Kulaklık amplifikatörü yapalım.

Projeleriniz » Elinizde olan veya hazırladığınız projelerinizi ayrıntılı açıklama ve resimleriyle beraber gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Kulaklık amplifikatörü yapalım.

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 22 Şub 2007, 03:36

Öncelikle panonun yeni bir üyesi olarak hepinize merhaba.
Amatör bi elektronik meraklısı olarak vakit buldukça elimdekileri panodaki arkadaşlarla paylaşacağım.
Başka forumlarda da paylaştığım bu küçük uygulamayı buraya aktarmak istiyorum.

Tamamı tranzistorlu klasik devre yapmayı özlediyseniz ve kulaklık için bi amplifikatör devresi arıyorsanız tam size göre.
Şemasını Mark Amundson isimli bi elektronik meraklısı çizmiş, elimdeki pdf dosyasında öyle yazıyor. Dosya da devrenin mono olarak baskı yerleşim şeması vardı ve çizimi pekte hoşuma gitmedi.
Baskı devresini şemaya uygun ve stereo olarak tekrar çizdim. Aşağıdaki linklere gerekli olan bütün bilgileri aktarıyorum.
Devreyi yaptım ve hiç sorun çıkarmadan tek seferde çalıştırdım, ses kalitesi bana gayet güzel geldi, kulaklık haricinde 8 ohm 2W lık hoparlörleride gayet güzel sürebiliyor.
PDF dosyasının rapidshare linkini en alta ekliyorum ama premium hesabım olmadığı için dosya uzun süre kalmayabilir veya hostingim var ben güvenli bi şekilde uploadlarım diyen bi arkadaşımız tekrar upload edip link verebilir.

Resim Resim Resim

Devrenin bitmiş hali
Resim

Tamamı hurdalardan sökülmüş parçalardan yapılmış bir diğeri.
Ses kalitesi olarak bi fark göremedim, ilkiyle aynı şekilde çalıştı diyebilirim.
Resim

http://rapidshare.com/files/6110809/AX84_M57.pdf.html

Tranzistorlar o kadar da kritik değil, mantığınıza yatan uygun hemen her tür transiztor çalışacaktır diye düşünüyorum. Kaynak dekuplaj için devre üstünde fazladan yer bıraktım, buralara ilaveten bi kaç 470 veya 1000 mikrofarad kondansator koymanız faydalı olacaktır.

Resim Resim

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TDA 2822M ile yapılmış oldukça ufak ve ve bi o kadar da ekonomik versiyonu. Piyasada bulunan pek çok küçük ölçekli pc ses sisteminin içinde bu entegrenin bulunduğunu söyleyebilirim. 1W a kadar hoparör sürebilmektedir.
İleride boş vaktim olursa LM4881 ile de bir tane tasarlayabilirim fakat bu entegrenin çıkış gücü pek tatmin edici olmayabilir.

Aşağıda baskı devre ve yerleştirme planının çizimleri mevcut
Çıkış alırken çizimi 5X2,5 cm ölçülerinde olacak şekilde küçültmeyi unutmayın. Dosyada ki çizim vektörel olmadığı için düşük çözünürlükte export etmedim ki çizgiler kırık kırık olmasın.
Resim
Devrenin girişini zayıfta olsa kulaklık sürebilen bi kaynaktan sürecekseniz (pc nin ses kartı veya wolkmen çıkışı gibi), değeri 10Kohm olan R1 ve R2 dirençlerini 100ohm ile değiştirin veya girişe 1K lık stereo potansiyometre de koyabilirsiniz.
Entegrenin besleme bölgesi 1.8V ile 15 arasındadır.
6V veya 9V ile beslemek fazlasıyla tatmin edici sonuçlar almaya yetecektir.
12V tan sonra biraz fazla ısındığını söyleyebilirim.
6V-4A lik bi ışıldak bataryasıyla saatlerce çalışabilir.

