçları arasında sukunet halinde kaç volt (mV) okunuyor?
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ekrem3457 » 09 Nis 2013, 17:43

hamist yazdı:
ekrem3457 yazdı:

Paralel 2.2 ohm ların uçları arasında sukunet halinde kaç volt (mV) okunuyor?

Bunu hiç ölçmedim hocam,ölçünce yazacağım.
Kullanıcı avatarı
ekrem3457
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 Nis 2013, 17:51

ekrem3457 yazdı: Paralel 2.2 ohm ların uçları arasında sukunet halinde kaç volt (mV) okunuyor?
Bunu hiç ölçmedim hocam,ölçünce yazacağım.

Ayrıca
Yanılmıyorsam 1.5A gibi bias akımı olmalı.
Bu durumda 2200u besleme kond.lerini 10000u yapmanız gerekir.
Bir de tek kanal çalıştırıp öyle deneyin.

Sonuç olarak; ben bu devreyi yapmaya gerek görmedim.
Sevilebilecek bir sound alınabilir, ancak devreyi okuduğumda gördüğüm
müthiş detaylar asla mümkün olamayacaktır.
hamist
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Transistör/MOSFET Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • BJT Mosfet PP A Class
    1 ... 10, 11, 12Eklenti(ler) gönderen hamist » 25 Şub 2013, 00:36