RasHPA (HeadPhoneAmplifier) Kulaklık Amfisi

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

RasHPA (HeadPhoneAmplifier) Kulaklık Amfisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 08 Ağu 2010, 17:32

Benim de ne zamandır yapmayı düşündüğüm bir kulaklık amfisi vardı. Aslında Hazar'ın tasarım çalışmaları bana da adam bir kulaklık edinme konusundan gaz verdi, sanırım eBay'den AKG marka birşey düşüreceğim yakında.

Bu tasarım Nico Ras'ın beğenerek tasarladığı ilginç bir kulaklık amfisi, tamamen ayrık elemanlardan oluşuyor. Baskılı devreye bakacak olursan gene Emin kardeşimin emek ve göznurunu görürüz. Sağolsun onun sayesinde baskılı devre işini halledip çalışmayı neredeyse bitirdim. Bitmemiş olmasının nedeni de baskılı devreyi iki kanal için birleşik yapıp bir de Nico'nun soğutucular için çok az yer bırakmış olmasından dolayı elimdeki bir sürü minik soğutucunun uymamasındandır. Yoksa geçen hafta içinde devre bitti, üç gündür de seyrediyorum. Düz alüminyum levhaya da monte edip bitirmedim, çünkü gidip tam yerine uyan soğutucuları almazdan çıkış transistörlerinin bacak uzunluğunu ayarlayamam.

Dinleme sonuçlarını ve diğer bilgileri sonraya bırakıyorum. Devre ayrık ve piyasadan bulunabilir malzeme ile yapıldı, isteyen kulaklık amfisi, dileyen preamp olarak kullanır. Distorsiyon nedir bilmiyor. Şimdilik sadece resimler:)
Eklentiler
3.JPG
3.JPG (154.95 KiB) 1510 defa görüntülendi
2.JPG
2.JPG (167.86 KiB) 1510 defa görüntülendi
1.JPG
1.JPG (222.51 KiB) 1510 defa görüntülendi
RasHPA.JPG
RasHPA.JPG (233.14 KiB) 1514 defa görüntülendi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: RasHPA (HeadPhoneAmplifier) Kulaklık Amfisi

Okunmamış iletigönderen scarab » 09 Ağu 2010, 10:39

sonuçları çok merak ediyorum dr'un amfisinin 1. versionunu yapıp çok beğenmiştim ama termal açıdan pek stabil değildi.
bu devreyi görünce hevesledim.
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen miriel » 09 Ağu 2010, 13:26

Benim edeceğim anfiyede böyle birşey gerekiyor heralde preamp olarak :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 09 Ağu 2010, 19:43

Ben de merakla bekliyorum, şu soğutucu işine karar vermem lazım. Aslında plaketin altından monte edip çeşitli denemeler yaptım ama son kararı vermeden önce kutu meselesini halletmek istiyorum. Yükseklik belirlendiğinde kullanacağım kutu da kesinleşecek.

Kulaklık amfisi çeşitlerimiz artıyor, opamplı olanları da gözardı etmeyelim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir