Carlsbro tube amfi

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Carlsbro tube amfi

Okunmamış iletigönderen nostradamus » 10 Eyl 2007, 22:54

Slm arkadaşlar sitenize yeni üye oldum

konu bölümünde yazdığım karlsbro marka tüplü gitar amfim var gayet güzel bir şekilde çalışıyordu fakat HP çıkışlarını yanlışlıkla kısa devre ettim çıkış lambaları EL 34.Elektronik teknisyeniyim fakat lambalar ve lambalı amfiler hakkında hiç bilgim yok şu an amfi çıkışlarda DC voltaj basıyormuş gibi müthiş bir uğultu çıkartıyor uzunsüre akımaltında tutmuyorum aksi halde çıkış lambalarının altındaki wattlı dirençler cozurdamaya başlıyor

iki çıkış lambasının yerlerini değiştiriyorum yine aynı (sağ taraftaki) lambanın bulunduğu soketin altındaki direnç yanmaya başlıyor acaba lambalarmı yandı yoksa çıkış trafosumu yanık bunu nasıl anlayabileceğim hakkında beni bilgilendirebilirseniz sevinirim tabi başka öneri ve tavsiyelerinizede açığım şimdiden teşekkürler.........

(pasif malzemelerin kontrolünü yaptım sağlam gözüküyorlar)
nostradamus
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen farfisa » 11 Eyl 2007, 22:48

kardeş şimdi bu arızayı anlatımla belirleyemeyiz dua et inşallah tüpler bozulmuştur trafona zarar gelmesinde skala avometren var ise çıkış trafosunun girişlerini ölç ortalama 30 kohm dur diye tahmin ediyorum çıkış tarfınada bak ayrıca trafonun girişini buzzer ile ksa devre varmı diye şimdilik sen bu dediklerimi yap sonuçları buraya yaz ayrıca tüplerin yerini
değiştirmekle iyi etmemişsin bias ayarında kaçma olmuştur mutlaka
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen agadis » 12 Eyl 2007, 09:01

Çıkış tüplerini çıkartıp anfiye güç verebilirsin. Aynı uğultu duyulmuyorsa trafo sağlam kalmıştır (bence düşük bir olasılık). Eğer uğultu varsa trafo bozulmuştur. Ancak bu durumda lambalar ya da pasif komponentler de etkilenmiş olabilir.
agadis
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen neonixie » 13 Eyl 2007, 21:17

Şemasını bulabilirmisin?
konuştuğunuz anfinin nasıl bir arıza çıkardığını anlamak için onun hakkında bilgimiz olması gerekiyor ama sana tavsiyem çok fazla karıştırmaman ve çıkış tüpleri üstündeyken deneme yapmaktan kaçınman biliyormusun bilmiyorum ama en az 400-500v arası gerilimler içinde cirit atıyor!!!
bana göre tahmini arıza bu cihazın besleme katından kaynaklanıyor köprü diyoduveya diyotlarından biri sızıntı yapıyor olası arıza bu
aklınızda olsun lambalar transistörler ve entegreler gibi çıt diye bozulmazlar ancak fiziki olarak camının klırılması ile ani olarak bozulurlar bunun dışında bitmiş bir lamba bile çalışmaya devam eder yaptığınız işlemlerden lambaların bozulduğunu tahmin etmiyorum
Kullanıcı avatarı
neonixie
Yeni Üye

Carlsbro tube amfi

Okunmamış iletigönderen nostradamus » 15 Eyl 2007, 14:12

Slm
arkadaşlar dediğiniz gibi trafonun giriş uçlarını ölçtüm sağlam gözüküyor çıkış lambalarını söküp çalıştırdığım zaman HP den dip ses gelmiyor sanırım sadece çıkış lambaları bozuk EL 34 lerin siparişlerini vericektim fakat diğer sürücü lambalarıda değiştirsem iyi olacak diye düşündüm çünkü clean tonda bass seslerde istenmeyen distortionlarla karşılaşıyorum bunun için Elektroharmonix 12AX7(ECC83) gold pini forumlarda övgüyle bahsediyorlar özellikle gitar amfileri için.. çıkış olarak Swetlana EL 34 ü seçtim noise faktörü düşük gaini ve harmoniği yüksekmiş Bu arada şunuda anladımki her markanın kendine has ses rengi varmış lamba olayına girince neler neler çıkıyor şaşırdım kaldım:) siparişi bu gün vereceğim pazartesi elime ulaşır sizede haber veririm..şemayı netlog adresine upload edeceğim adresi uploaddan sonra veririm..Şu bias ayarı hakkında bilgi verebilecek arkadaş varsa sevinirim.Bias ayarı şemadan gördüğüm kadarıyla Besleme trafosundan çıkıp bir diyot(BY238)tarafından doğrultulup çıkış lambalarının 5 nolu bacaklarınaparalel 100k sabit 10k seri trimpot ile gelen (şemada-37V olarak gösterilmiş) voltaj sanırım bu voltajında şemada gösterilen değerde olması için 10 k trimpota ayar çekeceğiz.200 YTL ye yakın bir harcama umarım yüzümü güldürür:)Tüplerdışarıda ucuz olmasına karşın türkiyede maalesef vergiler belimizi büküyor timpaniden sipariş edeceğim 25$ EH12AX7 lerin tanesi. Gold pin olmayanları yokmuş ellerinde:(naapalım almışken altın kaplama olsun bari millete hava atarım lambalarım altından die:)şaka bir yana altın tabiki en iyi iletkendir ....
nostradamus
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen the_cantan » 15 Eyl 2007, 21:31

Dostum altın en iyi iletkendir de bende biraz kullanılmış ama çöpe atacağım kadar 12ax7,au7 var.ama çok kaliteli olduklarına kefilim.üstüne basıp kırıyorum bile verirdim valla. :lol: geçen bi koca diyot lamba cv1377 sanırsam (5AR4, GZ34) kırdım çatladım :lol: canın sıkılmaz umarım.
soruna gelince çıkış lambalarının takılı olduğu soketlerde islenme yanma fazla ise soketlerin değişmesi gerek.işin kitabından öğrendim anında problem düzeliyor.nasıl oluyorsa. tabi ki senin anlattığın probleme bakarsak çözüm uzak duruyor.katkımız bu.:oops:
(ben biliyordum bu smileys mesajı uçuracağını tedbirliydim.yer miyim hiç. :x )
Kullanıcı avatarı
the_cantan
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Hat trafosu

Okunmamış iletigönderen nostradamus » 18 Eyl 2007, 14:32

dostum lambaları kırmak yerine değerlendirebilirdin :D çıkışlambalarının soketlerinden birinde deforme ve dediğin gibi islenme var fakat soketin bacaklarını ölçtüğüm zaman kısa devre göstermiyor amfiyi Standbydan çıkarıp akım verdiğim anda Hp de müthiş bir uğultu çıkıyor ve Ele34 ün soketi yanmaya başlıyor..250 Wlık bir hattrafosu ile hoparlör sürülüyor.Fakat bu hat trafosunun empedans(4-8-16) çıkışları kaç ohm göstermesi gerekiyor şaşe ile uçlar arasını ölçtüğümde 0 ohm gösteriyor AVO metrede 3 üçta aynı değeri göstermesi biraz tuhaf geldi bana yoksa normalde 4-8-16 ohm göstermesimi gerekir 0 ohm göstermesi normal midir.Eğer 0 ohm göstermemesi gerekiyorsa Trafo yanık demektir:....
nostradamus
Yeni Üye

Lambalar

Okunmamış iletigönderen nostradamus » 18 Eyl 2007, 14:41

amfide yer alan lambaların tamamını değiştirdim elimde 1 kırık 5 adet ele 34 var son ikisin yeni aldım onlarıda taktım sonuç yine aynı acaba lambalar iptal olmuşmudur kolay kolay bozulmaz diyen arkadaşlar varda gerçi uzun süre akıma maruz kalmadılar ama transistör ve entegrelerden aşina olduğum için içimde kuşku var biliyorsunuz meretler ters bir voltaj da veya yanlış bir bağlantıda anında gidiyorlar.(Lambaları takınca normal kızarıyorlar:D absürd oldu ama belki sağlamdır diyen çıkarda rahatlarım biras)
nostradamus
Yeni Üye

Amfinin şeması

Okunmamış iletigönderen nostradamus » 18 Eyl 2007, 14:59

nostradamus
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen berat23 » 18 Eyl 2007, 15:39

the_cantan yazdı:Dostum altın en iyi iletkendir de bende biraz kullanılmış ama çöpe atacağım kadar 12ax7,au7 var.ama çok kaliteli olduklarına kefilim.üstüne basıp kırıyorum bile verirdim valla. :lol: geçen bi koca diyot lamba cv1377 sanırsam (5AR4, GZ34) kırdım çatladım :lol: canın sıkılmaz umarım.
soruna gelince çıkış lambalarının takılı olduğu soketlerde islenme yanma fazla ise soketlerin değişmesi gerek.işin kitabından öğrendim anında problem düzeliyor.nasıl oluyorsa. tabi ki senin anlattığın probleme bakarsak çözüm uzak duruyor.katkımız bu.:oops:
(ben biliyordum bu smileys mesajı uçuracağını tedbirliydim.yer miyim hiç. :x )

banada tam 2 adet 12au7 lazımdı :)bi şema buldum denemek istiyorum
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tube Preamplifikatör - Tube Amplifikatör Yerine
    Eklenti(ler) gönderen birgitay » 03 Ağu 2017, 12:12