Bu da tamamlanmış hali
Resim

Resim Resim Resim Resim

TDA 2822M in datasheet ini burada veya burada bulabilirsiniz.

Çıktınızı lazer yazıcıdan kuşe kağıdına çıkış alıp, bakır plakete ütü ile aktarabilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi burda bulabilirsiniz.
En son Kapibara tarafından, 07 May 2007, 05:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen drhardware » 22 Şub 2007, 10:52

Kapibaraya sonsuz teşekkürler. Eline sağlık. Başka ve daha HIFI standartlarında bir projen varsa bizimle paylaş makale olarak yayımlayalım.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Sedat » 25 Nis 2007, 00:40

Teşekkürler, Kapibara daha önce lambalı (daha doğrusu hybrid) kulaklık amplifikatörü yapmak için malzeme almıştım.
Fakat, işin içinden çıkamamıştım :? İnşallah bu projeyi sorunsuz tamamlarım
Sedat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen berat23 » 25 Nis 2007, 14:23

Sedat yazdı:Teşekkürler, Kapibara daha önce lambalı (daha doğrusu hybrid) kulaklık amplifikatörü yapmak için malzeme almıştım.
Fakat, işin içinden çıkamamıştım :? İnşallah bu projeyi sorunsuz tamamlarım

hocam konuda baya tecrübem var.hangi amfiyi yapmak istemiştin(milet olabilirmi).parçalar elinde sağlamsa görüşelim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Sedat » 03 May 2007, 06:00

Pardon,biraz meşguldüm bakamadım! Yapmayı düşündüğüm devre kulaklık amplifikatörlerinde minyatür tasarımlarıyla ünlü Koreli Sijosae isimli birine ait. Ben aşağıdaki devrenin Philips NOS 6922 lambalı versiyonunu yapmaya çalıştım.
Bütün malzemeleri buldum hatta soketi bile D-sub konnektörün pinlerini sökerek yaptım
yine de çalıştıramadım (sinirden pcb yi kırdım zaten :oops: ).Belki de transistörler sahteydi o yüzden başaramadım
Resim
Resim
Sedat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 03 May 2007, 09:36

Dostum o besleme gerilimiyle vakum tüp çalıştıramazsın.
Bu devre şeması olsa olsa kötü bir şakadır... Geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 03 May 2007, 14:37

@drhardware

kusura bakma ama bu amfi gayette çalışan bu alemde kabul gören bi amfidir.bir zamanlar yapmak istemiştim ama sonra vazgeçtim.ses olarak çok üst seviye bi devredir

@sedat

hocam lamba v soket elinde ise alabilirm .tebiiki eğer çalışıyosa.mesajlaşaılm bu konuda
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Sedat » 03 May 2007, 17:47

Berat23 lambayı 1,5 sene evvel Timpani Audio dan 25 milyona almıştım.
Soketi ise 25 lik D-sub konnektörü bozarak yaptım. Lambayı satmayı düşünmüyorum Zaten bozup bozmadığımdan da emin değilim(transistörler kadar kolay zarar veremem herhalde :) ) Eğer lamba almayı düşünüyorsan Timpani stoklarında binlerce var zaten hi-end cihazları satan bir yer ve müşteri ilişkileride çok sıcak hatta istersen demo odalarında dinleme bile yapabilirsin
Sedat
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 03 May 2007, 17:57

Pek fazla bilgim olmamakla beraber bu tür lambaların çalışabilmeleri için yüksek gerilim gerekli diye hatırlıyorum.
Devrede kullanılan lamba farklı türde bişey mi acaba ?
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen Sedat » 03 May 2007, 18:07

Aslında bu devrenin yaptığı tam bir lamba duyumu olmuyor
az voltajla beslenen lambadan elde edilen çok düşük sinyal transistörler tarafından kullanılabilecek hale getiriliyor zaten ismide bu yüzden hybrid
Sedat
Yeni Üye

Sonraki

Projeleriniz

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir