Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Cevap: frekans aralığı

İletigönderen hoparlör » 24 Haz 2009, 20:05

miriel yazdı:Birde hocam şöyle bir yaklaşım yapsak doğrumudur ? ;

Resim Resim

Biz bu hoparlöre sırasıyla frekansları göndersek,bir program vasıtasıyla bu frekansa gelen ses seviyesini ölçsek.En yüksek ses seviyesi aldığımız frekans aralıklarına göre CROSSOVER imizi tasarlasak veya aktif olarak bu hoparlörü bu frekanslar arasında filtrelesek.Referans olarak mesela en yüksek ses seviyesinin 3/4 ünden aşağı seviyede olan frekansları eleyerek aralığımızı belirleyebiliriz.

Sırasıyla frekansları göndermek için frequency generator yazılımları kullanmak durumundasın, frekans jeneratörlerinin beyaz-pembe gürültü pink-white noise denilen opsiyonları vardır. Aynı anda tüm frekans bandını gönderir ve ne çıkıyor ne kalıyor ölçümlemeye dayanır. Ancak bunun için iyi bir ölçüm mikrofonu, ön kuvvetlendirici ve analiz için bilgisayar yazılımı gereklidir.

Tüm bunları içeren bedava bir yazılım var ama kurması ve işletmesi hiç de ucuz değil. Speaker Workshop, örneğin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen miriel » 24 Haz 2009, 21:22

Dediğiniz gibi tweeter bass frekanslarına inebiliyor ve bir iki mm esneyebiliyor ve metalik tını oluyor.Kendi testlerimle,filtrelediğimde dahada yumuşuyor tonlar.
Kurulumları yapıp mid ve tizi birlikte dinlediğimde gayet yüksek ses aldım ve aşağıdaki subwooferi yine aşağıdaki kurulum ile sesi arka planda kalmadan,canlılığını yitirmeden yüksek sesde dinledim.Yani mid ve tizden beklediğimden fazla ses geldi,yine dediğiniz gibi tek kondansatör kullanımından kaynaklanıyor olabilir.

Resim

Resim

Başka bir başlıkta bahsettiğiniz thiele-small parametrelerinin hesap yöntemini inceledim,bu donanımlara sahip olduğumdan bass hoparlörün parametrelerini hesaplayarak kabini hesaplı kitaplı yapmaya çalışacağım.Crossoverlar ile birlikte eski sistemimden daha hesaplı bir sistem yapacağım inşallah.

Verdiğiniz programı araştırıp bulmaya çalışacağım.Şimdilik true rta programı ile manuel olarak frekans seviyelerini görebiliyorum.

Kabini kule tipi düşündüğüm için,kabin hacmi hesaplanan değerden çok daha büyük çıkabilir.Bunun bir dez avantajı varmıdır acaba ?
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen maystor » 24 Haz 2009, 21:24

En iyisi benim yaptığım gibi aktif filtre yapman.
http://sound.westhost.com/project09.htm
amfi için de uygun güçte chipamplar yapabilirsin.
Ses tadından yenmez :D
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen miriel » 24 Haz 2009, 21:47

maystor yazdı:En iyisi benim yaptığım gibi aktif filtre yapman.

Buda güzel fikir aslında,neden aktif crossover düşünmüyorum bilmiyorum.
Kutularıda aktif yapacağım,yine dıy anfilerinden yararlanarak. Kutu başına 100 watt yeterli olacaktır.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen hoparlör » 25 Haz 2009, 11:26

miriel yazdı:

Kutularıda aktif yapacağım,yine dıy anfilerinden yararlanarak. Kutu başına 100 watt yeterli olacaktır.

Maystor'un tavsiye ettiği devreyi de aktif uygulamayı da hararetle tavsiye ederim.

Hatta yapman gerekeni de söyleyeyim. Öncelikle aktif filtre, sonra National'dan 5 tane LM4870 isteyeceksin. İki tanesini köprü bağlayıp baslar için kullanacaksın, diğer ikisini de mid ve tiz için, sonuçta asıl güç baslara gidecektir. Bir tanesini de yedek tutacaksın.

Bu durumda elindeki bası kullanabilirsin ama eminim ki daha güçlü ve yeni bir hoparlör arayacaksın.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen the_cantan » 25 Haz 2009, 11:52

Linkwitz-Riley ve aktif crosssover denince,
Behringer markasını sevmesem de kendime super-x pro CX-2310 alacaktım. sonra evde hiç kullanmadığım Technics 16Hz. 20kHz. EQ aklıma gelice vazgeçtim sanırım. sonra kolon yapmaktan illallah ettim. CX-2310 nu ank. konya sok. da 150TL alabiliyordum. DIY ile uğraşamazdım. Hiç sevmediğim ton kontrol için uğraşmama değmez dedim.
yahutta CX-3400 düşünelebilir herhal.öneri sadece. ;)
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 25 Haz 2009, 12:59

the_cantan yazdı:Linkwitz-Riley ve aktif crosssover denince,
Behringer markasını sevmesem de kendime super-x pro CX-2310 alacaktım. sonra evde hiç kullanmadığım Technics 16Hz. 20kHz. EQ aklıma gelice vazgeçtim sanırım. sonra kolon yapmaktan illallah ettim. CX-2310 nu ank. konya sok. da 150TL alabiliyordum. DIY ile uğraşamazdım. Hiç sevmediğim ton kontrol için uğraşmama değmez dedim.
yahutta CX-3400 düşünelebilir herhal.öneri sadece. ;)

Alsaymışsın keşke :)

DIY devreler içinde sadece bu devreyi tavsiye edebilirim, ama ton kontrolü yapmak için kesinlikle değil. Bildiğimiz anlamda ton kontrolü de zaten yapılamıyor zaten. Örneğin alt frekansları artırmak istediğinde artış doğrusal oluyor, ton kontrolü ise kulağımıza uygun olarak logaritmik artış sağlıyor. EQ ya da ton kontrolü ile çok karıştırmamak lazım derim, ama gene de bir anlamda ton kontrolü yapmış oluyoruz.

Hazır bir cihaz almak bence her zaman daha avantajlı, özellikle kabin yapmakla uğraşanlar için. Herşeyden önce frekans geçişi, kazanç, faz farkı gibi ayarlar yapılabiliyor. Faz farkı deyip geçmeyin, kabine hiç ellemeden sanki tiz ve midleri 10 cm geriye almış gibi ayar yapmak çok güzel bir avantaj. Böylece zahmetsiz bir kulak testi için de imkan sağlanıyor. Behringer için dip gürültüsü felan dediler ama kesinlikle böyle birşey duymadım, Linkwitz 24dB filtreler kullanıyor. Ben de CX3400 var, 2/3-yol stereo veya 4-yol mono olabiliyor, açıkcası analog sınıfının en iyisi Behringer için. Bundan daha iyisi DCX2496 var, tak bilgisayara görerek ölçerek yap işini. Tabiki dijital, fiyatı da yaptıklarına göre çok da pahalı değil. Tek sorunu pro amaçlı kullanmıyorsanız ayar yapmaktan denemekten müzik dinleyemiyorsunuz ve kulak ayarınız haşat oluyor.

Ben kabin tasarımı ile fazla uğraştığımdan açıkcası 2. el aldığım Behringer çok işime yaradı. Ama evde sabit istiyorsanız iki yollusunu alın, o bile yeter. Mid ve tizler için basit bir kondansatör kullanmak hoparlörlerin uyumlu seçilmesi şartıyla yeterli olacaktır.

48dB/oktavlık bir denemem var, bakalım o nasıl olacak, ama bu kadar keskinlik sadece baslar için anlamlı.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen maystor » 25 Haz 2009, 13:07

hoparlör yazdı:
miriel yazdı:

Maystor'un tavsiye ettiği devreyi de aktif uygulamayı da hararetle tavsiye ederim.

Hatta yapman gerekeni de söyleyeyim. Öncelikle aktif filtre, sonra National'dan 5 tane LM4870 isteyeceksin. İki tanesini köprü bağlayıp baslar için kullanacaksın, diğer ikisini de mid ve tiz için, sonuçta asıl güç baslara gidecektir. Bir tanesini de yedek tutacaksın.

Bu durumda elindeki bası kullanabilirsin ama eminim ki daha güçlü ve yeni bir hoparlör arayacaksın.

Ben altı tane LM3886 kullanarak yaptım ve baslar için daha fazla güç gerektiğini sanmıyorum.
Yani öyle detaylı ve güçlü bas var ki dinlemeye doyamıyorsun. Tabi önce sağlam bir kaynak şart, ben pc'den audigi2zs kulanıyorum, cdp olarak da ps1 veya lg dvd player.
SADECE KENDİN OL!
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

İletigönderen hoparlör » 25 Haz 2009, 13:13

miriel yazdı:Dediğiniz gibi tweeter bass frekanslarına inebiliyor ve bir iki mm esneyebiliyor ve metalik tını oluyor.Kendi testlerimle,filtrelediğimde dahada yumuşuyor tonlar.
Kurulumları yapıp mid ve tizi birlikte dinlediğimde gayet yüksek ses aldım ve aşağıdaki subwooferi yine aşağıdaki kurulum ile sesi arka planda kalmadan,canlılığını yitirmeden yüksek sesde dinledim.Yani mid ve tizden beklediğimden fazla ses geldi,yine dediğiniz gibi tek kondansatör kullanımından kaynaklanıyor olabilir.

Başka bir başlıkta bahsettiğiniz thiele-small parametrelerinin hesap yöntemini inceledim,bu donanımlara sahip olduğumdan bass hoparlörün parametrelerini hesaplayarak kabini hesaplı kitaplı yapmaya çalışacağım.Crossoverlar ile birlikte eski sistemimden daha hesaplı bir sistem yapacağım inşallah.

Verdiğiniz programı araştırıp bulmaya çalışacağım.Şimdilik true rta programı ile manuel olarak frekans seviyelerini görebiliyorum.

Kabini kule tipi düşündüğüm için,kabin hacmi hesaplanan değerden çok daha büyük çıkabilir.Bunun bir dez avantajı varmıdır acaba ?

Beklediğimden çok daha iyi durumdasın, sevindim :)

True RTA bedava versiyonunda oktav aralıklarını tam olarak göstermiyor ama asıl yapman gereken bir mikrofon ile hoparlörden çıkan sesi analizöre vermen. Yoksa bilgisayarın ses kartının çıkışını alırsan bu seni yanıltabilir, hoparlöre ne gönderdiğini bilirsin ama hoparlörden ne çıktığını ancak kulağında analiz edebilirsin ki bu da subjektif olur.

Eğer bu Piooner'ı kullanacaksan CS70 serisi kabinlere bak, kuzenimde bundan var, elden geçirmiştim. Haftasonu ölçülerini alıp verebilirim. Aşağıdaki kabinden sökülmüş herhalde elindekiler.
http://urun.gittigidiyor.com/PIONEER-1- ... ZZ17679553

Ama yine de en sağlıklısı hoparlörleri ölçmen, böylece taklitden ziyade gerçekten hesaplanmış bir kabin tasarlarsın. Portlu kabinler biraz daha büyük olacaktır, kapalılar ise daha küçük olur genelde. Kule tipi yapacaksan bas hoparlörünü yan tarafa da yerleştirebilirsin, ön yüzde üstte mid ve tiz kalır. Açıkcası yan tasarımların odanın akustiğine bağlı olarak daha iyi bas performansı verdiğini söyleyebilirim, özellikle büyük mobilyaların yanına yerleştirildiklerinde doğal bir horn oluşuyor.

Tek sorunun mid ve tiz basına göre daha yüksek ses seviyesine sahipler, keşke elinde 2 değil 4 tane Piooner olsaydı. Ama sonradan da sistemi 100 Hz ve altı için bir subwoofer ile destekleyebilirsin.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 25 Haz 2009, 13:22

maystor yazdı:
Ben altı tane LM3886 kullanarak yaptım ve baslar için daha fazla güç gerektiğini sanmıyorum.
Yani öyle detaylı ve güçlü bas var ki dinlemeye doyamıyorsun. Tabi önce sağlam bir kaynak şart, ben pc'den audigi2zs kulanıyorum, cdp olarak da ps1 veya lg dvd player.

LM3886 da olur, eline sağlık iyi de olmuştur.:)

Baslar için güç gerekiyor hiç merak etme, güç dağılımında 100 Hz altına inince toplam gücün %60-70'ini alıp götürüyor. Sonuçta kulağın hassas olduğu orta frekanslar için an az, ona yakın derecede de tizler gücü alıyor.

Bu konudaki elimdeki en eski kaynak TDA2030'lar ile yapılandır, Kapibara'da yapmıştı sanırım o gençliğimizin hoş devresini.

Besleme konusunda da haklısın, bu aralar LM4780 aklımda, köprü bağlayınca zaten arkadaşımızın basını uçurur götürür. Ancak küçük bir besleme seçimiyle yarı güçte rahatça çalışır. Daha sonra eminim daha iyi hoparlörler alınca bu sefer ikinci bir trafo ve besleme ilavesiyle tam güçte çalıştırabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir